Scena obrzędowa

VIII Festiwal Muzyki Etnicznej Korzenie Europy, 3-4 czerwca 2022/ MRO

Festiwal Muzyki Etnicznej „KORZENIE EUROPY”, to interdyscyplinarne przedsięwzięcie ukazujące specyfikę regionów Polski i Europy, koloryt i bogactwo kultur etnicznych oraz twórców, którzy odwołując się do źródeł nadają im współczesne symbole i znaczenia.  To kronikarski zapis historii, który wspiera świadomość wspólnoty i tożsamości z własną kulturą oraz zwiększa wiedzę uczestników na temat polskiej kultury ludowej.

W tym roku zapraszamy już na VIII edycję festiwalu, który odbędzie się w dniach 3-4 czerwca. Przygotowaliśmy wiele atrakcji i oczywiście muzyczną ucztę w akompaniamencie Orkiestry Św. Mikołaja, Daj Ognia, Moribayi i zespołu Voo Voo!

Stałym punktem programu pozostaje etno-kiermasz, na którym będziecie mogli zdobyć rozmaite cudeńka wykonane według prawideł folkowego rzemiosła.

Nie może Was tam zabraknąć! Zabierzecie ze sobą uśmiech i pozytywne wibracje, a rewelacyjną atmosferę i relaksujące dźwięki zapewnimy już my.

Korzenie Europy już na dobre wpisały się w krajobraz Targówka. Pierwsze edycje odbywały się hucznie w Parku Bródnowskim. Teraz bawimy się na urokliwym terenie przy dworku, w którym mieści się Dom Kultury Świt.

Korzenie Europy to festiwal poświęcony kulturom etnicznym Europy, archeologii oraz antropologii. Służy on integracji różnych środowisk Europy Środkowo-Wschodniej poprzez sięganie  do tradycji i wspólnych korzeni, budowanie nowych więzi społecznych oraz propagowanie tradycyjnej sztuki ludowej i wykorzystanie jej źródeł we współczesnej kulturze.

KORZENIE EUROPY 2022 – PROGRAM
 
𝟯 𝙘𝙯𝙚𝙧𝙬𝙘𝙖 – 𝙥𝙞𝙖̨𝙩𝙚𝙠
𝔾𝕠𝕕𝕫. 𝟙𝟡.𝟘𝟘 𝔼𝕥𝕟𝕠-𝕂𝕚𝕖𝕣𝕞𝕒𝕤𝕫 𝕠𝕣𝕒𝕫 𝕨𝕒𝕣𝕤𝕫𝕥𝕒𝕥𝕪.

Koncerty:
KORINNIA – 19.00 – 19.45
DAJ OGNIA – 20.00 – 20.45
MORIBAYA – 21.00 – 22.00
 
𝟰 𝙘𝙯𝙚𝙧𝙬𝙘𝙖 – 𝙨𝙤𝙗𝙤𝙩𝙖
𝔾𝕠𝕕𝕫. 𝟙𝟜.𝟘𝟘 𝔼𝕥𝕟𝕠-𝕂𝕚𝕖𝕣𝕞𝕒𝕤𝕫 𝕠𝕣𝕒𝕫 𝕨𝕒𝕣𝕤𝕫𝕥𝕒𝕥𝕪.

Koncerty:
POŚPIEWY FRAGMENTARYCZNE – SEBASTIAN MADEJSKI– 19.00 – 19.45
ORKIESTRA ŚW. MIKOŁAJA – 20.00 – 20.45
VOO VOO – 21.00 – 22.00
 
*godziny i kolejność występów mogą ulec ewentualnym zmianom

Zobaczcie jak było w zeszłym roku 👇👇👇

Warsztaty:

  1. WARSZTATY Z BIAŁEGO ŚPIEWU – MAGDALENA SOBCZAK – Magister etnomuzykologii na wydziale muzykologii UW, od 20 lat wokalistka i instrumentalistka w Kapeli ze Wsi Warszawa instruktorka śpiewu w Ludowym Zespole Artystycznym „Promni” SGGW.
  2. WARSZTATY STRING ART – NATALIA GIERASIMIUK – pedagożka, animatorka społeczna, pasjonatka rękodzieła, absolwentka Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej, instruktorka warsztatów rękodzielniczych.

Deska, gwoździe, młotek, sznurek – ktoś by pomyślał, że trafił do stolarni. Otóż nie. Z tych materiałów i przy pomocy tych narzędzi można wykonać dzieło sztuki. Technika string-art (czyli napięta struna) daje mnóstwo możliwości. Ograniczeniem jest tylko nasza fantazja (która, jak wiemy, jest bezgraniczna, a więc…). Tworzenie obrazów strunowych jest głośne, ale bardzo wciągające. Przy okazji uczymy się posługiwania młotkiem, a efekt stanie ozdobą dowolnego miejsca. Zapraszamy do wspólnego tworzenia.

  1. ZAJĘCIA Z GIMNASTYKI SŁOWIAŃSKIEJ – MARIOLA ŁAGIEWSKA – Jest tłumaczką i nauczycielką języka angielskiego, zainteresowaną fitoterapią, naturalnym stylem życia, mikroodżywianiem. Jest edukatorką domową po kursach pedagogiki Montessori i miłośniczką książek, gór, muzyki i sportu. Poza gimnastyką słowiańską na co dzień uprawia bieganie i praktykuje jogę.

Co to jest gimnastyka słowiańska? Jest to system 27 ćwiczeń podzielonych na trzy światy. Świat górny to ćwiczenia w staniu, świat średni to ćwiczenia w klęku i świat dolny to ćwiczenia w klęku podpartym na łokciach. Praktykować ją może każda kobieta od momentu rozpoczęcia miesiączkowania i w każdym momencie życia jest dla nas wzmacniająca i wspomagająca nasz układ hormonalny. Gimnastyka słowiańska wzmacnia nam praktycznie całe ciało, ale co jest ważne, jest to praca na naszych mięśniach głębokich miednicy (w trakcie ćwiczeń mięśnie wielokrotnie są napinane i rozluźniane), kręgosłupa, klatki piersiowej, otwierają nam również biodra i klatkę piersiową. Ćwicząc poprawia się nasza sylwetka i postawa ciała, nabieramy siły tej fizycznej i psychicznej, podnosi się też nasza energia kobieca i daje nam to poczucie kobiecości, którego nam często brakuje w dzisiejszym męskim świecie.

———————————

Dyrektorem artystycznym obecnej oraz poprzednich edycji festiwalu jest Maciej Szajkowski – dziennikarz, muzyk i przede wszystkim miłośnik kultur ludowych. To będzie wyjątkowa odsłona Korzeni Europy – podkreśla. Po pierwsze dlatego, że dzieje się w wyjątkowym czasie, dlatego zaprosiliśmy wspaniały zespół z Ukrainy — Korinnia. Wykonują oni tradycyjne, wielogłosowe pieśni obrzędowe, kozackie, stepowe. Po drugie wystąpi legendarny zespół Voo Voo. Są prekursorami mariażu folku z rockiem i łączenia w swojej oryginalnej muzyce wielu wątków ze świata. Wreszcie na Festiwalu pojawi się kilka młodych, ale niezwykle ciekawych zespołów, takich np. jak krakowska formacja Daj Ognia czy międzynarodowy kolektyw Moribaya.
Ponadto, jak każdego roku, w ramach Festiwalu odbędzie się Etnokiermasz z wystawcami, rzemieślnikami i zdrowym jedzeniem, prelekcje, warsztaty oraz wiele zajęć i atrakcji dla najmłodszych. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny! Zapraszam serdecznie! – dodaje Maciej Szajkowski

Zakupy dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej:
- Zakup projektora cyfrowego (2018)
- Modernizacja aparatury kinowej wraz z elementami widowni Kina ŚWIT (2016)
- Modernizacja ekranu kinowego i powiększenie macierzy serwera Doremi (2014r.)
- Modernizacja nagłośnienia Kina "Świt" (2013r.)
- Modernizacja systemu sprzedaży i rezerwacji biletów w Kinie „Świt” (2012r.)
Zakup cyfrowej konsolety sterowania dźwiękiem dofinansowano
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego