Cykl „Od oglądania do czytania – egzamin ósmoklasisty”:
- daje możliwość realizowania treści egzaminacyjnych w oparciu o wybrane filmy;
- wychodząc od tematyki filmu omawia motyw, który następnie jest wyszukiwany w lekturze obowiązkowej;
- zawiera arkusz z zadaniami typu egzaminacyjnego (wieloraka odpowiedź, prawda – fałsz, zadanie na dobieranie, krótka odpowiedź, argumentowanie własnego zdania) do lektury obowiązkowej, w której występuje motyw z filmu,
- proponuje dwa tematy dłuższych form wypowiedzi w oparciu o motyw z filmu (rozprawka i opowiadanie);
- proponuje w każdym arkuszu krótką formę wypowiedzi (zaproszenie lub ogłoszenie) oraz jedno zadanie gramatyczne.
Żałuję!
18.10.2023 (środa), godz. 9:00
Jochem na każdym kroku doświadcza w szkole niemiłych sytuacji. Chłopiec jest nieustannie dręczony przez rówieśników. Nasilający się wobec bohatera klasowy bullying doprowadza do fatalnych skutków.
Nadwaga Jochema staje się pretekstem do wyśmiewania go w klasie. Przyjaciele David i Vera stają w jego obronie i próbują mu pomóc, ale nie mają odwagi, by przeciwstawić się reszcie grupy. Wychowawca klasy również nie okazuje wsparcia. Bohater szuka pocieszenia w muzyce, która jest jego pasją, i w zabawach ze znalezionym psem Simbadem. Samotność i odrzucenie doprowadzają jednak do fatalnych skutków.
Moje życie to cyrk
16.11.2023 (czwartek), godz. 9:00
reż. M. M. Bouchard / Kanada / 2020 / aktorski / 100′
Dwunastoletnia Laura, wychowywana wśród artystów cyrkowych, od zawsze w trasie koncertowej ze swoim tatą Billem, potajemnie marzy o innym, mniej szalonym życiu. W szkole dziewczynki pojawia się nowa nauczycielka, która dostrzega w Laurze potencjał i mocno wierzy w jej talent do nauki. Czy to oznacza zmiany? I co na to tata Laury?
Bohaterka filmu, w przeciwieństwie do swojego taty – wiecznego artysty (jest klaunem w cyrku) i obieżyświata, odkrywa w sobie pasję do nauki i od tej chwili ma jedno pragnienie: dostać się do prywatnej szkoły. W tej decyzji wspiera ją nowa nauczycielka, która mocno w nią wierzy i pomaga Laurze podczas egzaminów wstępnych. Jednak tata dziewczynki nie do końca rozumie, dlaczego jego dziecko tak bardzo różni się od niego samego i nie chce podążać tą samą drogą życiową co on. Takie konflikty zdarzają się, kiedy rodzice czy opiekunowie mają dla swoich dzieci zupełnie inne pomysły na życie… A przecież wszyscy różnimy się od siebie!
Podróż Księcia
12.12.2023 (wtorek), godz. 9:00
reż. J. F. Laguionie, X. Picard / Francja / 2019 / animowany/ 77′
Młody Tom znajduje na plaży rannego rozbitka, który okazuje się być starym księciem z zupełnie innej krainy. Przybysz poznaje nowy świat, ale i sam budzi zainteresowanie lokalnych naukowców.
Woda wyrzuca starego księcia na brzeg. Rannego i nieco zagubionego rozbitka znajduje Tom – chłopiec, którego rodzice są naukowcami. W ich domu stary książę dochodzi do siebie, zaprzyjaźnia się z troskliwym opiekunem i dzięki niemu z zafascynowaniem poznaje krainę, o której nie miał pojęcia. Niestety para naukowców widzi w tajemniczym przybyszu przede wszystkim niezwykle ciekawy obiekt badań i eksperymentów. Profesor Victor pragnie wykorzystać księcia do udowodnienia swojej naukowej tezy o istnieniu zupełnie innego gatunku stworzeń.
„Podróż księcia” to poruszająca animacja o spotkaniu dwóch światów, wzajemnej nauce i otwartości na wszystko, co nowe i inne.
Belle
12.01.2024 (piątek), godz. 9:00
M. Hosoda / Japonia / 2021 / animowany / 121′
17-letnia Suzu, półsierota, wraz ze swoim ojcem mieszka w prowincjonalnej prefekturze Kochi. Porzuciła śpiew, który był jej wielką pasją w dzieciństwie, ponieważ po śmierci matki przywoływał bolesne wspomnienia z przeszłości. Aby uporać się z bólem związanym ze stratą i nie najlepszą relacją z ojcem, Suzu coraz więcej czasu spędza w sieci.
Suzu, nieszczęśliwa nastolatka, pocieszenie odnajduje w wirtualnym świecie U, pośród 5 miliardów innych użytkowników, gdzie rozkwita i zostaje światowej sławy piosenkarką – Belle. Pewnego dnia, podczas koncertu, pojawia się przed nią tajemnicza postać, wzbudzająca postrach wśród mieszkańców U. Niczym w „Pięknej i Bestii” połączy ich niezwykła relacja, dzięki której będą mieli szansę odkryć, kim są naprawdę. Ukrywanie się za wirtualnym awatarem i potrzeba odnalezienia własnej życiowej drogi to tematy niezwykle istotne dla rozwijających się nastolatków.
Maddy Modelka
14.02.2024 (środa), godz. 9:00
reż. J. Magnusson / Szwecja / 2020 / dokument / 60′
„Maddy” to pierwsza profesjonalna supermodelka z zespołem Downa. Wraz ze swoją matką Rosanne podróżuje po świecie, udowadniając, że integracja i różnorodność mogą funkcjonować w świecie mody.
Dokument opowiada o drodze Madeline do zostania pierwszą na świecie profesjonalną supermodelką z zespołem Downa. Jej historia kwestionuje stereotypowe postrzeganie tożsamości, piękna i niepełnosprawności. Ekipa filmowa towarzyszy bohaterce przez 4 lata. Od Brisbane do Chin, do Ugandy i Nowego Jorku i z powrotem. Czasami bywa ciężko, bowiem nie każdy jest zwolennikiem zmian, jak Maddy i jej matka, nie każdy chce burzyć mury ograniczeń i konformizmu. Ale jeśli ktokolwiek może na nowo stworzyć definicję piękna w branży modowej, to właśnie Maddy jest tą jedyną.
Lada dzień
14.03.2024 (czwartek), godz. 9:00
reż. H. Ramezan / Finlandia / 2020 / aktorski / 82′
Ramin ma 13 lat i ze swoją irańską rodziną mieszka w ośrodku dla uchodźców w Finlandii. Pewnego dnia bliscy Ramina dowiadują się o odmowie przyznania im azylu. Czy ten fakt może przeszkodzić całej rodzinie Mehdipour w pozytywnym przeżywaniu kolejnych dni i oczekiwaniu na pozytywną zmianę losu?
Kameralna historia o tym, że nawet w ciężkich czasach nie wolno tracić nadziei i warto myśleć pozytywnie. Pierwszy śnieg opowiada też o tym, że każda nowa przyjaźń wzmacnia i dodaje sił. Wiedzą o tym główny bohater Ramin i cała jego rodzina mieszkająca w ośrodku dla uchodźców w Finlandii. Nie poddają się smutkowi, mimo iż ostatni już raz mogą ubiegać się o wymarzony azyl w nowej ojczyźnie. Historia powstania tego debiutanckiego filmu fabularnego Hamy’ego Ramezana oparta jest na wątkach z dzieciństwa reżysera, którego rodzina trzydzieści lat temu uciekła z Iranu do Finlandii w obawie przed wojną z Irakiem.
Dziewczyńskie historie – NOWOŚĆ
9.04.2023 (wtorek), godz. 9:00
reż. A. Borzyn / Polska / 2023 / aktorski / 60′
To opowieść o dojrzewaniu dwóch nastolatek – 11-letniej Jagody i 13-letniej Zuzi. Obserwujemy, jak dziewczyny dorastają, jak przezywają swoje wzloty i upadki.
Jagoda i Zuzia to koleżanki z osiedla. Spotykają się na skwerku. Czasem idą na lody albo plac zabaw. I zawsze mają dużo do obgadania. Bycie dziewczynką to szczególne doświadczenie, a one właśnie wkraczają w okres dojrzewania. Biologia, hormony, pryszcze, pierwszy bunt, pierwsza miłość. Szkolne absurdy, niechciane zasady, dylematy do rozstrzygnięcia. Jagoda i Zuzia są świetnymi komentatorkami: przekorne, ironiczne, niezależne, wystraszone. Z wielkim apetytem na życie! Wprowadzają nas w dziewczyński świat, a każdy chłopak, który obejrzy film, będzie mógł wreszcie go poznać.