Zajęcia zawieszone z powodu pandemii Covid-19. Sprawdź jakie zajęcia prowadzimy w trybie online tutaj.
Przedział wiekowy: 16- 99 lat
Termin zajęć: poniedziałek godz. 18.30 – 20:00* (co tydzień, 16 spotkań)
Start zajęć: ZBIERAMY ZAPISY
Koszt: 180 zł/ 4 zajęcia**
Przed rozpoczęciem zajęć prosimy o wypełnienie Karty Uczestnika Zajęć dostępnej tutaj lub w Sekretariacie.
Sala: 14
Prowadząca: Martyna Mazur
Lubisz rozmyślać i zastanawiać się nad trudnymi problemami? A może masz swoje zdanie na wiele tematów, ale nie czujesz się do końca rozumiany/a, gdy je przedstawiasz? Chcesz nauczyć się wypowiadać tak, aby inni Cię słuchali i czuć, że Twoja wiedza o świecie ma dobre fundamenty? Zapraszamy na zajęcia z debatowania filozoficznego!
Zajęcia dotykają trzech obszarów: zagadnień z filozofii, argumentacji i debatowania oraz weryfikacji wiedzy i nauki. Uczestnicy będą uczyć się, jak weryfikować fakty i odróżniać je od opinii, jak formułować własne myśli i rozumieć, skąd biorą się ich przekonania.
Zajęcia mają charakter teoretyczno-praktyczny. W trakcie całego cyklu zajęć uczestnicy uczą się technik dyskusji, rozpoznawania manipulacji i formułowania argumentów, jak i wykorzystują poznane metody w praktyce. Tematy dyskusji w większości będą ustalane przez samych uczestników, aby zwiększyć zaangażowanie i poczucie przydatności poznanych narzędzi, jednak przewiduje się także ćwiczenia na abstrakcyjnych tematach.
W programie zajęć:
● Czym jest język i jak to wpływa na nasze myśli i rozmowy?
● Podstawy argumentacji oraz rozpoznawanie chwytów erystycznych
● Naukowość, emocje, fakty i opinie
● Amerykańskie i brytyjskie modele debat, przemówienia grupowe i indywidualne
● Komunikacja w społeczeństwie – jak rozmawiać i decydować w grupie?
● Dialog a kompromis
Zajęcia prowadzone są w ramach Horyzontalnego Klubu Dyskusyjnego, który promuje otwartość na różnorodność i zrzesza osoby pragnące poszerzać swoje horyzonty. Na zajęciach zadbamy o to, aby każdy czuł się swobodnie i komfortowo, niezależnie od wieku i posiadanej wiedzy.

Prowadząca Martyna Mazur
Pasjonuje się naukami społecznymi, językiem i dialogiem. Łącząc filozofię oraz analizę dyskursu szuka w świecie sposobów na to, by pomóc ludziom się porozumiewać. Prowadzi dyskusje, kwestionuje i broni tez od lat, w których jeszcze nie wypadało jej tego robić. Stara się budować mosty pomiędzy naukowością a “zwykłym człowiekiem”, dla którego często przekaz akademicki nie jest w naturalnym i przystępnym języku.
● Absolwentka filozofii na Uniwersytecie Warszawskim z pracą licencjacką o tytule „Ocena moralna samobójstwa i jej uzasadnienie w różnych koncepcjach filozoficznych od antyku do współczesności” ● Studentka studiów magisterskich Język i społeczeństwo – interdyscyplinarne studia nad dyskursem

Warunkiem uruchomienia grupy jest zebranie przynajmniej 5 uczestników.
W grupie jest 10 miejsc.
*termin zajęć może ulec zmianie
** koszt zależny jest od ilości zajęć przypadających na dany miesiąc