Debiuty

Konkurs Wokalno-Muzyczny DEBIUTY

Tegoroczny XXIII Konkurs DEBIUTY 2017 zaskoczył pozytywnie jury oraz niezależnych obserwatorów z paru powodów. Po pierwsze rekordową liczbą zgłoszeń (było ich aż 112). Jest to efekt umacniającej się rangi
i prestiżu wydarzenia wypracowanego przez 20 lat jego istnienia. Po drugie jest to widoczny efekt wcielania w życie misji, która zawarta jest w nowych Regulaminie Festiwalu. Misja wyraża się m. in.  w następujących punktach:

  • stymulacja do uprawiania muzyki w każdym stylu i postaci;
  • integracja dzieci i młodzieży poprzez wspólne granie i śpiewanie;
  • edukacja, czyli m. in. wskazywanie najlepszych wzorców.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że nawet przedszkolaki dzięki świadomym wychowawcom, którzy pozytywnie zareagowali na repertuarowe sugestie zawarte w Regulaminie, wykonywały piosenki z ambitnego repertuaru muzyki np. zespołu The Beatles oraz polskiego Big Beat. Zdaniem jury poziom artystyczny był niezwykle wyrównany, przy czym wyższy niż w latach ubiegłych. Od czasu zmiany Regulaminu obserwujemy tendencję wzrostową. To miłe ponieważ zmiany w Regulaminie zaowocowały rozwojem. Tak więc wszystko działa dla przyszłości i dobra polskiej kultury muzycznej. O wysokim i wyrównanym poziomie świadczy  m. in. fakt przyznania wielu wyróżnień. Zwycięscy mieli niewielką przewagę nad wyróżnionymi.

Podsumowując to piękne wydarzenie, pragnę podkreślić, że po tegorocznej edycji Festiwalu DEBIUTY 2017 z wielkim optymizmem patrzymy na kolejne edycje. I liczymy na więcej.

Przewodniczący jury Waldemar Kuleczka