Z ogromną radością i satysfakcją prezentujemy Państwu nasz cykl realizowany w Domu Kultury Świt – Kultura w Świcie.

Kultura w Świcie to premierowa seria spotkań z twórcami, ludźmi sztuki, animatorami i aktywistami. Muzycy, pisarze, poeci, nieraz mieszkańcy naszej dzielnicy, zawsze osoby twórcze. Autorzy ciekawych projektów, wydarzeń artystycznych, wyjątkowych dzieł. Czego ostatnio dokonali, jakie zajęcia wykonują, kim są i jaką dziedziną sztuki chcą się z nami podzielić? Opowiadają nam o tym, podczas kameralnych spotkań w DK Świt, które prowadzi Maciej Szajkowski.

Kultura w najlepszym wydaniu, zapraszamy!

Premierowe odcinki „Kultury w Świcie” w kwietniu.

15.04.2021 Mamadou Diouf  

Senegalski wokalista, dziennikarz, animator kultury i działacz społeczny. Od 2007 posiada polskie obywatelstwo.

Z wykształcenia lekarz weterynarii, z powołania muzyk i pisarz. Przewodniczący Polskiego Komitetu ds. Obchodów Międzynarodowego Roku Ludności Pochodzenia Afrykańskiego. Mieszkając w Polsce od 1983 r. pełni rolę popularyzatora kultury afrykańskiej. Tym razem Mamadou opowie o swoich muzycznych dokonaniach z autorską formacją – Sama Yoon i współpracy z innymi twórcami na przestrzeni ostatnich 30 lat oraz swoich ideach upowszechniania tematyki i muzyki etnicznej w Polsce.

22.04.2021 Grubson

Grubson czyli Tomasz Iwanca – polski raper i producent muzyczny. Działalność artystyczną rozpoczął pod koniec lat 90. XX wieku. Występował w formacjach 3oda Kru, Siła-Z-Pokoju i Super Grupa. W 2009 roku nakładem MaxFloRec ukazał się pierwszy oficjalny album rapera zatytułowany O.R.S.

Grubson współpracował z takimi wykonawcami i grupami muzycznymi jak: Pokahontaz, EastWest Rockers, Junior Stress, Jamal, Abradab, Natural Dread Killaz, DJ Feel-X, Rahim, Skorup, Dreadsquad, O.S.T.R., Bob One, PMM czy DonGURALesko. Te doświadczenia przełożył na swój wyjątkowy styl i muzykę, łącząc wiele gatunków i inspiracji. Jest obecnie jednym z najpopularniejszych wokalistów wywodzących się ze sceny alternatywnej. O świadomości, przekazie w piosenkach, zaangażowaniu i poszukiwaniu ideałów we współczesnym świecie – o tym opowie gość specjalny „Kultury w Świcie”.

29.04.2021 DEZERTER

Gdyby wskazać jeden z najważniejszych polskich zespołów, konsekwentnie realizujący idee niezależności, bezkompromisowości i wolności w muzyce i życiu, bezwzględnie będzie to warszawski Dezerter. Teksty piosenek autorstwa Krzysztofa Grabowskiego – perkusisty, ale również redaktora muzycznego w magazynie „Teraz Rock” oraz radiu „Nowy Świat”, stały się hymnami pokolenia lat 80/90, prawdziwymi hymnami wolności. 1 maja zespół obchodzić będzie swój mały jubileusz – 40 lecie działalności. W kontrze do establishmentu, kontestując system, punktując społeczne i polityczne patologie – to jedyna taka formacja na firmamencie. Goście – Robert „Robal” Matera – gitarzysta i wokalista oraz Krzysztof Grabowski – perkusista i autor tekstów opowiedzą o burzliwej, 40 letniej historii formacji, ale również o ostatniej, głośnej płycie – „Kłamstwo to nowa prawda”.     

Zapraszamy do obejrzenia wszystkich odcinków Kultury w Świcie, naszymi gośćmi byli :

Włodek „Paprodziad” Dembowski link: https://tiny.pl/r8pwg

Piotr Piszczatowski link: https://tiny.pl/r26m5

Bartek Nazaruk link: https://tiny.pl/r26m1

Karolina Jastrzębska link: https://tiny.pl/r26mj

Krzysztof Halicz link: https://tiny.pl/r26mp

Tomasz Ostrowski link: https://tiny.pl/r26ml

Zakupy dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej:
- Zakup projektora cyfrowego (2018)
- Modernizacja aparatury kinowej wraz z elementami widowni Kina ŚWIT (2016)
- Modernizacja ekranu kinowego i powiększenie macierzy serwera Doremi (2014r.)
- Modernizacja nagłośnienia Kina "Świt" (2013r.)
- Modernizacja systemu sprzedaży i rezerwacji biletów w Kinie „Świt” (2012r.)
Zakup cyfrowej konsolety sterowania dźwiękiem dofinansowano
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego