Tego lata szykujemy się na Dzikie muzykowanie w Świcie!

Zapraszamy na niezapomniane muzyczne czwartki do parku przy Domu Kultury ŚWIT, gdzie w otoczeniu zieleni będziemy leniuchować na leżakach i celebrować wakacyjną aurę.

„Dzikie muzykowanie w Świcie” to cykl wydarzeń plenerowych składających się z  koncertów i wyjątkowych warsztatów. Całość dostarczy nam szeroką gamę muzycznych doznań dźwiękowych

Naszym wakacyjnym spotkaniom przyświecać będzie myśl “Radość, muzyka i spokój“.  W tę muzyczną wędrówkę wyruszymy pod okiem doświadczonych instruktorów – specjalistów w swojej dziedzinie. Z ich pomocą będziemy próbować swoich sił m.in. w grze na bębnach czy na ukulele, popracujemy nad brzmieniem i głosem.

Na nasz cykl składają się łącznie cztery warsztaty tematyczne:

  • Warsztaty śpiewu białego Prowadząca: Aleksandra Kowalczyk
  • Warsztaty muzyki improwizowanej Prowadząca: Martyna Sabak
  • Warsztaty bębniarskie Prowadzący: Ryszard Bazarnik*
  • Warsztaty gry na ukulele Prowadzący: Konrad Pajek*

* na warsztaty bębniarskie i gry na ukulele zapewniamy instrumenty

Warsztaty skierowane są do osób dorosłych. Wstęp na wszystkie zajęcia jest darmowy, jednak obowiązują zapisy. Zgłoszenia przyjmują Sebastian email: skwiatek@dkswit.com.pl i Kamila email: kwisniewska@dkswit.com.pl.

„Dzikie muzykowanie w Świcie” to także wydarzenia towarzyszące, czyli cztery wyjątkowe koncerty.

Na wakacyjnej scenie wystąpią:

  • Maciek Starnawski 
  • TYNSKY 
  • Martyna Sabak 
  • Paula Biskup 

Po każdym z zaplanowanych koncertów odbędzie się krótka rozmowa z Artystami.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

Wszystkie wydarzenia w ramach wakacyjnego cyklu odbędą się w Parku przy Domu Kultury ŚWIT w Warszawie na ul. Wysockiego 11.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury –państwowego funduszu celowego.  

Warsztaty śpiewu białego | 27.06.24 | godz. 17:00

Biały śpiew to potoczne określenie rodzaju śpiewu w tradycyjnych kulturach słowiańskich. Głos ten nazywa się także nieszkolonym, naturalnym, otwartym, autentycznym, archaicznym. Charakteryzuje się on donośnością, wielką siłą, przenikliwością i ostrością. Tradycyjnie używano go w niektórych pieśniach związanych z otwartą przestrzenią czy obrzędowych. Współcześnie na warsztatach biały śpiew służy do otwierania głosu, zwiększania jego mocy, a także ekspresji. Przede wszystkim jednak do przyjemnego współbrzmienia w grupie! Jest to technika dla każdego – nie trzeba znać nut czy “umieć śpiewać”. Warsztat rozpoczniemy od rozgrzewki – rozruszamy ciało, zrelaksujemy się, pogłębimy oddech, otworzymy gardła. Następnie spróbujemy zestroić nasze głosy, by wreszcie nauczyć się przykładowej pieśni tradycyjnej. Zaśpiewamy ją wspólnie, głośno i z pazurem.

Prowadząca: Aleksandra Kowalczyk – kulturoznawczyni, animatorka kultury, performerka. Zajmuje się głosem praktycznie i teoretycznie. Stypendystka Akademii Muzyki, Tańca i Sztuk Pięknych w Płowdiwie, gdzie studiowała bułgarski śpiew ludowy. Założyła eksperymentalną grupę improwizacji wokalnej Syreny. Współpracowała z magazynem o muzyce współczesnej „Glissando” oraz Teatrem Węgajty. Śpiewa w zespole Córy Mary, wykonującym archaiczne pieśni obrzędowe, oraz współtworzy duet improwizacji elektrowokalnej OM. W swojej pracy skupia się nad poszerzaniem możliwości głosu poprzez ruch, improwizację i techniki wokalne różnych kultur muzycznych.

Koncert Maciek Starnawski | 27.06.24 | godz. 19:30

Wokalista, chórzysta, muzyk sesyjny i multiinstrumentalista. Na scenie muzycznej współpracował m.in. z Krzysztofem Zalewskim, Ralphem Kamińskim czy Skubasem. Obecnie porusza serca słuchaczy autorskimi utworami, zapraszając ich do swojego świata. Do tej pory mieliśmy możliwość poznać takie utwory jak m.in. „Spokój”, „Wiosna Miast” i „Pani z Telefonu” z Aleksandrą Radwan. Maciek ma na swoim koncie również pracę przy wielu produkcjach telewizyjnych, m.in. The Voice of Poland, Bitwa na Głosy czy Star Voice.

Maćkowi na scenie towarzyszyć będzie Tomasz Pfeiffer.

Warsztaty muzyki improwizowanej | 04.07.24  | godz. 17:00

Spotkanie, podczas którego uczestnicy będą mogli wspólnie stworzyć nowe dźwięki i muzykę. Uczestnicy poznają w jaki sposób można podejść do improwizacji i stworzą w ten sposób autorski utwór muzyczny na bazie śpiewu i wszystkich zebranych instrumentów. Poznają tajniki pracy nad własnymi zdolnościami wokalnymi, a sam program zajęć będzie swego rodzaju “zabawą głosem”. Instruktor będzie przewodnikiem muzycznej wędrówki, w ramach której każdy będzie mógł zaproponować kolejne dźwięki, którymi będzie podążała grupa. Będą to zajęcia przede wszystkim skierowane na otwartość umysłu i budowanie muzyki na bazie naturalnych predyspozycji i walorów.

Prowadząca: Martyna Sabak – absolwentka kierunku Jazz i Muzyka Estradowa UMCS w Lublinie oraz wokalistyki jazzowej w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Aktorka, wokalistka, instruktorka wokalu, związana z Lubelską Szkołą Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Założycielka zespołu B6, animatorka kultury. W 2023 r. wydała swoją solową płytę.

Koncert TYNSKY | 04.07.24 | godz. 19:30

Z muzyką związany jest od 3. roku życia, a pierwszą gitarę kupił na pchlim targu. Sam komponuje, produkuje oraz pisze teksty w języku angielskim.

Pomimo młodego wieku zdążył trafić na billboard na Times Square, supportować zespół Simply Red w łódzkiej Atlas Arenie oraz pracować z artystami oraz producentami z całego świata. W 2021 roku wydał debiutancką EP-kę „See what’s on my mind”,  na której znalazł się m.in. utwór „Magical” wyróżniony przez kultowy magazyn Rolling Stone. Jego twórczość pełna jest refleksyjnych, często nastrojowych kawałków, a głęboki wokal zaskakuje dojrzałością.

Warsztaty bębniarskie | 22.08.24 | godz. 17:00

Zajęcia będą nawiązywały do tradycji i korzeni, do archetypów kultury, jakimi jest instrument obecny od pokoleń – bębny. Warsztaty będą opierały się na dużej dawce empatii, gdzie istotne będzie wsłuchiwanie się w wydobywane dźwięki.

Podczas spotkania uczestnicy nauczą się właściwych uderzeń, ale również zrozumieją ich indywidualny wkład i wartość, jaką wnoszą dla całego zespołu. Ważne będzie wsłuchiwanie się w dźwięki, jakie wybrzmiewają od innych uczestników, ale również od siebie samego.

Warsztaty zakończą się wspólnym zagraniem improwizowanego utworu, gdzie każdy będzie mógł wymyśleć własny pomysł na jego kontynuację. Kierunek powstałej pieśni będzie zależny od każdego z uczestników. Powstanie twórcza i wsłuchująca się w siebie nawzajem orkiestra.

Prowadzący: Ryszard Bazarnik – animator, artysta, wykładowca, prowadzący bębniarskie warsztaty artystyczne i integracyjne w Polsce, w Europie i w Azji. Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie perkusji oraz Kursów Interpretacji Muzycznej Centre Acanthes w Avignon.

Koncert Martyna Sabak  | 22.08.24 | godz. 19:30

 „Byłam, jestem, będę” 

Solowy album Martyny Sabak to novum na polskim rynku muzycznym. 10 autorskich utworów. Album powstał w kolektywie z Adamem Jarzmikiem. Teksty są autorstwa Martyny, melodie to mieszanka wspólnej pracy, a aranżacje i kierownictwo muzyczne to zasługa Adama.

Konwencja płyty jest nietuzinkowym połączeniem zapamiętywalnych melodii z jazzowym sznytem. Stylistyka muzyczna jest oparta o soul, modern jazz i blues.Teksty są o miłości – tej do siebie, partnerskiej, rodzinnej, przyjacielskiej, dobrej, trudnej i różnej. Kojący głos Martyny i wysublimowane dźwięki zespołu to tonizująca strefa relaksu. Coś dla ucha konesera i everyday’owego słuchacza. Pobujajmy się w jednym rytmie.

Na płycie Martynie towarzyszą także kultowe polskie nazwiska ze świata muzyki jazzowej i nie tylko. To wybitni przedstawiciele młodego pokolenia muzyków, na co dzień udzielający się aktywnie na scenie w różnych projektach muzycznych. Tym razem usłyszymy utwory w klimatycznej i kameralnej wersji na duet wokal i piano. Martynie na scenie będzie towarzyszył Adam Jarzmik.

 

FINAŁ DZIKIEGO MUZYKOWANIA W ŚWICIE

Warsztaty gry na ukulele | 29.08.24 | godz. 17:00 i 18:00

Ukulele to instrument, o którym jeszcze dosłownie kilka lat temu słyszało niewielu. W tej chwili szturmem wchodzi do popkultury, a artyści coraz częściej doceniają jego łagodne, przyjemne brzmienie. Ukulele jest instrumentem przyjaznym, który świetnie się sprawdzi w przypadku osób chcących rozpocząć przygodę z muzyką, grać podczas wakacyjnych wypadów, pisać własne piosenki. Warsztaty mają na celu pokazanie możliwości zastosowania ukulele, nie tylko jako instrumentu akompaniującego.

Prowadzący: Konrad Pajek – ukończył Uniwersytet Świętokrzyski na kierunku Wychowanie Artystyczne (muzyka) w 2005 r. Jest autorem piosenek, aranżerem, gitarzystą, basistą. Pisał muzykę do reklam, piosenki dla dzieci, a nawet utwór hiphopowy promujący wolontariat. Jest pomysłodawcą i liderem zespołu Bracia Pajek, który w sposób czadowy wykonuje muzykę wiejskich skrzypków z okolic Radomia oraz muzykę z regionu świętokrzyskiego. Jako wokalista i instrumentalista współpracował z projektem Amarok oraz Colinem Bassem. Od ponad 20 lat uczy gry na gitarze.

Koncert Paula Biskup | 29.08.24 | godz. 19:30

Część słuchaczy kojarzy ją jako finalistkę programu Mam Talent, gdzie zdobyła Złoty Przycisk, przenoszący ją z przesłuchań prosto do półfinału. Programu nie wygrała, ale patrząc na zainteresowanie jej twórczością po programie – nie musiała. Nieodłącznie kojarzona z gitarą jest najlepszym przykładem samouka, który pojawia się „znikąd” i zachwyca każdego, kto poświęci mu choć chwilę. Sama pisze i komponuje. W tekstach opisuje emocje swoje, ale i innych, bo uważnie obserwuje otaczający ją świat. Wszyscy, niezależnie od płci i wieku, odnajdą w twórczości Pauli cząstkę siebie.

Jesienią 2023 r. Paula Biskup wydała swoją debiutancką EP-kę „Fatalna Dziewczyna”. Najnowszy singiel Pauli Biskup to „Nie szkodzi” z Piotrem Odoszewskim.

Dostępność strony

Zakupy dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej:
- Zakup projektora cyfrowego (2018)
- Modernizacja aparatury kinowej wraz z elementami widowni Kina ŚWIT (2016)
- Modernizacja ekranu kinowego i powiększenie macierzy serwera Doremi (2014r.)
- Modernizacja nagłośnienia Kina "Świt" (2013r.)
- Modernizacja systemu sprzedaży i rezerwacji biletów w Kinie „Świt” (2012r.)
Zakup cyfrowej konsolety sterowania dźwiękiem dofinansowano
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego