Wykłady

PLAN WYKŁADÓW W I SEMESTRZE rok 2021/2022

9.10 godz. 11:00

“Film to nie tylko bajka”

Prowadzący: Andrzej Cichocki – fotograf, operator filmowy i reżyser. Absolwent Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego na kierunku #Realizacja_Obrazu_Filmowego i #Fotografia. Ukończył również Studium Fotografii Związku Polskich Artystów Fotografików. Obecnie doktorant sztuki filmowej i teatralnej, wykładowca Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego oraz Warszawska Szkoła Filmowa. Jego ostatni film dokumentalny „Trochę raju” otrzymał nominację jednego z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych na świecie – IDFA w Amsterdamie, a już słynny krótki metraż fabularny „Las cieni” opowiedziany obrazem i dźwiękiem łącznie otrzymał ponad 20 nagród w Polsce i za granicą.

Joanna Chułek – aktorka, tancerka, reżyserka. Absolwentka PWST w Krakowie oraz  Wydział Teatru Tańca w Bytomiu na kierunku aktorstwo oraz Państwowe Studium Kształcenia Animatorów Kultury w Kaliszu na specjalizacji taniec współczesny. Reżyserka spektaklu “1725 m n.p.m.” realizowanego w ramach autorskiego projektu BesKitu inspirowanego Beskidem Żywieckim. Fascynatka polskiego folkloru, w szczególności kulturą górali Żywieckich i Podhalańskim, jazdy konnej, podróży i śpiewu w każdej możliwej sytuacji. Pracuje również jako alpinistka przemysłowa, a także menadżerka niepokornego trio jazzowego „Quantum Trio”.


23.10 godz.11:00

“Maria Wittek – pierwsza Polka – generał”

Maria Wittek – pierwsza Polka uhonorowana generalskimi szlifami. Pod sztandarami Ochotniczej Legii Kobiet broniła w 1920 roku Lwowa. Brała udział w powstaniu warszawskim, współtworzyła „Solidarność”. W liście okolicznościowym z okazji odsłonięcia pomnika Pani Marii, profesor Elżbieta Zawacka, jedyna kobieta wśród cichociemnych, pisała: „Komendantko nasza, jesteśmy Ci wdzięczne za to, że nadchodzącym pokoleniom dałaś wzór do naśladowania”. Jakimi wartościami kierowała się w życiu ta, która pozostawała w służbie państwa przez 60 lat? Dokąd burzliwe dzieje pierwszych lat II RP zawiodły miłość Pani Marii do Leopolda Kuli, również odznaczonego Orderem Virtuti Militari? Na te pytania odpowiemy wspólnie podczas prelekcji. Pani Maria, niegdyś represjonowana, dziś ożywa wraz z każdym spotkaniem poświęconym jej pamięci.

Prowadzący: Adam Raszewski –  politolog, doktor nauk społecznych, absolwent nauk politycznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (magisterium). Ukończył politologiczne studia doktoranckie na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W lipcu 2019 roku obronił z wyróżnieniem pracę doktorską zatytułowaną Myśl polityczna hrabiego de Chambord jako przykład idei legitymizmu. Absolwent studiów menedżerskich MBA na amerykańskiej Executive Academy of Scottsdale. W swoim CV ma również zwycięstwa w konkursach na najlepszy artykuł naukowy i tytuł laureata Polsko-Amerykańskiej Akademii Liderów. Stypendysta uniwersytetów w Wiedniu, Pradze, Strasburgu, Koszycach, Trnavie. Od 5 lat uczy dojrzałych Studentów, prowadząc wykłady pod patronatem placówek kultury w całym kraju, od Koszalina po Strzyżów (uniwersytetów trzeciego wieku, akademii i klubów seniora). I uczy się od Seniorów, zwłaszcza motywacji do zdobywania wiedzy i aktywnej drogi przez życie. Finalizuje pracę nad książką… mając już w planach kolejną.


06.11. godz. 11:00

“Jak przyprawy zmieniają świat?” 

Która przyprawa jest najstarsza, a która najdroższa? Dlaczego wanilia przez dziesięciolecia nie owocowała poza Meksykiem? Jak w ciągu wieków podrabiano przyprawy i co groziło za ten czyn? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć na wykładzie. Historia przypraw to historia pełna zwrotów akcji i intryg, z wielkimi pieniędzmi w tle, a poszukiwanie nieznanych smaków w nowym miejscu to najbardziej fascynujące zajęcie podczas podróży.

Prowadzący: Jędrzej Majka – z wykształcenia jestem teologiem i dziennikarzem. Moje podróżowanie jako sposób na życie rozpoczęło się przed laty, kiedy wpłynąłem statkiem do Bosforu. Od tego czasu jeżdżę, fotografuję, piszę i opowiadam. Zarobione w ten sposób pieniądze przeznaczam na kolejne wyjazdy. Jestem autorem licznych albumów fotograficznych i książek m. in. “Podróże ze smakiem, czyli jak przyprawy zmieniają świat”. Więcej znajdziecie na mojej stronie. 


20.11 godz. 11:00

“Al(e) chemia!”

Jest to wykład poświęcony historii chemii. Spotkanie z prelegentką przeniesie Was w świat magii i nauki jednocześnie. Dowiecie się kim byli dawni alchemicy, czym był poszukiwany przez nich kamień filozoficzny oraz czego, w dziedzinie chemii, poszukują współcześni naukowcy. Zobaczycie czym jest chemia, przekonacie się jak ważną rolę odegrała w rozwoju wielu dziedzin naukowych i jaki ma wpływ na nasze obecne życie.

Wykład okraszony zostanie wieloma doświadczeniami, które wraz z instruktorką wykonają zainteresowani. Specjalne odczynniki pozwolą na prezentację wielu ciekawych reakcji chemicznych, w tym: wykonanie szeregu kolorowych sztuczek, zabawę z dwutlenkiem węgla, produkcję pasty do zębów dla słonia czy wybuchowej „ciuchci”.

Na tym wykładzie poczujecie magię chemii.

Prowadzący: Junior Odkrywca to firma edukacyjna, która specjalizuje się w budowaniu wysokich standardów nauczania przy użyciu szczególnych metod dydaktycznych. Proponowany przez nas szeroki wachlarz zajęć naukowych ma na celu promocję nauk ścisłych wśród dzieci i młodzieży. Uczestnicy naszych warsztatów poprzez eksperymenty, doświadczenia i obserwacje mają osobistą możliwość manualnego zetknięcia się z nauką, co niewątpliwie pomaga im zrozumieć wiele skomplikowanych zjawisk przyrodniczych. W tym celu nasze pracownie wyposażone zostały w profesjonalny sprzęt laboratoryjny, liczne zestawy i pomoce dydaktyczne. Dodatkowo precyzyjnie opracowany autorski program zajęć i kierunkowo wykształcona kadra instruktorów pozwala uczestnikom warsztatów na niezapomnianą przygodę naukową. Działając zgodnie z hasłem Baw się Nauką dostarczamy mnóstwo zabawy oraz solidną dawkę wiedzy. Zajęcia prowadzone w proponowanej przez nas formie rozwijają kreatywność dzieci, uczą je otwartego myślenia, nie pozwalają zgubić naturalnej zdolności do ciągłych poszukiwań i zadawania pytań. Uzupełniają wiedzę i ułatwiają pracę w szkole. Zaszczepiają w małych naukowcach chęć kontynuowania dalszej przygody edukacyjnej z przedmiotami nauk ścisłych.


04.12. godz. 11:00

“Smart-kreacja – twórcze aplikacje mobilne dla dzieci i młodzieży”

Smartfon służy nie tylko do komunikacji i rozrywki. To również świetne narzędzie, które pomoże rozwijać kreatywność i rozbudzać wyobraźnię. Na smartfonie za pomocą bezpłatnych aplikacji w prosty sposób można tworzyć grafiki, rysunki, rozszerzoną i wirtualną rzeczywistość (VR/AR), montować filmy i utwory muzyczne, projektować i uczyć się programowania. Podczas wykładu Sylwia Żółkiewska przedstawi i omówi 10 najlepszych, bezpłatnych aplikacji dla początkujących artystów, projektantów i hobbystów, które przydadzą się w domu i w szkole.

Prowadząca:  Sylwia Żółkiewska – projektantka, ekspertka w dziedzinie aplikacji i gier mobilnych dla kultury i edukacji, animatorka kultury i edukatorka. Pomaga instytucjom i organizacjom w projektowaniu e-kursów, gier, aplikacji, serwisów www, multimediów. Laureatka Listy 100 Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych (2019). Na Facebooku prowadzi fanpage Aplikacje mobilne w kulturze i edukacji.  Więcej: www.zolkiewska.pl


18.12. godz. 11:00

 “Morskie potwory ery dinozaurów”

Wykład poświęcony będzie najciekawszym i najbardziej spektakularnym grupom morskich kręgowców, które królowały w morzach i oceanach w erze mezozoicznej, czyli między 240 a 66 milionów lat temu. Omówione zostaną zębate ryby kostnoszkieletowe, wielkie rekiny oraz drapieżne morskie gady, z których najwięcej czasu poświęcone zostanie na omówienie delfinopodobnych ichtiozaurów i długoszyich plezjozaurów. Słuchacze poznają tajniki pracy paleontologa, dowiedzą się skąd naukowcy czerpią wiedzę o wymarłych przed milionami lat zwierzętach i światach, które te zwierzęta zamieszkiwały, a także zobaczą, jak tworzy się modele prehistorycznych organizmów na potrzeby muzeów i parków nauki. Spotkanie stanowić będzie doskonałe uzupełnienie wiedzy z zakresu biologii, zoologii czy geografii. 


08.01. godz. 11:00

Kropka – początek czy koniec?

Spotkanie z autorką książki „nasza mała mama”. Pisarka opowie o tym jak powstaje książka, jej ilustracje, korekta, skład i druk, a także zaprosi uczestników do podjęcia procesu tworzenia własnej książki.

Prowadząca: Lidia Iwanowska- Szymańska – pisarka, opowiadaczka, tłumaczka, aktorka i instruktorka teatralna. Autorka scenariuszy i reżyserka spektakli interaktywnych dla dzieci, m.in. Misja Taurus 1777Codziennie świeże wypiekiMam w sobie coś i Wolne stopy. Pisze książki i wiersze dla dzieci i dla dorosłych, prowadzi warsztaty kreatywne dla rodzin w Łazienkach Królewskich i w Centrum Kultury w Piasecznie. Mieszka w Jesówce z mężem, córkami, psami i kurami, często chodzi po lesie i śpiewa. Jej ostatnio wydane książki to: nasza mała mama i Opowieści z Miasta z Piasku.


22.01. godz. 11:00 

Tajemnice świata roślin

Podczas wykładu wspólnie zagłębimy się w  tajemnice fascynującego świata roślin. Odpowiemy na wiele pytań m.in. Jakie rośliny towarzyszyły dinozaurom? Czy korzenie wszystkich drzew kryją się pod ziemią? Czym żywią się rośliny drapieżne? W ramach wykładu uczestnicy wybiorą się na wycieczkę dookoła świata w poszukiwaniu interesujących gatunków drzew, krzewów, ale nie tylko!  Uczestnicy poznają również wybrane rekordy ze świata roślin.    

Prowadząca: Anna Pińkowska – doktorantka Zakładu Entomologii Stosowanej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Wieloletnia przewodniczka oraz edukatorka w Ogrodzie Botanicznym Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej PAN w Powsinie. Z wykształcenia i zamiłowania ogrodnik. Pasjonuje ją świat roślin oraz towarzyszące im organizmy.

Zastrzegamy sobie możliwość zmian w terminach i tytułach wykładów z przyczyn od nas niezależnych.

Zakupy dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej:
- Zakup projektora cyfrowego (2018)
- Modernizacja aparatury kinowej wraz z elementami widowni Kina ŚWIT (2016)
- Modernizacja ekranu kinowego i powiększenie macierzy serwera Doremi (2014r.)
- Modernizacja nagłośnienia Kina "Świt" (2013r.)
- Modernizacja systemu sprzedaży i rezerwacji biletów w Kinie „Świt” (2012r.)
Zakup cyfrowej konsolety sterowania dźwiękiem dofinansowano
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego