Spotkania z nauką

Spotkania z nauką

Celem Spotkań z nauką jest poszerzanie wiedzy dzieci w wieku szkolnym, wzbudzanie nowych zainteresowań, rozwijanie talentów i potencjału twórczego i intelektualnego naszych słuchaczy.  Spotkania mają charakter interaktywny, odbywają się na sali kinowej, do prezentacji wykorzystywany jest ekran kina. Wykładowcami są specjaliści w swoich dziedzinach.

Najbliższe wydarzenia:

Temat spotkania: Naukowiec „od kuchni”.
24 października 2017, godz. 10:00

Przyjrzyjmy się pracy naukowej od kuchni. Na czym ona polega? W czym naukowiec przypomina kucharza? Jak swoją wiedzę naukową może wykorzystać w domowej kuchni? Podczas wykładu pomieszamy naukowca z kucharzem i co otrzymamy? Niezły bigos! Udowodnimy, że gotowanie ma wiele wspólnego z chemią, fizyką i biologią.
Naukowo dowiedziemy czemu ciasto rośnie a lemoniada bywa wybuchowa. Za pomocą licznych eksperymentów wyjaśnimy szereg niewiadomych. Czemu chemik lubi kapustę i herbatę? Dlaczego świeże mięso jest różowe, a stare zielenieje i brzydko pachnie? Jak działają nasze kubki smakowe i węch? Czy te zmysły można oszukać? Co oznacza, że tłuszcz jest nienasycony? Jak temperatura wpływa na gotowanie? Czemu ogień jest gorący a lód zimny? Na koniec zastanowimy się jak będą wyglądać nasze potrawy w przyszłości i czym jest kuchnia molekularna.

 

Temat spotkania: Piękna i bestia
15 listopada 2017, godz. 10:00

Znany tytuł „Piękna i Bestia” już od pierwszych chwil wykładu nie będzie kojarzył się jednoznacznie z rozpoznawaną przez wszystkich baśnią. Spotkanie prowadzone w duchu naukowym ukaże jednoczesne piękno oraz groźne oblicze naszej planety. Będzie to trzymający w napięciu pokaz, podczas którego zaprezentowane zostaną najpiękniejsze oblicza Ziemi, jej cudowne krajobrazy i niesamowite zjawiska. Lecz, tak jak w każdej baśni toczy się walka dobra ze złem, tak i nasza piękna planeta pokazuje czasem swoją ciemną stronę i nieoczekiwanie staje się prawdziwą bestią…
Uczestnicy wykładu usłyszą wiele ciekawostek naukowych, które zilustruje bogata prezentacja multimedialna połączona z pokazem interaktywnym. Razem z wybranymi ochotnikami z publiczności zostaną wykonane liczne eksperymenty ilustrujące między innymi: Wielki Wybuch – powstanie naszego globu; wulkany i gejzery – samozapłon, sztuczna lawa; kolorowy świat zwierząt i roślin – kameleony chemiczne, luminescencja, pasta do zębów dla słonia.

 

Spotkania poprowadzi Agnieszka Podlaskadr nauk biologicznych w zakresie biochemii, były pracownik naukowy Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, aktywny propagator nauk ścisłych wśród dzieci i młodzieży, założyciel Junior Odkrywca – firmy edukacyjnej, działającej zgodnie z hasłem „Baw się Nauką”.

 

 

Cena: 12 zł. Opiekunowie wstęp wolny. Opiekunów zapraszamy na darmową kawę lub herbatę do naszej kawiarni.

Rezerwacje pod numerem telefonu: 22 811 01 05, wew. 116 lub mailowo: pwozniak@dkswit.com.pl