Festiwal Kolęd

Międzynarodowy Festiwal Kolęd
i Pastorałek
im. ks. Kazimierza Szwarlika 

Ze względu na epidemię pierwszy etap będzie miał charakter zdalny – oceniane będą występy zarejestrowane i przesłane na konkurs.

Tegoroczna edycja, aby uwzględnić przepisy epidemiczne, będzie miała zmieniony przebieg.

I etap, który każdego roku gromadził kilkadziesiąt tysięcy uczestników (ok. 1600 zespołów, chórów i solistów), będzie przeprowadzony w całości on-line. 

Wyniki I etapu

Udział w Festiwalu jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich amatorów (w tym uczniów i absolwentów szkół muzycznych I stopnia), którzy ukończyli 6 lat i śpiewają solo, w duetach, chórach, zespołach czy scholach. To niezwykła szansa na promocję młodych talentów i popularyzowanie lokalnego folkloru. Festiwal od lat gości też zespoły zza wschodniej granicy – Litwy, Białorusi i Ukrainy, podsycając ducha polskości na dawnych kresach Rzeczpospolitej 

Organizatorzy zachowali podział na blisko 40 regionów dla Polski i zagranicy, gdzie komisje w ustalony dzień odsłuchają nagrania i podejmą decyzję o awansie najlepszych kolędników do finału.  

Dotychczas zwycięzcy eliminacji przyjeżdżali na styczniowy finał do Będzina. Aby ograniczyć grupowanie i przemieszczanie się ludzi, tegoroczny finał, jeśli przepisy epidemiczne na to pozwolą, odbędzie się w dniach 7-10 stycznia aż w sześciu polskich miastach (poza Będzinem także w Bydgoszczy, Goleniowie, Lublinie, Warszawie i Wrocławiu), skąd uczestnicy będą łączyli się dzięki transmisji na żywo z jury zgromadzonym w Będzinie pod przewodnictwem prof. dr hab. Urszuli Kryger z Akademii Muzycznej w Łodzi. To oni wybiorą zwycięzców w poszczególnych kategoriach i laureatów nagród na czele z Grand Prix wysokości 10 tysięcy złotych. Występy oglądać będzie mogła nie tylko komisja, ale także internauci, gdyż całość przesłuchań będzie– podobnie jak w poprzednich latach – dostępna dla wszystkich melomanów. 

Zwieńczeniem Festiwalu co roku jest Koncert Galowy. Tegoroczny odbędzie się w niedzielę, 10 stycznia o 16.00. W większości złożą się na niego zarejestrowane wcześniej występy, ale jeśli tylko będzie taka możliwość, do Będzina przyjedzie kilkoro laureatów. Koncert również zostanie pokazany w internecie i stanie się opowieścią nie tylko o tej wyjątkowej edycji, ale także 6 miastach, gdzie odbędą się przesłuchania finałowe. Reżyserem koncertu jest Dariusz Wiktorowicz. 

– W czasie, który zmusza nas do dystansowania się także od najbliższych, niech tradycyjne kolędy i pastorałki staną się łącznikiem oraz ukoją serca przypominając, że Bóg wchodzi ze swym światłem w największy mrok ludzkiego życia! Zapraszamy do licznego udziału w Festiwalu – pokażmy także w tym trudnym czasie, że to wyjątkowe i ważne na kulturalnej mapie Polski wydarzenie – dodaje ks. Pilśniak. 

Szczegółowe informacje, możliwość zgłoszenia i regulamin dostępne są na stronie www.mfkip.pl 

Partnerem Strategicznym Festiwalu jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. 

JURY 

Jakub Kącki -Przewodniczący Jury, absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej, studiów z zakresu Edukacji Muzycznej, dyplomowany manager kultury.
Był uczestnikiem wielu warsztatów wokalnych i szkoleń z zakresu kształcenia muzycznego.
Ma na swoim koncie liczne występy wokalne, teatralne i sceniczne, a także prace dziennikarza radiowego.
Od lat przewodniczący jury w warszawskich eliminacjach do Wygraj Sukces, organizator i juror wielu innych festiwali muzycznych i wydarzeń kultury. Na stałe współpracuje z trzema placówkami kulturalno-edukacyjnymi. Prowadzi cykliczne warsztaty dla dzieci i konsultacje z zakresu edukacji muzycznej dla nauczycieli.

Katarzyna Andruszko – wokalistka z bogatym doświadczeniem scenicznym, pracy w studio (nagranie 4 autorskich płyt), a także teatralnym np. teatr studio Buffo. Aktywna zawodowo – liczne koncerty w kraju i za granicą (Rosja, Białoruś, Niemcy). Wokalistka Filharmonii Narodowej w dziale edukacji i muzyki rozrywkowej. Pomysłodawczyni i prowadząca warsztatów wokalno-scenicznych oraz warsztatów psychologicznych „Jak oswoić tremę?”, organizowanych w całej Polsce. Pedagog i instruktor wokalny od 10 lat. Dyplomowany muzyk państwowego, renomowanego wydziału piosenki rozrywkowej (dyplom z oceną celującą). Absolwentka studiów I i II stopnia na Akademii Muzycznej w Łodzi wydziału wokalno – aktorskiego, na kierunku musical i choreografia o specjalizacji wokalistyka estradowa, który ukończyła z wyróżnieniem. Rozwijała swoje umiejętności pod okiem m.in.: Renaty Danel, Anny Kamalskiej, Moniki Malec, Izy Zając, Hanny Banaszak, Barbary Abramowicz, Agnieszki Wilczyńskiej i Adama Sztaby, Ewy Konstancji Bułhak, Marka Wójcickiego, Małgorzaty Kaczmarskiej, Andrzeja Ferenca i Marka Rachonia. Laureatka i finalistka ogólnopolskich konkursów wokalnych i interpretacyjnych (m.in. Międzynarodowy Konkurs wokalistyki estradowej w Milanówku, KiepuraFest, ZłotyMikrofon w Białymstoku, Metamorfozy Sentymentalne). Posiada doświadczenie w pracy zarówno z dziećmi, młodzieżą jak również z dorosłymi. Na swoim koncie ma przygotowanie 12 musicali młodzieżowych m.in: („Metro” wystawionego w Teatrze Rampa i Sali Kongresowej, „Romeo i Julia”, „Kwiaty we włosach”, „Hairspray”, „High School”, „Cyrograf”, Mamma Mia, „Tajemnica Katedr” i PRL KIDS). Jej uczniowie licznie zdobywają główne nagrody i wyróżnienia w konkursach i festiwalach wokalnych.

Piotr Gawarecki – aktor musicalowy, wokalista, aranżer i producent muzyki elektronicznej, instruktor wokalny. W swoim doświadczeniu posiada wiele głównych ról wokalnych w musicalach tj. „Cyrograf”, „Alladyn”, „Moje wielkie greckie wakacje”, „Tajemnice Katedr”, „High School Musical”, „Jak we śnie”, „Wolność, kocham, rozumiem.”, „Gdzie są Twoje szklane domy” – wystawianych na deskach różnych polskich teatrów m.in. Teatr Rampa, Teatr Dramatyczny, Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie filia we Wrocławiu, DK Świt i inne. Na swoim koncie ma również solowe projekty, recitale i koncerty m.in. „Spełniamy marzenia”, „Uwikłani”, „Koncert kolęd i piosenek świątecznych” w Teatrze Rampa, liczne koncerty charytatywne tj. „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”, „Armia Zwierzaków”, „Historia Pewnej Kobiety” oraz koncerty z muzyką autorską. Kompozytor muzyki do spektakli wystawianych m.in. w Akademii Sztuk Teatralnych i Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Szkolił się pod okiem wokalistów i pedagogów aktywnie działających w branży muzycznej i teatralnej m.in. Anna Sandowicz, Weronika Bochat, Olga Wądołowska, Katarzyna Andruszko. Pomysłodawca i prowadzący licznych warsztatów scenicznych i wokalnych w całej Polsce.

Zakupy dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej:
- Zakup projektora cyfrowego (2018)
- Modernizacja aparatury kinowej wraz z elementami widowni Kina ŚWIT (2016)
- Modernizacja ekranu kinowego i powiększenie macierzy serwera Doremi (2014r.)
- Modernizacja nagłośnienia Kina "Świt" (2013r.)
- Modernizacja systemu sprzedaży i rezerwacji biletów w Kinie „Świt” (2012r.)
Zakup cyfrowej konsolety sterowania dźwiękiem dofinansowano
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego