Rodzinny Poranek Muzyczny, balet “Korsarz”
25 listopada 2018, godz. 11:00

Zapraszamy na kolejny balet dla dzieci w wyk. Les Ballets de Pologne w nowo wyremontowanej sali widowiskowej.

“Le Corsaire” czyli „Korsarz” to jeden z najpiękniejszych baletów klasycznych opowiadający o miłości między piękną niewolnicą  Medorą a piratem o imieniu Konrad. W spektaklu mamy do czynienia z najbardziej charakterystycznymi i znanymi na całym świecie chorografiami (m. in. „Ożywiony Ogród” oraz słynne „Pas de Deux” Konrada i Medory w Akcie II – tańczonymi często jako divertissment). Balet zatańczony jest w sposób zrozumiały dla dzieci i początkujących widzów, obok tańca klasycznego zawiera wiele scen aktorskich przepełnionych humorem, elementy tańców charakterystycznych oraz ludowych. Całość zdobią zjawiskowe kostiumy oraz scenografia.

„Korsarz”
muzyka: A. Adam, L. Minkus, L. Delibes, C. Pugini
choreografia: nowa wersja choreograficzna oparta na oryginalnej choreografii M. Petipy
kostiumy i scenografia: N. Żuk
czas trwania: 85 minut

 

AKT I

Scena I – Targ niewolników

Bogaty handlarz zabiega o klientów. Właśnie sprowadził nową grupę greckich niewolnic wśród których najpiękniejsza jest Medora. Na targ przybywa pirat Konrad oraz jego przyjaciel Ali. Dziewczyna od razu zwróciła uwagę Konrada. Medora także zauważyła młodzieńca i z uśmiechem rzuca mu różę. Konrad zakochuje się w Medorze od pierwszego spojrzenia. Chciałby wykupić dziewczynę z rąk handlarza, ale nie ma pieniędzy. Posyła swego przyjaciela za oddalającą się dziewczyną. Tymczasem na rynek przybywa stary, bogaty pasza Zeid z zamiarem nabycia do swego haremu nowych niewolnic. Handlarz najpierw prezentuje mu trzy piękne hurysy, a gdy nie budzą one zainteresowania paszy przyprowadza Gulnarę okrytą welonem, która niechętnie tańczy przed paszą. Następnie na plac wbiega Medora przyprowadzona przez Alego i zbliża się do Konrada. Młodzi wymieniają pierwsze uściski ale zauważa to handlarz i zabiera dziewczynę przed oblicze Zeida. Starzec jest zachwycony Medorą. Dobija targu i zabiera obie kobiety. Zrozpaczony Konrad wysyła za orszakiem Alego a sam myśli jak odbić ukochaną. Pomagają mu w tym piraci i ostatecznie wszyscy z Medorą i innymi porwanymi kobietami umykają na statek piratów. Rozzłoszczony Zeid pod grozą śmierci rozkazuje handlarzowi odnaleźć i zwrócić mu Medorę.

AKT II

Scena II – Grota

W kryjówce piratów Konrad pokazuje Medorze skarby. Ofiarowuje jej wszystkie klejnoty byle tylko została z nim. W nocy, kiedy wszyscy śpią do groty zakrada się handlarz, który podrzuca Medorze kwiat lotosu skropiony środkiem usypiającym. Dziewczyna dostrzega kwiat i myśląc, że jest to prezent od Konrada tańczy z radości. Po chwili jednak osuwa się na ziemię i zasypia. Handlarz uprowadza dziewczynę i zabiera ją do pałacu paszy. Konrad i Ali orientują się, że Medora zniknęła. Knują plan jak odzyskać ukochaną pirata.

Scena III – Pałac paszy

Handlarz przyprowadza Medorę do Zeida, który za spełnienie rozkazu daruje mu życie. Pasza zasypia i we śnie wyobraża sobie wszystkie jego żony tańczące w ożywionym ogrodzie, w tym Gulnarę i Medorę. Ze snu budzą go jednak przybyli pielgrzymi (przebrani za pielgrzymów piraci: Konrad i Ali), którzy przyszli do świątyni się modlić. Pasza zajęty modlitwą nie zauważa jednak, że pielgrzymi zniknęli. Piraci obezwładnili straże i uwolnili wszystkie niewolnice Zeida. W pałacu powstaje zmieszanie. Konrad zabiera Medorę i Gulnarę na statek i wraz z całą załogą szczęśliwie odpływają.

Epilog

Bohaterowie płyną ku nowym lądom. Na morzu jednak rozpętała się nawałnica. Statek podczas sztormu tonie. Na skale odnajdują się ocalali Konrad i Medora, padają sobie w objęcia.

Bilety 30 zł. rezerwacja pod numerem telefonu 22 811 01 05 wew. 116 lub online.

Rezerwacja on-line

Dostępność strony

Zakupy dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej:
- Zakup projektora cyfrowego (2018)
- Modernizacja aparatury kinowej wraz z elementami widowni Kina ŚWIT (2016)
- Modernizacja ekranu kinowego i powiększenie macierzy serwera Doremi (2014r.)
- Modernizacja nagłośnienia Kina "Świt" (2013r.)
- Modernizacja systemu sprzedaży i rezerwacji biletów w Kinie „Świt” (2012r.)
Zakup cyfrowej konsolety sterowania dźwiękiem dofinansowano
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego