W kulturze słowiańskiej Jare Gody (Jare Święto) to kilkudniowy cykl obrzędowy związany z zakończeniem zimy i powitaniem wiosny. Okres zwyczajów i obrzędów magicznych rozpoczynały przygotowania do symbolicznego przepędzenia zimy, które polegało na topieniu lub spaleniu słomianej kukły, zwanej Marzanną. Odbywało się to zwykle w pierwszy dzień wiosny – przypadający w okolicy równonocy wiosennej, 21 marca. Czyniono to przy trzaskaniu z batów, terkocie i klekocie grzechotek, śpiewie i przygrywaniu na wszelkiego rodzaju instrumentach.
Również w Domu Kultury Świt zabrzmią instrumenty i muzyka. W ramach obchodów roku obrzędowego, w sobotę 19 marca odbędzie się wyjątkowy koncert dwóch zjawiskowych zespołów odwołujących się do mitologii słowiańskiej. Zagrają dla Was Żywiołak i Lelek!

👉W programie również zajęcia z przygotowania Marzanny (godziny: 16-18)

Marzanna to kukła symbolizująca boginię w starosłowiańskich obrzędach. Jest ona w rytualny sposób palona bądź topiona w czasie wiosennego Jarego Święta, aby przywołać wiosnę 🌸
Zwyczaj ten, zakorzeniony w obrzędach ofiarnych miał zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku.
 
➡ W najbliższą sobotę, 19 marca o godz. 16.00 zapraszamy wszystkich na zajęcia z przygotowania Marzanny. W tym celu użyjemy wyłącznie materiałów ekologicznych ♻ Spotkanie odbędzie się w ramach Miejski Rok Obrzędowy 2022: Jare Gody.
🙋‍♀️ Zajęcia poprowadzi Monika Szambelan, nasza instruktorka, która znana jest z poszukiwań niebanalnych form wyrazu.
Zgłaszajcie swój udział na adres 📧 wydarzenia@dkswit.com.pl
💰 Zajęcia bezpłatne
➡ Liczba miejsc ograniczona.
Lelek
Żywiołak
🎵 Koncert:
 
⌚ Godz. 20.00
– LELEK
Lelek to łącząca odległe muzyczne światy grupa, reinterpretująca najciekawsze poematy i pieśni odwołujące się do dziedzictwa przedchrześcijańskiej Słowiańszczyzny. Grupa posługuje się oryginalnym instrumentarium, które obejmuje analogowe syntezatory, tradycyjną polską fidel i lirę korbową, bliskowschodnie lutnie oraz etniczne perkusjonalia trzech kontynentów.
⌚ Godz. 21.00
– ŻYWIOŁAK
Twórczość Żywiołaka to trudna do zaszufladkowania eksperymentalna muzyka oparta na cytatach ludowych, wątkach mitologicznych i historycznych, wykonywana na takich instrumentach, jak: lira korbowa, fidel, gęśla, lutnia, gitara basowa, flety, skrzypce, bębny i perkusjonalia. Muzycy eksplorując tradycje ludowe posługują się również nietypowymi i ludowymi technikami wokalnymi.
 
Bilety na koncert dostępne tutaj:
 
 

Dostępność strony

Zakupy dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej:
- Zakup projektora cyfrowego (2018)
- Modernizacja aparatury kinowej wraz z elementami widowni Kina ŚWIT (2016)
- Modernizacja ekranu kinowego i powiększenie macierzy serwera Doremi (2014r.)
- Modernizacja nagłośnienia Kina "Świt" (2013r.)
- Modernizacja systemu sprzedaży i rezerwacji biletów w Kinie „Świt” (2012r.)
Zakup cyfrowej konsolety sterowania dźwiękiem dofinansowano
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego