PLAN WYKŁADÓW W I SEMESTRZE rok 2024/2025
01.03.2025 godz. 11:00
Jak nie przeskrolować życia?
Smartfony wymagają dobrej obsługi nie tylko od strony technicznej. Trzeba umieć się z nimi także „dogadać”, aby nie „zjadły” nam całego wolnego czasu i nie zabrały ciekawości świata. Spotkanie zostanie poświęcone higienie cyfrowej i zasadom używania ekranów do rozwoju człowieka, a także określeniu zagrożeń, które w tej drodze na nas czekają.
Prowadząca: Monika Przybysz, dr hab. prof. UKSW – specjalista ds. public relations, crisis management, mediów społecznościowych, medioznawca, wykładowca w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa UKSW w Warszawie, badacz młodzieży, trener i szkoleniowiec.
15.03.2025 godz. 11:00
Wyspy pełne skarbów
Prawdziwymi skarbami naszej planety są krajobrazy, zwierzęta i egzotyczni mieszkańcy wysp położonych na dalekich oceanach. Wykład przybliży młodych słuchaczom niezwykłość tradycyjnych strojów i obrzędów mieszkańców słynnej wyspy Bali oraz piękno krajobrazów odległych wysp Nowej Zelandii, na których kręcono słynne megaprodukcje filmowe ,,Władca Pierścieni” i ..Hobbit”. Na koniec wykładu odwiedzimy Malediwy – rajskie wyspy na Oceanie Indyjskim, gdzie piasek jest delikatny niczym mąka a woda morska mieni się wieloma kolorami.
Prowadzący: Krzysztof Dworczyk – podróżnik, pisarz, prelegent.
29.03.2025 godz. 11:00
Husaria Rzeczpospolitej – kim był i co robił husarz, najlepszy żołnierz w Polsce szlacheckiej.
Kim był husarz, czyli 250 lat świetności polskiej jazdy – wykład teoretyczny wzbogacony o prezentację multimedialną oraz wybrane elementy zbroi husarskiej, wykład jest prowadzony w interakcji z dziećmi, w nagrodę za dobre odpowiedzi istnieje możliwość przymierzenia zbroi ew. obejrzenie kopii szabli, koncerzy buzdyganów i innego wyposażenia.
Prowadzący: Tomasz Szajewski
12.04.2025 godz. 11:00
Spójrz w górę nocą
Z zawodu i zamiłowania przyrodnik, specjalista z dziedziny herpetologii i ornitologii, a przy tym pasjonata i gawędziarz, który w prosty sposób wyjaśnia to, co z natury wydaje się skomplikowane. Przy okazji wypraw i opowieści wprowadza wątki nawiązujące do kultury i historii, a niekiedy innych dziedzin.
Spotkanie z nocnymi lotnikami.
Prowadzący: Konrad Malec
26.04.2025 godz. 11:00
Nie tylko zielone, czyli barwny świat roślin
Podczas wykładu dowiecie się, dlaczego rośliny są zielone i co ma z tym wspólnego kolor czerwony. Poznacie tajniki fabryk energii ukrytych wewnątrz liści i popatrzycie na kwiaty oczami pszczoły. Nabierzecie apetytu na najsmaczniejszy barwnik świata. Będzie kolorowo, zdrowo i … wybuchowo.
Wykład będzie okazją do poznania bogatego świata barwników roślinnych oraz ich znaczenia dla zwierząt, człowieka i roślin.
Prowadząca: dr Urszula Piechota, genetyk, pracownik naukowy
10.05.2025 godz. 11:00
Podróże z Pazurem – 4 lata podróży po Amerykach i Atlantyku z psem i oczami otwartymi na ekologiczne problemy świata.
Podróże z Pazurem – małżeństwo Iza i Piotr wraz z psem Snupkiem – 4 lata spędzili w podróży autostopowej (głównie po Amerykach Południowej i Środkowej), przeprawiając się przez ocean jachtostopem – wyruszyli w 2017 r. Jednak z adoptowanym w 2010 r. Snupkiem podróżowali już wcześniej, dzięki czemu odwiedzili dotychczas 37 państw, na 5 kontynentach. Przejechali około 60 tys. km autostopem w ponad 2000 pojazdów i przepłynęli ponad 3500 mil morskich jachtami. Zdobyli liczne góry (rekord wysokości Snupka to 5822 m) i uprawiali 2-tygodniowe trekkingi (jak w górach Huayhuash w Peru – jeden z najtrudniejszych szlaków na świecie czy górę stołową Roraima w Wenezueli), przepłynęli 3/4 długości Amazonki…
Prowadzący: Iza i Piotr Miklaszewski z psami https://www.podrozezpazurem.pl/
24.05.2025 godz. 11:00
ABC ekonomii, czyli pierwsze kroki w świecie finansów
Prowadzący: Paweł Kaczmarczyk
dr Paweł Kaczmarczyk, Doktor nauk o Zarządzaniu i Jakości, wykładowca w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, Dyrektor Rozwoju i Partnerstw w Czepczyński Family Foundation.
Od 5 lat zajmuje się rozwojem edukacji finansowej i edukacji włączającej w szkołach podstawowych. W Fundacji rozwija projekty ABC Ekonomii i ABC Empatii w Polsce, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Portugalii, Ukrainie i Litwie.
Autor publikacji „Rola wartości w polskich firmach i ich wpływ na zarządzanie”, Zarządzanie przez wartości a zaangażowanie pracowników.
Od 10 lat badacz i ekspert w obszarze zarządzania, edukacji, komunikacji i wystąpień publicznych.
Koordynator projektów w obszarze rozwoju edukacji włączającej i finansowej realizowanych przy współpracy z NBP, Fundacją ING, Konsorcjum Filantropijnym, NCBiR, PARP. Koordynator projektu Poprawa Wizerunku Przedsiębiorców jako Dyrektor ds. Rozwoju Konfederacji Pracodawców Lewiatan.
Współwłaściciel i Prezes Zarządu spółki doradczej NOW-A sp. z o.o.
07.06.2025 godz. 11:00
Drapieżniki wśród roślin
Prowadząca: Anna Pińkowska
Zastrzegamy sobie możliwość zmian w terminach i tytułach wykładów z przyczyn od nas niezależnych.
Warsztaty/Zajęcia fakultatywne
Informacje – wkrótce!