Czwartki za piątkę

CZWARTKI ZA PIĄTKĘ
Ideą tego cyklu jest wyświetlanie filmów niszowych, niebędących w regularnym repertuarze kinowym. Są to dzieła o tematyce społecznej – filmy intrygujące, zbuntowane, dyskusyjne. Seanse odbywają się na przemian z DKF-em i tu zachętą jest nie tylko cena, ale także możliwość spotkania ciekawych gości. Dla studentów, którzy pokażą 5-kę w indeksie, gwarantujemy wstęp wolny.

 

 

 

 

 

Czwartki za 5: 09.11.2017/19:00
The Square
Czas trwania: 145 minut
Produkcja: Szwecja, Niemcy, Francja, Dania, 2017
Reżyseria: Ruben Östlund
Gatunek: komedia

„The Square” to czarna komedia nagrodzona Złotą Palmą festiwalu w Cannes. Film Rubena Östlunda („Turysta”), z Elisabeth Moss (seriale „Opowieść podręcznej” i „Tajemnice Laketop”), Dominikiem Westem („Dumni i wściekli”) i Claesem Bangiem w rolach głównych, wywołał zachwyty i dziki śmiech podczas pokazu w Cannes. Śmiali się widzowie i śmiało się jury, w którym o nagrodach decydowali Pedro Almodóvar, Maren Ade, Paolo Sorrentino i Park Chan-wook. Östlund serią komicznych sytuacji sportretował współczesny świat, doprowadzając do czołowego zderzenia politycznej poprawności z tym, co w każdym z nas dzikie i zwierzęce. Oferując nieoczekiwany bonus w postaci jednej z najśmieszniejszych erotycznych scen roku – a może nawet wszech czasów – szwedzki reżyser stworzył jeden z najzabawniejszych filmów pokazanych i wyróżnionych główną nagrodą najważniejszego festiwalu filmowego na świecie.

Christian (Claes Bang) ma wszystko pod kontrolą. Jest atrakcyjnym mężczyzną o wielkim uroku osobistym. Niedawno się rozwiódł i lubi wdawać się w niezobowiązujące romanse, a młoda amerykańska dziennikarka (Elisabeth Moss) może okazać się jego nowym trofeum. Na co dzień Christian jest dyrektorem prestiżowego muzeum sztuki nowoczesnej, co daje mu władzę i idealną pozycję społeczną. Do tego przykładnie opiekuje się córkami, jeździ kosztującą fortunę Teslą i wspomaga potrzebujących – zwłaszcza, jeśli nie wymaga to od niego zbyt dużego wysiłku. Jednak podczas przygotowań do premiery instalacji „The Square”, z którą wiąże ogromne nadzieje, utrzymanie starannie pielęgnowanego wizerunku, okaże się być dla niego nie lada wyzwaniem.

 

 

Czwartki za 5: 16.11.2017/ godz. 19:00
Biegacze
Reżyseria: Łukasz Borowski
Obsada: Agata Matejczuk, Michał Kiełbasiński, Wiesław Macherzyński
Gatunek: dokumentalny
Produkcja: Polska 2017
czas trwania: 73 min.

240 kilometrów, 1200 metrów wspinaczki i tylko 52 godziny na pokonanie morderczej trasy mają uczestnicy Biegu 7 Szczytów. Biegacze nie śpią, nie mają przystanków i nawet posiłki przyjmują biegnąc. Trójka bohaterów: Agata – matka trójki dzieci, Michał – sportowiec i podróżnik oraz Wiesław – menager w dużym banku, podejmuje wyzwanie ukończenia jednego z najtrudniejszych ultramaratonów na świecie.