W maju rozpocznie się wyjątkowy projekt „Prywatne życie ubrań” realizowany w ramach Funduszu Edukacji Kulturalnej.
 
„Prywatne życie ubrań” to działanie interdyscyplinarne – ekologiczne, artystyczne i edukacyjne, a przede wszystkim bardzo empatyczne. Projekt koncentruje się wokół osobistych historii mieszkańców Targówka, widzianych przez pryzmat… życiorysów ubrań. Będziemy zanurzać się w fakturach, formie, kroju i pochodzeniu rzeczy przyniesionych przez Was.
 
Projekt będzie obejmował warsztaty, spotkania edukacyjno-recyklingowe, mikroinstalacje w przestrzeni miejskiej i spacer badawczy, których finałem będzie stacjonarna wystawa w Arteneum przy ul. Radzymińskiej 121. 
 
Projekt realizowany początkowo w przestrzeni miejskiej, przeniesie się jesienią do wnętrz Arteneum. Wszystkie działania i efekty naszych prac będą zrównoważone ekologicznie i opierać się będą na lokalnych zasobach wraz z pozyskiwaniem ich z drugiego obiegu. ♻️
Wszystkie działania będą współtworzone z mieszkańcami, jako odbiorcami i twórcami sztuki. Ekspertami staną się przede wszystkim mieszkańcy Targówka. 
 
Do współpracy zaprosiliśmy również studentów Katedry Mody warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz artystów działających na polu performatywnym. 
 
Wkrótce podamy więcej szczegółów nt. najbliższych działań zaplanowanych w ramach projektu. Śledźcie komunikaty i dajcie się wciągnąć! 
 
Projekt sfinansowany z Funduszu Edukacji Kulturalnej.

LIPIEC

5.07/g. 18.00 Ekologia i ubrania – warsztat 

(w związku z alertami pogodowymi, spotkanie odwołane, wkrótce nowy termin)

12.07/ g.12.00 Spacer badawczy

18,19.07/ g. 17.00 Mikroinstalacje – warsztat

WRZESIEŃ

9.09/ g. 18.00 Ultra Fast Fashion – warsztat

18.09/ g. 12.00 Moda recyklingowa – warsztat

PAŹDZIERNIK

4,11,18.10/ g. 18.00 Prywatne życie ubrań – warsztat twórczy/przygotowanie wystawy

LISTOPAD

8,15,22.11/ g. 18.00 Prywatne życie ubrań – warsztat twórczy/przygotowanie wystawy

GRUDZIEŃ

1.12/ g. 18.00 Wernisaż wystawy

„Prywatne życie ubrań”

1-30.12/ Wystawa – „Prywatne życie ubrań”

👉 Instalację wykonamy ze starych ubrań/koszulek pozyskanych od mieszkańców. W sposób artystyczny wskażemy ilość zużywanej wody przy produkcji jednej koszulki. Instalacja zostanie umieszczona w witrynach Arteneum. Ubrania po zakończeniu instalacji zostaną przerobione podczas warsztatów na szarpaki dla psów, które przekażemy do schroniska.
 
Autorzy projektu:
Anna Chudzik-Pawlik – artystka, performerka poruszająca się głównie w sztukach wizualnych. Przez wiele lat tworzyła analogowe kolaże często posługując się w nich wizerunkiem własnej twarzy. Od serii portretów przeszła w cykle tematyczne – „EXODUS” gdzie haft ręczny stanowił istotny element ilustracji. W tej technice, połączenia haftu z kolażem powstał także cykl #wszystkieboskie poruszający tematy czy też problemy z jakimi spotykają się kobiety. Najnowszy projekt „blis(s)kość” to ekspozycja dokumentująca intymne spotkanie artystki z Matką Ziemią, Mokoszą, podczas którego autorka wtuliła się w leśną ziemię i zakopała. Proces ten prezentowany jest w postaci kilku obiektów (tkanin i ubrań) ręcznie haftowanych w słowa i symbole zawierających fotografie z tego wydarzenia. Istotnym elementem projektu jest autorski performans.
Prace Anny Chudzik-Pawlik prezentowane były na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych.
Jest ona także animatorką kultury, instruktorką warsztatową i autorką projektów artystycznych – m.in. nagradzanego „Nicią malowane”. Od września 2021 r. koordynatorka i kuratorka nowego miejsca wystawienniczego – Arteneum , placówki Domu Kultury Świt na Targówku.

Magdalena Grudziecka – zajmuje się organizacją i koordynacją wydarzeń kulturalnych, inicjowaniem działań animacyjnych i społecznych, koordynacją Miejsc Aktywności Lokalnej na terenie Warszawy. Brała udział w pracach zespołu ds. wypracowania współpracy pomiędzy Domami Kultury, a organizacjami pozarządowymi dla m.st.Warszawy. Stale współpracuje z organizacjami pozarządowymi. W latach 2010-2013 współpracowała z Fundacją MaMa, jako realizatorka projektów o charakterze społeczno-kulturalnym, sekretarz Towarzystwa Kultury Teatralnej – w tym współpomysłodawczyni Festiwalu Teatrów Wiejskich ZWYKI w Teatrze Polskim w Warszawie, od ponad 20 lat jest aktywną obserwatorką ruchu teatrów wiejskich w Polsce.

Damian Kalita – producent, kurator, koordynator projektów społecznych i kulturalnych, animator projektów aktywizujących osoby 55+ oraz społeczność lokalną. Współpracował z warszawskimi i ogólnopolskimi instytucjami kultury oraz organizacjami pozarządowymi, m.in. z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę”, Nowym Teatrem, Biurem Festiwalowym IMPART, oddziałem warszawskim SARP, Fundacją Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, Muzeum Warszawy, Against Gravity, Teatrem Ochoty, Centrum Kultury Zamek, Studiem Teatralnym „Koło”, stowarzyszeniem „Artanimacje”, Amnesty International, Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich.

 
🆓 Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Dostępność strony

Zakupy dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej:
- Zakup projektora cyfrowego (2018)
- Modernizacja aparatury kinowej wraz z elementami widowni Kina ŚWIT (2016)
- Modernizacja ekranu kinowego i powiększenie macierzy serwera Doremi (2014r.)
- Modernizacja nagłośnienia Kina "Świt" (2013r.)
- Modernizacja systemu sprzedaży i rezerwacji biletów w Kinie „Świt” (2012r.)
Zakup cyfrowej konsolety sterowania dźwiękiem dofinansowano
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego