Zapowiedzi

"Wilkołak" reż. A. Panek

27.04-2.05.2019

Akcja filmu rozgrywa się latem 1945 roku. Dla ośmiorga dzieci, wyzwolonych z obozu Gross-Rosen, zostaje utworzony prowizoryczny sierociniec w opuszczonym pałacu wśród lasów. Ich opiekunką staje się dwudziestoletnia Hanka, również była więźniarka. Po okropieństwach obozu bohaterowie powoli odzyskują resztki straconego dzieciństwa, jednak koszmar szybko do nich powraca. W okolicznych lasach krążą obozowe wilczury. Wypuszczone przez esesmanów przed wyzwoleniem Gross-Rosen, wygłodzone i zdziczałe zwierzęta osaczają pałac w poszukiwaniu pożywienia. W przerażonych dzieciach uruchamia się obozowy instynkt przetrwania.

reżyseria: Adrian Panek
scenariusz: Adrian Panek
obsada: Kamil Polnisiak, Nicolas Przygoda, Sonia Mietielica, Danuta Stenka

27 kwietnia (piątek) – godz. 14:00, 16:00, 18:00
30 kwietnia (wtorek) – godz. 13:45
1 maja (środa) – godz. 14:00, 16:00
2 maja (czwartek) – godz. 14:00, 16:00

"Manu. Bądź sobą!" reż. Ch. Haas

27.04-5.05.2019

Manu (Adam Zdrójkowski) dorasta w kochającej rodzinie, wierząc, że jest mewą. Jednak w trakcie pierwszej lekcji latania okazuje się, że należy do zupełnie innego gatunku skrzydlatych. Odrzucony przez swoje dotychczasowe stado, opuszcza rodzinne gniazdo w poszukiwaniu prawdziwej tożsamości. Na swojej drodze spotyka ptasie rodzeństwo jerzyków, które szybko przyjmuje go do swojej paczki. Przyjaciołom towarzyszy pewien przerośnięty, niepotrafiący latać, ale za to bardzo sympatyczny indyk Percival (Czesław Mozil). Wkrótce wraz z mewami, wszystkie gatunki będą musiały połączyć siły, aby stawić czoła gangowi gryzoni, który specjalizuje się w podkradaniu ptasich jaj. Za rogiem czai się jednak kolejne niebezpieczeństwo, które pokaże, że w byciu sobą jest moc a różnienie się od innych bywa bardziej przydatne niż wszystkim się może wydawać.

reżyseria: Christian Haas
scenariusz: Andrea Block, Axel Melzener, Phil Parker
polski dubbing: Adam Zdrójkowski, Czesław Mozil, Natalia Jankiewicz, Klementyna Umer

27 kwietnia (piątek) – godz. 12:00
30 kwietnia (wtorek) – godz. 12:00
1 maja (środa) – godz. 12:00
2 maja (czwartek) – godz. 12:00
3 maja (piątek) – godz. 12:00
4 maja (sobota) – godz. 12:00
5 maja (niedziela) – godz. 12:00

"Schyłek dnia" reż. L. Nemesz

3-8.05.2019

Skonstruowany na podobieństwo tajemniczego labiryntu film prowadzi nas przez Budapeszt u progu XX wieku, wtedy wciąż jedną z najważniejszych metropolii Europy; perłę austro-węgierskiego imperium. Przewodniczką po przekwitającym niepostrzeżenie mieście jest młodziutka Irisz, córka właścicieli sklepu z kapeluszami, którzy przed laty zginęli w pożarze. Dziewczyna szuka zaginionego brata, ale też odpowiedzi na pytania o własną tożsamość. Błądzi, zapuszcza się w zaułki i ślepe uliczki, odkrywa wnętrza eleganckich sklepów, pałaców, ale też kryjówki anarchistów i nędzne robotnicze klitki. Oto świat technologicznego triumfu i cywilizacyjnego zacofania, luksusu i niepokoju; świat, w którym o statusie świadczy twój kapelusz. Wyrafinowanie przestaje już jednak chronić przed pulsującą na obrzeżach miasta dziką energią rewolty.

reżyseria: László Nemes
scenariusz: László Nemes
obsada: Juli Jakab, Vlad Ivanov, Marcin Czarnik, Evelin Dobos

3 maja (piątek) – godz. 14:00, 17:00
4 maja (sobota) – godz. 14:00, 17:00
5 maja (niedziela) – godz. 16:30
6 maja (poniedziałek) – godz. 13:45
7 maja (wtorek) – godz. 16:30, 19:30
8 maja (środa) – godz. 13:45, 17:15

Kino na niedzielę: "Miłość i Miłosierdzie"​

5.05.2019, godz. 14:00

Spokojne i przepełnione wiarą życie siostry Faustyny Kowalskiej zmienia się pewnego dnia nieodwracalnie. Oczom zakonnicy ukazuje się bowiem Jezus Chrystus, który zleca jej misję głoszenia prawdy o Jego Miłosierdziu i przygotowania świata na jego ostateczne przyjście. Zadanie to wydaje się niemożliwe do zrealizowania, ale siostra Faustyna zrobi wszystko, aby je wypełnić. Na światło dzienne wychodzą kolejne dowody na to, że zakonnica naprawdę widywała Jezusa. Po przeprowadzeniu badań naukowych, okazuje się, że podobizna Chrystusa widoczna na obrazie namalowanym według jej wskazówek jest identyczna z rysami twarzy i sylwetką uwiecznionymi na całunie turyńskim. Działalność polskiej zakonnicy daje początek kultowi Bożego Miłosierdzia, który czczony jest przez setki milionów osób na wszystkich kontynentach świata. Niezwykłe spotkanie siostry Faustyny i Jezusa zostało potwierdzone przez wielu papieży, w tym Jana Pawła II, który 30 kwietnia 2000 roku oficjalnie uznał ją za świętą i ustanowił święto Bożego Miłosierdzia, którego w wizjach siostry Faustyny domagał się sam Jezus.

reżyseria: Michał Kondrat
scenariusz: Michał Kondrat
obsada: Kamila Kamińska, Maciej Małysa, Janusz Chabior

5 maja (niedziela), godz. 14:00

Bilety: 12 zł

Grzesiuk. Ferajna wciąż gra | Spotkanie z reżyserem i wnuczką

14.05.2019, godz. 19:00

Stanisław Grzesiuk jest postacią ważną nie tylko dla mieszkańców Warszawy. Wykonywane przez niego piosenki, a także trzy wydane po II wojnie światowej książki jego autorstwa – „Pięć lat kacetu”, „Boso, ale w ostrogach”, „Na marginesie życia” – do dziś mają status kultowych i towarzyszyły w dorastaniu kilku pokoleniom Polaków. Mimo to dopiero w 2017 roku ukazała się pierwsza biografia barda Czerniakowa („Grzesiuk. Król życia” Bartosza Janiszewskiego), a w 2018 roku, w porozumieniu z rodziną Grzesiuka, wydano całą trylogię w wersji bez cenzury. Ogromna popularność wznowień zaskoczyła zarówno bliskich pana Stanisława, jak i wydawcę – okazało się, że potężne rzesze ludzi chcą słuchać i czytać Grzesiuka, że nie jest on martwą postacią z księgarskiej półki, ale istotnym elementem ich życia. Człowiekiem zasługującym na społeczną pamięć.

Film dokumentalny mówiący o fenomenie Grzesiuka stał się naturalną wypadkową tych wydarzeń. Twórcom udało się dotrzeć do osób, które go znały oraz tych, dla których stanowi on wieczną inspirację, nie tylko w zakresie artystycznej działalności. To ciepła, pełna humoru, choć niepozbawiona gorzkich momentów opowieść o ludziach, którzy „żyją Grzesiukiem”, a dzięki nim Grzesiuk wciąż żyje wśród nas.

Po projekcji odbędzie się spotkanie z wnuczką Grzesiuka – Izabelą Laszuk, i reżyserem Jarosławem Wiśnickim.

O TWÓRCACH
Jarosław Wiśniewski (reżyser/operator)
Filmowiec, montażysta, kierownik produkcji. Urodził się 24 kwietnia 1976 roku. Absolwent Wyższej Szkoły Menedżerskiej SIG w Warszawie. Z filmem związany od 2005 r., prowadzi firmę zajmującą się produkcją filmową. Realizuje filmy reklamowe, dokumentalne, reportaże, teledyski. Swoją wiedzę zdobywał na warsztatach filmowych z reżyserii oraz filmu dokumentalnego.

PRODUCENT
Prószyński Media sp. z o.o. – jedno z największych wydawnictw w Polsce, jego profil wydawniczy obejmuje literaturę polską i światową, zarówno klasykę, jak i prozę współczesną (od powieści obyczajowych po fantastykę, od kryminałów po romanse), literaturę faktu, biografie, książki popularnonaukowe, kulinaria oraz dla dzieci i młodzieży. Nakładem Prószyński Media ukazują się książki młodych debiutujących pisarzy, jak i uznanych już polskich autorów, wśród których są m.in.: Olga Rudnicka, Maria Czubaszek, Agnieszka Osiecka, Henryk Jerzy Chmielewski, Wojciech Młynarski, Katarzyna Puzyńska, Krystyna Sienkiewicz. Literaturę światową reprezentuje wielu cenionych autorów, takich jak: Ursula K. Le Guin, Dennis Lehane, Jeffery Deaver, Terry Pratchett, John Irving, Stephen King, Jodi Picoult, Henry James czy John Steinbeck. Hitem wydawniczym minionego roku okazało się wznowienie kultowej trylogii Stanisława Grzesiuka, którą wzbogacono o fragmenty usunięte przez cenzurę w poprzednich wydaniach, które będzie można zakupić przy okazji seansu w Świcie.

14 maja 2019, godz. 19:00

Wstęp wolny po odebraniu wejściówki. Wejściówki będą do odbioru w kasie kina od 6 maja.

"Podły, okrutny, zły" reż. J. Berlinger

14-16.05.2019

Niewinna twarz Teda Bundy’ego (Zac Efron) skrywała tajemnice brutalnych mordów, w które Liz Kloepfer (Lily Collins) długo nie chciała uwierzyć.

To była miłość od pierwszego wejrzenia. Ted szybko zdobył serce Liz, która samotnie wychowywała córkę. Przez parę lat tworzyli sielankową rodzinę. Ideał runął, gdy Ted został aresztowany pod zarzutem makabrycznych zbrodni. Przystojny, czarujący, charyzmatyczny, czy podły, okrutny, zły?

Losy Bundy’ego śledzi cała Ameryka – to pierwszy proces w historii transmitowany przez telewizję. Zakochane kobiety przyjeżdżają na salę sądową. Bundy zyskuje medialną sławę oraz rzeszę wierzących w jego niewinność fanek. Liz musi zdecydować, czy pozostać u jego boku, czy chronić siebie i córkę?

reżyseria: Joe Berlinger
scenariusz: Michael Werwie
obsada: Zac Efron, Lily Collins, John Malkovich, Jim Parson, Angela Sarafyan

14 maja (wtorek) – godz. 14:30, 16:45
15 maja (środa) – godz. 13:45, 20:00
16 maja (czwartek) – godz. 12:30, 15:00, 17:30, 20:00

Rodzinny Poranek Filmowy: "Dumbo"

19.05.2019, godz. 12:00

Dumbo w reżyserii Tima Burtona to aktorska adaptacja ukochanej przez widzów animacji Disneya. Jest to poruszająca opowieść o sile rodziny i marzeń, oraz o tym, jak cenną wartością może być odmienność. Właściciel podupadającego cyrku (Danny DeVito) zatrudnia byłego artystę, Holta Farriera (Colin Farrell) do opieki nad nowonarodzonym słonikiem, wyśmiewanym z powodu ogromnych uszu. Kiedy jednak okazuje się, że Dumbo potrafi latać, cyrk zaczyna odnosić niezwykłe sukcesy. Bohaterowie na swojej drodze spotykają rzutkiego przedsiębiorcę V.A. Vandevere’a (Michael Keaton), który chce uczynić słonia główną atrakcją niesamowitego parku rozrywki o nazwie Dreamland. Dumbo odnosi tam spektakularne sukcesy, występując u boku zjawiskowej mistrzyni akrobacji, Colette Marchant (Eva Green). Sielanka trwa to do czasu, kiedy Holt odkrywa, że pod magiczną powłoką Dreamlandu kryją się mroczne sekrety.

reżyseria: Tim Burton
scenariusz: Ehren Kruger
czas: 112 min.

19 maja (niedziela) – godz. 12:00
Bilety: 12 zł

"Tajemnice Joan" reż. T. Nunn

14-20.06.2019

Rok 2000, przedmieścia Londynu. Spokojne życie starszej pani, Joan Stanley, przyjmuje nieoczekiwany obrót, kiedy zostaje aresztowana przez MI5 i oskarżona o szpiegostwo na rzecz komunistycznej Rosji. Rok 1938. Młoda Joan (Sophie Cookson) studiuje fizykę w Cambridge. Nieśmiała i łatwowierna dziewczyna szybko daje się uwieść uroczemu i tajemniczemu Leo (Tom Hughes), który wkrótce staje się jej przewodnikiem po obcym, ale intrygującym świecie ideologii komunistycznej. Romantyczna idylla trwa aż do momentu wybuchu II wojny światowej. Joan pracuje w ośrodku badań nad bombą atomową, gdy Leo prosi ją o przekazanie Rosjanom ściśle tajnych akt. Joan dowiaduje się, że jest tylko narzędziem w rękach ukochanego i sama musi wybrać pomiędzy miłością i zdradą swojego kraju a bliskimi i ich ocaleniem.

reżyseria: Trevor Nunn
scenariusz: Lindsay Shapero
obsada: Judi Dench, Sophie Cookson, Tom Hughes, Stephen Campbell Moore

14 czerwca (piątek) – godz. 14:00, 16:30, 19:00
15 czerwca (sobota) – godz. 15:00, 17:30
16 czerwca (niedziela) – godz. 11:30, 16:30, 19:00
17 czerwca (poniedziałek) – godz. 13:45
20 czerwca (czwartek) – godz. 12:30, 15:00, 17:30, 20:00

Wystawy na ekranie:
"Van Gogh i Japonia"

15.06.2019, godz. 20:00

„Zazdroszczę Japończykom” napisał Van Gogh do swojego brata Theo. Na wystawie, na podstawie której powstał ten film – „Van Gogh i Japonia” w Muzeum Van Gogha w Amsterdamie – można zrozumieć, dlaczego. Choć Vincent van Gogh nigdy nie odwiedził Japonii, to kraj ten wywarł największy wpływ na niego samego i jego sztukę. Nie można zrozumieć Van Gogha bez zrozumienia, w jaki sposób sztuka japońska dotarła do Paryża w połowie XIX wieku, a także jej głębokiego wpływu na artystów takich, jak Monet, Degas, a przede wszystkim Van Gogh.
Odwiedzając nowe galerie sztuki japońskiej w Paryżu, a następnie tworząc swój własny wizerunek Japonii – poprzez dogłębne badania, kolekcjonowanie drzeworytów i szczegółowe dyskusje z innymi artystami – spotkanie Van Gogha z japońskimi dziełami sztuki nadało jego pracom nowy i ekscytujący kierunek. Po opuszczeniu Paryża wyjechał na południe Francji – do tego, co uważał za zbliżone do swego rodzaju Japonii, jaką tylko mógł znaleźć. Kolejne bardzo twórcze, ale i pełne problemów lata muszą być postrzegane w kontekście Van Gogha naginającego wpływy japońskie do swojej woli i określania się przez niego jako nowoczesny artysta z widocznymi azjatyckimi „korzeniami”. W tej mało znanej historii sztuki Van Gogha widzimy, jak ważne było jego studiowanie Japonii. Film przenosi widza nie tylko do Francji i Holandii, ale także do Japonii, aby dalej eksplorować niezwykłe dziedzictwo, które wpłynęło na Van Gogha i uczynił go artystą, którego znamy dzisiaj.

Bilety: 30 zł (normalny), 25 zł (ulgowy), 20 zł (seniorzy i uczniowie)

Zakupy dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej:
- Zakup projektora cyfrowego (2018)
- Modernizacja aparatury kinowej wraz z elementami widowni Kina ŚWIT (2016)
- Modernizacja ekranu kinowego i powiększenie macierzy serwera Doremi (2014r.)
- Modernizacja nagłośnienia Kina "Świt" (2013r.)
- Modernizacja systemu sprzedaży i rezerwacji biletów w Kinie „Świt” (2012r.)
Zakup cyfrowej konsolety sterowania dźwiękiem dofinansowano
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego