Wykłady

PLAN WYKŁADÓW W II SEMESTRZE rok 2021/2022

26.02 godz. 11:00

Historia sztuki

“Pablo Picasso i jego twórczość”

Zapraszamy wszystkich miłośników sztuki i kultury na zajęcia z historii sztuki. Na zajęciach poznamy wybitnych artystów, w tym Pabla Picassa i jego twórczość. Oprócz teoretycznego wstępu, zagłębimy się w praktyczną stronę jego twórczości i spróbujemy stworzyć podobne dzieła.

Prowadzący: Bożena Wiśniewska – plastyk, nauczyciel i florysta, opracowuje i prowadzi zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych.


26.03 godz.11:00

Etnografia

“Nasi egzotyczni koledzy – zabawy, stroje, zwyczaje dzieci w Afryce i Azji”

Podczas tego wykładu młodzi słuchacze dowiedzą się wiele o zabawach, strojach i zwyczajach swoich rówieśników z różnych regionów Afryki i Azji (takich jak Namibia, Tanzania, Indonezja, Indie, kraje arabskie, Japonia, Chiny, itd.) 

Prowadzący: Krzysztof Dworczyk


09.04. godz. 11:00 – Organizacja wyjazdów – WYKŁAD PRZENIESIONY NA 7.05!

Podczas najbliższego wykładu podejmiemy temat organizacji wyjazdów od kuchni. Dowiemy się od czego zacząć organizację wyjazdów, o czym musimy pamiętać organizując wyjazd dla siebie, a o czym gdy organizujemy dla większej ilości osób, co spakować na wyjazd, a także jak ułożyć plan i czy plan jest w ogóle potrzebny w podróży?

Prowadzący: Piotr Jaskółowski – od 15 lat właściciel biura turystycznego BeActive organizującego bezpieczny wypoczynek dla dzieci i młodzieży. Co roku organizuje imprezy turystyczne dla ponad 5 000 osób. Prywatnie pasjonat sportów, jazzu i oczywiście podróży:)


23.04 godz. 11:00

Filmoznawstwo

Jak powstaje film?

Podczas wykładu pt. “Jak powstaje film”? zagłębimy się w techniczne tajniki sztuki filmowej. Sprawdzimy jakie elementy składają się na film i jak je ze sobą połączyć. Dowiemy się jak dobierać plany filmowe, czy w filmie wszystko wygląda tak jak w rzeczywistości, a także czym jest filmowy alfabet?

Prowadzący: Ewa Pytka – Absolwentka filologii polskiej UAM w Poznaniu, reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi i NSFTV w Leeds oraz w 2007 EAVE – szkolenia dla producentów, studiowała również historię sztuki, filozofię i teologię. Założycielka i właścicielka firmy producenckiej Python Studioss od 2006. Autorka wielu dokumentów kreowanych m.in. “Der Bernsteinwald” do prestiżowej serii Terra X dla ZDF i Arte oraz dla TVP m.in. “Czesława Miłosza historia literatury polskiej XX wieku”; “Jan Kott – teatr mojego wieku”; “Stefan Chwin – archeolog pamięci”; “Podróże Olgi T. (Tokarczuk)”; “Natasza Goerke, czyli przesłuchanie emigranta”; “Izabella Filipiak albo podwójna amnezja”; “Dwa ołtarze. Dwie pielgrzymki. Polacy 87/99”. Wyreżyserowała odcinki seriali telewizyjnych: Będziesz moja; “O czym szumią kierpce”; “Plebania”; “Barwy szczęścia” i “Pierwsza miłość” oraz teatry TV: “Zima pod stołem” wg Rolanda Topora i “Operacja Reszka” Włodzimierza Kuligowskiego, za którą otrzymała prestiżową Nagrodę Specjalną Jury na History Makers 2011 w Nowym Jorku. W 2007 roku wyreżyserowała i wyprodukowała dokument pt. “Przełamując ciszę”. Prawa kobiet w Europie Środkowo-Wschodniej, za który otrzymała nominację do Kobiety Roku 2007 od redakcji Wysokich Obcasów. W 2010 wyreżyserowała i wyprodukowała komedię magiczną “Milczenie jest złotem”.


21.05 godz. 11:00

Przyroda

Las wokół nas

Podczas tego wykładu dowiemy się co kryje się w lesie: jakie zwierzęta i jakie rośliny, jak działa leśny ekosystem, a także co dobrego daje ludziom las i jak powinniśmy o nie dbać.

Prowadząca: Anna Pińkowska – doktorantka Zakładu Entomologii Stosowanej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Wieloletnia przewodniczka oraz edukatorka w Ogrodzie Botanicznym Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej PAN w Powsinie. Z wykształcenia i zamiłowania ogrodnik. Pasjonuje ją świat roślin oraz towarzyszące im organizmy.

Zastrzegamy sobie możliwość zmian w terminach i tytułach wykładów z przyczyn od nas niezależnych.

Zakupy dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej:
- Zakup projektora cyfrowego (2018)
- Modernizacja aparatury kinowej wraz z elementami widowni Kina ŚWIT (2016)
- Modernizacja ekranu kinowego i powiększenie macierzy serwera Doremi (2014r.)
- Modernizacja nagłośnienia Kina "Świt" (2013r.)
- Modernizacja systemu sprzedaży i rezerwacji biletów w Kinie „Świt” (2012r.)
Zakup cyfrowej konsolety sterowania dźwiękiem dofinansowano
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego