Ruszyły konsultacje społeczne dotyczące nasadzeń w parku koło Świtu! Masz uwagi? Chcesz przekazać, co Ci się podoba w projekcie, a co nie? Napisz do Emilii Bartkowskiej na adres: ebartkowska@dkswit.com.pl lub przyjdź i wypełnij ankietę w holu Świtu!

Chcesz dowiedzieć się więcej? Wyobrazić sobie zmiany w przestrzeni? Przyjdź na spacer badawczy w tę sobotę, 21 kwietnia, o godzinie 16:00 do parku.

Park przy Domu Kultury Świt to ogrodzony teren za furtką ma powierzchnię ponad 8 700m2, wliczając plac zabaw z górką, otoczenie budynku i tzw. boisko. Koncepcja obejmuje część tego terenu, czyli około 2 000 m2. To teren, który od południa przylega do Domu Kultury, a od wschodu do placu zabaw.
Koncepcja zakłada powstanie tu kameralnego miejsca wypoczynku w cieniu zachowanego drzewostanu, które może być wykorzystywane np. do prowadzenia zajęć plenerowych czy jako widownia do oglądania seansów filmowych letniego kina plenerowego na leżakach lub w hamakach.
W centralnej części zachowana zostałaby trawiasta polana, otoczona nasadzeniami z niskich krzewów i roślin okrywowych. Na polanę prowadziłyby cztery przejścia wykonane z płyt betonowych o wymiarach 50×50 cm, układanych luźno pomiędzy roślinami. Nad jednym z nich ustawiona byłaby podpora na pnącza (bramka), która zapraszać ma do wejścia od strony placu zabaw.
Przy ogrodzeniu od strony stacji benzynowej proponujemy posadzić pnącza, które będą izolować i tworzyć zieloną ścianę; latem zakwitną, będą dawać pożytek ptakom i owadom, a jesienią przebarwią się w kolorach złota i czerwieni. Obok istniejącego urządzenia zabawowego służącego do wspinaczki (przeplotni), proponujemy dosadzenie atrakcyjnych krzewów, kęp traw ozdobnych oraz dwóch niskich, rozłożystych drzew o zwisłych koronach, które będą formą żywych szałasów lub domków do zabawy. Gatunki roślin, które planujemy tu posadzić dostosowane będą do miejscowych warunków, zarówno do miejsc zacienionych, jak i dobrze nasłonecznionych. Kwitnące i przebarwiające się krzewy pokazywać będą sezonową zmienność natury. Proponujemy m.in. magnolię gwiaździstą, morwy o zwisłych pędach, perukowca podolskiego, hortensje bukietowe, śnieguliczki, krzewuszki cudowne, rododendrony, tawuły japońskie, róże okrywowe, tawulce pogięte, trawy ozdobne i ostrokrzew oraz pnącza takie jak clematisy botaniczne, bluszcze, rdesty, winorośl pachnącą i winobluszcze. Ostateczny dobór gatunkowy i odmianowy pomogą wybrać mieszkańcy w trakcie konsultacji społecznych.

Konsultacje są realizowane w ramach projektu „Zielony park dla rodzin” z budżetu partycypacyjnego autorstwa Joanny Mroczek, Katarzyny Górskiej-Manczenko i Iwony Wujastyk.
Autorkami koncepcji projektu są członkinie Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego: Katarzyna Fidura-Tratkiewicz i Iwona Gajewska.