Festiwal Kolęd 2019

Międzynarodowy Festiwal Kolęd
i Pastorałek
im. ks. Kazimierza Szwarlika 

Zapraszamy do udziału w 26 edycji największego festiwalu kolęd w Polsce!

PROTOKÓŁ PRZESŁUCHAŃ ELIMINACYJNYCH

Jury w składzie: przewodniczący Jakub Kącki

członkowie: Izabela Malec, Adam Suprynowicz

 

I etap – PRZESŁUCHANIA ELIMINACYJNE – odbędą się w dniach 30 listopada do 27 grudnia 2019 r. w blisko 40 ośrodkach w Polsce, na Ukrainie i Białorusi.

W Warszawie zapraszamy na ELIMINACJE 17 GRUDNIA do Domu Kultury ŚWIT, ul. Wysockiego 11.  Start godz. 9.00

od 9 do 11 stycznia 2020 r. – II etap Festiwalu – przesłuchania finałowe w Będzinie.
12 stycznia 2020 r. /Koncert Galowy/

Zgłoszenia do Festiwalu przyjmowane są do dnia 26 listopada 2019 r.
Warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie formularza on-line dostępnego na stronie www.mfkip.pl/rejestracja

Jest to jedyna forma zgłoszeń na Festiwal!

Regulamin – pobierz

Będziński Festiwal to promocja dla młodych talentów oraz popularyzacja tradycji regionalnych i folklorystycznych – w zakresie samych kolęd i pastorałek, ale także strojów i obrzędowości.

Formuła Festiwalu jest otwarta – do eliminacji zaproszeni są wszyscy, którzy ukończyli 6 lat. Można śpiewać solo i w zespołach, z instrumentami lub podkładem z płyty. Wśród prezentowanych kolęd zgodnie z regulaminem jedna musi być obowiązkowo tradycyjną polską kolędą bądź pastorałką, co jest wyrazem troski Festiwalu o naszą spuściznę kulturową.

Festiwal przeznaczony jest dla amatorów (w tym uczniów i absolwentów szkół muzycznych I stopnia), jednak nasi wykonawcy co roku udowadniają, że brak wykształcenia muzycznego nie sprawia, iż są gorsi niż zawodowi muzycy. Co więcej – dzięki pasji, jaką wkładają w śpiew i znakomitym pomysłom na muzyczne aranżacje, ich wykonania niejednokrotnie zapadają w pamięć na długi czas poruszając serca słuchaczy.

Najlepszych wykonawców (ok. 150 czyli blisko 2 tysiące osób) wybranych przez jurorów podczas eliminacji w rejonach zapraszamy w styczniu na trzydniowe przesłuchania finałowe do Będzina, nazywanego stolicą polskiej kolędy i pastorałki. Tu prezentują się na scenie w Państwowej Szkole Muzycznej im. F. Chopina przed jury, w skład którego wchodzą profesorowie akademii muzycznych z całej Polski. Zgodnie z formułą Festiwalu co roku komisji przewodniczy inna osoba. Przez lata byli to m.in. Sławomir Pietras, Jan Szyrocki, Marek Jasiński, Jerzy Kurcz, Janusz Dzięcioł, Jerzy Rachubiński, Wiesław Delimat, Marta Kierska-Witczak, Dariusz Dyczewski, Ryszard Handke, Benedykt Błoński, Michalina Growiec, Marek Rocławski, Anna Fiebig, Benedykt Odya, Teresa Krasowska czy Andrzej Banasiewicz.

Przez lata Festiwalową komisję współtworzyli, odciskając na Festiwalu niezwykłe piętno ks. prof. Kazimierz Szymonik (Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina w Warszawie) oraz prof. Mirosława Knapik (Uniwersytet Śląski w Katowicach).

Festiwal miał szczęście do wspaniałych ludzi. Warto wspomnieć oczywiście jego patrona – ks. Kazimierza Szwarlika, wieloletniego proboszcza parafii Świętej Trójcy zmarłego w 2006 roku. Artystycznie za Festiwal odpowiadali reżyserzy Koncertów Galowych. Początkowo odbywały się one w Teatrze Dzieci Zagłębia i przygotowywała je Stefania Sierpińska. Przez wiele lat – już w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na Osiedlu Syberka w Będzinie (gdzie obecni jesteśmy od roku 2000) – znakomitym reżyserem i konferansjerem był aktor Teatru Rozrywki Jacenty Jędrusik. Od 2011 roku nad koncepcją artystyczną koncertów pracuje aktor i reżyser Dariusz Wiktorowicz. Na koncert zawsze przychodzi ponad dwa tysiące osób, które oglądają ucztę nie tylko muzyczną, ale i artystyczną, bowiem każdego roku staramy się o wyjątkową oprawę tego wydarzenia. Od kilku lat Koncerty Galowe oraz przesłuchania finałowe można oglądać na żywo w Internecie. Z możliwości tej korzysta kilkadziesiąt tysięcy osób.

Festiwal w całości realizowany jest siłami społecznymi przez zapalonych wolontariuszy. Przez lata wypracował mocną pozycję na kulturalnej mapie nie tylko Śląska, ale i całej Polski. Udział w nim jest dla widzów i uczestników bezpłatny, finaliści mogą liczyć także na darmowe obiady (około tysiąca obiadów każdego roku wydają będzińskie szkoły) i noclegi oraz pilotujących ich po mieście przewodników – uczniów i absolwentów czterech szkół z powiatu będzińskiego i Sosnowca.

W historii Festiwalu nie zabrakło momentów trudnych – Festiwal rozrósł się do tego stopnia, że przy dotychczasowym budżecie co roku brakowało środków na jego organizację. Przy 22. edycji ogłosiliśmy, że może to być ostatni Festiwal, prowadziliśmy nawet akcję crowdfundingową na jego rzecz. 12 grudnia 2016 r. udało nam się spełnić wielkie marzenie – otrzymaliśmy mocnego Partnera Strategicznego – Polską Spółkę Gazownictwa, która jako wielki mecenas kultury wspiera nas przy kolejnych edycjach. Współorganizatorami Festiwalu są także miasto Będzin i diecezja sosnowiecka.

Festiwalowe działania na rzecz kultury polskiej to nie tylko kilka dni przeglądu – dwukrotnie wydawaliśmy płyty z najlepszymi kolędami, a z racji jubileuszu 20-lecia, zorganizowaliśmy wraz z Akademią Muzyczną w Katowicach sympozjum „Kolędy i pastorałki w kulturze polskiej”. Wśród prelegentów znaleźli się wówczas m.in. ks. prof. dr hab. Kazimierz Szymonik, wiceprezes Związku Kompozytorów Polskich dr hab. Katarzyna Dadak-Kozicka oraz ks. dr Paweł Sobierajski. Dwukrotnie daliśmy nowe życie dawnym kolędom, organizując konkursy kompozytorskie.

W 2019 roku, z okazji 25-lecia Festiwalu, jego dyrektor, ks. Piotr Pilśniak, uhonorowany został przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS. W roku srebrnego jubileuszu Festiwal odbywał się także pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, co stanowiło podkreślenie i docenienie roli, jaką odgrywamy na polskiej mapie wydarzeń kulturalnych!

Koordynator I etapu Festiwalu w Warszawie – Alicja Poziemska, apoziemska@dkswit.com.pl, tel. 22 811 01 05, wew. 107.

JURY

Jakub Kącki – Absolwent studiów z zakresu Edukacji Muzycznej i Zarządzania Kulturą oraz Państwowej Szkoły Muzycznej w klasie fortepianu. Laureat ogólnopolskich konkursów wokalnych. Przez lata członek chórów i zespołów wokalnych. Ma na swoim koncie pracę jako redaktor radiowy i konferansjer. Obecnie pracuje jako nauczyciel – instruktor muzyczny w kilku warszawskich placówkach oświatowych i instytucjach kultury. Jest jurorem festiwali muzycznych o zasięgu krajowym.

Adam Suprynowicz-dziennikarz, krytyk muzyczny, pisze w „Ruchu Muzycznym”, „Vogue” i na portalu dwutygodnik.com, współpracuje z Tygodnikiem Kulturalnym TVP Kultura. Wieloletni dziennikarz Polskiego Radia, laureat Złotego Mikrofonu. Fot. Jacek Poremba

 

Izabela Malec ukończyła Akademię Muzyczną w Warszawie na wydziale Teorii Muzyki. Przez wiele lat była dziennikarzem muzycznym, pracowała w branżowym czasopiśmie “Ruch Muzyczny”, ma na swoim koncie ponad 100 artykułów, wywiadów, recenzji koncertowych i informacji prasowych, relacje z Międzynarodowych Kursów Muzyki Dawnej w Wilanowie w Programie Drugim Polskiego Radia, realizacje programów telewizyjnych do cyklicznego informatora kulturalnego “Camerata 2” dla TVP 2.

Od lat współpracuje z wieloma chórami i formacjami wokalnymi. Jako członek chóru Warszawskiej Opery Kameralnej brała udział w ponad dziesięciu Festiwalach Mozartowskich w Warszawie, wystąpiła w licznych przedstawieniach operowych, zaśpiewała setki koncertów w kraju i zagranicą. Brała udział w nagraniach wielu płyt z muzyką różnych epok i stylów (m.in. La Passione Di Gesu Cristo G. Paisiello, Melodie na Psałterz Polski M. Gomółki, Pieśni Kurpiowskie K. Szymanowskiego, Requiem Z. Preisnera – z chórem WOK, Completorium, Conductus funebris G.G. Gorczyckiego – z zespołem Cantus Firmus, Vesperae in F Adolpho oraz Św. Klemens Hofbauer pieśnią sławiony – z zespołem Bennonitae Cantantes, Etna z zespołem Bajm).

Jej głos słychać w jinglach radiowych, których autorem był Grzegorz Ciechowski.

Brała udział w nagraniach muzyki do filmów (m.in. Quo Vadis, Ogniem i mieczem, Grinch).

Obecnie śpiewa gościnnie w zespole wokalnym Hoquetus Ensemble, koncertując głównie na festiwalach Wielkiego Księstwa Luksemburga. Jest założycielem i dyrektorem Niepublicznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Nadarzynie (trzecia wśród najlepszych szkół muzycznych na Mazowszu wg testu CEA z kształcenia słuchu, 2018 r.).

 

Zakupy dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej:
- Zakup projektora cyfrowego (2018)
- Modernizacja aparatury kinowej wraz z elementami widowni Kina ŚWIT (2016)
- Modernizacja ekranu kinowego i powiększenie macierzy serwera Doremi (2014r.)
- Modernizacja nagłośnienia Kina "Świt" (2013r.)
- Modernizacja systemu sprzedaży i rezerwacji biletów w Kinie „Świt” (2012r.)
Zakup cyfrowej konsolety sterowania dźwiękiem dofinansowano
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego