Za nami pierwsza edycja cyklicznego wydarzenia Dekonstrukcja Zdarzeń – czyli kultura alternatywna wczoraj, dziś i jutro.

Jest to nowy projekt kulturowy Domu Kultury „Świt” , który w swoim przeznaczeniu miał stanowić kompleksowe spojrzenie na wszelkie przejawy aktywności, w ramach akcji społeczno – kulturalnych ostatnich czterech dekad. Od Walka Dzedzeja po współczesne ruchy antyglobalistyczne i sceny niezależne. Ekologia, streetart, squoty, demo, ziny, DIY, kooperacje, prawa człowieka, muzyka alternatywna, antysystemowość, niezależność. 

Poprzez kolejne odsłony, składające się z warsztatów, debat i koncertów muzyków alternatywnych, dowiadywaliśmy się jak odczytywać te terminy. Co dziś, w czasie pandemii, kryzysów i globalnych zmian mają do zaoferowania przedstawiciele kontrkultury?

Założyliśmy, że kluczowymi celami Dekonstrukcji Zdarzeń będą:
👉 Aktywizacja i rozbudzanie twórczości młodych mieszkańców Warszawy.
👉 Zwrócenie uwagi na przynależność do grupy/subkultury – przynależność, która kształtuje światopogląd i wyznacza sposób działań twórczych
👉 Połączenie środowiska kontrkultury warszawskiej z osobami poszukującymi własnego miejsca w tkance miejskiej, w przestrzeni instytucji kultury
👉 Rozszerzenie percepcji społeczeństwa na zjawiska tolerancji, akceptacji różności i zwrócenia uwagi na postrzeganie kultury jako zjawiska złożonego
 
Bogaty program cyklu stanowiły cztery odsłony, które pomimo zbieżnej tematyki różniły się od siebie formą oraz treścią.
 
1 października 2021 roku odbyła się pierwsza odsłona Dekonstrukcji pt.  Przyszłość kontrkultury, na przykładzie niezależnych miejsc kultury alternatywnej | W ramach wydarzenia zorganizowaliśmy warsztat, debatę oraz koncert

W ramach warsztatu wraz z  Otwartą Rowerownią otworzyliśmy nowy obiekt rowerowy przy Domu Kultury „Świt”. Była to jednocześnie inauguracja tego punku, dedykowanego wszystkim użytkownikom jednośladów, którzy nas odwiedzają.

Następnie odbyła się debata pt. Aktualny stan oraz przyszłość kontrkultury na przykładzie niezależnych miejsc kultury alternatywnej.

W dyskusji udział wzięli: Mirosław Pęczak (polski kulturoznawca, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny nauk humanistycznych, dziennikarz, ekspert od kultury młodzieżowej. Autor polskiej definicji zjawiska „hip-hopu”. Doktor habilitowany na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW, w katedrze Antropologii Mediów. Wykładał również w Wydziale Polonistyki UW, Instytucie Kultury Polskiej UW oraz Społecznej Akademii Nauk, był także rektorem Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie. W 2015 habilitował się rozprawą: „Subkultury w PRL. Opór, kreacja, imitacja”. Wieloletni dziennikarz tygodnika „Polityka” oraz członek kapituły przyznającej nagrody kulturalne „Paszporty Polityki”), Otwarty Jazdów reprezentowany przez Wojtka Matejko, Tomasz Świtalski,  ADA Puławska Aktywny Dom Alternatywny – przedstawiciel Grzegorz Prujszczyk

Tego dnia wszyscy uczestnicy Dekonstrukcji Zdarzeń czekali również na koncert zespołu Trawnik.

Kapela powstała w 1979 roku na warszawskim Żoliborzu. Pierwsze próby odbywały się w piwnicy Krzysztofa Bienia, wokalisty zespołu. Pierwotna nazwa zespołu to „Differ” (od jednej z części samochodu), jednak na początku lat 80-tycvh XX w. zmienili nazwę na „Sukces”. Od 1981 roku zaczęli występować w klubie Riviera-Remont. Styl ich muzyki oscylował wokół ska i reggae, widoczna była również inspiracja rock and rollem lat 60-tych. Od Pola Mokotowskiego, na którym spotykali się muzycy zaczerpnęli kolejną nazwę grupy i już w 1982 roku pojechali jako „Trawnik” na festiwal Open Rock.
Na wydanej w 1995 roku płycie zespołu wystąpił Kuba Sienkiewicz, który grał z Krzysztofem Bieniem w kapeli „Miasto” po zawieszeniu działalności „Trawnika”. To właśnie z „Miasta” powstały później „Elektryczne Gitary”
 

Po intensywnej pierwszej odsłonie projektu, wystartowaliśmy z kolejną 23 października 2021r. Tym razem tematem przewodnim była Polska muzyka doby transformacji i w ramach tego wydarzenia, również zaplanowaliśmy dla uczestników kolejno: debatę, warsztat, projekcję filmu oraz koncert

Szaweł Płóciennik

Najpierw odbył się warsztat komiksowy, który poprowadził Szaweł Płóciennik, absolwent Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP, twórca popularnych komiksów.

Warsztaty składały się z teoretycznego wprowadzenia oraz części praktycznej. W pierwszej kolejności prowadzący zajęcia przybliżył doświadczenie własnej praktyki twórczej, a także opowiedział uczestnikom o specyficznym języku komiksu. Zdobyte informacje posłużyły do stworzenia własnych historii obrazkowych. W trakcie wspólnej pracy przeprowadzane były korekty i konsultacje.

Następnie zaprosiliśmy gości na emisję filmu „Beats of Freedom” (2010) w reż. Leszka Gnoińskiego i Wojciech Słota. Po pokazie filmowym odbył się panel dyskusyjny pt. „Historia alternatywy w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem polskiej muzyki doby transformacji”. Udział wzięli Rafał Księżyk (dziennikarz, krytyk muzyczny, autor wielu publikacji na temat polskiej muzyki alternatywnej) oraz Leszek Gnoiński – dziennikarz, autor książek muzycznych (m.in. „Raport o Acid Drinkers”, „Kult Kazika”, „Republika. Nieustanne tango”, „Marek Piekarczyk. Zwierzenia kontestatora”) i filmów o tematyce muzycznej (m.in. „Beats of freedom-Zew wolności”, „Jarocin, po co wolność”, „Kult.Film”). Publikował m.in. w „Tylko Rocku”, „Machinie”, „Super Expressie”, „Newsweeku”, „Dzienniku”, „Gazecie Magnetofonowej”, „Magazynie Muzycznym MUZA”. Jest współtwórcą wystawy stałej Spichlerza Polskiego Rocka i redaktorem kilkudziesięciu płyt. Od listopada 2020 roku prowadzi audycję „Radio aktywny blok” w Radiospacji, a od sierpnia 2021 współpracuje z tygodnikiem „Polityka”. w panelu uczestniczył będzie również Sławek Pakos z wydawnictwa „W moich oczach/Manufaktura Legenda”.

O 20.30 na naszej scenie widowiskowej odbył się kolejny wyjątkowy koncert Patyczaka, czyli zespół Brudne Dzieci Sida

Brudne Dzieci Sida

Patyczak i jego gitara czyli trzy akordy darcie mordy

BRUDNE DZIECI SIDA to kapela absolutnie wyjątkowa choćby dlatego, że w jej skład wchodzą jedynie Patyczak i gitara akustyczna. Skojarzenia z „krainą łagodności” są jednak całkiem chybione – pod hasłem „trzy akordy darcie mordy” kryje się bowiem energetyczny punk rock z prześmiewczym, ironicznym zacięciem w tekstach.

Każdy występ Brudnych Dzieci Sida to niepowtarzalny performance – Patyczak za każdym razem zaskakuje, bo nigdy nie gra dwóch takich samych koncertów.

W ten sposób zamknęliśmy półmetek projektu Dekonstrukcja Zdarzeń 2021.


14 listopada 2021r. po raz kolejny przywitaliśmy Was na następnych wydarzeniach. Tym razem skupiliśmy się na Ekologii w polu kultury

O godzinie 16.00 rozpoczęliśmy budowę wału permakulturowego. Był to warsztat, na którym licznie zgromadzili się uczestnicy wydarzenia w naszym Dzikim Ogrodzie.

Wał permakulturowy

 

Permakultura w ogrodnictwie to sposób uprawy roślin wzorujący się na procesach zachodzących w naturze. Podstawową zasadą jest uprawa, która szanuje zasoby, z których korzysta (np.wodę, minerały znajdujące się w glebie, nasiona), dba o jakość relacji, które aranżuje (zarówno w strukturze gleby – dbając o jej odżywianie np. przez uprawy współrzędne, ściółkowanie – jak i całego ekosystemu ogrodu – miejsce schronienia i pracy owadów, zwierząt i ludzi), oraz o bioróżnorodność ogrodu.

Grządka została zbudowana wg systemu warstwowej uprawy (z ang. lasagna beds) oraz hügelkultur – zakopywania drewna u podstawy grządki.

Następnie zebraliśmy się na kolejnym panelu dyskusyjnym pt. “Ekologia w polu kultury”.

W panelu wzięli udział:
Anna Bolewska i Wojtek Piątkiewicz z Domu Przyrody i Kultury
Ewelina Głowacka z Inicjatywy Dzikie Karpaty

Dom Przyrody i Kultury – powstałe na początku 2021r. stowarzyszenie, mające swoją siedzibę w starej szkole w Teremiskach, w Puszczy Białowieskiej. Założone zostało przez grupę osób, zaangażowanych wcześniej w działania nieformalnych inicjatyw Obozu dla Puszczy, a następnie Puszczańskiego Punktu Informacyjnego, jako swego rodzaju kontynuacja i rozwinięcie wcześniejszych działań. Dom pełni obecnie funkcję lokalnego domu kultury, centrum edukacyjnego, przestrzeni spotkań, działań kulturalnych, warsztatowych, gości też różnego rodzaju zaprzyjaźnione inicjatywy społeczne.

Inicjatywa Dzikie Karpaty – oddolny ruch obywatelski ubiegający się o lepszą ochronę Puszczy Karpackiej, najcenniejszego lasu górskiego jaki zachował się w Polsce, a szczególnie uwolnienie jej najcenniejszych fragmentów od gospodarki leśnej i łowiectwa. Jedno z tych wyjątkowo cennych miejsc to obszar Pogórza Przemyskiego. Od 35 lat trwają starania o utworzenie tu Turnickiego Parku Narodowego. Pod koniec kwietnia 2021r. IDK rozpoczęło blokadę wycinki na tym obszarze, która trwa do teraz.

Przyszedł wreszcie czas na koncert. W trzeciej odsłonie niespodzianka, bo było ich aż dwa. Wystąpiły dla Was zespoły:  VqrV oraz Killa Familla

Obie kapele porwały naszą publiczność do wspaniałej zabawy, dzięki czemu zamknęliśmy trzecią odsłonę Dekonstrukcji Zdarzeń w koncertowym nastroju.


Czwarta i ostatnia odsłona Dekonstrukcji Zdarzeń odbyła się 4 grudnia 2021r. pod szyldem Kultury słowa. Kultury obrazu.

Tematem przewodnim były: zjawisko street artu, historia i dokumentacja kultury alternatywnej oraz manifestacje i formy sprzeciwu.

Rozmawialiśmy o zagadnieniach i formach komunikacji społecznej, sile obrazu – murali, graffiti, wlepkach oraz innych przejawach reakcji społecznych i kontrkultury.

Udział w debacie wzięli – Sylwia Chutnik – dr nauk humanistycznych. Laureatka nagród literackich i społecznych. Z wykształcenia kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies na UW., Katarzyna Zolich – fotografka fundacji Paper Beats Rock. oraz Dariusz Paczkowski – działacz społeczny.

Jeszcze przed debatą zaprosiliśmy Was na Pchli Targ na Bródnie, który zorganizowaliśmy we wnętrzu Domu Kultury Świt. W związku z przedświąteczną atmosferą pojawiła się kolejna okazja na złowienie wyjątkowych skarbów i podarunków dla najbliższych.

W ofercie wystawców były: ubrania, gadżety, buty, książki, płyty, drobne AGD i RTV, zabawki i inne

Podczas Pchlego Targu prowadziliśmy również zbiórkę organizowaną przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt – Inspektorat w Warszawie.

Zatem oprócz świetnej zabawy i okazji zakupowych, mogliśmy również pomóc zwierzakom – podopiecznym OTOZ Animals.

W ten sposób zakończyliśmy tegoroczną edycję Dekonstrukcji Zdarzeń. Jesteśmy przekonani, że kolejne nasze spotkania w ramach tego cyklu spotkają się z równie pozytywnym przyjęciem jak edycja miniona. Liczymy na Waszą obecność następnym razem!

➡ Projekt realizowany w ramach Funduszu Edukacji Kulturalnej 2021 m.st. Warszawy.

Tymczasem zobaczcie galerię wydarzeń ze wszystkich czterech odsłon Dekonstrukcji Zdarzeń 2021!

 

Dostępność strony

Zakupy dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej:
- Zakup projektora cyfrowego (2018)
- Modernizacja aparatury kinowej wraz z elementami widowni Kina ŚWIT (2016)
- Modernizacja ekranu kinowego i powiększenie macierzy serwera Doremi (2014r.)
- Modernizacja nagłośnienia Kina "Świt" (2013r.)
- Modernizacja systemu sprzedaży i rezerwacji biletów w Kinie „Świt” (2012r.)
Zakup cyfrowej konsolety sterowania dźwiękiem dofinansowano
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego