Futurystyczna wizja przyszłości jaką Fritz Lang przedstawił w produkcji „Metropolis” (1927) niejednokrotnie była inspiracją dla muzyków, filmowców, architektów, a nawet dla projektantów mody.
Nie tylko przedstawiona formuła państwa totalitarnego, obraz ludu robotniczego oraz elit rządzących, ale również postać człowieka-robota zostały skopiowane później w filmach, teledyskach muzycznych i na modowym wybiegu.
Pierwszym skojarzeniem z robotem Marią jest niewątpliwie wykreowana przez Georga Lucasa postać droida C-3PO w filmach z serii „Gwiezdne wojny”. C-3PO jest co prawda „mężczyzną”, niemniej widać w nim ogromne podobieństwo do pierwowzoru z „Metropolis”.
Fani gwiezdnej sagi skojarzyli nawet obie postacie na ilustracjach i w memach.
Wśród artystów, którzy w swojej twórczości zdecydowali się na nawiązanie do filmu Fritza Langa są m.in. zespół Queen (teledysk do piosenki „Radio GaGa”, w którym pojawiają się ujęcia z „Metropolis”) – później Freddie Mercury również umieścił kadry z filmu w swoim teledysku do utworu „Love Kills”, Madonna (teledysk do piosenki „Express yourself”) czy Lady GaGa utrzymując scenografię swojej trasy koncertowej Enigma w klimacie futurystycznego świata z filmu.
Inspirację mechaniczną postacią widzieliśmy również w jednej ze scen filmu „Bodyguard”, w której kostium Whitney Houston nawiązuje właśnie do Marii.
Tego typu nawiązania w kulturze współczesnej pojawiają się do dziś. Jest to dowód na ponadczasowość filmowego dzieła Fritza Langa z 1927 roku i aż trudno uwierzyć, że zaraz po swojej premierze „Metropolis” omal nie doprowadził do bankructwa wytwórni UFA, albowiem był jednym z najdroższych produkcji czasu niemieckiego ekspresjonizmu – co nie przełożyło się na zyski.
W niedzielę 27 marca o godz. 18.00 zapraszamy do Domu Kultury Świt na specjalny pokaz filmu „Metropolis” z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Czerwie. Będziecie mogli na własne oczy (i uszy) przekonać się co takiego szczególnego jest w tej produkcji. Być może również Was zainspiruje?