Spotkania z nauką

Spotkania z nauką

Celem Spotkań z nauką jest poszerzanie wiedzy dzieci w wieku szkolnym, wzbudzanie nowych zainteresowań, rozwijanie talentów i potencjału twórczego i intelektualnego naszych słuchaczy.  Spotkania mają charakter interaktywny, odbywają się na sali kinowej, do prezentacji wykorzystywany jest ekran kina. Wykładowcami są specjaliści w swoich dziedzinach.

Najbliższe wydarzenia:

 

Temat spotkania: Komórkowi czyściciele
21 marca 2018, godz. 10:00

Zmiany zachodzące w organizmach żywych można porównać do ogromnego placu budowy. Tak jak na budowie powstają nowe budynki, tak w organizmach żywych ciągle powstają nowe składniki komórek. Do prac budowlanych można użyć nowych cegieł, ale także tych pochodzących z rozbiórki niepotrzebnych już zabudowań. Bardzo podobnie jest w komórkach. Często do powstania nowych składników dla komórki wykorzystywane są elementy pochodzące z rozpadu starych związków chemicznych. Proces ten można więc porównać do powtórnego wykorzystania gruzu. Ale kto w komórce odpowiada za rozbiórkę niepotrzebnych już składników? I co się dzieje z nadmiarem komórkowego „gruzu”? Tu do akcji wkraczają komórkowi czyściciele….
Wykład w zabawny i prosty sposób zobrazuje skomplikowane szlaki degradacji białek w komórkach. Dzieci dowiedzą się co to są komórki, jak są zbudowane i jak wiele dzieje się w ich wnętrzu. Słuchacze będą mocno angażowani w przeprowadzane podczas wykładu doświadczenia.

 

Spotkania poprowadzi Agnieszka Podlaskadr nauk biologicznych w zakresie biochemii, były pracownik naukowy Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, aktywny propagator nauk ścisłych wśród dzieci i młodzieży, założyciel Junior Odkrywca – firmy edukacyjnej, działającej zgodnie z hasłem „Baw się Nauką”.

 

 

Cena: 12 zł. Opiekunowie wstęp wolny. Opiekunów zapraszamy na darmową kawę lub herbatę do naszej kawiarni.

Rezerwacje pod numerem telefonu: 22 811 01 05, wew. 116 lub mailowo: pwozniak@dkswit.com.pl

Zakupy dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej:
- Zakup projektora cyfrowego (2018)
- Modernizacja aparatury kinowej wraz z elementami widowni Kina ŚWIT (2016)
- Modernizacja ekranu kinowego i powiększenie macierzy serwera Doremi (2014r.)
- Modernizacja nagłośnienia Kina "Świt" (2013r.)
- Modernizacja systemu sprzedaży i rezerwacji biletów w Kinie „Świt” (2012r.)
Zakup cyfrowej konsolety sterowania dźwiękiem dofinansowano
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego