Wykłady

PLAN WYKŁADÓW W I SEMESTRZE rok 2020/2021

26 września, godz. 11:00
Biologia
Wirusy i bakterie – podobieństwa i różnice
dr Agnieszka Podlaska

Wirusy i bakterie zazwyczaj kojarzone są z chorobami. Często uważamy więc, że muszą być do siebie podobne. Czy tak jest w rzeczywistości?
Podczas wykładu dowiecie się jak zbudowane są jedne i drugie. Wspólnie poszukamy różnic i podobieństw w ich wyglądzie i działaniu. Dowiecie się gdzie mieszkają, co jedzą, jak rosną i czy same też chorują! Porozmawiamy nie tylko o metodach zwalczania niechcianych  wirusów i bakterii, ale także o metodach pozytywnego ich wykorzystania w różnych dziedzinach naszego życia.
Nie zabraknie oczywiście doświadczeń, które ubarwią wykład i sprawią, że będzie on jeszcze ciekawszy i bardziej zrozumiały dla odbiorców. Zobaczycie między innymi dlaczego warto myć ręce mydłem, jaką funkcję pełni maseczka ochronna oraz na czym polega działanie płynów do dezynfekcji rąk. Z kolei zabawa w mikrobiologa pozwoli zaprezentować podstawowe narzędzia pracy badacza mikroświata.

dr Agnieszka Podlaska – dr nauk biologicznych w zakresie biochemii, aktywna propagatorka nauk ścisłych wśród dzieci i młodzieży, założycielka Junior Odkrywca – firmy edukacyjnej, działającej zgodnie z hasłem „Baw się Nauką”.

10 października, godz. 11:00
Językoznawstwo
Jak zostać praskim cwaniakiem? Czyli życie klajniaków w dawnej Warszawie. Warsztaty gwary warszawskiej.
Radosław Potrac

Radosław Potrac – pedagog specjalny – terapeuta, archeolog podwodny, historyk. Prezes SKKT PTTK DREPTAKI oraz Stowarzyszenia Gwara Warszawska. Sekretarz Oddziału Stołecznego PTTK im. Aleksandra Janowskiego w Warszawie. Przodownik Turystyki Pieszej, Instruktor Krajoznawstwa Regionu. Przewodnik miejski. Autor rodzinnych tras turystycznych związanych z wydarzeniami historycznymi regionu.

24 października, godz. 11:00
Biologia
Życie i praca w Polskiej Stacji Polarnej na Spitsbergenie

Spitsbergen jest największą wyspą należącego do Norwegii archipelagu Svalbard, który rozdziela Morze Grenlandzkie od Morza Barentsa. W południowo-zachodniej części wyspy nad fiordem Hornsund znajduje się Polska Stacja Polarna im. Stanisława Siedleckiego. Opowiemy o Stacji, jej historii i organizacji wypraw, życiu codziennym i pracy ich uczestników, rytmie pór roku – lato i jesień (dzień polarny), zima (noc polarna), wiosna. Przyjrzymy się gospodarzom tego wspaniałego zakątka świata – niedźwiedziom polarnym, reniferom, lisom i stadom gniazdujących na wybrzeżu ptaków. Będziemy podziwiać barwny świat tundry rozkwitającej w czasie trwających zaledwie kilka tygodni wiosny i lata.

Zmiana wykładowcy

Dagmara Bożek – specjalistka ds. logistyki polarnej w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN, uczestniczka dwóch wypraw polarnych do Arktyki i Antarktyki, autorka książek: „Dom pod biegunem. Gorączka (ant)arktyczna” i „Ryszard Czajkowski. Podróżnik od zawsze”.

7 listopada, godz. 11:00
Archeologia

Wykład online
Fajlaka – Tajemnicza Wyspa
Polskie badania archeologiczne w Kuwejcie
Zofia Kowarska

Tym razem Archeolożka Zosia zabierze nas na Bliski Wschód, do Kuwejtu.
W tym dalekim regionie świata, polscy archeolodzy już od kilkunastu lat prowadzą badania archeologiczne. Jednym z eksplorowanych stanowisk jest położone na wyspie Fajlaka, Kharaib El-Desht, na którym znaleziono pozostałości osady rybackiej.
Sama wyspa jest z wielu powodów miejscem niezwykłym. Nie tylko ze względu na swoją przeszłość, ale i teraźniejszość.
Zapraszam do wspólnej podróży!

Zofia Kowarska – współpracuje m.in. z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. Kazimierza Michałowskiego UW, Instytutem Archeologii UW oraz Ośrodkiem Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW. Od ponad dziesięciu lat jest członkiem kilku misji archeologicznych, wiele miesięcy spędziła pracując m.in. w Libii, Turkmenistanie, Libanie, Jordanii, Sudanie, gdzie oprócz prowadzonych badań, poznaje miejscowych ludzi i ich zwyczaje.
Od wielu lat pracuje też z dziećmi tworząc projekty związane z popularyzacją archeologii.
Uwielbia opowiadać o archeologii, szczególnie najmłodszym słuchaczom.

21 listopada, godz. 11:00
Teatr
Wykład online
Rytm i symetria w języku
Bartosz Mazur

Wykład przybliża pojęcia rytmu i metrum. Wyjaśnia znaczenie rytmu w wierszu, w języku i komunikacji. Poznamy i uporządkujemy stopy rytmiczne na konkretnych przykładach literackich. Zastanowimy się  jakie znaczenie ma w tym wszystkim akcent.

Bartosz Mazur – aktor, absolwent krakowskiej PWST. Pedagog, reżyser, edukator. Współtworzy Studio Teatralne KOŁO. Współpracuje z warszawskimi teatrami Soho, Dramatycznym , Ochoty i Młyn. Wcześniej kilka lat związany z lubelskim Teatrem im. Juliusza Osterwy i jeleniogórskim Teatrem im.C.K.Norwida. Współpracował także z białostockim Teatrem Dramatycznym.
Jest instruktorem teatralnym w Teatrze Ochoty. Organizuje warsztaty interaktywne dla dzieci i młodzieży i dorosłych. Wspiera i szkoli nauczycieli pracujących z dziećmi w przestrzeni teatralnej.
Jako Latający Animator Kultury współpracuje  z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych “ę”. Pasjonat improwizacji.

5 grudnia, godz. 11:00
Astronomia
Wykład online
Po co nam księżyc?
dr Agnieszka Krawczyk

Prawie każdego dnia widzimy na niebie naszego najbliższego kosmicznego sąsiada. Podczas wykładu dowiemy się skąd biorą się fazy i zaćmienia Księżyca. Przede wszystkim jednak zastanowimy się jak wyglądałaby Ziemia i
życie na niej gdyby nie towarzyszył jej Księżyc. Podczas wykładu odbędziemy także podróż w czasie. Najpierw cofniemy się aż 4 miliardy wstecz i zobaczymy jak powstał Księżyc. Potem obejrzymy lądowanie pierwszych astronautów na Księżycu w 1969 r., a z kolejnymi astronautami odbędziemy wirtualną przejażdżkę łazikiem po jego powierzchni i przekonamy się skąd wzięło się określenie „srebrny glob”. Naszą podróż w czasie zakończymy w
przyszłości, oglądając wizję bazy, która być może kiedyś, może nawet w niezbyt odległej przyszłości, powstanie na Księżycu.

dr Agnieszka Krawczyk – astronom, absolwentka Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. W 2001 r. obroniła pracę doktorską dotyczącą promieniowania pulsarów na Uniwersytecie Warszawskim. Jest założycielką Centrum Edukacyjnego Planeta Anuka, posiada ogromne doświadczenie dydaktyczne, od wielu lat zajmuje się popularyzacją nauki.

 

19 grudnia, godz. 11:00
Biologia
Wykład online
Najdziwniejsze zwierzęta Arktyki
Anna Wielgopolan

Czy w Arktyce spotkamy papugi, czy można jeść arbuzowy śnieg i czym pachnie piżmowół, „kolega” mamuta? Poznaj zwierzęta z północnych regionów polarnych, których niezwykłe cechy wynikają z przystosowań do surowych warunków klimatycznych. Zajrzyj do wnętrza alaskańskich lodowców, zanurkuj w Oceanie Arktycznym i przespaceruj się po tundrze.

Anna Wielgopolan – absolwentka ochrony środowiska na Uniwersytecie Warszawskim, edukatorka, autorka materiałów edukacyjnych, miłośniczka zwierząt, zwolenniczka naukowego podejścia i stawiania pytań.

 

Uwaga zmiana terminu i tematu wykładu.
30 stycznia, godz. 11:00
Fizyka
Wykład online
Co nas ciśnie i dlaczego wieje wiatr.
Paweł Jaskólski

Bezustannie na nas wpływa i wszędzie o nim słyszymy. Nie tylko u lekarza i w prognozie pogody. Towarzyszy wrzącej wodzie w czajniku i chmurom wędrującym po niebie. Mamy z nim do czynienia, gdy otwieramy butelkę gazowanej wody i gdy pompujemy oponę w rowerze. Poszukamy go w kosmosie i morskich głębinach. Jak z niego wywróżyć pogodę? Co się stanie, kiedy gwałtownie urośnie albo całkowicie zniknie i dlaczego czasem szybko spada?
Podczas tego wykładu wielokrotnie skoczy nam ciśnienie!

Paweł Jaskólski –  z wykształcenia – archeolog. Zajmujący się głównie archeologią doświadczalną, archeozoologią i zamkami krzyżackimi.  Z zawodu – popularyzator nauki. Przez prawie 10 lat współpracował z Centrum Nauki Kopernik jako animator, demonstrator Grupy Pokazowej, trener i twórca scenariuszy. Współzałożyciel zespołu Heweliusze Nauki, gdzie prowadzi pokazy, wykłady i warsztaty.
Laureat konkursu Popularyzator Nauki 2019, organizowanego przez serwis PAP Nauka w Polsce i MNiSW.  Zdobywca 3. nagrody konkursu „Science Me! 2018”. Występował na festiwalach naukowych w Bułgarii, Estonii, Gruzji, na Malcie, w Niemczech, Polsce, Serbii, Słowenii, Szwajcarii i we Włoszech.

*HEWELIUSZE NAUKI*
Od września 2015 r. razem tworzymy zespół „Heweliusze Nauki”. Powstał on z naszej pasji do popularyzacji nauki. Znakiem rozpoznawczym prowadzonych przez nas pokazów, wykładów i warsztatów jest interakcja z uczestnikami, zróżnicowana dynamika, dbałość o jasny i interesujący przekaz wiedzy oraz troska o bezpieczeństwo.
To co nas wyróżnia to ogromne doświadczenie międzynarodowe. Regularne występy na festiwalach naukowych zagranicą oraz utrzymywanie kontaktów z przyjaciółmi z innych krajów, pozwala nam na stały przepływ wiedzy pomysłów.
Pokazy naukowe prowadziliśmy na terenie Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Gruzji, Litwy, Malty, Niemiec, Polski, Serbii, Słowenii, Szwajcarii oraz Włoch.

Zastrzegamy sobie możliwość zmian w terminach i tytułach wykładów z przyczyn od nas niezależnych.

Zakupy dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej:
- Zakup projektora cyfrowego (2018)
- Modernizacja aparatury kinowej wraz z elementami widowni Kina ŚWIT (2016)
- Modernizacja ekranu kinowego i powiększenie macierzy serwera Doremi (2014r.)
- Modernizacja nagłośnienia Kina "Świt" (2013r.)
- Modernizacja systemu sprzedaży i rezerwacji biletów w Kinie „Świt” (2012r.)
Zakup cyfrowej konsolety sterowania dźwiękiem dofinansowano
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego