Wykłady

PLAN WYKŁADÓW W II SEMESTRZE rok 2019/2020

7 marca, godz. 11:00
Ekonomia
Ekonomia dzielenia się, ekonomia współpracy
dr inż. Michał Klepka

Ekonomia dzielenia się jest modelem gospodarczym wywołanym zmianami po ostatnim kryzysie gospodarczym oraz rozwojem technologii mobilnych, czyli popularnie mówiąc smartfonów. Główną cechą  jest ułatwienie dzielenia się: osoby, które posiadają dane dobra, z tymi, którzy chcą z nich korzystać. Dzięki temu lepiej wykorzystujemy posiadane pieniądze mając dostęp do większej ilości  produktów i usług. Wszyscy na tym wygrywają, korzysta na tym również środowisko i tworzy się zaufanie i więź między ludźmi – bardzo nam potrzebne.

dr inż Michał Klepka

21 marca, godz. 11:00
Uwaga! Wykład przeniesiony. Nowy termin 6 czerwca, godz. 11:00

Biologia
Ekologiczny wykład
dr Agnieszka Podlaska

Wykład to widowiskowe przedstawienie zagadnień związanych z ochroną środowiska. Na wykład składać się będzie prezentacja multimedialna oraz liczne eksperymenty. Ułatwią one uczestnikom tego interaktywnego wykładu zrozumienie istoty zagadnienia.

Podczas wykładu wspólnie z dziećmi zastanowimy się w jaki sposób możemy pomóc w dbaniu o nasze najbliższe środowisko i przyrodę.

dr Agnieszka Podlaska – dr nauk biologicznych w zakresie biochemii, aktywna propagatorka nauk ścisłych wśród dzieci i młodzieży, założycielka Junior Odkrywca – firmy edukacyjnej, działającej zgodnie z hasłem „Baw się Nauką”.

 

4 kwietnia, godz. 11:00
Przyroda
Mazowieckie rezerwaty przyrody: rezerwat Stawy Raszyńskie
Konrad Malec

Konrad Malec- – z wykształcenia przyrodnik. Z zamiłowania również. Specjalizuje się w ornitologii i herpetologii, choć zdarza mu się wykraczać poza swoją „działkę”. Dawniej przeprowadzał części przyrodnicze ocen oddziaływania na środowisko, obecnie woli pokazywać przyrodę zainteresowanym, zarówno w terenie, jak i na sali wykładowej. Badania i obserwacje, w których brał udział, posłużyły m.in. do publikacji książek „Ptaki lęgowe OSO Pradolina Warszawsko-Berlińska PLB100001” i „Czerwonej Księgi Ptaków Ziemi Łódzkiej”. Pasjami przyrodniczymi dzieli się na łamach czasopism Nowe Peryferie i Wędkarski Świat. Łodzianin, obecnie mieszkający nad Dolną Narwią, pośrodku Puszczy Białej, w pobliżu bagien i stawów Prowadzi działalność z pogranicza edukacji i turystyki pokazując skarby przyrody i zabytki kultury, pod marką Kultura i Natura.

 

18 kwietnia, godz. 11:00
Kulturoznastwo
Lekcja europejska
Dominika Pilacińska, Małgorzata Bugalska

 

Dominika Pilacińska oraz Małgorzata Bugalska z Mazowieckiej Sieci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich

 

9 maja, godz. 11:00
Fizyka/historia
Dawno, dawno temu, czyli jak kiedyś mierzono czas i wyznaczano daty?
Marcin Paweł Sadowski

Zegar i kalendarz jest obecnie dla nas czymś oczywistym. Wskazuje godziny lekcji w szkole, czas na zabawę, dzień urodzin, czy moment ubierania choinki. Z jednej strony nasze zegary mierzą prędkość sportowca z dokładnością do ułamków sekund, a z drugiej potrafimy wyznaczać wiek wszechświata. Ale czy wiecie jak kiedyś mierzono czas? Dlaczego miesiąc ma 30 lub 31 dni? Od czego pochodzą nazwy dni tygodnia i nazwy miesięcy? Czy kalendarz z 2020 roku będzie można jeszcze raz wykorzystać w przyszłości? O tym wszystkim, jak również o innych ciekawych rzeczach porozmawiamy podczas wykładu.

Marcin Paweł Sadowski – absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Uczył w szkole, przygotowywał pokazy do wykładów uniwersyteckich, organizował wystawy podczas Festiwali i Pikników Naukowych. Wykładowca, dydaktyk i popularyzator nauki. Autor książki „Eksperymenty. Fascynujące doświadczenia do przeprowadzenia w domu”.

 

 

23 maja, godz. 11:00
Językoznawstwo
Gwara warszawska
Radosław Potrac

 

Radosław Potrac – pedagog specjalny – terapeuta, archeolog podwodny, historyk. Prezes SKKT PTTK DREPTAKI oraz Stowarzyszenia Gwara Warszawska. Sekretarz Oddziału Stołecznego PTTK im. Aleksandra Janowskiego w Warszawie. Przodownik Turystyki Pieszej, Instruktor Krajoznawstwa Regionu. Przewodnik miejski. Autor rodzinnych tras turystycznych związanych z wydarzeniami historycznymi regionu. 

 

6 czerwca, godz. 11:00
Fizyka/chemia
Niespodzianka

 

 

Plan wykładów może ulec zmianie z przyczyn od nas niezależnych.

Zakupy dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej:
- Zakup projektora cyfrowego (2018)
- Modernizacja aparatury kinowej wraz z elementami widowni Kina ŚWIT (2016)
- Modernizacja ekranu kinowego i powiększenie macierzy serwera Doremi (2014r.)
- Modernizacja nagłośnienia Kina "Świt" (2013r.)
- Modernizacja systemu sprzedaży i rezerwacji biletów w Kinie „Świt” (2012r.)
Zakup cyfrowej konsolety sterowania dźwiękiem dofinansowano
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego