PLAN WYKŁADÓW W II SEMESTRZE rok 2020/2021
Obecnie wszystkie wykłady odbywają się online.
6 lutego, godz. 11:00
Kulturoznawstwo
Proszę o hałas! O hip-hopie.
Wykład on line.
Wykład otwarty. Udział bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń.
Mikołaj „Mikser” Mądrzyk
Wykład dotyczący Kultury Hip-Hop to żywa opowieść o muzyce. Zajęcia uzmysławiają, jaki wpływ wywiera muzyka na życie społeczeństw. Wykład uświadamia, że wartości, którymi operują artyści, są bardzo mocno powiązane ze stanem wiedzy i kondycji moralnej ich odbiorców. Pozwala on słuchaczowi lepiej zrozumieć, jak powstają i rozwijają się gatunki muzyczne. Podczas zajęć pokazuję również, jaki wpływ na muzykę wywiera technologia. Wykłady zachowane są w swobodnej konwencji, a otwarta forma powoduje, że słuchacze chętnie wchodzą ze mną w interakcję. Część dyskusyjna obfituje z reguły w pytania, co wyklucza sztampę, a poprzez to zachęca do kreatywności. Wnioski wyciągamy wspólnie, co już samo w sobie stanowi wartość, bo kultywujemy też sztukę konwersacji.
Mikser – postać nietuzinkowa, artysta o niesamowitych umiejętnościach scenicznych. Kontakt z publicznością przychodzi mu tak naturalnie, że można odnieść wrażenie, jak gdyby jego koncerty były wyreżyserowane. Lekkość, z jaką Mikser tworzy teksty na poczekaniu, jest wręcz niepojęta. Wystarczy kilka haseł rzuconych przez publikę, by za chwilę usłyszeć ze sceny utwór stworzony na podstawie tych słów. Mikser od lat jest ambasadorem Cała Polska Czyta Dzieciom, prowadzi zajęcia dla ludzi uzależnionych od narkotyków, ludzi, którzy doświadczyli przemocy psychicznej lub fizycznej. Jest współtwórcą programu #niebądźbezwartościowy i bierze udział w wielu koncertach i wydarzeniach promujących pomoc drugiemu człowiekowi. https://calapolskaczytadzieciom.pl/wychowanie-przez-czytanie/
Zapowiedź wykładu:
Uwaga! Wykład odbędzie się na platformie zoom. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy pod adresem pwozniak@dkswit.com.pl. Po otrzymaniu chęci wzięcia udziału, wysyłamy link do transmisji. Dla pozostałych osób będzie możliwość obejrzenia wykładu na facebooku uniwersytetu.
13 lutego, godz. 11:00
Geografia
Wykład on line.
Niesamowite krajobrazy i zwierzęta Australii
Krzysztof Dworczyk
Australia to najmniejszy z kontynentów naszej planety, który słynie z niesamowitych krajobrazów i zwierząt. Podczas wykładu zobaczymy m.in. imponujące swoją wielkością i niezwykłymi kształtami kolorowe skały, pierwotne lasy pełne paproci drzewiastych i eukaliptusy o wysokości prawie 100 metrów! Poznamy także przedstawicieli fauny australijskiej: wysoko skaczące kangury, sympatyczne misie koala, urocze wombaty, szybkonogie strusie Emu.
Krzysztof Dworczyk – podróżnik i pisarz. W ciągu ostatnich lat odwiedził ponad 40 krajów – w Azji, Ameryce, Afryce, Oceanii i w Europie. Zwiedzał starodawne azjatyckie świątynie, afrykańskie pustynie, meczety Kairu, kościoły Jerozolimy, wulkany Indonezji, lodowce Nowej Zelandii, fiordy Norwegii, rafy koralowe Oceanu Indyjskiego…
27 lutego, godz. 11:00
Dietetyka
Wykład on line.
Lokatorzy w nas.
Kto nas zamieszkuje? Co to jest mikrobiota, jaka jest jej rola i znaczenie? Co lubią bakterie i jak o nie dbać, by wspierały naszą odporność, samopoczucie i zdrowie.
Beata Cieślińska – dietetyk. Prowadzę zajęcia grupowe i indywidualne dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych.
Moją główną misją jest zwiększanie świadomości na temat wpływu żywienia na zdrowie, samopoczucie i rozwój psychofizyczny.
Jestem absolwentką Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka na SGGW, Dietetyki w chorobach wewnętrznych i metabolicznych na WUM oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Dietetyki.
Sport to moja pasja. Wiem, jak dietą możemy wpływać na wydolność fizyczną i poprawiać wyniki sportowe, i chętnie dzielę się tą wiedza z innymi. Prywatnie – aktywna fizycznie mama.
13 marca, godz. 11:00
Plastyka
Wykład online
Komiks = powieść graficzna
Szaweł Płóciennik
Szaweł Płóciennik –
27 marca, godz. 11:00
Muzyka
Wykład online
Domowa szkoła beatboxu
Mikołaj Tabako
Mikołaj Tabako – zawodowe wykształcenie zdobywał w Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia im. Elsnera w Warszawie oraz w Państwowej Szkole Muzycznej IIgo Stopnia im. Chopina w Warszawie. Studiował również na Wydziale Filologii Klasycznej Uniwersytetu Warszawskiego. Solista trębacz, kompozytor, aranżer, producent muzyczny, a także aktor, scenarzysta, instruktor muzyki, propagator nowatorskich metod edukacyjnych. Od lat związany ze ska-jazzową formacją The Bartenders. Współpracował m. in. z Domem Spotkań z Historią, Teatrem Nowym w Łodzi, Teatrem Dramatycznym w Białymstoku, Teatrem Kwadrat w Warszawie, Ogniskiem Teatru Ochoty, Teatrem Soho oraz Teatrem Młyn w Warszawie. Wraz z czasopismem dla dzieci “Miś” tworzył płytę z piosenkami. Współtworzył krótkie formy filmowe. Przez lata współpracował z agencją reklamową Gynkar przy produkcji spotów reklamowych. Oprócz montażu materiału wideo specjalizuje się także w animacjami w technologii 2d oraz 2.5d. Pisze scenariusze, tworzy kreacje aktorskie i zajmuje się oprawami muzycznymi spektakli teatralnych. Prowadził liczne warsztaty z zakresu szeroko rozumianej nieformalnej edukacji muzycznej, opartych na autorskiej metodzie. Jeden z założycieli fundacji Instytut Rozwoju Wyobraźni, wraz z którą prowadzi działania artystyczne i edukacyjne realizowane głównie na deskach teatrów. Od jakiegoś czasu zajmuje się wdrażaniem nowoczesnych technologii multimedialnych do działań artystycznych (multimedialna scenografia) przeprowadzanych na żywo.
10 kwietnia, godz. 11:00
Archeologia
Wykład online
W przygotowaniu
Agnieszka Kowalska
Agnieszka Kowalska – archeolog, członek misji Sakkara od 1999 roku, jedna z organizatorów wystawy.
24 kwietnia, godz. 11:00
Biologia
Wykład online
Puszcza Kampinowska
Konrad Malec
Konrad Malec – z wykształcenia przyrodnik. Z zamiłowania również. Specjalizuje się w ornitologii i herpetologii, choć zdarza mu się wykraczać poza swoją „działkę”. Dawniej przeprowadzał części przyrodnicze ocen oddziaływania na środowisko, obecnie woli pokazywać przyrodę zainteresowanym, zarówno w terenie, jak i na sali wykładowej. Badania i obserwacje, w których brał udział, posłużyły m.in. do publikacji książek „Ptaki lęgowe OSO Pradolina Warszawsko-Berlińska PLB100001” i „Czerwonej Księgi Ptaków Ziemi Łódzkiej”. Pasjami przyrodniczymi dzieli się na łamach czasopism Nowe Peryferie i Wędkarski Świat. Łodzianin, obecnie mieszkający nad Dolną Narwią, pośrodku Puszczy Białej, w pobliżu bagien i stawów Prowadzi działalność z pogranicza edukacji i turystyki pokazując skarby przyrody i zabytki kultury, pod marką Kultura i Natura.
8 maja, godz. 11:00
W przygotowaniu
22 maja, godz. 11:00
Programowanie
Wykład online
Temat w przygotowaniu
Maciej Winiarski
Maciej Winiarski – popularyzator nauki, doktorant w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN w Warszawie
12 czerwca, godz. 11:00
Wykład niespodzianka:)
Zastrzegamy sobie możliwość zmian w terminach i tytułach wykładów z przyczyn od nas niezależnych.