Festiwal Kolęd

XXIV Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika 

Już po raz 24 w Będzinie (województwo śląskie) odbędzie się finał jednego z największych kolędowych przeglądów w Europie, a zarazem jeden z największych amatorskich festiwali muzycznych w kraju.

Festiwal ma przebieg dwuetapowy – eliminacje odbywają się w  grudniu, w 37 miejscowościach w całej Polsce, dwóch na Ukrainie (Równe i Żytomierz) i jednym na Białorusi (Baranowicze). Co roku startuje w nich ok. 1 800 solistów i grup (łącznie blisko 20 tysięcy osób).

Dom Kultury ŚWIT jest organizatorem I etapu Festiwalu w Warszawie.

Będziński Festiwal to wielka promocja dla młodych talentów, okazja do przybliżenia roli, jaką polska tradycja kolędowa ma w kształtowaniu narodowego ducha, a także popularyzowanie tradycji regionalnych i folklorystycznych – w zakresie samych kolęd i pastorałek, ale także strojów i obrzędowości.

Formuła Festiwalu jest otwarta:

  • do eliminacji zaproszeni są wszyscy, którzy ukończyli 6 lat,
  • można śpiewać solo i w zespołach, z instrumentami lub podkładem z płyty,
  • zgłoszeń, przyjmowanych w formie tradycyjnej i elektronicznej (na stronie www.mfkip.pl) dokonywać mogą osoby indywidualne, a także placówki kulturalne i oświatowe,
  • impreza jest otwarta także na udział osób niepełnosprawnych,
  • wśród prezentowanych kolęd (dwóch, w przypadku solistów i duetów lub trzech dla zespołów) zgodnie z regulaminem jedna musi być obowiązkowo tradycyjną polską kolędą bądź pastorałką,
  • udział w nim jest dla uczestników bezpłatny, finaliści mogą liczyć także na darmowe obiady i noclegi oraz pilotujących ich po mieście przewodników,
  • wolny jest także wstęp na wszystkie przesłuchania i wieńczący Festiwal koncert galowy.

Festiwal przeznaczony jest dla amatorów (w tym uczniów i absolwentów szkół muzycznych stopnia podstawowego), jednak nasi wykonawcy co roku udowadniają, że brak wykształcenia muzycznego nie sprawia, iż są gorsi niż zawodowi muzycy. Co więcej – dzięki pasji, jaką wkładają w śpiew i znakomitym pomysłom na muzyczne aranżacje, ich wykonania niejednokrotnie zapadają w pamięć na długi czas poruszając serca słuchaczy.

Festiwal w całości realizowany jest siłami społecznymi przez zapalonych wolontariuszy. Przez lata wypracował mocną pozycję na kulturalnej mapie nie tylko Śląska, ale i całej Polski.

Festiwalowe działania na rzecz kultury polskiej to nie tylko kilka dni przeglądu – dwukrotnie wydawaliśmy płyty z najlepszymi kolędami, przed dwoma laty, z racji jubileuszu 20-lecia, zorganizowaliśmy także wraz z Akademią Muzyczną w Katowicach sympozjum „Kolędy i pastorałki w kulturze polskiej”. Wśród prelegentów znaleźli się wówczas m.in. ks. prof. dr hab. Kazimierz Szymonik, wiceprezes Związku Kompozytorów Polskich dr hab. Katarzyna Dadak-Kozicka oraz ks. dr Paweł Sobierajski. Dwukrotnie daliśmy nowe życie dawnym kolędom, organizując konkursy kompozytorskie.
Wszystko to sprawia, że na kulturalnej mapie Polski nie może zabraknąć będzińskiego Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika.

Koordynator I etapu Festiwalu w Warszawie – Agata Kubrak, akubrak@dkswit.com.pl, tel. 22 811 01 05, wew. 103.