Wykłady

PLAN WYKŁADÓW W I SEMESTRZE rok 2021/2022

9.10 godz. 11:00

„Film to nie tylko bajka”

Prowadzący: Andrzej Cichocki – fotograf, operator filmowy i reżyser. Absolwent Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego na kierunku #Realizacja_Obrazu_Filmowego i #Fotografia. Ukończył również Studium Fotografii Związku Polskich Artystów Fotografików. Obecnie doktorant sztuki filmowej i teatralnej, wykładowca Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego oraz Warszawska Szkoła Filmowa. Jego ostatni film dokumentalny „Trochę raju” otrzymał nominację jednego z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych na świecie – IDFA w Amsterdamie, a już słynny krótki metraż fabularny „Las cieni” opowiedziany obrazem i dźwiękiem łącznie otrzymał ponad 20 nagród w Polsce i za granicą.

Joanna Chułek – aktorka, tancerka, reżyserka. Absolwentka PWST w Krakowie oraz  Wydział Teatru Tańca w Bytomiu na kierunku aktorstwo oraz Państwowe Studium Kształcenia Animatorów Kultury w Kaliszu na specjalizacji taniec współczesny. Reżyserka spektaklu „1725 m n.p.m.” realizowanego w ramach autorskiego projektu BesKitu inspirowanego Beskidem Żywieckim. Fascynatka polskiego folkloru, w szczególności kulturą górali Żywieckich i Podhalańskim, jazdy konnej, podróży i śpiewu w każdej możliwej sytuacji. Pracuje również jako alpinistka przemysłowa, a także menadżerka niepokornego trio jazzowego „Quantum Trio”.


23.10 godz.11:00

„Maria Wittek – pierwsza Polka – generał”

Prowadzący: Adam Raszewski –  politolog, doktor nauk społecznych, absolwent nauk politycznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (magisterium). Ukończył politologiczne studia doktoranckie na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W lipcu 2019 roku obronił z wyróżnieniem pracę doktorską zatytułowaną Myśl polityczna hrabiego de Chambord jako przykład idei legitymizmu. Absolwent studiów menedżerskich MBA na amerykańskiej Executive Academy of Scottsdale. W swoim CV ma również zwycięstwa w konkursach na najlepszy artykuł naukowy i tytuł laureata Polsko-Amerykańskiej Akademii Liderów. Stypendysta uniwersytetów w Wiedniu, Pradze, Strasburgu, Koszycach, Trnavie. Od 5 lat uczy dojrzałych Studentów, prowadząc wykłady pod patronatem placówek kultury w całym kraju, od Koszalina po Strzyżów (uniwersytetów trzeciego wieku, akademii i klubów seniora). I uczy się od Seniorów, zwłaszcza motywacji do zdobywania wiedzy i aktywnej drogi przez życie. Finalizuje pracę nad książką… mając już w planach kolejną.


06.11. godz. 11:00

„Jak przyprawy zmieniają świat?” 

Prowadzący: Jędrzej Majka – z wykształcenia jestem teologiem i dziennikarzem. Moje podróżowanie jako sposób na życie rozpoczęło się przed laty, kiedy wpłynąłem statkiem do Bosforu. Od tego czasu jeżdżę, fotografuję, piszę i opowiadam. Zarobione w ten sposób pieniądze przeznaczam na kolejne wyjazdy. Jestem autorem licznych albumów fotograficznych i książek m. in. „Podróże ze smakiem, czyli jak przyprawy zmieniają świat”. Więcej znajdziecie na mojej stronie. 


20.11 godz. 11:00

„Al(e) chemia!”

Jest to wykład poświęcony historii chemii. Spotkanie z prelegentką przeniesie Was w świat magii i nauki jednocześnie. Dowiecie się kim byli dawni alchemicy, czym był poszukiwany przez nich kamień filozoficzny oraz czego, w dziedzinie chemii, poszukują współcześni naukowcy. Zobaczycie czym jest chemia, przekonacie się jak ważną rolę odegrała w rozwoju wielu dziedzin naukowych i jaki ma wpływ na nasze obecne życie.

Wykład okraszony zostanie wieloma doświadczeniami, które wraz z instruktorką wykonają zainteresowani. Specjalne odczynniki pozwolą na prezentację wielu ciekawych reakcji chemicznych, w tym: wykonanie szeregu kolorowych sztuczek, zabawę z dwutlenkiem węgla, produkcję pasty do zębów dla słonia czy wybuchowej „ciuchci”.

Na tym wykładzie poczujecie magię chemii.

Prowadzący: Junior Odkrywca to firma edukacyjna, która specjalizuje się w budowaniu wysokich standardów nauczania przy użyciu szczególnych metod dydaktycznych. Proponowany przez nas szeroki wachlarz zajęć naukowych ma na celu promocję nauk ścisłych wśród dzieci i młodzieży. Uczestnicy naszych warsztatów poprzez eksperymenty, doświadczenia i obserwacje mają osobistą możliwość manualnego zetknięcia się z nauką, co niewątpliwie pomaga im zrozumieć wiele skomplikowanych zjawisk przyrodniczych. W tym celu nasze pracownie wyposażone zostały w profesjonalny sprzęt laboratoryjny, liczne zestawy i pomoce dydaktyczne. Dodatkowo precyzyjnie opracowany autorski program zajęć i kierunkowo wykształcona kadra instruktorów pozwala uczestnikom warsztatów na niezapomnianą przygodę naukową. Działając zgodnie z hasłem Baw się Nauką dostarczamy mnóstwo zabawy oraz solidną dawkę wiedzy. Zajęcia prowadzone w proponowanej przez nas formie rozwijają kreatywność dzieci, uczą je otwartego myślenia, nie pozwalają zgubić naturalnej zdolności do ciągłych poszukiwań i zadawania pytań. Uzupełniają wiedzę i ułatwiają pracę w szkole. Zaszczepiają w małych naukowcach chęć kontynuowania dalszej przygody edukacyjnej z przedmiotami nauk ścisłych.


04.12. godz. 11:00

„Smart-kreacja – twórcze aplikacje mobilne dla dzieci i młodzieży”

Smartfon służy nie tylko do komunikacji i rozrywki. To również świetne narzędzie, które pomoże rozwijać kreatywność i rozbudzać wyobraźnię. Na smartfonie za pomocą bezpłatnych aplikacji w prosty sposób można tworzyć grafiki, rysunki, rozszerzoną i wirtualną rzeczywistość (VR/AR), montować filmy i utwory muzyczne, projektować i uczyć się programowania. Podczas wykładu Sylwia Żółkiewska przedstawi i omówi 10 najlepszych, bezpłatnych aplikacji dla początkujących artystów, projektantów i hobbystów, które przydadzą się w domu i w szkole.

Prowadząca:  Sylwia Żółkiewska – projektantka, ekspertka w dziedzinie aplikacji i gier mobilnych dla kultury i edukacji, animatorka kultury i edukatorka. Pomaga instytucjom i organizacjom w projektowaniu e-kursów, gier, aplikacji, serwisów www, multimediów. Laureatka Listy 100 Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych (2019). Na Facebooku prowadzi fanpage Aplikacje mobilne w kulturze i edukacji.  Więcej: www.zolkiewska.pl


18.12. godz. 11:00

 „Morskie potwory ery dinozaurów”

Wykład poświęcony będzie najciekawszym i najbardziej spektakularnym grupom morskich kręgowców, które królowały w morzach i oceanach w erze mezozoicznej, czyli między 240 a 66 milionów lat temu. Omówione zostaną zębate ryby kostnoszkieletowe, wielkie rekiny oraz drapieżne morskie gady, z których najwięcej czasu poświęcone zostanie na omówienie delfinopodobnych ichtiozaurów i długoszyich plezjozaurów. Słuchacze poznają tajniki pracy paleontologa, dowiedzą się skąd naukowcy czerpią wiedzę o wymarłych przed milionami lat zwierzętach i światach, które te zwierzęta zamieszkiwały, a także zobaczą, jak tworzy się modele prehistorycznych organizmów na potrzeby muzeów i parków nauki. Spotkanie stanowić będzie doskonałe uzupełnienie wiedzy z zakresu biologii, zoologii czy geografii. 


08.01. godz. 11:00


22.01. godz. 11:00

Kropka – początek czy koniec?

Spotkanie z autorką książki „nasza mała mama”. Pisarka opowie o tym jak powstaje książka, jej ilustracje, korekta, skład i druk, a także zaprosi uczestników do podjęcia procesu tworzenia własnej książki.

Prowadząca: Lidia Iwanowska- Szymańska – pisarka, opowiadaczka, tłumaczka, aktorka i instruktorka teatralna. Autorka scenariuszy i reżyserka spektakli interaktywnych dla dzieci, m.in. Misja Taurus 1777Codziennie świeże wypiekiMam w sobie coś i Wolne stopy. Pisze książki i wiersze dla dzieci i dla dorosłych, prowadzi warsztaty kreatywne dla rodzin w Łazienkach Królewskich i w Centrum Kultury w Piasecznie. Mieszka w Jesówce z mężem, córkami, psami i kurami, często chodzi po lesie i śpiewa. Jej ostatnio wydane książki to: nasza mała mama i Opowieści z Miasta z Piasku.

Zastrzegamy sobie możliwość zmian w terminach i tytułach wykładów z przyczyn od nas niezależnych.

Zakupy dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej:
- Zakup projektora cyfrowego (2018)
- Modernizacja aparatury kinowej wraz z elementami widowni Kina ŚWIT (2016)
- Modernizacja ekranu kinowego i powiększenie macierzy serwera Doremi (2014r.)
- Modernizacja nagłośnienia Kina "Świt" (2013r.)
- Modernizacja systemu sprzedaży i rezerwacji biletów w Kinie „Świt” (2012r.)
Zakup cyfrowej konsolety sterowania dźwiękiem dofinansowano
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego