Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Maraton Pisania Listów z Amnesty International

8 grudnia 17:00 - 21:00

Dołączamy do Maratonu Pisania Listów z Amnesty International – akcji, podczas której można pomóc osobom, których prawa są łamane, z całego świata. Odbędzie się on 8 grudnia 2018 roku w godzinach 17:00 w sali nr 14.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Będziemy pisać listy do władz oraz wysyłać listy wsparcia i solidarności do osób, których prawa złamano. Miliony osób na całym świecie przyłączą się do akcji, która jest największą globalną akcją w obronie praw człowieka. Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. W 2017 roku w całej Polsce, w ponad 700 miejscach napisano 308 838 listów. Maraton Pisania Listów to największe w Polsce wydarzenie angażujące tak dużą ilość ludzi w obronę praw człowieka.

W tym roku będzie pisać listy w sprawie:

🖊 Marielle Franco – ZABITA ZA NIEUSTRASZONĄ WALKĘ O PRAWA INNYCH (Brazylia)
Wezwij Prezydenta, by postawił przed wymiarem sprawiedliwości zabójców Marielle Franco, w tym tych, którzy zarządzili zbrodnię, i aby chronił obrońców praw człowieka w Brazylii przed kolejnymi zagrożeniami i atakami. Marielle Franco nieustraszenie walczyła o sprawiedliwsze Rio de Janeiro. Stawała w obronie czarnych kobiet, osób LGBTI i młodych ludzi, a także potępiała bezprawne zabójstwa przez policję. Ale potem została uciszona, zastrzelona w swoim samochodzie. Jest to część schematu w Brazylii, gdzie co najmniej 70 obrońców praw człowieka zostało zabitych w 2017 r. Ludzie, którzy występują w obronie praw człowieka, żyją w ciągłym strachu.

🖊 Pavitri Manjhi – NĘKANA ZA PRZECIWSTAWIENIE SIĘ WIELKIM KORPORACJOM (Indie)
Pavitri Manjhi postawiła się. Jest częścią społeczności Adivasi Indigenous, której grozi wyrzucenie z własnej ziemi w celu zrobienia miejsca dla dwóch elektrowni. Jako przewodnicząca rady miejskiej Pavitri zebrała mieszkańców, aby złożyć prawie 100 skarg formalnych przeciwko korporacjom odpowiedzialnym za spór. A teraz spotyka się z groźbami lokalnych „siłaczy”, którzy chcą zmusić ją do wycofania skarg. Ale ona nie zostanie uciszona. Napisz do Dyrektora Policji w Chhattisgarh. Powiedz mu, aby zapewnił Pavitri ochronę, której potrzebuje, by bronić się przed kolejnymi groźbami, nękaniem i zastraszaniem, aby mogła dalej walczyć o prawa Adivasis.

🖊 Atena Daemi – UWIĘZIONA ZA WYPOWIADANIE SIĘ PRZECIWKO KARZE ŚMIERCI (Iran)
Podobnie jak wielu innych, Atena Daemi marzy o zakończeniu kary śmierci w Iranie. Pisze posty na Facebooku, Twitterze i Instagramie, rozdaje ulotki i przyłącza się do pokojowych protestów. Co niewiarygodne, te proste działania zostały użyte jako „dowód”, by skazać ją na siedem lat więzienia. Jej proces trwał zaledwie 15 minut, a ona stała w obliczu przemocy i poniżającego traktowania w więzieniu. To jeszcze jeden okrutny przykład Iranu uciszającego pokojowy aktywizm. Napisz już dziś do władz irańskich. Domagaj się natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Ateny Daemi.

🖊 Sengwer Indigenous People – BRUTALNIE WYRZUCENI Z
ZIEMI SWOICH PRZODKÓW (Kenia)
Społeczność Sengwer w Kenii ma głęboką, wielowiekową więź z pięknym lasem Embobut. Ale ta rdzenna społeczność pszczelarzy i hodowców bydła jest brutalnie eksmitowana przez rząd kenijski. Strażnicy leśni spalili domy i zmusili tysiące ludzi do opuszczenia ziemi swoich przodków. Jeden człowiek został zastrzelony, a drugi poważnie ranny. Sengwer są zdeterminowani, aby stawić opór – stańmy z nimi. Napisz do Prezydenta Kenii. Domagaj się zaprzestania palenia domów i aresztowań, i usunięcia wszelkich restrykcji, aby społeczność Sengwer mogła żyć w spokoju na ziemi swoich przodków w lesie Embobut.

🖊Gulzar Duishenova – WALCZY O PRAWA NIEPEŁNOSPRAWNYCH OSÓB (Kirgistan)
Gulzar Duishenova jest wojowniczką. W 2002 roku straciła czucie w nogach po wypadku samochodowym. Ale ona nigdy nie dała się temu pokonać. Uczyniła swoją życiową misją to, aby niepełnosprawni ludzie żyli z godnością i swobodnie się poruszali. Jednak spotyka się z codzienną dyskryminacją w społeczeństwie, w którym kobiety nie powinny się wypowiadać, a osoby niepełnosprawne są postrzegane jako „inwalidzi”. Napisz do parlamentu Kirgistanu. Powiedz marszałkowi parlamentu, aby wspierał Gulzar i innych aktywistów walczących o prawa osób niepełnosprawnych. Parlament musi ratyfikować Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych w celu zajęcia się kwestią dyskryminacji i poprawy dostępu do zdrowia, budynków, miejsc pracy i transportu.

🖊 Nawal Benaissa – PRZEŚLADOWANA ZA DOMAGANIE SIĘ LEPSZEGO ŻYCIA (Maroko)
Nawal Benaissa przemawia w imieniu swojego regionu, w którym wielu ludzi czuje się zapomnianych przez swój rząd. Brała udział w pokojowych protestach i prowadziła kampanię w mediach społecznościowych. Ale została prześladowana przez władze Maroka i otrzymała 10-miesięczny wyrok w zawieszeniu za „podżeganie do popełnienia przestępstwa”. Chce jedynie być wolna, aby walczyć o szansę na lepsze życie. Napisz do premiera Maroka. Domagaj się, aby powstrzymał prześladowanie Nawal, ponieważ jest pokojową demonstrantką i obrończynią praw człowieka, która chce lepszego życia dla ludzi w swoim regionie

🖊 Nonhle Mbuthuma – PRZEŚLADOWANA ZA OBRONĘ ZIEMI JEJ PRZODKÓW (Republika Południowej Afryki)
Nonhle Mbuthuma prowadzi walkę o swoją społeczność przeciwko firmie wydobywczej, która chce wydobywać tytan na ziemi ich przodków. Jest obiektem gróźb i prześladowań, a nawet przeżyła próbę zamachu na jej życie. Ktoś próbuje ją uciszyć, ale nie podda się: „Kiedy zabierasz moją ziemię, zabierasz moją tożsamość”. Domagaj się od Afryki Południowej ochrony Nonhle.

🖊 Vitalina Koval – ZAATAKOWANA ZA WSPIERANIE PRAW OSÓB LGBTI (Ukraina)
Vitalina Koval ciężko pracuje, aby wspierać lokalnych mieszkańców LGBTI w jej rodzinnym mieście, Użgorodzie. Została brutalnie zaatakowana po zorganizowaniu pokojowego protestu w Międzynarodowy Dzień Kobiet 2018. Jej napastnicy zostali zwolnieni w ciągu kilku godzin. Wciąż nie było skutecznego śledztwa, a napaść jest tylko częścią szerszej fali zastraszania przez skrajnie prawicowe grupy na Ukrainie. Vitalina i obrońcy praw człowieka nie będą się lękać, więc stójmy z nimi. Domagaj się od Ukrainy ochrony aktywistów broniących praw kobiet i osób LGBTI.

🖊 Geraldine Chacón – PRZEŚLADOWANA ZA WSPIERANIE MŁODYCH LUDZI (Wenezuela)
Geraldine Chacón zawsze marzyła o obronie innych. Dlatego pomaga młodym ludziom w swoim rodzinnym mieście walczyć o swoje prawa. Ale jest ścigana przez władze tylko dlatego, że chce, by jej kraj stał się lepszym miejscem. Więziono ją przez cztery miesiące i zakazano opuszczenia kraju. Jej sprawa nadal nie jest zamknięta, aby mogła zostać ponownie aresztowana w każdej chwili, bez ostrzeżenia. Domagaj się od Wenezueli zaprzestania prześladowań Geraldiny.

🖊 Mẹ Nấm lub “Mother Mushroom” – 10 LAT WIĘZIENIA ZA BLOGOWANIE (Wietnam)
Mẹ Nấm lub „Mother Mushroom” to jedna z najbardziej wpływowych blogerek Wietnamu. Nawoływała do działania w sprawie brutalności policji i kwestii środowiskowych, ale w czerwcu 2017 r. została skazana na 10 lat więzienia za „prowadzenie propagandy” przeciwko państwu i udostępnianie artykułów online. Jej surowy wyrok jest częścią szerszej próby uciszania ludzi, którzy głośno wypowiadają się w jej kraju. Powiedz Wietnamowi: Uwolnijcie Mẹ Nấm!

Szczegóły

Data:
8 grudnia
Czas:
17:00 - 21:00

Organizator

Dom Kultury ŚWIT w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy
Telefon:
22 811 01 05
Email:
swit@dkswit.com.pl

Miejsce

Dom Kultury ŚWIT w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy
ul. Wysockiego 11
Warszawa, mazowieckie 03-371 Polska
+ Google Map
Telefon:
22 811 01 05
Zakupy dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej:
- Zakup projektora cyfrowego (2018)
- Modernizacja aparatury kinowej wraz z elementami widowni Kina ŚWIT (2016)
- Modernizacja ekranu kinowego i powiększenie macierzy serwera Doremi (2014r.)
- Modernizacja nagłośnienia Kina "Świt" (2013r.)
- Modernizacja systemu sprzedaży i rezerwacji biletów w Kinie „Świt” (2012r.)
Zakup cyfrowej konsolety sterowania dźwiękiem dofinansowano
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego