Lekcje w kinie

LEKCJE W KINIE _____________________

 

O KINIE FILMÓW SZKOLNYCH

Naszym głównym celem było stworzenie wartościowego cyklu filmów dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Wybraliśmy produkcje zawierające w sobie zarówno ogromną wartość edukacyjną jak i komponent rozrywkowy. Podzieliliśmy nasz cykl filmów szkolnych na dwie części – przyrodniczo-dokumentalną oraz historyczno-biograficzną. Mamy nadzieję, że dzięki stworzeniu tego cyklu uda nam się sprawić, że młodzi widzowie poczują chęć obcowania z ambitną twórczością filmową oraz obudzą w sobie wrażliwość, której nie dostarcza typowe komercyjne kino.

Poza możliwością obejrzenia wartościowych produkcji proponujemy również spotkania edukacyjne z zaproszonymi gośćmi, aby po seansie omówić wszelkie kwestie związane z projekcjami i w ten sposób pozwolić widzom na pełne zrozumienie wyświetlanych filmów. Chcemy pokazać, że kino może nie tylko bawić, ale także uczyć.

Cena biletu to 10 złotych. Nauczycielom nieodpłatnie serwujemy kawę i herbatę!


NOWOŚCI W OFERCIE:

Cudowny chłopak
USA 2017
Reżyseria: Stephen Chbosky
Obsada: Julia Roberts, Owen Wilson, Jacob Tremblay, Ali Liebert, Izabela Vidovic
Czas trwania: 113 min.
Oparta na międzynarodowym bestsellerze wzruszająca historia Auggie’ego, chłopca ze zdeformowaną twarzą, który zaczyna naukę w szkole publicznej. Próbuje udowodnić, że najważniejsze jest nie piękno zewnętrzne, ale to, co mamy w środku.

 

 

Twój Vincent
Od lat: 12
Czas trwania: 95 minut
„Twój Vincent” to pierwsza pełnometrażowa animacja malarska, która zachwyca widzów na całym świecie. Każda z 65 000 klatek filmu została ręcznie namalowana, w projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata, którzy świat znany z obrazów van Gogha ożywili na ekranie.
27 lipca 1890 r. szczupła postać idzie po zmierzchu chwiejnym krokiem senną ulicą francuskiego miasteczka Auvers. Mężczyzna nie ma nic przy sobie; dłonie przyciska do świeżej rany postrzałowej, z której sączy się krew. To Vincent van Gogh – wówczas mało jeszcze znany artysta, dziś uznawany za jednego z największych malarzy na świecie. O jego tragicznej śmierci wiadomo od dawna, jednak nadal nie jest jasne, jak i dlaczego doszło do śmiertelnego postrzału. “Twój Vincent” opowiada właśnie tę historię – odkrywa okoliczności tajemniczej śmierci artysty. Czy na pewno popełnił samobójstwo? Co się wydarzyło przez 6 tygodni od ostatniego listu van Gogha, w którym pisał, że czuje się dobrze i jest zupełnie spokojny?


CYKLE FILMOWE:

TO CO NAS OTACZA

BBC EARTH: PLANETA ZIEMIA

Czas trwania: Każdy odcinek – 60 minut

Z myślą o szkołach przygotowaliśmy cykl filmów przyrodniczych – „Planeta Ziemia II” produkcji BBC. Pierwsza część serii została świetnie przyjęta na całym świecie – doskonałe opinie krytyków, masa nagród oraz rzesza fanów to najlepsze świadectwo sukcesu produkcji. Powstała w 2016 druga część to arcydzieło jeśli chodzi o kinematografię dokumentalną. Wykorzystanie najnowocześniejszych technologii rejestracji obrazu oraz niekonwencjonalna reżyseria sprawiają, że druga seria popularnej „Planety Ziemi” to niepowtarzalna okazja aby poznać najbardziej egzotyczne zakamarki globu oraz jego najbardziej nietypowych mieszkańców. Twórcy w sześciu godzinnych segmentach pokazali tętniące życiem wyspy, góry, dżungle, pustynie, tundry oraz miasta. „Planeta Ziemia” to pozycja absolutnie obowiązkowa dla wszystkich pasjonatów przyrody. Jest to serial dokumentalny na najwyższym światowym poziomie, który w sposób interesujący, emocjonujący i przystępny pokazuje zarówno piękno jak i surowość naszej planety. Seria podzielona będzie na trzy części, każda z nich zawierać będzie dwa odcinki. Pierwsza część – „Wyspy” i „Góry”, część druga – „Dżungle” i „Pustynie” oraz część trzecia – „Tundry” i „Miasta”.Czas trwania: 52 min.

 

CZY CZEKA NAS KONIEC?

Czas trwania: 95 minut.

Jest to film dokumentalny opowiadający o zmianach klimatycznych zachodzących na naszej planecie. Doskonale wyjaśnia on mechanizmy wpływające na zmiany klimatu, polityczne aspekty tego zjawiska oraz przedstawia konsekwencje zaniedbywania środowiska. W temacie wypowiadają się Elon Musk, Barack Obama, Papież Franciszek czy Leonardo DiCaprio.

 

 

 

 

BYŁ SOBIE LAS

Czas trwania: 78 min.

Film pokazuje cykl lasów pierwotnych i wtórnych rosnących w Peru i Gabonie, uznanych za “zielone płuca” naszej planety.

 

 

 

 

 

 

Z NURTEM ŻYCIA

Czas trwania: 52 min.

Film „Z nurtem życia” to swoistego rodzaju podróż w czasie ukazująca już nieistniejące magiczne zakątki rzeki Skawy na tle nowo budowanego zbiornika wodnego w Świnnej Porębie. Podczas zdjęć twórcy starali się uchwycić jak najwięcej piękna i różnorodności terenów, które poprzez ingerencję człowieka już niedługo mogą znaleźć się pod wodą. Ma być to swoista pamiątka dla przyszłych pokoleń, jak również pocztówka dla znających i odwiedzających te urokliwe miejsca. Film ten świetnie uchwycił koegzystencję natury i człowieka. Jednakże to nie człowiek jest tu głównym bohaterem – główną rolę przejmują zwierzęta zarówno te dobrze nam znane jak i te nieco bardziej płochliwe. „Z nurtem życia” to wspaniała opowieść ukazująca życie ponad osiemdziesięciu różnych gatunków zwierząt, zarówno tych, które świetnie maskują swoją obecność jak i tych, które żyją wśród nas.

 

Z HISTORIĄ W TLE

 

AZYL

Czas trwania: 126 minut

Oparty na faktach film opowiada niezwykłą historię małżeństwa Żabińskich, zoologów prowadzących zoo w międzywojennej Warszawie. W trakcie niemieckiej okupacji najcenniejsze zwierzęta zostają wywiezione do Rzeszy, a ogród zmienia się w świńską farmę dla niemieckich żołnierzy. Wszystko to jest tylko fasadą: pod przykrywką bliskiej współpracy z Wehrmachtem Żabińscy zmieniają zoo w azyl dla Żydów. Pod okiem niemieckich żołnierzy, w podziemiach zabudowań ogrodu ukrywają się żydowscy mieszkańcy miasta. Czekają na aryjskie papiery, nową tożsamość i miejsce pobytu. Jest to unikatowe spojrzenie na realia drugiej wojny światowej oraz nietuzinkowa historia jeśli chodzi o kino tego gatunku.

 

POWIDOKI

Czas trwania: 98 minut

Film Powidoki prezentuje osadzoną w latach 50. ubiegłego wieku w Łodzi historię Władysława Strzemińskiego. Poznajemy postać artysty, malarza i wykładowcy na łódzkiej uczelni, który musi zmagać się z nową rzeczywistością PRL. Sam niegdyś wierzył w rewolucję, ale po tym, jak stracił rękę i nogę w wojnie, stracił również wiarę i zajął się malarstwem oraz nauczaniem. Jest to ostatni film wyreżyserowany przez jednego z najwybitniejszych reżyserów w historii Polski – Andrzeja Wajdę.

 

  

WYKLĘTY

Czas trwania: 105 minut

„Wyklęty” to oparty na faktach film, którego akcja toczy się w Polsce, w drugiej połowie lat 40-tych. Jego bohaterami są członkowie zbrojnego podziemia niepodległościowego, walczący z władzą ludową o powojenny kształt Polski. Ludzie, którzy mimo olbrzymiej przewagi resortu bezpieczeństwa, wspieranego przez radzieckie NKWD, walczyli do końca o swoją sprawę. Uwaga – jest to film dla widza starszego. Twórcy starali się bardzo realistycznie przedstawić te trudne czasy nie oszczędzając widzowi scen okrucieństwa, przemocy oraz nie kolorowali dosadnych wypowiedzi bohaterów.

 

 

BIOGRAFIE

KARSKI I WŁADCY LUDZKOŚCI

Czas trwania: 72 min.

Jan Karski, pseudonim „Witold”, jako pierwszy człowiek na świecie ujawnił przed państwami zachodniej koalicji okrucieństwa i masowe zbrodnie, jakich hitlerowcy dopuszczali się na terenie Polski. Kilka lat temu amerykański „Newsweek” uznał Jana Karskiego za jedną z najwybitniejszych postaci, a jego wojenną misję określił jako jeden z moralnych kamieni milowych cywilizacji dwudziestego stulecia.

 

 

 

 

WAŁĘSA. CZŁOWIEK Z NADZIEI

Czas trwania: 127 min.

Film Andrzeja Wajdy. Historia Lecha Wałęsy, który razem z “Solidarnością” walczył o Polskę wolną od komunizmu.

 

 

 

 

 

OSTATNIA RODZINA

Czas trwania: 124 min.

Rok 1977. Dziennikarz muzyczny, tłumacz i eseista, Tomek Beksiński wprowadza się do mieszkania obok swoich rodziców. Rozpoczyna to serię zdarzeń, na którą rodzina nie jest gotowa. Jeden z najlepszych i najbardziej docenionych filmów polskich ostatnich lat.

 

 

 

 

ŻYCIE I CAŁA RESZTA

CZERWONY ŻÓŁW

Czas trwania: 80 min.

Rozbitek trafia na bezludną wyspę. Mężczyzna pragnie z niej uciec, lecz zmienia swoje nastawianie, gdy odkrywa jej tajemnice.

 

 

 

 

 

 

MAŁY KSIĄŻĘ

Czas trwania: 108 min.

Mały Książę opowiada swoją historię pilotowi, którego samolot rozbił się na Saharze.

 

 

 

 

 

 

W ofercie LEKCJE W KINIE zapraszamy również na KANON FILMÓW SZKOLNYCH:

 

MIASTO 44

Czas trwania: 130 min.

Film opowiada historię młodego chłopaka, Stefana Zawadzkiego (w tej roli Józef Pawłowski), który po śmierci ojca postanawia dołączyć do powstania.

 

 

 

 

 

 

POWSTANIE WARSZAWSKIE

Czas trwania: 85 min.

Film fabularny w całości złożony z dokumentalnych materiałów archiwalnych nagranych przez dwóch młodych reporterów w sierpniu 1944 roku.

 

 

 

 

 

 

MAJDAN. REWOLUCJA GODNOŚCI

Czas trwania: 130 min.

Dokument przedstawia przebieg demonstracji przeciwników władz kraju na Placu Niepodległości w Kijowie.

 

 

 

 

 

 

SMOLEŃSK

Czas trwania: 120 min.

Młoda dziennikarka na własną rękę prowadzi dochodzenie w sprawie katastrofy smoleńskiej. 

 

 

 

 

 

WOŁYŃ

Czas trwania: 150 min.

Ojciec Zosi postanawia wydać ją za najbogatszego we wsi wdowca z dwójką dzieci, nie bacząc na to, że córka kocha ukraińskiego chłopca. Wkrótce życie lokalnej społeczności diametralnie zmienia II wojna światowa.

 

 

 

 

 

EKRANIZACJE:

KAMIENIE NA SZANIEC

Czas trwania: 107 min.

Rudy. Zośka. Alek. Bohaterowie Szarych Szeregów. Opowieść o młodości, miłości i przyjaźni. O bohaterstwie, które ma wielką cenę i o walce, która stała się legendą. Byli młodzi, spragnieni życia. Nie było dla nich rzeczy niemożliwych. Pewnego dnia obudzili się w świecie, w którym nie było już miejsca na marzenia. Stanęli przed wyborem: pochylić pokornie głowy, albo zaryzykować własne życie. Nie mieli doświadczenia ani broni, ale znaleźli w sobie odwagę i siłę, by sprzeciwić się hitlerowskiej machinie. Wierzyli w przyjaźń, wolność, w Polskę. Mieli ideały. Weszli na drogę, z której nie było odwrotu.

 

KSIĘGA DŻUNGLI

Czas trwania: 105 min.

Amerykański film przygodowy z 2016 roku w reżyserii Jona Favreau. Kolejna ekranizacja znanej książki pod tym samym tytułem autorstwa brytyjskiego pisarza i noblisty Rudyarda Kiplinga. Wilcza rodzina przygarnia chłopca, któremu nadaje imię Mowgli. Gdy ten podrasta, zaprzyjaźnia się z czarną panterą Bagheerą i niedźwiedziem Baloo.

 

 

 

Jesteśmy otwarci na Państwa sugestie dotyczące tytułów.

 

 

__________________________________________________

 

Terminy i godziny projekcji można ustalać indywidualnie. Rezerwacji można dokonywać pod numerem: tel. 22 811 01 05 wew. 107, e-mail: mgrudziecka@dkswit.com.pl

Ceny biletów: 10 zł (dla grup powyżej 40 osób), 12 zł (dla grup do 40 osób). Wstęp dla opiekunów grup jest bezpłatny.

Zakupy dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej:
- Zakup projektora cyfrowego (2018)
- Modernizacja aparatury kinowej wraz z elementami widowni Kina ŚWIT (2016)
- Modernizacja ekranu kinowego i powiększenie macierzy serwera Doremi (2014r.)
- Modernizacja nagłośnienia Kina "Świt" (2013r.)
- Modernizacja systemu sprzedaży i rezerwacji biletów w Kinie „Świt” (2012r.)
Zakup cyfrowej konsolety sterowania dźwiękiem dofinansowano
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego