Kategoria wiekowa: przedszkola, szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe

Balet ‚Dziadek do orzechów’ to wspaniała propozycja dla dzieci (również tych najmłodszych), młodzieży i dorosłych. Zapraszamy przedszkola i szkoły, wszystkich, którzy razem z nami chcieliby poczuć magię świąt w tym oczekiwanym przez nas, magicznym, zimowym czasie!

muzyka: Piotr Czajkowski
premiera: 16 grudnia 2014, Teatr Żydowski w Warszawie
kostiumy: E. Borowiak, L. Rutkowska, T. Kretowicz
scenografia: N. Żuk, J. Szczepańska
choreografia i przygotowanie: N. Żuk, D. Krysztoforska, W. Ślęzak
czas trwania: 85 minut w tym 15-to minutowa przerwa
wiek: od 4 roku życia
opracowanie libretta: Klementyna Opałka-Maćkowska, Natalia Żuk

Po każdym przedstawieniu istnieje możliwość spotkania się z artystami oraz tancerzami. Dzieci mogą zadawać im pytania i robić pamiątkowe zdjęcia.

LIBRETTO

Akt I

Wieczór wigilijny. Salon w domu rodziców Klary. Państwo Stahlbaum kończą przygotowania do wieczornego przyjęcia. Klara i jej brat Jaś z niecierpliwością oczekują na przybycie gości. Zjawiają się goście, którzy nie mogą wyjść z podziwu nad pięknie przygotowanym domem i choinką. Rozpoczyna się przyjęcie, podczas którego tańczą zarówno rodzice jak i dzieci. Następnie dzieci otrzymują prezenty, które wszystkich wprawiają w zachwyt. Jedynie prezent Klary, szkaradny Dziadek do Orzechów, podoba się tylko jej. Przyjęcie kończy się, goście udają się do swoich domów, a Klara wymyka się do salonu by jeszcze chwilę popatrzeć na swą ukochaną zabawkę i tam, trzymając ją w objęciach zasypia. Wtedy rozpoczyna się magiczny sen dziewczynki. W salonie zjawiają się przerażające myszy, które straszą dziewczynkę i próbują odebrać jej Dziadka do orzechów leżącego pod choinką. Wówczas drewniany dziadek do orzechów przemienia się w Księcia i ratuje Klarę z opresji wyganiając złośliwe myszy. Książe przedstawia się dziewczynce i oboje zakochują się w sobie. Myszy jednak nie dają za wygraną i wracają do salonu z rozzłoszczonym Królem na czele. Na rozkaz Księcia przybywają żołnierzyki. Pomiędzy dwoma armiami rozegrana zostaje bitwa. Król myszy zostaje pokonany i zakochani przenoszą się do zimowej krainy, gdzie tańczą razem adagio wśród spadających płatków śniegu. Znów gonią ich rozzłoszczone myszy, które udaje się zatrzymać dzięki Królowej Śniegu i wywołanej przez nią burzy śnieżnej. Śnieżynki umożliwiają głównym bohaterom dalszą wędrówkę do magicznej Krainy Słodyczy.

Akt II Klara wraz z Księciem pojawiają się w Kainie Słodyczy gdzie zostają serdecznie powitani przez Królową wraz ze Słodyczami reprezentującymi różne narodowości. Pojawiają się również kwiaty oraz róże z ich Królową oraz motyle niosące koronę dla nowo przybyłej dziewczyny. Rozpoczyna się ceremonia zaślubin księżniczki Klary i Księcia, którą przerywa wtargnięcie myszy. Tytułowy bohater pokonuje mysz i po raz drugi ratuje swoją ukochaną. Wszyscy radośnie świętują uroczystość ślubną prezentując swoje tańce: – Hiszpańska Czekolada – Arabska Kawa – Chińska Herbata – Rosyjski Cukier – Francuski Marcepan. Solowe popisy Słodyczy zakończone zostają eleganckim Walcem Kwiatów. Następnie na scenie pojawia się księżniczka Klara ze swoim Księciem i prezentują popisowe pas de deux. Scenę kończy wspólna coda wszystkich postaci. Klara budzi się z niesamowitego snu, znów znajduje się w salonie domu Państwa Stahlbaum ze swoją ukochaną zabawką – tytułowym Dziadkiem do orzechów w objęciach.    

Trailer na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=Rew4LEUjY7k

Cena: 40 zł. Opiekunowie 1 zł.
Rezerwacje pod numerem telefonu: 571 225 508 lub mailowo:
pwozniak@dkswit.com.pl

Dostępność strony

Zakupy dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej:
- Zakup projektora cyfrowego (2018)
- Modernizacja aparatury kinowej wraz z elementami widowni Kina ŚWIT (2016)
- Modernizacja ekranu kinowego i powiększenie macierzy serwera Doremi (2014r.)
- Modernizacja nagłośnienia Kina "Świt" (2013r.)
- Modernizacja systemu sprzedaży i rezerwacji biletów w Kinie „Świt” (2012r.)
Zakup cyfrowej konsolety sterowania dźwiękiem dofinansowano
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego