Z ogromną radością i satysfakcją prezentujemy Państwu nasz cykl realizowany w Domu Kultury Świt – Kultura w Świcie.

Kultura w Świcie to premierowa seria spotkań z twórcami, ludźmi sztuki, animatorami i aktywistami. Muzycy, pisarze, poeci, nieraz mieszkańcy naszej dzielnicy, zawsze osoby twórcze. Autorzy ciekawych projektów, wydarzeń artystycznych, wyjątkowych dzieł. Czego ostatnio dokonali, jakie zajęcia wykonują, kim są i jaką dziedziną sztuki chcą się z nami podzielić? Opowiadają nam o tym, podczas kameralnych spotkań w DK Świt, które prowadzi Maciej Szajkowski.

Kultura w najlepszym wydaniu, zapraszamy!

29.04.2021 DEZERTER

Gdyby wskazać jeden z najważniejszych polskich zespołów, konsekwentnie realizujący idee niezależności, bezkompromisowości i wolności w muzyce i życiu, bezwzględnie będzie to warszawski Dezerter. Teksty piosenek autorstwa Krzysztofa Grabowskiego – perkusisty, ale również redaktora muzycznego w magazynie „Teraz Rock” oraz radiu „Nowy Świat”, stały się hymnami pokolenia lat 80/90, prawdziwymi hymnami wolności. 1 maja zespół obchodzić będzie swój mały jubileusz – 40 lecie działalności. W kontrze do establishmentu, kontestując system, punktując społeczne i polityczne patologie – to jedyna taka formacja na firmamencie. Goście – Robert „Robal” Matera – gitarzysta i wokalista oraz Krzysztof Grabowski – perkusista i autor tekstów opowiedzą o burzliwej, 40 letniej historii formacji, ale również o ostatniej, głośnej płycie – „Kłamstwo to nowa prawda”.    

18.05 2021 r. HUBERT DOBACZEWSKI w kręgach bohemy reakcyjnej i Podziemia znany jak Spięty–  muzyk, kompozytor, wokalista, gitarzysta. Jeden z najlepszych autorów tekstów. Jego piosenki stały się współczesnymi evergreenami kontestacji, trafnie opisującymi stan ducha pokolenia lat 70. i 80. Z wykształcenia magister ekonomii. Współzałożyciel zespołu Lao Che. Prowadzi także solową działalność artystyczną.

Karierę muzyczną rozpoczynał, grając w metalowych zespołach Aberration oraz Hope I. W latach 1998–2003 występował z hip-hopową grupą Koli, nagrywając z nią album „Szemrany”. Jest też autorem wszystkich tekstów na tej płycie. Muzyka Koli uchodzi za pionierską i progresywną interpretację folkloru Warszawy, odważnie, nieraz przewrotnie podejmując wątki szemranych ballad, stołecznych szwarccharakterów, grandziarzy, szopenfeldziarzy, ulicznic oraz dołków, melin, miejskich zauków wyjętych spod prawa, a także popkulturowych ikon klasy C, dekady lat 80.  

Od roku 1999 jest wokalistą i gitarzystą zespołu Lao Che. Współtworzył albumy: Gusła, Powstanie Warszawskie, Gospel, Prąd stały / Prąd zmienny, Soundtrack, Dzieciom i Wiedza o społeczeństwie.

W grudniu 2006 r. zaśpiewał na koncercie Armii utwór Opowieść zimowa. Rok później był jednym z gości na pożegnalnej trasie Pidżamy Porno. Zaśpiewał wraz z zespołem dwa jego utwory: Wieczność oraz Chłopcy idą na wojnę. W 2008 i 2009 r. występował gościnnie na koncertach Strachów na Lachy, wykonując utwory: Fabryka (z repertuaru Dezertera) i Wariat (z repertuaru Rejestracji). Pojawiał się także na scenie podczas pojedynczych koncertów Frutti di Mare. W 2009 r. wystąpił na albumie Sulphur Phuture (solowy projekt Rafała „Praczasa” Kołacińskiego), a w 2011 uczestniczył w projekcie R.U.T.A., który zaowocował płytą „Gore”.

16 listopada 2009 miał premierę jego solowy album muzyczny pt. Antyszanty, wydany nakładem Antena Krzyku / Opensources.

30 lipca 2012 podczas uroczystości w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odebrał Srebrny Krzyż Zasługi za „działalność na rzecz popularyzacji i upamiętniania Powstania Warszawskiego”.

U nas w „Kulturze w Świcie” otrzyma symboliczne podziękowania za dotychczasową twórczość literacko – muzyczną oraz opowie o kulisach swojej drugiej solowej płyty „Black Mental”.

25.05.2021 r. THE STUBS

Warszawskie trio artystowsko – ekscentryczne. Swoją muzykę określają mianem „niskobudżetowego rock’n’rolla”. Na koncie mają cztery płyty. Każda przewrotnie podejmuje kwestie egzystencjalne oraz społecznej alienacji. Do czasu pandemii zespół nieustannie koncertował w kraju i zagranicą. W sierpniu 2015 ich występ zarejestrowała kultowa rozgłośnia KEXP z Seattle. Culture.pl pisze o nich:

„Choć muzycy wywodzą się ze sceny punkowej i hardcore’owej, od początku upodobali sobie brudnego, niechlujnego rock and rolla (…). To muzyka ekstatyczna i straceńcza, odwołująca się do nagrań starych zespołów MC5, The Stooges czy Black Flag, których tropem szły takie rockandrollowe grupy, jak Electric Frankenstein czy Turbonegro (ten ostatni to jedyny w tym gronie zespół nieamerykański – pochodzą z Norwegii). Głos i gitara Szkieli wywołują zaś skojarzenia z Mudhoney czy Motörhead.

Zapraszamy do obejrzenia wszystkich odcinków Kultury w Świcie, naszymi gośćmi byli :

Mamadou Diouf  link: https://tiny.pl/rscbh

Włodek „Paprodziad” Dembowski link: https://tiny.pl/r8pwg

Piotr Piszczatowski link: https://tiny.pl/r26m5

Bartek Nazaruk link: https://tiny.pl/r26m1

Karolina Jastrzębska link: https://tiny.pl/r26mj

Krzysztof Halicz link: https://tiny.pl/r26mp

Tomasz Ostrowski link: https://tiny.pl/r26ml

Grubson link: https://tiny.pl/rvff5

 

 

Dostępność strony

Zakupy dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej:
- Zakup projektora cyfrowego (2018)
- Modernizacja aparatury kinowej wraz z elementami widowni Kina ŚWIT (2016)
- Modernizacja ekranu kinowego i powiększenie macierzy serwera Doremi (2014r.)
- Modernizacja nagłośnienia Kina "Świt" (2013r.)
- Modernizacja systemu sprzedaży i rezerwacji biletów w Kinie „Świt” (2012r.)
Zakup cyfrowej konsolety sterowania dźwiękiem dofinansowano
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego