Repertuar

4. Przegląd anime w kinie Świt

23.02.2019

Już po raz czwarty warszawskie kino Świt zaprasza miłośników anime. Poprzednie przeglądy cieszyły się wielką popularnością i wskazywały na żywe zainteresowanie tym japońskim fenomenem filmowym.

Wstęp na filmy jest bezpłatny.

Na filmy obowiązują wejściówki ważne na konkretny film. Wejściówki będą wydawane:
– w dniach 19-22 lutego w kasie kina w godzinach 11-20 (jedna osoba może wziąć dwie wejściówki); pula 100 wejściówek.
– w dniu seansu na godzinę przez filmem (jedna osoba może wziąć dwie wejściówki); pula 150 wejściówek.

10.00

reż. Hayao Miyazaki, 2013, 126 min.

Młody chłopak śni o lataniu i podniebnych przygodach. Niestety, wrodzona wada wzroku nie pozwala mu na karierę pilota. Udaje mu się jednak zostać jednym z największych i najbardziej kreatywnych konstruktorów samolotów w całej Azji.

12.30

reż. Tomomi Mochizuki, 1993, 72 min.

Młody mężczyzna powraca z wizyty w rodzinnych stronach do Tokio. Wspomina szkołę średnią, niewielkie, nadmorskie miasto. A także dziewczynę, która zakłóciła spokój prowincjonalnej szkoły…

14.00

reż. Gorô Miyazaki, 2011,  91 min.

Grupę licealistów jednoczy chęć uratowania budynku z epoki Meiji, który zostaje oddany do rozbiórki ze względu na zbliżające się igrzyska olimpijskie.

 16.00

reż. Hayao Miyazaki, 2001, 125 min.

Historia dziewczynki, której rodzice zjedli pokarm przeznaczony dla bogów i za karę zostali zamienieni w świnie. Aby ich odczarować wyrusza ona do świata bogów, gdzie może zdjąć zaklęcie ze swoich rodziców. Film nagrodzony na festiwalu w Berlinie – Złotym Niedźwiedziem oraz Oscarem 2003 jako najlepszy film animowany.

g.18.30

reż. Hayao Miyazaki, 1997, 133 min

Waleczny młodzieniec broni swej wioski przed złym potworem. Chłopak zwycięża, ale demon rzuca na niego klątwę, której efektem jest powolna, nieunikniona śmierć. Jedynym ratunkiem może być pomoc legendarnego boga zwierząt Shishi-Gami. Młodzieniec  wyrusza na jego poszukiwanie.

Ze względu na wymogi licencyjne tytuły filmów dostępne są na specjalnej grupie:

https://www.facebook.com/events/2286464321418066/

"Ułaskawienie" reż. J. J. Kolski

25-28.02.2019

„Ułaskawienie” to osadzona w realiach powojennej Polski historia zmagających się z żałobą rodziców, wyruszających ze swoim synem w ostatnią podróż, opowiedziana z perspektywy ich wnuka, Jana. Syn Hanny i Jakuba, żołnierz AK Wacław „Odrowąż” Szewczyk, zostaje jesienią 1946 roku zastrzelony przez UB. Po serii upokorzeń doznanych ze strony nowej władzy, bezczeszczącej zwłoki ich dziecka, Hanna i Jakub postanawiają zapewnić synowi godny pochówek w oddalonej o 500 km Kalwarii Pacławskiej. Podróż rodziców przez wciąż pogrążoną w powojennym koszmarze Polskę staje się metaforyczną wyprawą w głąb ludzkiej duszy i próbą stworzenia na nowo definicji człowieczeństwa w świecie, w którym sąsiedzi zwracają się przeciwko sobie, a nieoczekiwanym sojusznikiem może stać się dotychczasowy wróg.

reżyseria: Jan Jakub Kolski
scenariusz: Jan Jakub Kolski
obsada: Grażyna Błęcka-Kolska, Jan Jankowski, Michał Kaleta, Krzysztof Globisz, Wojciech Mecwaldowski

25 lutego (poniedziałek) – 13:45
26 lutego (wtorek) – 15:00, 17:00, 19:00
27 lutego (środa) – 13:45, 17:30, 19:30
28 lutego (czwartek) – 15:30, 17:30, 19:30

Dziewczyński DKF: "Melancholia"

28.02.2019, godz. 18:00

reżyseria: Lars von Trier
produkcja: Dania, Francja, Niemcy, Szwecja

„Melancholia” to kolejny, po prowokacyjnym „Antychryście”, film Larsa von Triera. Tym razem autor „Przełamując fale” i „Tańcząc w ciemnościach” zrealizował psychologiczne kino katastroficzne, do którego efekty specjalne stworzyło polskie studio Platige Image.
Wystawne weselne przyjęcie Justine (Kirsten Dunst) i Michaela (Alexander Skarsgård) odbywa się w olbrzymiej posiadłości jej siostry (Charlotte Gainsbourg) i szwagra (Kiefer Sutherland). Jednocześnie do Ziemi zbliża się planeta Melancholia, która przez miliony lat skrywała się za Słońcem. Czy tylko minie Ziemię, dając niezwykły spektakl, czy uderzy w nią, powodując koniec świata?

28 lutego / godz. 18:00 / wstęp wolny

Kino na niedzielę: "Chleb z nieba"

03.03.2019, godz, 14:00

reżyseria: Giovanni Bedeschi
scenariusz: Franco Dipietro
gatunek: dramat
produkcja: Włochy

Lilli i Annibale mieszkają w Mediolanie, choć “mieszkają” to niekoniecznie właściwe określenie. Są bezdomni. W Wigilię znajdują w śmietniku niemowlę – małego i bardzo radosnego chłopca. Para zabiera go do najbliższego szpitala, ale tam czeka ich nie lada niespodzianka. Ani lekarze, ani pielęgniarki… nie widzą dziecka! Okazuje się, że ten wyjątkowy chłopiec jest widoczny tylko dla niektórych. Dlaczego tak się dzieje? Co powoduje tę różnicę między ludźmi? Jak rozwikłać tę niezwykłą zagadkę i zrozumieć, co sprawia, że jedni mogą go zobaczyć, a inni nie? Jedno jest pewne – malec jest posłańcem prawdy, która musi się rozprzestrzeniać. Nowina o pojawieniu się dziecka porusza serca rzeszy osób, w tym takich, które są odpowiedzialne za wiele niesprawiedliwości naszych czasów. Zapewne nie będzie nikogo, kto po seansie nie zada sobie pytania: czy mnie byłoby dane zobaczyć to dziecko?

3 marca, godz. 14:00
Bilety: 12 zł

Czwartki za 5: "Litość"

07.03.2019, godz. 19:00

reżyseria: Babis Makridis
scenariusz: Franco Babis Makridis
gatunek: dramat
produkcja: Grecja, Polska

Bohaterowie Babisa Makridisa – kiedyś mieszkający w samochodzie bezimienny kierowca (“L”), teraz również pozbawiony nazwiska prawnik – to mężczyźni w średnim wieku. Trudno o lepszy moment na załamanie nerwowe.

Posępny Yannis Drakopoulos, który przed realizacją “Litości”;dostał od reżysera filmy Akiego Kaurismäkiego i Bustera Keatona, nie rozstaje się z miną żałobnika, wcielając się w postać ojca rokującego pianisty i męża kobiety w śpiączce. Pewnego dnia żona jednak się budzi i wszystko staje na głowie. Lukrowane babeczki od troskliwej sąsiadki przestają przychodzić, nikt już nie posyła pełnych litości spojrzeń, a prawdziwą tragedią okazuje się brak powodów do zmartwień. Makridis i scenarzysta portretują człowieka, na którego współczucie innych działa jak narkotyk. Co gorsza, jego potrzeba wiecznego malkontenctwa nie współgra z otoczeniem. Z okna apartamentu roztacza się przecież widok na srebrną plażę, lazurowe niebo i samotną palmę pośrodku

7 marca, godz. 19:00
Bilety: 5 zł

Rodzinny Poranek Filmowy: "Ralph Demolka w internecie"

9.03.2019, godz. 12:00

Akcja filmu “Ralph Demolka w internecie” przenosi się z salonu gier do nieznanego i stale rozwijającego się świata internetu. Przy czym nie ma ostatecznej pewności, czy internet przetrwa demolkę Ralpha… Ralph, czarny charakter gry wideo wraz z przyjaciółką Wandelopą von Cuks stawiają wszystko na jedną kartę i wyruszają na tułaczkę po sieci w poszukiwaniu części zamiennej, która uratuje grę Wandelopy. Zagubieni w nieznanym świecie bohaterowie zdają się w swojej wędrówce na internetową społeczność, w tym twórcę stron internetowych i biznesmena imieniem Yesss będącego głównym algorytmem i duszą popularnej strony “BuzzzTube”.

reżyseria: Rich Moore, Phil Johnston
scenariusz: Pamela Ribon, Phil Johnston

9 marca (sobota) – godz. 12:00
Bilety: 12 zł

"Kobiety mafii 2" reż. P. Vega

1-14.03.2019

Po przejęciu władzy nad stolicą, gang Niani (Agnieszka Dygant) przygotowuje się do największej akcji przemytniczej w dziejach kraju. Będąca postrachem Warszawy grupa sprowadza do kraju tonę kolumbijskiej kokainy. Kiedy towar znika w podejrzanych okolicznościach, a kartel żąda głów, do Polski trafia śmiertelnie niebezpieczna Aida (Angie Cepeda). Kolumbijka znajduje sojusznika w osobie trójmiejskiego przemytnika – Mata (Piotr Adamczyk). Mafioso od dawna pragnie umocnić swoją pozycję w półświatku, ale jego plany komplikują napięte relacje ze zbuntowaną córką – Stellą (Aleksandra Grabowska). W tym samym czasie na wolność wychodzi Spuchnięta Anka (Katarzyna Warnke). Kochająca luksusy maniakalna zakupoholiczka cudem przeżyła więzienne piekło, po którym z trudem odnajduje się w nowej rzeczywistości. Wystarczy jednak nieoczekiwane zdarzenie, by znalazła się na celowniku ogólnopolskich mediów i z dnia na dzień stała się „mafijną celebrytką”. W tym samym czasie poza granicami, w Maroko, Siekiera (Aleksandra Popławska) przeżywa burzliwy romans z Amirem (Otar Saralidze) – bojownikiem państwa islamskiego. Kiedy mężczyzna ginie w brawurowej akcji z udziałem komandosów GROM-u, pałająca zemstą zabójczyni powraca do Polski. Ma do wypełnienia śmiercionośny plan.

reżyseria: Patryk Vega
scenariusz: Olaf Olszewski
obsada: Angie Cepeda, Agnieszka Dygant, Aleksandra Grabowska, Aleksandra Popławska, Katarzyna Warnke, Piotr Adamczyk, Janusz Chabior, Krzysztof Czeczot

1 marca (piątek): 14:30, 17:15, 20:00
2 marca (sobota): kino nieczynne
3 marca (niedziela): 16:15, 18:30
4 marca (poniedziałek): 13:45
5 marca (wtorek): 14:30, 17:15, 20:00
6 marca (środa): 13:45, 17:15, 20:00
7 marca (czwartek): 13:30, 16:15

8 marca (piątek): 14:30, 17:15, 20:00
9 marca (sobota): 17:15, 20:00
10 marca (niedziela): kino nieczynne
11 marca (poniedziałek): 13:45
12 marca (wtorek): 20:00
13 marca (środa): 13:45, 17:15, 20:00
14 marca (czwartek): 20:00

Dziewczyński DKF: "Girl" - pokaz przedpremierowy

14.03.2019, godz. 18:00

reżyseria: Lukas Dhont
produkcja: Belgia

Lara marzy o staniu się kobietą i karierze tanecznej. Przed nią wyjątkowy, lecz niełatwy czas wchodzenia w dorosłość, doświadczania nowych pragnień, tworzenia się tożsamości. „Girl” to dojrzałe, poruszające kino o trudnej akceptacji własnego ciała i wyczerpującej walce z jego ograniczeniami, ale również pełna emocji historia o podążaniu za marzeniami. W roli tytułowej, nagrodzony w Cannes, zjawiskowy Victor Polster.


14 marca / godz. 18:00 / wstęp wolny

"Planeta Singli 3" reż. S. Akina,
M. Chaciński

15-21.03.2019

Każdy ma problemy z rodziną. Tomek i Ania wreszcie decydują się na ślub. Wesele – na prośbę Ani – odbędzie się na wsi, u krewnych Tomka, z którymi ten od pewnego czasu nie utrzymuje kontaktów. Okaże się, że jego bracia i matka są jak włoska rodzina – każda rozmowa grozi wybuchem, a od wielkiej miłości do awantury jest czasami tylko krok. Do tego matka Ani, która przyjeżdża na wesele z dużo młodszym partnerem, rozmija się z wyobrażeniami matki Tomka o statecznej teściowej dla syna. Nie zabraknie nowych problemów w życiu weselnych gości – Oli i Bogdana, których małżeństwo zostanie wystawione na ciężką próbę przez raczkującego Mikołaja, a także Zośki, która polską wieś oglądała dotychczas tylko na Instagramie. Ale prawdziwą iskrą pod beczką prochu będzie dopiero niespodziewany przyjazd na ślub od lat niewidzianego ojca Tomka.

reżyseria: Sam Akina, Michał Chaciński
scenariusz: Sam Akina, Jules Jones
obsada: Agnieszka Więdłocha, Maciej Stuhr, Bogusław Linda, Danuta Stenka, Maria Pakulnis, Piotr Głowacki, Weronika Książkiewicz, Tomasz Karolak

15 marca (piątek) – 20:00
18 marca (poniedziałek) – 13:45
19 marca (wtorek) – 14:30, 17:00, 19:15
20 marca (środa) – 13:45, 17:45, 20:00
21 marca (czwartek) – 17:45

"Pan Cogito w Mordorze"

21.03.2019, godz. 20:00

Film opowiada historię Pana Canapki pracującego w korporacyjnej dzielnicy Warszawy potocznie nazywanej Mordorem. Wraz z głównym bohaterem obserwujemy codzienne życie pracowników okolicznych biurowców, dowiadując się przy tym, czym kierują się w życiu. Inspiracją dla postaci poszukującego pana Canapki jest Herbertowski pan Cogito. Jednym z problemów rozważanych w filmie jest to, jak w strukturze współczesnej korporacji może się odnaleźć człowiek obdarzony ponadprzeciętną wrażliwością. Kilkuminutowy film został zrealizowany z wykorzystaniem trzech typów animacji: rysunkowej, wycinanki oraz malowania na szkle. Autorką animacji jest Aleksandra Grabińska.

Film został zrealizowany w ramach Stypendium Artystycznego Miasta stołecznego Warszawa na rok 2018.

21 marca, godz. 20:00
Wstęp wolny

Dziewczyński DKF: "Frances Ha"

28.03.2019, godz. 18:00

reżyseria: Noah Baumbach
produkcja: USA

Greta Gerwig okrzyknięta “Woodym Allenem” w spódnicy w roli Frances Ha – niespełnionej tancerki, niepoprawnej optymistki, uroczej neurotyczki. Frances ma 27 lat i każdego dnia budzi się z nowym pomysłem na przyszłość.

28 marca / godz. 18:00 / wstęp wolny

Wystawy na ekranie: "Młody Picasso"

30.03.2019, godz. 20:00

Pablo Picasso był jednym z najwybitniejszych artystów wszech czasów – i aż do swojej śmierci w 1973 roku jednym z najbardziej płodnych artystów. Wiele filmów zajmowało się późniejszymi latami jego życia i twórczości – dziełami i szerokim kręgiem przyjaciół. Ale gdzie i jak to się wszystko zaczęło? Co spowodowało, że Picasso zajął pierwsze miejsce wśród twórców sztuki europejskiej? Nadszedł czas, aby spojrzeć na wczesne, zwykle pomijane, lata życia Picassa; wychowanie i naukę, które doprowadziły do jego niezwykłych osiągnięć.
Trzy miasta odegrały kluczową rolę w kształtowaniu się przyszłego malarza: Malaga, Barcelona i Paryż. Film „Młody Picasso” bada wpływ każdego z nich na artystę, koncentrując się na konkretnych dziełach z tych wczesnych lat. Film wyjaśnia, w jaki sposób młody twórca rozwijał swoje rzemiosło. Przyglądając się uważnie dwóm kluczowym wczesnym okresom – tak zwanemu Okresowi Niebieskiemu i Okresowi Różowemu – film przenosi nas aż do 1907 roku i momentu powstania kluczowego obrazu w historii sztuki współczesnej – „Les Demoiselles d’Avignon” („Panien z Awinionu”). Był to obraz, który wstrząsnął światem sztuki, ale i zmienił go nieodwołalnie. Picasso miał wtedy tylko 25 lat. Ściśle współpracując ze wszystkimi trzema Muzeami Picassa w Maladze, Barcelonie i Paryżu, autorzy filmu wyjaśniają, jak wzniósł się na takie wyżyny geniuszu.

Bilety: 30 zł (normalny), 25 zł (ulgowy), 20 zł (seniorzy i uczniowie)

12. Przegląd Kinematografii Europejskiej KANON

8-18.04.2019

Nie miałeś czasu pójść do kina przez miesiąc i umknęły Ci ważne premiery? Twoi znajomi wciąż rozmawiają o konkretnym filmie, a Ty smutno spuszczasz wzrok i milczysz, bo go nie widziałeś? Nie musisz już rozpaczać, przyjdź do nas na 12. Przegląd Kinematografii Europejskiej KANON!

Wyselekcjonowaliśmy najlepsze, dystrybuowane w Polsce w 2018 roku, filmy europejskie.
W programie:
🎥 „Wieża. Jasny dzień” – reż. Jagoda Szelc, prod. Polska – 8 kwietnia (poniedziałek), godz. 13:45
🎥 „Nie jestem czarownicą” – reż. Rungano Nyoni, prod. Francja, Wielka Brytania – 9 kwietnia (wtorek), godz. 17:30
🎥 „Dusza i ciało” – reż. Ildiko Enyedi, prod. Węgry – 9 kwietnia (wtorek), godz. 19:30
🎥 „Jeszcze dzień życia” – reż. Damian Nenow, Raúl de la Fuente, prod. Belgia, Hiszpania, Niemcy, Polska, Węgry – 10 kwietnia (środa), godz. 13:45
🎥 „Dziennik maszynisty” – reż. Milos Radovic, prod. Chorwacja, Serbia – 10 kwietnia (środa), godz. 18:00
🎥 „Lato 1993” – reż. Carla Simon, prod. Hiszpania – 10 kwietnia (środa), godz. 20:00
🎥 „Donbas” – reż. Siergiej Łoźnica, prod. Francja, Holandia, Niemcy, Ukraina, Rumunia – 15 kwietnia (poniedziałek), godz. 13:45
🎥 „Utoya, 22 lipca” – reż. Erik Poppe, prod. Norwegia – 16 kwietnia (wtorek), godz. 17:30
🎥 „Zwierzęta” – reż. Greg Zglinski, prod. Austria, Polska, Szwajcaria – 16 kwietnia (wtorek), godz. 19:30
🎥 „Zimowi bracia” – reż. Hlynur Pálmason, prod. Dania, Islandia – 17 kwietnia (środa), godz. 13:45
🎥 „Touch me not” – reż. Adina Pintilie, prod. Czechy, Francja, Niemcy, Bułgaria, Rumunia – 17 kwietnia (środa), godz. 17:30
🎥 „Dogman” – reż. Matteo Garrone, prod. Francja, Włochy – 17 kwietnia (środa), godz. 20:00
🎥 „Człowiek, który zabił Don Kichota” – reż. Terry Gilliam, prod. Belgia, Francja, Hiszpania, Portugalia, Wielka Brytania – 18 kwietnia (czwartek), godz. 17:15
🎥 „Śmierć Stalina” – reż. Armando Iannucci, prod. Belgia, Francja, Kanada, Wielka Brytania – 18 kwietnia (czwartek), godz. 20:00

Wystawy na ekranie:
"Van Gogh i Japonia"

15.06.2019, godz. 20:00

„Zazdroszczę Japończykom” napisał Van Gogh do swojego brata Theo. Na wystawie, na podstawie której powstał ten film – „Van Gogh i Japonia” w Muzeum Van Gogha w Amsterdamie – można zrozumieć, dlaczego. Choć Vincent van Gogh nigdy nie odwiedził Japonii, to kraj ten wywarł największy wpływ na niego samego i jego sztukę. Nie można zrozumieć Van Gogha bez zrozumienia, w jaki sposób sztuka japońska dotarła do Paryża w połowie XIX wieku, a także jej głębokiego wpływu na artystów takich, jak Monet, Degas, a przede wszystkim Van Gogh.
Odwiedzając nowe galerie sztuki japońskiej w Paryżu, a następnie tworząc swój własny wizerunek Japonii – poprzez dogłębne badania, kolekcjonowanie drzeworytów i szczegółowe dyskusje z innymi artystami – spotkanie Van Gogha z japońskimi dziełami sztuki nadało jego pracom nowy i ekscytujący kierunek. Po opuszczeniu Paryża wyjechał na południe Francji – do tego, co uważał za zbliżone do swego rodzaju Japonii, jaką tylko mógł znaleźć. Kolejne bardzo twórcze, ale i pełne problemów lata muszą być postrzegane w kontekście Van Gogha naginającego wpływy japońskie do swojej woli i określania się przez niego jako nowoczesny artysta z widocznymi azjatyckimi „korzeniami”. W tej mało znanej historii sztuki Van Gogha widzimy, jak ważne było jego studiowanie Japonii. Film przenosi widza nie tylko do Francji i Holandii, ale także do Japonii, aby dalej eksplorować niezwykłe dziedzictwo, które wpłynęło na Van Gogha i uczynił go artystą, którego znamy dzisiaj.

Bilety: 30 zł (normalny), 25 zł (ulgowy), 20 zł (seniorzy i uczniowie)

 

Mały DKF w kinie Świt Sezon III 2018/2019 Hasło przewodnie: Wyobraźnia Już po raz trzeci zapraszamy młodych kinomanów do wzięcia udziału w niezwykłym cyklu pokazów filmowych, w czasie których zobaczycie wartościowy film, porozmawiacie o nim, a także poznacie tajniki sztuki filmowej. Tym razem tematem przewodnim dziesięciu filmów będzie wyobraźnia. To chyba jedna z głównych cech świata dziecięcego, której mogą od dzieci uczyć się dorośli. Wyobraźnia świadczy o naszej wrażliwości, otwartości i plastyczności. Człowiek bez wyobraźni słusznie kojarzy nam się z kimś nieciekawym i nudnym. Czy jednak wiemy, czym jest wyobraźnia, jakie są jej odmiany? Czym różni się od wyobrażeń, marzeń, oczekiwań? O wszystkim tym będziemy rozmawiać na podstawie wspaniałych filmów, zarówno polskich jak i zagranicznych, starych i nowych. Wyobraźnia nie zna wszak granic. Zaczniemy od nieśmiertelnego Charlie Chaplina, którego wyobraźnia stworzyła postać Wiecznego Trampa o wielkim sercu. Kilka filmów będzie dotyczyć wejścia dzieci do świata wyobraźni, pełnego dziwnych stworów, całkowicie innego od naszego świata, a kilka będzie się działo w zwykłej rzeczywistości, ale przenikniętej dziecięcą wyobraźnią, przez co stanie się miejscem niezwykłym. Do zobaczenia w kinie Świt.

Program


Przegląd filmów Sama Peckinpaha 2.02.-10.03.2019

Sam Peckinpah to jeden z najbardziej kontrowersyjnych reżyserów amerykańskich. Uznawany za twórcę „antywesternowego”. Z jednej strony opowiadał o bohaterach wyjętych spod prawa i tworzył swego rodzaju “mitologię wyrzutków”, z drugiej jednak realizował westerny nietypowe, w których podkreślał odchodzenie Zachodu od dawnych wartości. Stąd był już tylko krok do galerii antybohaterów, którzy buntowali się przeciwko sztywnym przepisom prawa i niejednokrotnie szokowali publiczność. Stworzył własny styl – filmował często w zwolnionym tempie, a brutalnym scenom akcji nadawał baletowy niemal wymiar.

Wstęp wolny.

2 II g. 14.00 Film z 1961 r., 93 min. Południowy zachód USA kilka lat po wojnie secesyjnej. Były oficer armii Unii szuka człowieka, który go kiedyś ciężko poranił, wreszcie go znajduje. Jego dawny wróg wraz ze swoim kumplem trudni się bandytyzmem. Oficer przyłącza się do nich, proponując napad na słabo strzeżony bank. W strzelaninie przypadkiem zabija dziesięcioletniego chłopca. Oszalała z bólu matka chce pochować syna obok ojca, w innym miasteczku. Oficer próbuje odkupić swój czyn przez eskortowanie wszystkich, problemem jednak jest, że pogrzeb odbywa się na terytorium Indian… 3 II 14.00 Film z 1962 r., 91 min. To drugi kinowy film Sama Peckinpaha. Premiera filmu odbyła się w 1962 r.W 1992 r. film wpisano na listę National Film Registry – listę filmów stanowiących dziedzictwo kulturalne Stanów Zjednoczonych. W filmie stosowane są rozwiązania techniczne i pojawiają się tematy, które w przyszłości staną się cechą rozpoznawczą Peckinpaha; zderzenie ideałów z twardą rzeczywistością, czy podważenie mitu o honorowym Dzikim Zachodzie. 9 II 14.00 Film z 1969 r., 145 min. To klasyczny western z 1969 roku w reżyserii Sama Peckinpaha, który zyskał przydomek „Krwawy Sam”. Film był nominowany do Oscara za scenariusz i muzykę. Akcja westernu toczy się w roku 1913. Do teksaskiego miasteczka San Rafael przybywa z Meksyku grupa bandytów. Przestępcy zamierzają napaść na biuro zarządu linii kolejowej i zrabować stamtąd pieniądze. Zastawiono na nich jednak pułapkę 10 II 14.00 Film z 1970 r., 121 min. Jeden z najlepszych filmów Sama Peckinpaha, mistrza westernów. Tytułowy bohater, ogołocony i porzucony przez kompanów na pustyni, cudem natrafia na źródło czystej wody. Wkrótce jego eksploatacja daje mu ogromne zyski, a także miłość atrakcyjnej prostytutki Hildy. Mimo że wszystko układa się dobrze, bohaterowi trudno jest zapomnieć o bolesnej przeszłości. Nieustanna chęć zemsty z każdym dniem przybliża go do tragicznego końca. Nie uznający żadnych autorytetów powoli zaprzepaszcza swoje szczęście… 17 II 14.00 Film z 1972 r., 122 min. Po kilku latach więzienia, dzięki staraniom swojej żony były gangster wychodzi na wolność. Jednakże wcześniejsze zwolnienie ma swoją cenę. Na zlecenie teksańskiego polityka, który skrócił mu wyrok musi dokonać napadu na bank. Niestety, akcja się nie udaje. Planowany jako bezkrwawa operacja napad przeradza się w strzelaninę, w której ginie jeden ze strażników. Z walizką pełną pieniędzy i z piękną żoną u boku gangster ucieka w stronę granicy z Meksykiem. Jego śladem podąża policja, mafia i rządny zemsty wspólnik. W 1973 roku film zdobył nominację do Złotego Globu w kategorii “najlepsza muzyka” (Quincy Jones). 24 II 14.00 Film z 1983 r., 116 min. Dziennikarz wpada na ślad tajnej organizacji działającej na rzecz ZSRR. Odkrywa, że są w niej jego przyjaciele. Ekranizacja książki Roberta Ludluma (autora m.in. trylogii Bourne’a) była powrotem Sama Peckinpaha do filmowego fachu po pięcioletniej przerwie. 2 III 14.00 Film z 1973 r., 122 min. Kiedy były rewolwerowiec jako szeryf staje do śmiertelnego pojedynku ze swoim przyjacielem, oznacza to, że Dziki Zachód czeka już tylko powolna śmierć. Jeden z najlepszych antywesternów w historii kina. Odarta z romantycznej otoczki historia, ilustrowana refleksyjną muzyką Boba Dylana (tu również w roli aktora), kończy się pełną gorzkiej ironii sceną z początku XX wieku, którą Peckinpah po raz kolejny udowadnia swój niesłychany zmysł egzystencjalisty i filozofa westernu. 3 III 14.00 Film z 1974 r., 112 min. Nieletnia Meksykanka Teresa spodziewa się dziecka. Jej potężny i zamożny ojciec, gorliwy katolik, uważa sytuację córki za rodzinną hańbę. Przemocą wyciąga od dziewczyny nazwisko ojca nienarodzonego wnuka. Rozwścieczony i złakniony zemsty bogacz żąda jego głowy i wyznacza za nią milion dolarów nagrody. Wyzwanie przyjmuje wielu – awanturnicy, łowcy nagród, płatni zabójcy. 9 III 14.00 Film z 1977 r., 133 min. To film jednoznacznie antywojenny, a także opowieść o konflikcie dwóch silnych, skrajnie różnych osobowości. Sam Peckinpah wykreował wizję wyjątkowo posępną i zarazem przekonującą. Po raz kolejny udowodnił też, że jest prawdziwym poetą filmowej przemocy – podobnie jak w swoich westernach inscenizuje sceny batalistyczne niczym krwawy, okrutny, a jednocześnie wyrafinowany balet. Bohaterami filmu są żołnierze Wehrmachtu walczący w 1943 roku na Froncie Wschodnim. 10 III 14.00 Film z 1978 r., 106 min. Współczesny western, w którym zamiast koni i prerii na ekranie pojawia się asfaltowa szosa, gdzie krążą samochody ciężarowe. Kierowca ciężarówki zwany “Gumowym Kaczorem” jest popularnym w swoim środowisku królem szos. Gdy jeden z kierowców zostaje niesłusznie ukarany przez policję, „Gumowy Kaczor” organizuje bunt. Wyprowadza całą armadę ciężarówek do bitwy z kontrolującą autostrady policją.

Tytuły filmów: https://www.facebook.com/events/237593127165992/


3. Przegląd varsavianistyczny “Warszawa w filmie” Już po raz trzeci Dom Kultury Świt i Praska Ferajna zapraszają na pokazy filmowe o Warszawie połączone z prelekcją varsavianistyczną. W edycji 2019 przyjrzymy się migracji z Targówka w filmie „Warszawskie gołębie”, poznamy blokowisko na Gocławiu w filmie „Cześć, Tereska”, obejrzymy filmy z czarnej serii polskiego dokumentu, głównie Kazimierza Karabasza, a także przyjrzymy się klimatom bratniej Pragi w serii dokumentów Tadeusza Makarczyńskiego „Praskie pożegnania”. Wstęp wolny. 18 I 2019 r. g. 19.30 Koty to dranie, reż. Henryk Bielski, 59 min., 1978 25 I 2019 r. g. 19.30 Warszawskie gołębie, reż. Henryk Bielski, 69 min., 1988 1 II 2019 r. g. 19.30 Małżowina, reż. Wojciech Smarzowski, 68 min.,1998 8 II 2019 r. g. 19.30 Cześć Tereska, reż. Robert Gliński, 87 min., 2001 15 II 2019 r. g. 19.30 Gdzie diabeł mówi dobranoc, reż. Kazimierz Karabasz, 10 min., 1956 Ludzie z pustego obszaru, reż. Kazimierz Karabasz, Władysław Ślesicki, 15 min., 1957 22 II 2019 r. g. 19.30 Praskie pożegnania. Album, reż. Tadeusz Makarczyński, 19 min.,  1976 Praskie pożegnania. Wielki kram, reż. Tadeusz Makarczyński, 11 min., 1977 Praskie pożegnania. Galeria, reż. Tadeusz Makarczyński, 16 min., 1977


Rodzina w kinie

Cykl pokazów dla dzieci i rodziców

16 XII 2018 – 18 V 2019 r.

Zapraszamy na cykl pokazów filmowych „Rodzina w kinie” przeznaczonych dla rodzin. Ideą cyklu jest wspólne oglądanie filmów przez rodziców i dzieci powyżej 12 roku życia (granica jest umowna). Cykl pokazów ma stać się okazją do wspólnego spędzenia czasu oraz do rozmowy na temat obejrzanego filmu. Wspólne oglądanie filmów przez rodziców i dzieci jest wspaniałą okazją do wzajemnego poznawania się, wymiany poglądów, wyrabiania gustów estetycznych. Rodzice uczestniczący wspólnie z dzieckiem w pokazie filmowy pokazują swoja postawą, że film i sztuka jest dla nich ważną sferą życia. Wstęp na filmy jest bezpłatny. Pokazy odbywają się w sali nr 14. Ze względów na specyfikę licencji tytuły filmów nie mogą być publicznie dostępne. Są zamieszczone na portalu Facebook, na grupie https://www.facebook.com/groups/245872409281092/ 16 XII, godz. 12.30 reż. G. Seaton, 1947, 96 min. Święty Mikołaj z centrum handlowego sprawia, że mała Susan znów zaczyna wierzyć w magię świąt. 20 I, godz. 16.30 reż. T. T. Freudenthal, 2010, 94 min. Ekranizacja serii bestsellerowych, wydanych także w Polsce książek dla dzieci Jeffa Kinneya o niesamowitych perypetiach obdarzonego oryginalnym poczuciem humoru nastolatka. 27 I, godz. 12.30 reż. D. Bowers, 2011, 109 min. Greg Heffley rozpoczyna naukę w siódmej klasie. Tym razem to nie szkoła będzie dla niego utrapieniem, lecz własna rodzina. 17 II, godz. 12.30 reż. D. Bowers, 2012, 94 min. Ojciec grozi Gregowi, że wyśle go do szkoły wojskowej, jeśli znowu wpakuje się w tarapaty. 23 II, godz. 16.30 reż. L. Hallström, 2009, 93 min. Profesor Parker Wilson poszukuje domu dla bezdomnego psa. Wkrótce między nim, a zwierzęciem rodzi się niezwykła więź. 9 III, godz. 16.30 reż. H. Yonebayashi, 2010, 94 min. Japońska adaptacja „Pożyczalskich”, którzy starają się spokojnie żyć pod podłogą ludzkiego domu. 23 III, godz. 16.30 reż. S. Spielberg, 1982, 120 min. Pozostawiony przypadkowo na Ziemi kosmita zaprzyjaźnia się z małym chłopcem, Elliotem. Niezwykły przybysz próbuje wrócić do domu. 6 IV, godz. 16.30 reż. T. Burton, 2005, 120 min. Ubogi Charlie Bucket znajduje jeden z pięciu złotych biletów, który umożliwia mu zwiedzenie ogromnej fabryki czekolady. 27 IV, godz. 16.30 reż. P. Marshall, 1988, 104 min. Dwunastoletni chłopiec wypowiada życzenie w wesołym miasteczku. Następnego dnia budzi się jako mężczyzna. 18 V, godz. 16.30 reż. M. Scorsese, 2011, 127 min. Mieszkający na paryskim dworcu Hugo odkrywa pozostawiony przez ojca sekret i rusza na spotkanie tajemniczej przygody.


PARTNERZY: 

Zakupy dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej:
- Zakup projektora cyfrowego (2018)
- Modernizacja aparatury kinowej wraz z elementami widowni Kina ŚWIT (2016)
- Modernizacja ekranu kinowego i powiększenie macierzy serwera Doremi (2014r.)
- Modernizacja nagłośnienia Kina "Świt" (2013r.)
- Modernizacja systemu sprzedaży i rezerwacji biletów w Kinie „Świt” (2012r.)
Zakup cyfrowej konsolety sterowania dźwiękiem dofinansowano
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego