Termin zajęć:  czwartek, godz. 19.00 – 20.30*
Koszt: 150 zł/miesiąc

Sala: 7

Przedział wiekowy: młodzież ( od 12 lat), dorośli

Prowadzący: Mikser

Chcesz dowiedzieć się co ma wspólnego hip-hop z Albertem Einsteinem, co można wymyślić spacerując i dlaczego media kłamią? Zapisz się na warsztaty: trening kreatywności, mass media i manipulacje i posłuchaj przypowieści o ciągle żywej kulturze hip-hop.

Uczestnicy projektu podczas serii wykładów zapoznają się z tematyką dotyczącą kultury hip-hop. Podczas zajęć zostaną zaprezentowane próbki muzyczne związane z tą kulturą. Prowadzący zajęcia pokaże swoje umiejętności sceniczne, odsłoni kulisy własnej pracy nad warstwą muzyczną i tekstową utworów. Każdy z uczestników zajęć będzie mógł pod okiem prowadzącego spróbować stworzyć utwór rapowy.

Zajęcia zawierają w sobie komponenty filozoficzne, ponieważ tematyka poruszana w tekstach, które prezentuje i omawia prowadzący, często opiera się na koncepcjach filozoficznych.

Program zawiera w sobie ćwiczenia kreatywności. Zadania z tego zakresu umożliwiają uczestnikom lepiej zrozumieć, czym jest kreatywność, jak ją ćwiczyć i dlaczego jest ona tak ważna w codziennym życiu.

Mikser znany jest ze swoich żywiołowych ulicznych występów, podczas których zabawia publikę improwizacją słowną. Pierwszy jego występ, który dotarł do szerszej publiczności, został zarejestrowany i opublikowany w sieci przez przypadkowego widza. Miało to miejsce w Mielnie w 2011 roku. Wcześniej występował przez dwa lata na ulicach Częstochowy, głównie na Pl. im. Władysława Biegańskiego i w Alejach Najświętszej Marii Panny.

W 2012 roku Mikser założył kanał na portalu społecznościowym YouTube, na którym do dziś można śledzić jego poczynania związane z muzyką. W 2013 roku raper wziął udział w drugiej edycji programu „ŻywyRap”. Organizatorem przedsięwzięcia była warszawska wytwórnia Hemp Records. Mikser dotarł do finału programu i został laureatem nagrody publiczności. W czerwcu 2015 roku pojawił się jego pierwszy solowy album pt.”Świat Jako Wola I Przedstawienie”, wydany nakładem wytwórni Hemp Records. Krążek promują dwa utwory:”Homo homini lupus est” i „Kynikós”.

Artysta zajmuję się również prowadzeniem warsztatów dotyczących kultury hip-hop. W swoje zajęcia wplata wątki filozoficzne i elementy treningu kreatywności. Obecnie współpracuje z Fundacją Cała Polska Czyta Dzieciom. W 2018 roku ma ukazać się druga solowa płyta Miksera.

15 kwietnia na kanale yt/mikserfreestyle ukazał się luźny singiel artysty pt. Thomas Edison. Gościem w utworze był wieloletni reprezentant częstochowskiej sceny podziemnej – „Morski”. Utwór ten nie jest bezpośrednio związany z nadchodzącą solową płytą artysty, ale zwiastuje z jaką warstwą tekstową będziemy mieli do czynienia na krążku. Mikser to człowiek, który specjalizuje się w szyfrowaniu przekazu w utworach, a każdy jego tekst jest jak gra, która ma rozwiązanie. Za scenariusze do klipów również odpowiada sam artysta, który uważa, że klipy to kolejny etap metaforycznej gry. W utworach rapera można zauważyć, że teledyski stanowią osobną wiadomość wysłaną do widzów i tylko nieliczni będą mogli odsłonić całość przekazu.

Mikser jest twórcą ogólnopolskiej akcji 1FREE1MIASTO. Sam artysta tak wypowiada się o całym przedsięwzięciu:

„1FREE1MIASTO – akcja ma na celu promowanie kultury Hip-Hop od „dobrej strony”. Swoimi działaniami chcę pokazywać potencjał, który tkwi w muzyce i w języku polskim. Moim celem jest udowodnienie, że czas i miejsce nie mają znaczenia wobec uniwersalnych wartości zawartych w sztuce. Przedsięwzięcie oprócz charakteru rozrywkowego, ma również wydźwięk dydaktyczny. Pragnę pokazać, że mimo bycia MC mam gdzieś obecne trendy w rapie i tzw. „fejm”.”

Podczas każdego odcinka możemy zobaczyć Miksera spacerującego po mieście i freestyle’ującego o tym co go otacza. Czasem to przechodnie podsuwają tematy do wolnostylowych improwizacji. Bity, pod które Mikser ma „nawinąć” można podesłać na 1free1miasto@gmail.com

Między wolnymi stylami Mikser przeprowadza krótkie wywiady z napotkanymi osobami, w których można usłyszeć sporo zaskakujących i ważnych treści – rozmowy o szczęściu, o dobru, o starości. Filozoficzne podłoże wywiadów nie wzięło się znikąd. Mikser ukończył kierunek filozoficzny na Akademii Jana Długosza w Częstochowie.

 

Zakupy dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej:
- Zakup projektora cyfrowego (2018)
- Modernizacja aparatury kinowej wraz z elementami widowni Kina ŚWIT (2016)
- Modernizacja ekranu kinowego i powiększenie macierzy serwera Doremi (2014r.)
- Modernizacja nagłośnienia Kina "Świt" (2013r.)
- Modernizacja systemu sprzedaży i rezerwacji biletów w Kinie „Świt” (2012r.)
Zakup cyfrowej konsolety sterowania dźwiękiem dofinansowano
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego