Wykłady

PLAN WYKŁADÓW W I SEMESTRZE rok 2019/2020

28 września, godz. 11:00
Biologia
Przyroda w obiektywie – czyli kilka słów o tym, jak fotografować naturę.
Dariusz Kucharski

Fotografia przyrodnicza to bardzo szerokie pojęcie. Kryje się pod tą nazwą kilka jej dziedzin: fotografia krajobrazu, fotografia dzikich zwierząt, fotografia florystyczna, a nawet makro i mikrofotografia. Po zawiłych ścieżkach uwieczniania przyrody na zdjęciach, oprowadzi nas Dariusz Kucharski. Opowie co może stać się obiektem naszych zdjęć, jak i czym fotografować, podzieli się też ciekawymi anegdotami ze swoich podróży w różne zakątki świata. Wykład wzbogacą liczne fotografie autorstwa Dariusza i jego żony, Kornelii.

Dariusz Kucharski –  mgr nauk biologicznych w zakresie biologii środowiska (Wydział Biologii UW). Interesuje się zagadnieniami związanymi z ekologią owadów i pajęczaków. Pasjonuje się również hodowlą bezkręgowców, podróżami oraz fotografią przyrodniczą. Wspólnie z żoną zorganizował wyprawy w różne części świata: namiotowe wyprawy na Przylądek Północny Norwegii, interior Islandii oraz wyspę Borneo. Celem wypraw były m. in. obserwacje różnych gatunków fauny i flory w ekstremalnych warunkach środowiskowych. Obecnie realizuje pracę doktorską w Zakładzie Ekologii UW. Członek grona redakcyjnego portalu terrarystycznego www.terrarium.com.pl.

 

12 października, godz. 11:00
Astronomia
Pogoń cienia księżyca po kuli ziemskiej.
Karol Wójcicki

 

Karol Wójcicki – popularyzator astronomii i dziennikarz naukowy w swoim wystąpieniu opowie o zjawiskach zaćmień Słońca i zorzy polarnej. Wszystko to okraszone historiami z podróży których celem było zaobserwowanie tych zjawisk.

26 października, godz. 11:00
Budownictwo/architektura
Rola inżynierów i budownictwa w rozwoju cywilizacji
dr inż. Rafał Dybicz

Podczas wykładu studenci dowiedzą się, kim jest inżynier. Uzyskają odpowiedź na pytanie „Ilu inżynierów potrzeba by powstał projekt budynku, mostu, czy też innego obiektu budowlanego?”. W dalszej części dowiedzą się, czym jest budownictwo, i jakie jest jego znaczenie dla rozwoju cywilizacji. W czasie wykładu studenci poznają budowlane „naj” (najwyższe, najdłuższe, najgłębsze itd.) w budownictwie oraz ich twórców. W ostatniej części wykładu w skrócie zostanie zaprezentowana budowa metra w Warszawie.  Wykład poparty jest prezentacją multimedialną zawierającą fotografie, i krótkie filmy traktujące o prezentowanym temacie.

dr inż. Rafał Dybicz – absolwent Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, członek Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów. Zawodowo związany z budownictwem, uczestniczył i prowadził wiele projektów budowlanych min w budowie linii Metra Północ w Madrycie i obwodnicy M30 w Madrycie. Prywatnie tata Kacpra, zainteresowany techniką, podróżami i ochroną środowiska.

16 listopada, godz. 11:00
Ekologia/literatura
Lekcja miłości do zwierząt
Tomasz Justyniarski

Tomasz Justyniarski – współczesny pisarz i obrońca zwierząt, autor bardzo lubianych książek dla dzieci i dorosłych m.in. : “Psie troski”, “Mój przyjaciel bocian”, “Zaginiony kot”, “Pies najlepszym przyjacielem człowieka”. Jego książka “Psie troski” wygrała konkurs i zajęła 1. miejsce w TOP 10 Ministerstwa Edukacji Narodowej, jednocześnie zostając Lekturą Szkolną oraz Kolorową Klasyką ( a tym samym przechodząc do historii). Za książki otrzymał nagrodę “Książki z duszą”, dodatkowo nominowany do Orderu Uśmiechu.
Za pomocą swoich książek “z mocą” zmienia na lepsze: postawy i nawyki dzieci, uczy przede wszystkim “Uczuć wyższych”: szacunku, miłości, tolerancji i empatii. Jego książki polecane są przez wybitnych psychologów jako obowiązkowe w dobrym wychowaniu dzieci.

 

30 listopada, godz. 11:00
Neurobiologia
Nasze zmysły, czyli jak mózg poznaje świat.
dr Paweł Boguszewski

 

dr Paweł Boguszewski – neurofizjolog z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk

 

14 grudnia, godz. 11:00
Psychologia
Jak działa nasza pamięć.
dr Aleksandra Piotrowska

 

dr Aleksandra Piotrowska – doktor psychologii.Pracownik naukowy Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego i Wyższej Szkoły Pedagogicznej ZNP w Warszawie. Oprócz pracy naukowej i doradztwa dla rodziców i nauczycieli współpracuje jako społeczny doradca z Rzecznikiem Praw Dziecka i Komitetem Ochrony Praw Dziecka. Zajmuje się także propagowaniem wiedzy psychologicznej współpracując w tym zakresie jako ekspert z prasą, a także ze stacjami radiowymi oraz telewizyjnymi. Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularyzatorskich.

 

11 stycznia, godz. 11:00
Biologia
Mikrokosmos, czyli jak wygląda świat obserwowany przez mikroskop elektronowy
Maciej Winiarski

Maciej Winiarski – popularyzator nauki, doktorant w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN w Warszawie

 

25 stycznia, godz. 11:00
Fizyka
Niech zabrzmi muzyka
Tomasz Ruszkowski

Podczas interaktywnego show, widzowie dowiedzą się co łączy fizykę i muzykę. Zastanowią się od czego zależy wysokość dźwięków, co drga i gra w instrumentach muzycznych, a także w nich samych. Wspólnie z wykładowcą przeprowadzą eksperymenty związane m.in. z rytmem i melodią. Zobaczą widowiskowe doświadczenia naukowe, w których łączą się ogień i muzyka. Na koniec zamienimy się w orkiestrę grającą na kolorowych rurkach.

Tomasz Ruszkowski – biolog, popularyzator nauki, edukator, trener, freelancer. Twórca scenariuszy pokazów i warsztatów naukowych. Laureat nagrody “Nordic Science Centre Forbund award for outstanding performance 2015”

Plan wykładów może ulec zmianie z przyczyn od nas niezależnych.

Zakupy dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej:
- Zakup projektora cyfrowego (2018)
- Modernizacja aparatury kinowej wraz z elementami widowni Kina ŚWIT (2016)
- Modernizacja ekranu kinowego i powiększenie macierzy serwera Doremi (2014r.)
- Modernizacja nagłośnienia Kina "Świt" (2013r.)
- Modernizacja systemu sprzedaży i rezerwacji biletów w Kinie „Świt” (2012r.)
Zakup cyfrowej konsolety sterowania dźwiękiem dofinansowano
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego