„Irlandia wstaje z kolan” Marta Abramowicz – spotkanie z autorką

16 marca, godz. 18:00

Wstęp wolny!

Po bestsellerowych reportażach „Zakonnice odchodzą po cichu” i „Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica” Abramowicz zabiera nas w podróż do Irlandii. W najnowszej książce opisuje przemiany w irlandzkim społeczeństwie i kościele katolickim, jakie zaszły w kilku ostatnich dekadach, pokazując, że u nas też jest możliwa zmiana.
Czyta się ten reportaż, jak kryminał z rosnącą nadzieją, że inna Polska jest możliwa.
“Kiedy u nas będzie tak jak w Irlandii? – pytało mnie wiele osób.
Napisałam tę książkę, bo chciałam dowiedzieć się, jak oni to zrobili. Zrozumieć, co się stało, że ten katolicki kraj rozliczył Kościół ze wszystkich nadużyć, zdetronizował księży, a potem wolą swoich obywateli w powszechnym głosowaniu odrzucił katolicką moralność. Co sprawiło, że Irlandczycy przestali wierzyć w nauki przedmałżeńskie i odrzucili wiedzę o seksie wyniesioną z niedzielnych kazań? Czym się od nich różnimy, skoro u nas wciąż to niemożliwe?”.
Marta Abramowicz (1978) – dziennikarka, badaczka, psycholożka. Reportażu uczyła się pod okiem Hanny Krall. Napisała wiele tekstów lekkich, gazetowych, i sporo poważniejszych, naukowych, w tym kilka książek. Robi badania społeczne, najczęściej o ludziach, którym trudniej się odnaleźć. Zawsze najbliżsi jej byli wykluczeni, więc od lat z różnymi organizacjami pozarządowymi szuka sposobów na zmianę świata. Jedna z dwunastu Superbohaterek Wysokich Obcasów 2019.
Irlandia wstaje z kolan“to opowieść o politycznej manipulacji, w której miłość do Boga wykorzystywana jest do kontroli poddanych. Abramowicz w piękny sposób ukazuje przejmującą drogę Irlandczyków do odzyskania wiary we własny głos”. Justyna Kopińska
Spotkanie poprowadzi Maciej Szajkowski muzyk, dziennikarz, animator kultury, propagator muzyki folkowej i kultury etnicznej, członek licznych zespołów polskiej sceny world miusic/ folk m.in. Kapela ze Wsi Warszawa.
Więcej o książce tutaj: https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/irlandia-wstaje-z-kolan-marta-abramowicz-1196

Dostępność strony

Zakupy dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej:
- Zakup projektora cyfrowego (2018)
- Modernizacja aparatury kinowej wraz z elementami widowni Kina ŚWIT (2016)
- Modernizacja ekranu kinowego i powiększenie macierzy serwera Doremi (2014r.)
- Modernizacja nagłośnienia Kina "Świt" (2013r.)
- Modernizacja systemu sprzedaży i rezerwacji biletów w Kinie „Świt” (2012r.)
Zakup cyfrowej konsolety sterowania dźwiękiem dofinansowano
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego