„Fer/dy-dur\ke” jest to spektakl teatru tańca inspirowany powieścią Ferdydurke Witolda Gombrowicza, w której specyficznie przedstawiony przez autora obraz człowieka stał się punktem wyjścia do stworzenia oryginalnych jakości tanecznych i rozwiązań choreograficznych.

Dzieło znajduje się na liście lektur szkolnych w Polsce. Spektakl umożliwia zapoznanie się z formą jaką jest teatr tańca i  skonfrontowanie się z lekturą w ciekawej formie. W spektaklu występuje szóstka aktorów – tancerzy, absolwentów Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie – Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Muzykę stworzył niemiecki kompozytor Yannick Wandel. Premiera odbyła się 15 grudnia 2019 roku w Katowice Miasto Ogrodów – Instytucji Kultury K. Bochenek. 

Trailer Ferdydurke: https://vimeo.com/381171074

Spektakl bierze udział w VI edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”. Organizatorem konkursu jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Więcej informacji na stronie: http://klasykazywa.pl/ www.instytut-teatralny.pl 

Za konsultacje reżyserskie odpowiedzialny był Wojciech Faruga, reżyser wielu spektakli w teatrach instytucjonalnych, obecnie tworzący spektakl w Teatrze Narodowym w Warszawie. 

 Living Space Theatre to teatr nomadyczny założony przez absolwentów Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. W naszych pracach łączymy aktorstwo z ruchem i tańcem. Skupiamy się na pracy z ciałem i wyobraźnią, które są dla nas silnymi narzędziami w procesie twórczym. Naszym celem jest szerzenie sztuki teatru w skali lokalnej i międzynarodowej. Stowarzyszenie Living Space Theatre istnieje od 2016 roku i współpracowało z artystami i instytucjami z Polski, USA, Chin, Południowej Korei, Japonii, Belgii, Holandii, Bułgarii i Armenii (organizując warsztaty twórcze skupione wokół sztuki teatru i tańca oraz prezentując spektakle). Prezentujemy spektakle własnego autorstwa – “Kaj Dzias”, “Drgania”, “Hey, You”, “Kształty”, “Jezus Maria, Uchodźca!”, „Zaraz wracam”, które były wystawiane w kraju i za granicą podczas festiwali i innych wydarzeń.

Strona stowarzyszenia: https://livingspacetheatre.com/ 

Cena biletu: 30 zł. Wstęp dla nauczycieli i opiekunów 1 zł.  Rezerwacja biletów telefonicznie lub mailowo: (22) 811 01 05, wew. 114, pwozniak@dkswit.com.pl 

Dostępność strony

Zakupy dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej:
- Zakup projektora cyfrowego (2018)
- Modernizacja aparatury kinowej wraz z elementami widowni Kina ŚWIT (2016)
- Modernizacja ekranu kinowego i powiększenie macierzy serwera Doremi (2014r.)
- Modernizacja nagłośnienia Kina "Świt" (2013r.)
- Modernizacja systemu sprzedaży i rezerwacji biletów w Kinie „Świt” (2012r.)
Zakup cyfrowej konsolety sterowania dźwiękiem dofinansowano
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego