Zespół tańca dawnego „Fontana dei pazzi” „Fontana dei pazzi”, czyli „Fontanna szaleńców”, zaczęła istnieć jako zespół w 2010 roku. Jej członkowie to grupa pasjonatów, którzy swoją przygodę z tańcami dawnymi zaczęli w 2007 roku od balów historycznych i/lub cotygodniowych spotkań kontredansowych przy fontannie w jednym z warszawskich parków. Co roku dołączali kolejni :).

Po kilku latach postanowiliśmy nadać naszemu hobby bardziej zorganizowaną formę i zaczęliśmy ćwiczyć regularnie w Domu Kultury „Świt”. Czasy, do których podróżujemy, to zazwyczaj XVII-XIXw., a w tańcu pozostaliśmy wierni kontredansom. 
W ramach popularyzacji tańca dawnego, historii i dobrej zabawy w naszym dorobku możemy wymienić organizację balów historycznych i wieczorków tanecznych poświęconych tańcom dawnym. Wystąpiliśmy m.in w Zamku Królewskim w Warszawie, na festiwalu „Korowód, czyli spotkania z tańcem dawnym” (2011-2017), dla harcerzy na zlotach, prezentowaliśmy też tańce na organizowanych przez nas imprezach tanecznych. Obecnie posiadamy już kilka opracowanych przez nas przedstawień, w tym bajki dla dzieci.

Jeżeli chcecie udać się razem z nami w podróż z tańcem dawnym, zapraszamy na stronę www.fontanadeipazzi.art.pl , gdzie przeczytacie więcej szczegółów. 

Zakupy dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej:
- Zakup projektora cyfrowego (2018)
- Modernizacja aparatury kinowej wraz z elementami widowni Kina ŚWIT (2016)
- Modernizacja ekranu kinowego i powiększenie macierzy serwera Doremi (2014r.)
- Modernizacja nagłośnienia Kina "Świt" (2013r.)
- Modernizacja systemu sprzedaży i rezerwacji biletów w Kinie „Świt” (2012r.)
Zakup cyfrowej konsolety sterowania dźwiękiem dofinansowano
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego