Świt dla klimatu

W Domu Kultury Świt od jesieni 2021r. działa Zielony Zespół złożony z naszych pracowników i pracowniczek. Jest to nasza odpowiedź na wyzwania, które stawia przed nami kryzys klimatyczny.

Kryzys klimatyczny i ekologiczny traktujemy poważnie. Zdajemy sobie sprawę, że cieplejsze zimy, letnie gwałtowne ulewy, czy doniesienia o kolejnych wyginiętych albo zagrożonych gatunkach, sygnalizują dotkliwe zmiany dla ekosystemu, w którym żyjemy. Nawet jeśli przyszło nam żyć w obszarze geograficznym, który aktualnie nie jest narażony na doświadczanie bardzo uciążliwych, negatywnych skutków kryzysów, to jako zespół jesteśmy świadomi trwałych zmian, które zachodzą w przyrodzie i które wpływają na jakość i sposób życia na Ziemi. 

“Świt dla klimatu” to nasza odpowiedź na to, że kryzys klimatyczny i ekologiczny wymagają zrozumienia, akceptacji i wprowadzania zmian w domyślnym sposobie funkcjonowania człowieka, w tym także funkcjonowania i produkcji wydarzeń kulturalnych.

Podejmujemy się zadania wspólnej odpowiedzialności. Chcemy poszerzać wiedzę i świadomość ekologiczną zarówno poprzez zmiany w sposobie funkcjonowania instytucji, produkcji naszych wydarzeń oraz przez podejmowanie tematu w naszym programie.

Przyłączamy się do apelu Kultury dla Klimatu (www.kulturadlaklimatu.pl). Powołaliśmy Zielony Zespół i pracujemy na rzecz zmian w naszej instytucji. 

W tym miejscu będziemy informować o podejmowanych krokach i wprowadzanych zmianach.

Jeśli masz pomysł, który możemy włączyć do procesu ekologizacji naszej instytucji, zachęcamy do kontaktu dlaklimatu@dkswit.com.pl

EKO-WIADOMOŚCI

Pijemy kranówkę

Jednym z pierwszych zadań jakie określił sobie Zielony Zespół, było zbadanie naszej “świtowej” kranówki! Do tej pory goście estradowi, zapraszane zespoły, jak również zespół pracowniczy w porze upałów byli zaopatrywani przez nasz zespół administracji w wodę butelkowaną w plastikowych opakowaniach.

W ciągu około 30 lat użycie plastiku tak rozpowszechniło się w każdej dziedzinie życia, że aż trudno wyobrazić sobie, że nie tak dawno temu prawie wcale go nie potrzebowaliśmy! Produkcja i próby utylizacji plastiku odpowiadają za jedno z największych źródeł emisji gazów cieplarnianych, które skutecznie podgrzewają temperaturę na planecie. Kupowanie wody w plastikowych butelkach stało się nie wiedzieć kiedy najpopularniejszym sposobem na zapewnienie dostępu do wody. Tymczasem Warszawska Kranówki (www.warszawskakranowka.pl) od wielu lat przekonuje nas, że dba o pitną jakość wody doprowadzanej do miejskich kranów. Postanowiliśmy sprawdzić jakość wody w naszej instytucji. Wyniki badania wykazały, że woda płynąca z naszych kranów ma nieznacznie podniesiony poziom żelaza, który wypłukuje się z organizmu człowieka. Daje to nam zielone światło na bezpiecznie picie kranówki. Nie zamawiamy już wody butelkowanej w plastik. Zapewniamy wodę w dzbankach. A przed latem planujemy montaż zewnętrznego punktu z wodą dostarczaną przez warszawskie wodociągi.

Dla zainteresowanych:

Dobry i rzetelny tekst o wpływie plastiku na klimat: https://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/plastik-a-klimat-367/
(szczególnie polecamy portal www.naukaoklimacie.pl jako źródło wiedzy ekologicznej i klimatycznej)

Drugie życie Szklarni w Dzikim Ogrodzie przy Domu Kultury Świt

Ekologiczna działalność instytucji kultury może przybierać bardzo bezpośredni wymiar poprzez tworzenie miejsc przyjaznych roślinom, zwierzętom i oczywiście ludziom.

Przy Domu Kultury Świt od 2021r. funkcjonuje Dziki Ogród.

To przestrzeń wspólnej ogrodniczej pracy. W Dzikim Ogrodzie (https://dkswit.com.pl/ogrod-spoleczny/) znajdziecie grządki, łąkę kwietną, kompostowniki, zasadzone w poprzednim sezonie krzewy i drzewa owocowe, a także altanę doskonałą na piknik. Praca w tym sezonie ogrodniczym rozpoczęła się montażem szklarni kopułowej wg modelu Buckminstera Fullera.

Szklarnię Dom Kultury Świt otrzymał od Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Wcześniej była jednym z obiektów Parku Rzeźby na Bródnie, wokół którego skupiła się grupa ogrodniczek i ogrodników przez dwa sezony ogrodnicze. Potem została umieszczona w magazynie Muzeum, by teraz odzyskać drugie życie na terenie Dzikiego Ogrodu przy Domu Kultury Świt.

Korzystanie z zasobów innych instytucji, wymiana, upcycling to ważny element funkcjonowania według zamkniętego obiegu gospodarki. Nie zawsze jest potrzeba kupować nowe sprzęty albo obiekty. Często zdarza się, że nieużywane znajdują się w magazynach innych instytucji. Nierzadko wymagają naprawy, nie lśnią nowością. Tym samym jesteśmy zachęceni do wyobrażenia sobie i sprawdzania funkcjonowania w innym modelu ekonomicznym, takim który oparty jest na naprawianiu, a nie produkowaniu.  “Jest bardzo prawdopodobne, iż w związku z kryzysem naszą przyszłością stanie się zbieranie i konstruowanie z tego, co zastane, odzyskanie starych rzeczy zamiast kupowania nowych. Rękodzieło, umiejętność pracy własnymi rękoma, uprawa roślin itd. staną się naczelną umiejętnością pożądaną w nowej rzeczywistości.” – tak opisywała swoja rezydencję w Parku Rzeźby na Bródnie artystka Małgorzata Markiewicz. (https://artmuseum.pl/pl/news/roboty-reczne)

Skorzystaliśmy z możliwości nadania drugiego życia szklarni zamkniętej na kilka sezonów w magazynie. Foliowe elementy okien kopuły wymagały napraw: w części wymiany, w części załatania. Szklarnia nosi zapis czasu swojego istnienia, zapis tego, że była używana, że korzystano z przestrzeni jaką tworzy. To nadaje jej na szlachetności. 

Zapraszamy do odwiedzin Dzikiego Ogrodu i dołączania do grupy miejskich ogrodniczek i ogrodników.

Dostępność strony

Zakupy dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej:
- Zakup projektora cyfrowego (2018)
- Modernizacja aparatury kinowej wraz z elementami widowni Kina ŚWIT (2016)
- Modernizacja ekranu kinowego i powiększenie macierzy serwera Doremi (2014r.)
- Modernizacja nagłośnienia Kina "Świt" (2013r.)
- Modernizacja systemu sprzedaży i rezerwacji biletów w Kinie „Świt” (2012r.)
Zakup cyfrowej konsolety sterowania dźwiękiem dofinansowano
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego