Arteneum

Dom Otwarty  z Arteneum to najświeższe wyzwanie Domu Kultury ŚWIT. W dwóch lokalach użytkowych przy ul. Radzymińskiej 121  oraz Radzymińskiej 123 w Warszawie powstają dwie placówki kulturalne.  Pełne otwarcie zaplanowaliśmy na wrzesień 2022r. Już dziś organizujemy tam mikroinicjatywy artystyczne (w ramach odsłony pn. „STAN SUROWY”), wykorzystując stan developerski obu lokali na kulturę, integrację i badanie potrzeb przyszłych odbiorców oferowanych tam usług.

 

Dom Otwarty z ARTENEUM to pierwszy komplementarna przestrzeń usług wokół kultury  dla osób bez i z niepełnosprawnością. To zaprojektowana specjalna przestrzeń, nowa placówka Domu Kultury ŚWIT, z detalicznie przygotowanym wyposażeniem sal warsztatowych i rozwiązaniami IT, umożliwiającymi osobom z niepełnosprawnościami sięgać wyżej, mierzyć dalej: tańczyć́, grać na instrumentach, śpiewać, malować, po prostu tworzyć. Istotą działań w tej lokalizacji stanie się także przełamywanie lęku przed kontaktem i współpracą z osobami z niepełnosprawnościami w wyniku negatywnego wyobrażenia i stereotypowego ich postrzegania. Będzie to także przestrzeń edukacyjna, na spotkania sieciowe i kształcenie kompetencji pracowniczych kadr instytucji publicznych, w zakresie dostępności. Dzięki bieżącym konsultacjom w zakresie projektowania tej inicjatywy otrzymaliśmy liczne deklaracje współpracy i otwartości na delegowanie do placówki stałych dyżurów trenerów, terapeutów, instruktorów z poszczególnych fundacji w ramach zapowiedzianych partnerstw projektowych.

 

 

Będzie to miejsce unikatowe na skalę krajową. Specjalnie zaadoptowane lokale dadzą prawie 750m2 komfortowo przygotowanych rozwiązań, z 10 różnymi pracowniami.  Na mapie instytucji publicznych, domów kultury brakuje tych w pełni dostosowanych i zaprojektowanych pod osoby z niepełnosprawnością. Specjalnie oznaczone i wyposażone pracownie, ścieżki edukacyjne, przewodniki głosowe, sieć pętli indukcyjnych, wydarzenia artystyczne zawsze z tłumaczeniem na PJM.

Organizacyjnie projekt wykonawczy jest już mocno zaawansowany i wydzielono przestrzeń pod pracownie, wybrane w drodze konsultacji ze środowiskiem pozarządowym,  skupionym wokół różnych niepełnosprawności. Projektowana przestrzeń jest przenikająca się,  z przeszklonymi fragmentami, wszechstronną modułowością i możliwością przeorganizowania przestrzeni przez odbiorców. Poszczególne elementy wyposażenia, układ funkcjonalny są konsultowane z architektami specjalizującymi się w projektowaniu przestrzeni publicznych dla osób z niepełnosprawnościami,
jak i z samymi osobami z niepełnosprawnością lub bezpośrednio z nimi pracującymi (m.in. Izabela Sopalska – Rak: liderka opinii, trenerka, działaczka społeczna, założycielka i prezeska Fundacji Kulawa Warszawa/Justyna Sobczyk: reżyserka, pedagożka, założycielka Teatru 21, jedynej w Polsce grupy teatralnej, której członkami są osoby z zespołem Downa i autyzmem. Laureatka “Kamyka”, nagrody Konstantego Puzyny przyznanej za łączenie twórczej oryginalności z zaangażowaniem w sprawy publiczne, laureatka nagrody „Paszporty Polityki”/ Kobas Laksa – artysta sztuk wizualnych, fotograf, twórca dokumentalnej fotografii manipulowanej, nagradzany reżyser filmów i teledysków. Jest tatą 9 letniego Jonatana, dziecka z zespołem Downa, prowadzi szkolenia i spotkania medialne oraz bloga: opowiadania o doświadczeniach rodzicielskich i odkrywaniu skomplikowanych zależności miedzy fizjologicznymi uwarunkowaniami dziecka z trisomią i możliwościami rozwoju jego indywidualnej osobowości).

 

 

W dniu 9 listopada 2021. DK ŚWIT podpisał Umowę w wyniku zakończonego przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej dla dwóch lokali: Dom Otwarty oraz Arteneum.  Termin wykonania przedmiotu Zamówienia to 160 dni.  Planowany termin uruchomienia pełnej, stałej oferty programowej: wrzesień 2022r.

Zapraszamy do śledzenia profilu facebook DK SWIT. Własny profil i strona www. placówek powstanie w lutym 2022r. Tymczasem, spotykamy się z licznymi fundacjami, biurami, informujemy też o planowanych spotkaniach w terenie. Na witrynach obu lokali przy Radzymińskiej  zamieszczamy bieżące informacje o organizowanych spotkaniach i warsztatach. Korzystamy z lokali także na etapie stanu developerskiego. Możecie je wykorzystać także na organizację swojej inicjatywy.  Zapraszamy do kontaktu z Koordynatorką miejsca, Anną Chudzik – Pawlik: adres e-mail: achudzik-pawlik@dkswit.com.pl tel. 571 225 504. Ania jest na miejscu także  w każdy piątek w godzinach 14:00 – 18:00. Zapraszamy  do zapisania się na informator mailowy (miesięczna informacja z postępu prac), wysyłając maila do Koordynatorki  w temat proszę wstawić: zamawiam newsletter_Radzymińska.

 

 

 

 

Zakupy dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej:
- Zakup projektora cyfrowego (2018)
- Modernizacja aparatury kinowej wraz z elementami widowni Kina ŚWIT (2016)
- Modernizacja ekranu kinowego i powiększenie macierzy serwera Doremi (2014r.)
- Modernizacja nagłośnienia Kina "Świt" (2013r.)
- Modernizacja systemu sprzedaży i rezerwacji biletów w Kinie „Świt” (2012r.)
Zakup cyfrowej konsolety sterowania dźwiękiem dofinansowano
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego