Projekt “Nisza bez ciszy” to cykl reportaży oraz koncert on-line prezentujący muzyczną twórczość undergroundu z Warszawy i okolic. Projekt jest realizowany przez Dom Kultury Świt w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy. Emisja będzie dostępna dla publiczności w formie online na fanpage’u Domu Kultury Świt w okresie od stycznia do marca. Do projektu zostały zaproszone cztery zespoły prezentujące odmienne gatunki muzyczne: Junk Hustler (rock/metal/grunge), 2Tea2Room2 (rock alternatywny), Killa Familla (hip-hop alternatywny) i Cze Mu Nie? (blues rock).
Jest to muzyka autorska, która powstaje najczęściej w domowych mikro ośrodkach kultury rzadko wychodząc na światło dzienne. Sprawdzamy – jak ma się polski underground?
Wydarzenie prowadzi redaktor Maciej Szajkowski, pomysłodawcą projektu jest Agata Kubrak, a realizacją w pełni zajmuje się DK Świt w Warszawie.
 
Pierwszy reportaż z zespołem Junk Hustler,  odbył się 26 stycznia 2021
 

Junk Hustler to formacja z Warszawy. Od 2015 roku zespół występuje w składzie: Marek (wokal i gitara), Michał (gitara), Jacek (bas) i Norbert (perkusja). Kapela tworzy muzykę będącą swoistym fusion nurtów grunge, metalu i rocka alternatywnego. Kompozycje Junk Hustler są intensywnie nasycone partiami przesterowanych gitar przypominającymi brzmienie sceny z Seattle i uzupełnione bezkompromisowymi partiami gitary solowej. Sekcja rytmiczna trzyma wszystko w pulsującym rytmie, gdzie słychać doskonałą współpracę obu muzyków: basisty i perkusisty. Rozumieją się “w lot” i wzajemnie tworzą ostre rock’n’rollowo-transowe rytmy. Dodatkowo to zestawienie wypełnia wokal, czasem krzykliwy, czasem liryczny, który współgrając z muzyką tworzy niepowtarzalną atmosferę pozostawiając w pamięci nostalgiczne klimaty i przestrzenne doznania. Utwory kapeli są bardzo zróżnicowane pod względem kompozycyjnym, zachowując swoją oryginalność i utrzymując jednocześnie wspólny mianownik – inspirowany muzyką grunge. Warstwa tekstów skupia się na tematyce egzystencjalnej, relacji międzyludzkich i tym wszystkim co dotyczy emocjonalności człowieka i jego przeżyć, doświadczeń w dzisiejszym trudnym świecie. Zespół od 2017 rozwija intensywnie repertuar i działalność koncertową zyskując sympatię publiczności i rosnące grono fanów, grając kolejne koncerty głównie na warszawskich i mazowieckich scenach. Obecnie zespół pracuje w studiu nad nagraniem materiału na debiutancką EPkę. W dalszej perspektywie ma powstać ich pierwszy pełnometrażowy album. Równocześnie trwają prace nad nowymi utworami.

W ramach II odsłony oddolnej akcji bezpośredniej pod kryptonimem „Nisza Bez Ciszy”, tym razem Jerzy Stępniewski aka Easy Jerzy i Killa Familla!
Easy Jerzy to ksywa Baszy z Zacisza, Szamana i Wiedźmina, erudyty ulicznej rozkminy i lirycznej awantury, twórcy supadupa free style’u – Jerzego Stępniewskiego, na Green Poincie nazywanego „Easy MC Jerry” – listen to me do cholery. Jerzy jest synem Marii, poety i piewcy transcendencji, Wiesława, a także bratem Andrzeja – informatyka, grafika, hakera i muzyka oraz Zibi Funkovicha, czyli Zbigniewa Stępniewskiego, obecnie samozwańczo przedstawiającego się jako „Zbigi Man”, chwilowo na uchodźctwie.

Zapraszamy na III odcinek cyklu “Nisza bez ciszy”. Tym razem nadajemy z ul. Białostockiej, gdzie próby realizuje szerzej nieznany ensambl, pod zdumiewającą nazwą 2Tea2Room2.

2Tea2Room2, czyli słowiańsko-iberyjski konglomerat słowno-muzyczny o zgoła brytyjskiej, aczkolwiek chwytającej za serce i duszę swoją rytmiką nazwie. Funk, blues, rock, jazz, reggae etc. to tylko przyprawy z szufladek, z których można czerpać do woli. 2T2R2 czerpie, miesza i ugniata, tak aby wyszło czasem słodziutkie ciasteczko, a niekiedy soczyste mięcho.
Skład zespołu to:
Sergio Santos – wokal
Andrzej Wierzbowski – saksofon
Przemysław Gracel – gitara
Marcin Maleszewski – bas
Bartosz Miecznikowski – perkusja.

Dostępność strony

Zakupy dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej:
- Zakup projektora cyfrowego (2018)
- Modernizacja aparatury kinowej wraz z elementami widowni Kina ŚWIT (2016)
- Modernizacja ekranu kinowego i powiększenie macierzy serwera Doremi (2014r.)
- Modernizacja nagłośnienia Kina "Świt" (2013r.)
- Modernizacja systemu sprzedaży i rezerwacji biletów w Kinie „Świt” (2012r.)
Zakup cyfrowej konsolety sterowania dźwiękiem dofinansowano
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego