Śpiew biały jest typowy dla muzyki ludowej, którego nie nauczymy się w szkole muzycznej. Ten specyficzny rodzaj sztuki wokalnej występował w Polsce, na Ukrainie, na Białorusi i w Bułgarii. Dziś można zaobserwować powrót do śpiewu archaicznego jako elementu muzyki folkowej.

Naturalny i otwarty głos to pierwszy krok do przyswojenia tej niezwykle ciekawej sztuki operowania głosem, jednak nie mniejszą rolę odgrywa technika. Opiera się ona na umiejętnym wydobyciu krzyku, aby stworzyć z niego melodię. Tej sztuki nauczy wyłącznie osoba, która opanowała śpiewokrzyk i potrafi przekazać tajniki jego stosowania.

Jako przykład właściwego operowania białym śpiewem podaje się Kapelę ze Wsi Warszawa, której wokalistki w sposób swobodny dobierają brzmienia do zaśpiewów folkowych. Jeśli fascynuje Cię ten rodzaj wokalu i chcesz spróbować w nim swoich sił weź udział w zajęciach ze śpiewu białego, które poprowadzi Magdalena Sobczak – wokalistka Kapeli ze Wsi Warszawa.

Zapustne zajęcia ze śpiewu białego rozpoczną się 26 lutego br. o godzinie 15.00 w ramach Wieczoru Wellesa, który jest pierwszym wydarzeniem Miejskiego Roku Obrzędowego w Domu Kultury Świt.

Koszt zajęć 75zł. Tutaj możesz zarezerwować miejsce:

Rezerwacja on-line

Kusaki, ostatki, zapusty, mięsopusty to czas obrzędów i zabaw w dniach poprzedzających Środę Popielcową. W różnych rejonach Polski obowiązywały w tym czasie odmienne zwyczaje, jednak cechą wspólną było to, że w obrzędach ostatkowych otwarcie naruszano normy i reguły obowiązujące w warunkach codzienności. Zatem zburzmy naszą codzienność i rutynę! Świętujmy kusaki! Podczas naszego spotkania nauczymy się kilku kusakowych zaśpiewów. Te jednogłosowe pieśni świetnie przygotują nas do rocznego cyklu spotkań. Rozśpiewamy się tak, żeby pełnym głosem wejść w ostatkowe harce.

Sprawdźcie program całego wydarzenia oraz inne atrakcje, w których możecie wziąć udział tego dnia. Szczegóły znajdziecie tutaj: https://bit.ly/3v0Wlbl 👈

Zobaczcie także jak Kapela ze Wsi Warszawa grała u nas w grudniu 2021 roku.

Dostępność strony

Zakupy dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej:
- Zakup projektora cyfrowego (2018)
- Modernizacja aparatury kinowej wraz z elementami widowni Kina ŚWIT (2016)
- Modernizacja ekranu kinowego i powiększenie macierzy serwera Doremi (2014r.)
- Modernizacja nagłośnienia Kina "Świt" (2013r.)
- Modernizacja systemu sprzedaży i rezerwacji biletów w Kinie „Świt” (2012r.)
Zakup cyfrowej konsolety sterowania dźwiękiem dofinansowano
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego