Spotkania z astronomią

Spotkania z astronomią

Spotkania z astronomią to cykl wykładów z astronomem dr Agnieszką Krawczyk dla dzieci w wieku przedszkolnym. Spotkania są multimedialne i odbywają się na sali kinowej. Zajęcia są poprowadzone są w formie wykładu/rozmowy/pogadanki  z dziećmi.

Najbliższe spotkania:

Kosmiczne rekordy
11 kwietnia
2018, godz. 10:00

Podczas wykładu poznamy wiele kosmicznych ciekawostek, m.in. która galaktyka i która gwiazda jest największa, która leży najdalej, wokół której gwiazdy jest najwięcej planet, która czarna dziura jest najcięższa, gdzie jest najwyższa góra w Układzie Słonecznym, który kosmiczny pojazd porusza się najszybciej, który doleciał najdalej i który astronauta najdłużej przebywał w kosmosie.

 

Popatrzmy w niebo
9 maja 2018, godz. 10:00

Co widać na dziennym i nocnym niebie gołym okiem, a co przez teleskop. Jak rozpoznać dzisiejszą fazę Księżyca i jak będzie zmieniała się w kolejnych dniach. Kiedy można zobaczyć spadające gwiazdy, kiedy będzie widoczna kometa, jak często oglądamy zaćmienie Słońca i Księżyca. Poznamy kilka gwiazd i gwiazdozbiorów, które są jak drogowskazy na niebie i pokazują nam gdzie są kolejne gwiazdy. Przeniesiemy się także na południową półkulę Ziemi, np. do Australii, i sprawdzimy jakie gwiazdozbiory stamtąd widać i w którą stronę po niebie przesuwa się Słońce.

 

Spotkanie poprowadzi dr Agnieszka Krawczyk. Astronom, absolwentka Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. W 1993 r. rozpoczęła pracę badawczą dotyczącą promieniowania pulsarów w Zielonogórskim Centrum Astronomii przy Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze. Była wówczas jedyną kobietą w Europie, która zajmowała się badaniem pulsarów.  W 2001 r. obroniła pracę doktorską na Uniwersytecie Warszawskim. Od prawie 10 lat zawodowo zajmuje się popularyzacją astronomii i badań Kosmosu. Jest założycielką jednego z pierwszych w Polsce, a pierwszego w Warszawie i na Mazowszu mobilnego planetarium.

 

Bilety 12 zł. Opiekunowie wstęp wolny. Opiekunów zapraszamy na darmową kawę lub herbatę do naszej kawiarni.
Rezerwacje pod numerem telefonu: Katarzyna Mąkowska – 884 927 100 lub 22 811 01 05, wew. 116 lub mailowo: pwozniak@dkswit.com.pl

Zakupy dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej:
- Zakup projektora cyfrowego (2018)
- Modernizacja aparatury kinowej wraz z elementami widowni Kina ŚWIT (2016)
- Modernizacja ekranu kinowego i powiększenie macierzy serwera Doremi (2014r.)
- Modernizacja nagłośnienia Kina "Świt" (2013r.)
- Modernizacja systemu sprzedaży i rezerwacji biletów w Kinie „Świt” (2012r.)
Zakup cyfrowej konsolety sterowania dźwiękiem dofinansowano
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego