Wykłady

PLAN WYKŁADÓW W II SEMESTRZE rok 2020/2021

Obecnie wszystkie wykłady odbywają się online.

6 lutego, godz. 11:00
Kulturoznawstwo
Proszę o hałas! O hip-hopie.

Wykład on line.

Wykład otwarty. Udział bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń.
Mikołaj „Mikser” Mądrzyk

Wykład dotyczący Kultury Hip-Hop to żywa opowieść o muzyce. Zajęcia uzmysławiają, jaki wpływ wywiera muzyka na życie społeczeństw. Wykład uświadamia, że wartości, którymi operują artyści, są bardzo mocno powiązane ze stanem wiedzy i kondycji moralnej ich odbiorców. Pozwala on słuchaczowi lepiej zrozumieć, jak powstają i rozwijają się gatunki muzyczne. Podczas zajęć pokazuję również, jaki wpływ na muzykę wywiera technologia. Wykłady zachowane są w swobodnej konwencji, a otwarta forma powoduje, że słuchacze chętnie wchodzą ze mną w interakcję. Część dyskusyjna obfituje z reguły w pytania, co wyklucza sztampę, a poprzez to zachęca do kreatywności. Wnioski wyciągamy wspólnie, co już samo w sobie stanowi wartość, bo kultywujemy też sztukę konwersacji.

Mikser – postać nietuzinkowa, artysta o niesamowitych umiejętnościach scenicznych. Kontakt z publicznością przychodzi mu tak naturalnie, że można odnieść wrażenie, jak gdyby jego koncerty były wyreżyserowane. Lekkość, z jaką Mikser tworzy teksty na poczekaniu, jest wręcz niepojęta. Wystarczy kilka haseł rzuconych przez publikę, by za chwilę usłyszeć ze sceny utwór stworzony na podstawie tych słów. Mikser od lat jest ambasadorem Cała Polska Czyta Dzieciom, prowadzi zajęcia dla ludzi uzależnionych od narkotyków, ludzi, którzy doświadczyli przemocy psychicznej lub fizycznej. Jest współtwórcą programu #niebądźbezwartościowy i bierze udział w wielu koncertach i wydarzeniach promujących pomoc drugiemu człowiekowi. https://calapolskaczytadzieciom.pl/wychowanie-przez-czytanie/

Zapowiedź wykładu:

Uwaga! Wykład odbędzie się na platformie zoom. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy pod adresem pwozniak@dkswit.com.pl.  Po otrzymaniu chęci wzięcia udziału, wysyłamy link do transmisji. Dla pozostałych osób będzie możliwość obejrzenia wykładu na facebooku uniwersytetu.

 

 

13 lutego, godz. 11:00
Geografia
Wykład on line.
Niesamowite krajobrazy i zwierzęta Australii

Krzysztof Dworczyk

Australia to najmniejszy z kontynentów naszej planety, który słynie z niesamowitych krajobrazów i zwierząt. Podczas wykładu zobaczymy m.in. imponujące swoją wielkością i niezwykłymi kształtami kolorowe skały, pierwotne lasy pełne paproci drzewiastych i eukaliptusy o wysokości prawie 100 metrów! Poznamy także przedstawicieli fauny australijskiej: wysoko skaczące kangury, sympatyczne misie koala, urocze wombaty, szybkonogie strusie Emu.

Krzysztof Dworczyk –  podróżnik i pisarz. W ciągu ostatnich lat odwiedził ponad 40 krajów – w Azji, Ameryce, Afryce, Oceanii i w Europie. Zwiedzał starodawne azjatyckie świątynie, afrykańskie pustynie, meczety Kairu, kościoły Jerozolimy, wulkany Indonezji, lodowce Nowej Zelandii, fiordy Norwegii, rafy koralowe Oceanu Indyjskiego…

27 lutego, godz. 11:00
Dietetyka
Wykład on line.
Lokatorzy w nas.

Kto nas zamieszkuje? Co to jest mikrobiota, jaka jest jej rola i znaczenie? Co lubią bakterie i jak o nie dbać, by wspierały naszą odporność, samopoczucie i zdrowie.

Beata Cieślińska – dietetyk. Prowadzę zajęcia grupowe i indywidualne dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

Moją główną misją jest zwiększanie świadomości na temat wpływu żywienia na zdrowie, samopoczucie i rozwój psychofizyczny.

Jestem absolwentką Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka na SGGW, Dietetyki w chorobach wewnętrznych i metabolicznych na WUM oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Dietetyki.

Sport to moja pasja. Wiem, jak dietą możemy wpływać na wydolność fizyczną i poprawiać wyniki sportowe, i chętnie dzielę się tą wiedza z innymi. Prywatnie – aktywna fizycznie mama.

13 marca, godz. 11:00
Plastyka

Wykład online
Komiks = powieść graficzna
Szaweł Płóciennik

Zapraszamy na na wykład o komiksie prowadzony przez doświadczonego twórcę powieści graficznych – Szawła Płóciennika. Wykład składa się z teoretycznego wprowadzenia oraz części praktycznej. W pierwszej kolejności prowadzący zajęcia przybliży doświadczenie własnej praktyki twórczej a także opowie uczestnikom o specyficznym języku komiksu. Zdobyte informacje posłużą do stworzenia własnych historii obrazkowych. W trakcie wspólnej pracy
przeprowadzane będą korekty i konsultacje.

Szaweł Płóciennik – 

Absolwent Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP (dyplom z malarstwa w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego, aneks w pracowni dr hab. Jana Mioduszewskiego w 2019); twórca powieści graficznych (m. in. Pinki, Papierowy Rewolwer); malarz i performer.
Założyciel Galerii Kaplica, funkcjonującej w latach 2015-2019 przy Krakowskim Przedmieściu 5. Laureat Nagrody Twórczej za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w 2018 roku przyznanej przez Marszałka Województwa Mazowieckiego. Kurator projektu Oddział Przepiękny.
Powieści graficzne (rysunek i scenariusz):
Sprane Dżinsy i Sztama (Timof i Cisi Wspólnicy, 2010),
Moja Terapia (Centrala, 2012),
Naleśniki Z Jagodami (Liga Kobiet Polskich i Publikacje Kreatywne, 2013),
Pinki (Kultura Gniewu, 2014),
Papierowy Rewolwer (Timof i Cisi Wspólnicy, 2016).
 

27 marca, godz. 11:00
Muzyka
Wykład online
Domowa szkoła beatboxu
Mikołaj Tabako

Trudne czasy sprzyjają rozwojowi wyobraźni. Jednym z lepszych sposobów by pobudzić szare komórki jest zajęcie się muzyką. Podczas wykładu „Domowa szkoła beatboxu” dowiecie się w jaki sposób można zacząć czerpać przyjemność z muzykowania bez konieczności wychodzenia z domu, bez konieczności sięgania po jakikolwiek instrument. Wszystko, co będzie Wam potrzebne macie już pod ręką, a właściwie pod swoim nosem.
Beatbox bowiem, jest to technika rytmicznego tworzenia dźwięków za pomocą narządów mowy – ust, języka, krtani, gardła, czy przepony. Choć może dla niektórych brzmi to w sposób skomplikowany, to uwierzcie – jest to bardzo proste.
A co więcej, daje mnóstwo przyjemności.
Czego się dowiecie?
– Muzyka nie powstaje w instrumentach, tylko w głowach muzyków.
– Beatbox to też nuty.
– Każdy może zostać muzykiem. Trzeba tylko chcieć.
– Nie ma czegoś takiego jak talent muzyczny. Muzyk, to ktoś kto lubi ćwiczyć i lubi
występować

Mikołaj Tabako – zawodowe wykształcenie zdobywał w Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia im. Elsnera w Warszawie oraz w Państwowej Szkole Muzycznej IIgo Stopnia im. Chopina w Warszawie. Studiował również na Wydziale Filologii Klasycznej Uniwersytetu Warszawskiego. Solista trębacz, kompozytor, aranżer, producent muzyczny, a także aktor, scenarzysta, instruktor muzyki, propagator nowatorskich metod edukacyjnych. Od lat związany ze ska-jazzową formacją The Bartenders. Współpracował m. in. z Domem Spotkań z Historią, Teatrem Nowym w Łodzi, Teatrem Dramatycznym w Białymstoku, Teatrem Kwadrat w Warszawie, Ogniskiem Teatru Ochoty, Teatrem Soho oraz Teatrem Młyn w Warszawie. Wraz z czasopismem dla dzieci “Miś” tworzył płytę z piosenkami. Współtworzył krótkie formy filmowe. Przez lata współpracował z agencją reklamową Gynkar przy produkcji spotów reklamowych. Oprócz montażu materiału wideo specjalizuje się także w animacjami w technologii 2d oraz 2.5d. Pisze scenariusze, tworzy kreacje aktorskie i zajmuje się oprawami muzycznymi spektakli teatralnych. Prowadził liczne warsztaty z zakresu szeroko rozumianej nieformalnej edukacji muzycznej, opartych na autorskiej metodzie. Jeden z założycieli fundacji Instytut Rozwoju Wyobraźni, wraz z którą prowadzi działania artystyczne i edukacyjne realizowane głównie na deskach teatrów. Od jakiegoś czasu zajmuje się wdrażaniem nowoczesnych technologii multimedialnych do działań artystycznych (multimedialna scenografia) przeprowadzanych na żywo.

 

10 kwietnia, godz. 11:00
Archeologia
Wykład online
Polskie wykopaliska archeologiczne w cieniu najstarszej piramidy świata. Sakkara. Sezon 2020.
Agnieszka Kowalska

Piramida faraona Neczericheta, zwanego Dżeserem jest ciągle źródłem tajemnic i acheologicznych odkryć. Nie tylko sama piramida, ale i cały otaczający ją teren są miejscem prac wielu ekip archeologicznych, a odkrycia dokonane przez egiptologów szybko obiegają świat. Ostatnio nasze badania, prowadzone od lat osiemdziesiątych XX wieku, prezentował m.in. jeden z odcinków serialu National Geographic. Podczas wykładu zobaczymy najważniejsze odkrycia polskich archeologów w Sakkarze, a także obejrzymy roboczy film zrobiony przez autorkę wykładu w trakcie zwiedzania tajemniczych korytarzy znajdujących się pod odrestaurowaną niedawno piramidą. Zwiedzanie części tych korytarzy prawdopodobie nigdy nie będzie możliwe dla osób nie będących naukowcami. Zajrzymy w miejsca stworzone przez człowieka ponad 4,5 tysiąca lat temu.

Agnieszka Kowalska – archeolożka od ponad 20 lat uczestnicząca w badaniach Polsko-Egipskiej Misji Archeologicznej Sakkara www.saqqara.uw.edu.pl

 

 
 

24 kwietnia, godz. 11:00
Biologia
Wykład online
Puszcza Kampinowska
Konrad Malec

Konrad Malec – z wykształcenia przyrodnik. Z zamiłowania również. Specjalizuje się w ornitologii i herpetologii, choć zdarza mu się wykraczać poza swoją „działkę”. Dawniej przeprowadzał części przyrodnicze ocen oddziaływania na środowisko, obecnie woli pokazywać przyrodę zainteresowanym, zarówno w terenie, jak i na sali wykładowej. Badania i obserwacje, w których brał udział, posłużyły m.in. do publikacji książek „Ptaki lęgowe OSO Pradolina Warszawsko-Berlińska PLB100001” i „Czerwonej Księgi Ptaków Ziemi Łódzkiej”. Pasjami przyrodniczymi dzieli się na łamach czasopism Nowe Peryferie i Wędkarski Świat. Łodzianin, obecnie mieszkający nad Dolną Narwią, pośrodku Puszczy Białej, w pobliżu bagien i stawów  Prowadzi działalność z pogranicza edukacji i turystyki pokazując skarby przyrody i zabytki kultury, pod marką Kultura i Natura.

 

8 maja, godz. 11:00
Biologia
Wykład online
Ludzkie oczy – tak niedoskonałe, a tak wspaniałe…
Kornelia Kucharska

Oczy… Bez nich nie wyobrażamy sobie życia i nic dziwnego, gdyż człowiek odbiera 90% informacji z otaczającego go świata za pomocą narządu wzroku. Inne zwierzęta są w dużej mierze węchowcami. Nasze oczy, specyficzne urządzenia optyczne o bardzo skomplikowanej budowie, dostarczają wrażeń jasności i koloru, a umiejętność oceny odległości i wrażenie przestrzenności zdobywamy w procesie uczenia się, dzięki empirycznemu związkowi między dotykiem a wzrokiem. Ale czy to oczy widzą? Odpowiedź na to pytanie już nie jest taka oczywista. Świat iluzji i trików optycznych pokazuje, że nasze oczy łatwo oszukać, oszukując mózg, odpowiedzialny za przetwarzanie informacji.

dr inż. Kornelia Kucharska – absolwentka Wydziałów Biologii Uniwersytetu Wrocławskiego i Warszawskiego. Na Wydziale Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt SGGW prowadzi badania bezkręgowców i ich pasożytów. Jej pasja to: hodowla pająków, podróże oraz fotografia przyrodnicza.

22 maja, godz. 11:00
Nowoczesne technologie
Wykład online
Nowoczesne technologie w nauce i medycynie
Maciej Winiarski

Wykład będzie poświęcony nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym wykorzystywanym w badaniach naukowych oraz w medycynie. Na wykładzie będzie można się dowiedzieć jak działają automatyczne testy do badań zachowania.
Opowiem również jak technologia sztucznej inteligencji pomaga naukowcom i lekarzom w ich (nie)codziennej pracy.

Maciej Winiarski – popularyzator nauki, doktorant w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN w Warszawie

11 czerwca, godz. 16:00
Budownictwo
Wykład online
Klub Przyjaciół Budowy Metra. Budowa II linii metra na Bródnie i Zaciszu – technologia, ciekawostki.

W trakcie wykładu poznacie sekrety budowy II linii Metra w Warszawie. Przejdziecie szkolenie oraz dowiecie się jak zbudować swój własny system metra

Bartosz Król – specjalista ds. komunikacji budowy II linii metra

Zastrzegamy sobie możliwość zmian w terminach i tytułach wykładów z przyczyn od nas niezależnych.

Zakupy dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej:
- Zakup projektora cyfrowego (2018)
- Modernizacja aparatury kinowej wraz z elementami widowni Kina ŚWIT (2016)
- Modernizacja ekranu kinowego i powiększenie macierzy serwera Doremi (2014r.)
- Modernizacja nagłośnienia Kina "Świt" (2013r.)
- Modernizacja systemu sprzedaży i rezerwacji biletów w Kinie „Świt” (2012r.)
Zakup cyfrowej konsolety sterowania dźwiękiem dofinansowano
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego