Kategoria wiekowa: przedszkola, szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe

Balet klasyczny w prologu i czterech aktach.

„Don Kichot” to jeden z najsłynniejszych baletów klasycznych przepełniony humorem, niesamowitą energią i hiszpańskim temperamentem. Ekspresyjna muzyka, niecodzienne kostiumy, różnorodność scen oraz tańców, mnóstwo ciekawych charakterów i wiele emocji – zapraszamy zarówno tych najmłodszych widzów jak i troszkę starszych!

Choreografia oparta na oryginalnej wersji Mariusa Petipy
Muzyka: L. Minkus
Kostiumy i scenografia: N. Żuk
Premiera: 7 kwietnia 2019, Warszawa
Czas trwania: 85 minut
Wiek widza: od 4 do 100 lat

Prolog
Don Kichot czyta księgę opowiadającą o rycerzach i ich wielkich zwycięstwach. Decyduje się wyruszyć w daleką podróż, która i jemu przyniesie sławę. Na swojego towarzysza wybiera ciekawskiego świata choć niewielkiego Sancho Panza.

Akt I
Ruchliwa ulica w Barcelonie. Kitri (córka karczmarza) wraz z przyjaciółmi oraz jej ukochanym Basilio tańczą i bawią się na ulicach miasta. Ojciec Kitri – Lorenzo nie jest zachwycony wybrankiem swojej córki. Wygania Basilio. Zamiast fryzjera, pragnie by poślubiła ona bogatego (choć niezdarnego i bardzo specyficznego) Gamache. Kitri jednak nie zamierza wypełnić woli ojca, odmawia jakiegokolwiek kontaktu z bogatym młodzieńcem

W momencie gdy Lorenzo planuje zaślubiny swojej córki z Gamache zjawia się Don Kichot w towarzystwie Sancho Panza. Lorenzo gości Don Kichota w swojej karczmie. Gdy Sancho zostaje na ulicy sam ludzie zaczynają go zaczepiać i wyśmiewać za niski wzrost oraz specyficzny wygląd. Don Kichot ratuje swojego towarzysza z opresji.

Kiedy weszcie Don Kichot dostrzega Kitri myśli, że jest ona piękną Dulcyneą, którą widział we śnie jako wybrankę swojego życia. Ale Kitri znika. Wraz z Basilio oraz przyjaciółmi ucieka przed ojcem. Don Kichot, Lorenzo i Gamache rozpoczynają poszukiwania dziewczyny.

Akt II
Basilio wraz z Kitri i przyjaciółmi ukrywają się w tawernie, gdzie doskonale się bawią. Ich radość nie trwa jednak długo, ponieważ zostają nakryci przez ojca, który chce żeby Kitri natychmiast poślubiła Gamache. Basilio jednak próbuje oszukać ojca. W zmowie z Kitri udaje, że z powodu nieszczęśliwej miłości odbiera sobie życie, a Kitri rozpacza nad ciałem ukochanego. Don Kichot posądza Lorenzo o śmierć chłopaka, nieustępliwość i serce z kamienia wobec zakochanych. Zastraszając ojca mieczem zmusza go aby zgodził się na ślub Kitri z fryzjerem. Basilio nie musi już udawać martwego, wstaje na nogi i wraz z Kitri dziękują rycerzowi za okazaną pomoc.

Akt III
Don Kichot i Sancho Panza wyruszają w dalszą podróż. Dostrzegają oni wiatraki, które dla Don Kichota wydają się być potworami ogromnych rozmiarów. Zaczyna z nimi walczyć, ale na próżno. Rycerz upada na ziemię i ze zmęczenia zasypia

We śnie widzi Dulcyneę – wybrankę swojego życia w otoczeniu driad i wróżek.

W tym samym czasie Sancho Panza wyrusza do zamku prosić Króla i Królową aby przyjęli Don Kichota. Udaje mu się przekonać Królewską parę, która zaprasza śniącego rycerza na swój dwór.

Akt IV
Zamek. Wszystko jest już gotowe na powitanie Don Kichota. Król i królowa słysząc o szczęśliwej historii miłości Kitri i Basilio od Sancho Panza postanowili wyprawić im wesele w murach ich zamku. Don Kichot widząc Kitri ponownie jest przekonany, że jest ona wybranką jego życia. Parze królewskiej udaje się jednak wytłumaczyć, że jest to tylko córka karczmarza, ta sama, której pomógł poślubić miłość jej życia – Basilio. Wszyscy świętują szczęście pary młodych.

A wszystko dzięki śniącemu rycerzowi oraz jego przyjacielowi.

Cena: 30 zł. Opiekunowie 1 zł.
Rezerwacje pod numerem telefonu: 22 811 01 05, wew. 116 lub mailowo:
pwozniak@dkswit.com.pl

Dostępność strony

Zakupy dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej:
- Zakup projektora cyfrowego (2018)
- Modernizacja aparatury kinowej wraz z elementami widowni Kina ŚWIT (2016)
- Modernizacja ekranu kinowego i powiększenie macierzy serwera Doremi (2014r.)
- Modernizacja nagłośnienia Kina "Świt" (2013r.)
- Modernizacja systemu sprzedaży i rezerwacji biletów w Kinie „Świt” (2012r.)
Zakup cyfrowej konsolety sterowania dźwiękiem dofinansowano
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego