11 listopada 2018 roku obchodzimy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych i Fundacja Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison organizują Dzień Kina Polskiego.

W Świcie pokażemy Wam zrekonstruowane klasyki, jedne z pierwszych filmów, jakie powstały w naszym kraju.
Bilety: 11 złotych

BESTIA
reżyseria: Aleksander Hertz
produkcja: Polska 1917

Pola (Pola Negri), młoda i urodziwa dziewczyna z małego miasteczka, chętnie spędza czas w męskim towarzystwie. Po kłótni z ojcem postanawia uciec z domu. Pomaga jej w tym zakochany w niej Dymitr (Jan Pawłowski), który zabiera ją do hotelu. Pola upija adoratora, kradnie pieniądze i wyjeżdża do miasta. Szybko robi karierę, początkowo jako modystka, później jako gwiazda kabaretu. Zakochuje się w niej bogaty przemysłowiec Aleksy Wilineffo (Witold Kuncewicz), który opuszcza dla niej żonę (Maria Dulęba) i dziecko. Gdy Pola dowiaduje się, że jej kochanek jest żonaty, zrywa z nim. Zrozpaczony Aleksy postanawia wrócić do żony, ta jednak, chora ze zgryzoty, umiera. Ginie również Pola, zastrzelona przez żądnego zemsty Dymitra.

 

DLA CIEBIE, POLSKO
reżyseria: Antoni Bednarczyk
produkcja: Polska 1920

Akcja filmu rozgrywa się wiosną 1919 roku. Po wycofaniu się z Wilna armii niemieckiej wybucha, toczona ze zmiennym szczęściem, wojna polsko-bolszewicka, która brutalnie wkracza w życie kochającej się pary – Franka (Henryk Rydzewski) i Hanki (Jadwiga Doliwa). Hordy bolszewickie dokonują zniszczeń w polskich wsiach i dworach. We dworze dziedzica Okszy (Antoni Różański) – powstańca 1863 roku, najeźdźcy urządzają sobie libację alkoholową. Odsiecz polskiej kawalerii nadchodzi jednak w samą porę. Nie mogąc bezczynnie czekać, Hanka zostaje siostrą miłosierdzia w jednym ze szpitali polowych pod Wilnem. Franek natomiast zdobywa powszechne uznanie po ujęciu rosyjskiego szpiega. Ważne dokumenty, jakie przy nim znaleziono przyczyniły się do zdobycia Wilna. Krwawe walki kończą się wkroczeniem wojsk polskich do Wilna. Hanka i Franek – oboje w mundurach polskich żołnierzy – szczęśliwie odnajdują się u stóp obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej. Film kończy dokumentalny zapis uroczystości związanych z włączeniem Wilna w granice Polski, z udziałem Józefa Piłsudskiego i najwyższych dowódców polskiego wojska, a także zagranicznych gości.

CUD NAD WISŁĄ
reżyseria: Ryszard Bolesławski
produkcja: Polska 1921

Jest zima 1919 roku. We wsi Kręzy nad Bugiem trwają przygotowania do wieczerzy wigilijnej. W chacie bogatego gospodarza Macieja Wierunia (Edmund Gasiński) jego córka Krysta (Jadwiga Smosarska) krząta się przy świątecznym stole. Niebawem w obejściu zjawia się młody dziedzic Jerzy Granowski (Jerzy Leszczyński), zakochany w Kryście od czasu, gdy ta przed laty wychowywała się w majątku jego rodziców. Młodzi wraz z bratem Krysty, Michałem (Bogusław Samborski), wyruszają z szopką do dworu połamać się wigilijnym opłatkiem. Życie w oddalonej od świata wiosce toczy się spokojnie i monotonnie, gdy tymczasem przez Kresy wschodnie przetacza się front wojny polsko-rosyjskiej. Na wiosnę w Kręzach pojawiają się bolszewicy, którzy zajmują dwór państwa Granowskich, a w okolicy toczą się walki Wojska Polskiego z Armią Czerwoną. Niebawem front przesuwa się w kierunku Warszawy…

Dostępność strony

Zakupy dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej:
- Zakup projektora cyfrowego (2018)
- Modernizacja aparatury kinowej wraz z elementami widowni Kina ŚWIT (2016)
- Modernizacja ekranu kinowego i powiększenie macierzy serwera Doremi (2014r.)
- Modernizacja nagłośnienia Kina "Świt" (2013r.)
- Modernizacja systemu sprzedaży i rezerwacji biletów w Kinie „Świt” (2012r.)
Zakup cyfrowej konsolety sterowania dźwiękiem dofinansowano
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego