Projekt „Domki świata” to cykl 10 spotkań warsztatowo – integracyjnych podczas, których rozmawiając o obyczajach, tradycjach, świecie przyrody (drzew i ptaków), podobieństwach, różnicach, ciekawostkach, zabawach, będziemy jednocześnie wspólnie tworzyć zagospodarowywanie przestrzeni przed DK ŚWIT– pnia dębu.

Ponad stuletni Dąb przed DK ŚWIT był szczególnym symbolem  tego miejsca. Niestety rozległe uszkodzenia na skutek burzy spowodowały konieczność jego ścięcia. Udało się pozostawić ponad 4 metrowy pień. Powstała myśl o jego zagospodarowaniu i jednocześnie refleksja – Jak wspólna przestrzeń wpływa na relacje międzyludzkie, na komfort wspólnego przebywania? Czego od niej potrzebujemy?

Chcielibyśmy poprzez ten projekt zaprosić mniejszości narodowe do współdecydowania o wspólnej, otaczającej nas przestrzeni, nadania jej uniwersalnego, wielokulturowego znaczenia.

Jednym z wstępnych pomysłów jest zaprojektowanie przez uczestników „domków świata” – karmników z narodowym wzornictwem. Powstaną makiety recyklingowe, według własnych pomysłów. Karmniki będą również stanowić zaproszenie do gry edukacyjnej. W ich wnętrzu zostaną zaprojektowane i zamieszczone pytania (również w ojczystych językach  uczestników) odsyłające do poszukiwań odpowiedzi w Parku Bródnowskim, Parku przy DK ŚWIT, wnętrzu DK ŚWIT oraz Cafe Sąsiad.

Finałem projektu będzie wspólny montaż wykonanych prac na pniu dębu i tym samym otwarcie nowej przestrzeni.

Powstałe w ramach projektu konstrukcje architektoniczne w dalszej perspektywie będą stałym elementem parku przy DK ŚWIT. Projekt ma szansę zaowocować kolejnymi wspólnymi inicjatywami.

Do projektu zapraszamy rodziny, mieszkańców Targówka w tym mniejszości narodowe. Pierwsze spotkanie integracyjne odbędzie się w sobotę 12 maja, godzina spotkania pozostaje do uzgodnienia z uczestnikami projektu.

Warsztat 15 maja 

Rozpoczęliśmy realizacją projektu wielokulturowego DOMKI ŚWIATA w ramach, którego poznajemy świat ptaków i drzew. 15 maja odbyło się otwarte spotkanie z pasjonatem ptaków Teresą Bogucką oraz Iwoną Gajewską i Katarzyną Figurą – Tratkiewicz osobami zaangażowanymi w popularyzację wiedzy o drzewach, ich ochronę oraz uświadamianie wartości ekologicznej drzew w ubożejącym ekosystemie człowieka. Iwona i Kasia działają także w Polskim Towarzystwie Dendrologicznym. Usłyszeliśmy wiele ciekawych, można rzecz fascynujących informacji. Czy wiedzieliście, że w Polsce zadomowiła się papuga zielona, a w kwietniu na Stawach Raszyńskich można było obserwować pelikana różowego? Podjęliśmy również temat kwitnących obecnie akacji. Akacja to nazwa powszechnie stosowana w Polsce jednak jest to tak naprawdę robinia akacjowa pochodząca z Ameryki Północnej, a nie Acacia kojarzona z afrykańskimi sawannami. Polskie synonimy tego drzewa to robinia akacjowa, robinia biała oraz grochodrzew, natomiast prawidłowa nazwa łacińska to Robinia pseudoacacia. Na Bródnie i na Białołęce widujemy ją często. Jej białe kwiaty są pachnące i miododajne. Oczywiście znamy miody akacjowe. Poniżej przepis na placki akacjowe, którymi podczas spotkania częstowała nas Iwona Gajewska. Spróbujcie, polecamy😊 Przepis: 1. kwiatostany akacji – całe grona z szypułkami, 2. 3 jajka, 3. 4-5 łyżki mąki, 4. ewentualnie szczypta soli. Kwiatostany trzeba opłukać pod bieżącą wodą i osuszyć na sitku, a z jajek i mąki przygotować najprostsze, bardzo gęste ciasto naleśnikowe. Trzymając za ogonek, należy umoczyć kwiatostan akacji w gęstym cieście i położyć go na rozgrzanym tłuszczu na patelni. Chwilę podsmażyć, aż do złotego koloru, przewrócić na drugą stronę i gotowe! Bardzo dobrze komponuje się do nich smak syropu klonowego, choć i bez niego są słodkie i pachnące. Uwaga! Akacja czasem zakwita powtórnie, więc wypatrujmy nowych kwiatostanów z pączkami, które są najsmaczniejsze.

Warsztat 19 maja

19 maja w ramach projektu Domki Świata budowaliśmy pierwsze prototypy budek i karmników dla ptaków. Warsztaty prowadzi Bożena Wiśniewska. Zobaczcie pierwsze inspiracje, modele i zaangażowanie najmłodszych:). Na kolejne warsztaty otwarte zapraszamy 27 maja do Parku Bródnowskiego w godz. 12.00 – 15.00

 

Warsztat 2 czerwca

 

Warsztat 9 czerwca

 

Zapisy mail: akubrak@dkswit.com.pl lub tel 228110105

 

 

 

Dostępność strony

Zakupy dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej:
- Zakup projektora cyfrowego (2018)
- Modernizacja aparatury kinowej wraz z elementami widowni Kina ŚWIT (2016)
- Modernizacja ekranu kinowego i powiększenie macierzy serwera Doremi (2014r.)
- Modernizacja nagłośnienia Kina "Świt" (2013r.)
- Modernizacja systemu sprzedaży i rezerwacji biletów w Kinie „Świt” (2012r.)
Zakup cyfrowej konsolety sterowania dźwiękiem dofinansowano
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego