Nazwa Bródna pochodzi od rzeki Brodni, która przepływała w pobliżu warownego grodu na terenie obecnego Lasu Bródnowskiego. Początki tego grodu – a zarazem Bródna – sięgają IX-X wieku.

W XVI wieku istniała już wieś królewska Bródno. znajdowała się w powiecie warszawskim ziemi warszawskiej województwa mazowieckiego. Szybki rozwój Bródna zakończył potop szwedzki i bitwa w okolicach wsi w dniach 28-30 lipca 1656 roku. W XVIII wieku osadnicy żydowscy rozpoczęli chowanie swoim zmarłych w miejscu, w którym znajduje się cmentarz żydowski.

Bródno znów zaczęło się rozwijać w XIX wieku, gdy uruchomiono linię Kolei Nadwiślańskiej i stację Praga. Założono też wtedy cmentarz bródnowski – aktualnie jeden z największych cmentarzy w Europie.

Bródno międzywojenne. Widoczny układ ulic Kiejstuta, Białołęckiej, Nadwiślańskiej, przy których obecnie usytuowany jest Dom Kultury Świt. Przed wojną ta część ulicy Wysokiego, przy której stoi dzisiaj Dom Kultury Świt, nosiła nazwę Białołęcka 33/35. W miejscu, w którym stoi Świt, urodził się znany aktor dramatyczny i komediowy – Jan Kobuszewski. Naprzeciwko Kościoła dostrzec można budynek kina KLUB. Autorem tej unikalnej mapy izometrycznej Bródna sprzed II wojny światowej jest urodzony na Bródnie architekt inż. Zygmunt Kupniewski.

Aby wyświetlić grafikę w pełnej rozdzielczości, otwórz ją w nowej karcie.

Warszawa – Nowe Bródno (mapy 1940 r.)
Aby wyświetlić grafiki w pełnej rozdzielczości, otwórz je w nowej karcie.

We wrześniu 1939 roku Nowe Bródno zostało zniszczone przez bombardowania Luftwaffe. Osiedle zaczęło wyglądać w sposób współczesny w latach 70. Architektami byli J. Szulecka i J. Stanisławski. Również w latach 70. powstał Szpital Bródnowski.

Zakupy dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej:
- Zakup projektora cyfrowego (2018)
- Modernizacja aparatury kinowej wraz z elementami widowni Kina ŚWIT (2016)
- Modernizacja ekranu kinowego i powiększenie macierzy serwera Doremi (2014r.)
- Modernizacja nagłośnienia Kina "Świt" (2013r.)
- Modernizacja systemu sprzedaży i rezerwacji biletów w Kinie „Świt” (2012r.)
Zakup cyfrowej konsolety sterowania dźwiękiem dofinansowano
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego