Spotkania z astronomią

Spotkania z astronomią

Spotkania z astronomią to cykl wykładów z astronomami dla dzieci w wieku przedszkolnym. Spotkania są multimedialne i odbywają się na sali kinowej. Zajęcia są poprowadzone są w formie wykładu/rozmowy/pogadanki  z dziećmi.

Najbliższe spotkania:

Lecimy w kosmos
10 kwietnia
2019, godz. 10:00

Wykład ten jest poświęcony podróżom kosmicznym, w trakcie którego dzieci będą mogły dowiedzieć się czym można polecieć w kosmos, gdzie ludzie już byli, a dokąd dopiero szykują pierwszą wyprawę. Dowiedzą się także dlaczego rakietą można poleciećw kosmos, a nawet najszybszym samolotem – nie. Zobaczą start rakiety i kolejne etapy jej lotu oraz dowiedzą się jak astronauci kierują statkiem kosmicznym i czy w każdej rakiecie musi lecieć astronauta. Poznają miejsca gdzie ludzie już byli, te do których latają obecnie oraz te, do których dopiero się wybierają w przyszłości.Poznają także trochę historii – zobaczą m.in. jakie zwierzęta były w kosmosie i czy podobał się im ten lot. Przekonają się co wspólnego z lotami kosmicznymi ma grawitacja i jak naprawdę z nią jest w kosmosie –istnieje, czy jednak jej tam nie ma, jak można usłyszeć w niektórych bajkach.

Spotkanie poprowadzi dr Agnieszka Krawczyk  – astronom, absolwentka Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. W 1993 r. rozpoczęła pracę badawczą dotyczącą promieniowania pulsarów w Zielonogórskim Centrum Astronomii przy Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze. Była wówczas jedyną kobietą w Europie, która zajmowała się badaniem pulsarów. Czym są pulsary dowiemy się podczas wykładu. W 2001 r. obroniła pracę doktorską na Uniwersytecie Warszawskim.

Od prawie 10 lat zawodowo zajmuje się popularyzacją astronomii i badań Kosmosu. Jest założycielką jednego z pierwszych w Polsce, a pierwszego w Warszawie i na Mazowszu mobilnego planetarium.

Współorganizatorem Spotkań z astronomią jest Klub dla dzieci Raszyniaczek: http://raszyniaczek.pl/

Bilety 15 zł. Opiekunowie  1 zł. Opiekunów zapraszamy na darmową kawę lub herbatę do naszej kawiarni.
Rezerwacje pod numerem telefonu: Katarzyna Mąkowska – 884 927 100 lub 22 811 01 05, wew. 116 lub mailowo: pwozniak@dkswit.com.pl

Zakupy dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej:
- Zakup projektora cyfrowego (2018)
- Modernizacja aparatury kinowej wraz z elementami widowni Kina ŚWIT (2016)
- Modernizacja ekranu kinowego i powiększenie macierzy serwera Doremi (2014r.)
- Modernizacja nagłośnienia Kina "Świt" (2013r.)
- Modernizacja systemu sprzedaży i rezerwacji biletów w Kinie „Świt” (2012r.)
Zakup cyfrowej konsolety sterowania dźwiękiem dofinansowano
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego