Zapraszamy na XI Edycję Festiwalu Muzyki Etnicznej Korzenie Europy 2025.

Już w niedziela 1 czerwca 2025 godz. 14:00-21:30 w Parku Bródnowskim odbędą się koncerty, warsztaty i animacje.
Wstęp wolny!

Festiwal Muzyki Etnicznej „KORZENIE EUROPY” poświęcony jest kulturom etnicznym Polski i Europy, ale nawiązuje również do archeologii oraz antropologii. W trakcie trwania festiwalu popularyzujemy muzykę ludową i folkową, a także naukę i edukację historyczną oraz szerzymy wiedzę na temat kultury regionu Mazowsza. Jest to integracja różnych środowisk Europy Środkowo-Wschodniej poprzez sięganie do wspólnych korzeni, budowanie nowych więzi społecznych oraz propagowanie tradycyjnej sztuki ludowej i wykorzystanie jej źródeł we współczesnej kulturze.

Wydarzenie ma charakter wielowymiarowy, który przedstawia odbiorcom bogactwo kulturowe regionu i przybliża różnorodność́ tradycji wykonawczych, śpiewaczych, ale także obrzędowych. Ponadto wpływa na zmianę̨ stereotypowego postrzegania kultury ludowej jako jednolitej i ograniczonej do sfery folkloryzmu czy hermetycznego zestawu środków wyrazu. Festiwal już od wielu lat buduje sieć międzyludzką̨ sięgającą do korzeni i ich współczesnych interpretacji, łącząc ludzi różnych proweniencji i pokoleń.

Festiwal to wreszcie wspólne działania społeczności lokalnej – zapraszamy m.in. na warsztaty dla dzieci i młodzieży. Jednak niewątpliwie najbardziej oczekiwanym punktem programu są koncerty muzyczne.

W trakcie jedenastoletniej tradycji wydarzenia, na scenie Korzeni Europy wystąpili już m.in.: HUUN-HUUR-TU, KAPELA ZE WSI WARSZAWA, KAYAH I TRANSORIENTAL ORCHESTRA, ŻYWIOŁAK, MARIA POMIANOWSKA, TREBUNIE TUTKI, PSIO CREW, OPOCZNO, DZIADY KAZIMIERSKIE, WARSZAWSKIE COMBO TANECZNE, VAVAMUFFIN, JUSTYNA JARY & ALEGANCKA KAPELA, RAPTON – BILON (Hemp Gru), CRIMINAL TANGO, GOORAL, HAJDA BANDA, KOSMICZNI WARSZAWA.

Program wydarzenia:

Godz. 14:00 – 18.00 – strefa festiwalowa | warsztaty i animacje dla dzieci

Godz. 16:00 – koncert zespołu LAPOSA JULCSI – (Węgry)

Godz. 17.00 – koncert zespołu NAME IT SOUND

Godz. 18.00 – koncert zespołu BUM BUM ORKESTAR

Godz. 19.00 – koncert zespołu CZEREMSZYNA

Godz. 20.20 –  koncert zespołu HABAKUK*

*godziny wydarzenia mogą ulec nieznacznym zmianom.

Dyrektorem artystycznym przedsięwzięcia od samego początku jest Maciej Szajkowski – uznany muzyk, dziennikarz radiowy, znawca i propagator muzyki etnicznej.

Link do wydarzenia na FB: https://fb.me/e/6DLM1RCdz

Wydarzenie objęte jest Honorowym Patronatem Przewodniczącego Rady Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy Michała Jamińskiego oraz Burmistrza Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy Krzysztofa Miszewskiego.

Patroni medialni: Radio Kampus, TVP Kultura, waw4free – w Warszawie za darmo, Pismo Folkowe, Independent.pl, Informator Stolicy, Kulturaludowa.pl, strefamusicart.pl.

Partnerzy: NAMASTE INDIA, Instytut Liszta Warszawa – Liszt Intézet Varsó.

N4ME IT SOUND

Dwoje miłośników muzyki, dobrego życia i rowerów. W zdecydowany sposób manifestują światu swoje zaangażowanie w muzykę i szeroko pojęte środowisko. Mocne basowe uderzenia, inspirowane sceną UK DUB przeplatają rodzimymi słowiańskimi melodiami.DUBOFOLK, to projekt, który od 2018 roku rozwija się i nabiera kształtu. W 2025 ukazała się płyta cała poświęcona treściom inspirowanym polską ludowizną, pomieszanym z mocnym basowym brzmieniem, białym śpiewem oraz dźwiękami liry korbowej czy melodiki. Autorskie treści, które opisują ze słowiańskim zadziorem i ludowym sznytem to, co nas otacza. W 2020 roku wydali autorską płytę Forward. W 2021 roku nakładem francuskiej wytwórni Emana Sound, razem z Mr Zebre wypuścili singiel „Here we are”, którego posłuchać można na winylowym nośniku. Zwiedzając kraj szerzą pozytywną energię i zachęcają do uniesienia się na muzycznej fali, okraszonej starannie wypracowanym przekazem.Swoją muzyką N4ME IT SOUND dzielili się podczas m.in. Wolimierz Festiwal, Peunia Festiwal, Bass Station, Dub Weekender oraz wielu wielu innych wydarzeń. Sami organizują cykl imprez ŁDZ DUB CLUB, współpracują ze Stodoła Soundsystem, by rozbudzić dubowy klimat w Łodzi.  

 
LAPOSA JULCSI 
To akustyczna, autentyczna i melodyjna muzyka ludowa. Julcsi Laposa, muzyk ludowy z Zala, jest aktywną uczestniczką scen krajowych i międzynarodowych. Podróżowała do wielu krajów, pieśni innych kultur i ludów zawsze miały na nią wielki wpływ, dlatego przez wiele lat kumulowała uczucia i przeplatanie się, aby kształtować i wykonywać muzykę ludową w innym przebraniu, przekraczając „granice”. Tak narodziła się formacja Zespołu.
W skład zespołu wchodzą:
Julcsi Laposa – śpiew, skrzypce
Károly Horváth Jr. – altówka, wokal, instrumenty klawiszowe
Albert Nagy – skrzypceLászló Soós – altówka, gitara, śpiew

Márton Tímár – kontrabas.  

HABAKUK 
Habakuk powstał w 1990 roku w Częstochowie i jest jednym z najważniejszych i najbardziej znanych polskich zespołów reggae. Przez zespół przewinęło się kilkudziesięciu muzyków. Mają na koncie 8 płyt długogrających, kilkanaście singli oraz jedną płytę DVD. Jedną z najważniejszych ich płyt z pewnością był album “A ty siej…” z piosenkami Jacka Kaczmarskiego w wersji reggae. Rewolucyjne i przebojowe aranżacje w jamajskich rytmach, połączone ze znakomitymi tekstami barda dały świetny efekt i sprawiły, że Habakuk od tej pory stał się popularny w szerokich kręgach. Zespół ma na koncie współpracę z wybitnymi artystami światowej sceny reggae – Donem Carlosem czy Mikey Dread oraz całą plejadą polskich wykonawców: Muńkiem Staszczykiem, Renatą Przemyk, Sidneyem Polakiem, Juniorem Stressem i innymi. Habakuk zagrał na wszystkich największych polskich festiwalach. Jednym z najbardziej prestiżowych momentów w karierze zespołu był występ angielskim Glastonbury jako pierwszy zespół z Europy Wschodniej. Grupa wzięła też udział w projekcie “Jest dobrze Himilsbach Maklakiewicz”, poświęconym pamięci tych dwóch znakomitych aktorów. Echa Habakuka wybrzmiewają również w zgoła innym zespole Makabunda.Hababuk w 2015 roku wraz z Kalokagathos, 6-osobowym żeńskim zespołem wokalnym, wydał wysoko oceniany i bardzo oryginalny w koncepcji album „Regrowth”. 2020 rok przyniósł reedycję pamiętnego albumu „Mniam! Mniam! REGE!” – tym razem w formie podwójnego winyla wzbogaconego o utwory z wydanego w 2000 roku maxi-singla „Rub Pulse”. W 2021 Habakuk wypuścił teledysk z odświeżoną wersją utworu „Jedność”.Zespół jest wyjątkowo związany z ORF – tutaj miało miejsce wiele ich znaczących koncertów, a wokalista Broda współodpowiedzialny jest za pierwszy ostródzki hymn, nagrany wespół z Jarexem z Bakshish.  
 

CZEREMSZYNA

Mówią o sobie „Podlaska Hodowla Muzyki Żywej”, to aktualnie jeden z najlepszych muzycznie i jeden z najbardziej oryginalnych zespołów  muzyki folk w Polsce. Został założony w 1993 r., w ośrodku kultury w niewielkiej miejscowości Czeremcha na Podlasiu przy granicy z Białorusią. O początku powstania zespół Czeremszyna jest wierny repertuarowi związanemu z miejscem zamieszkania muzyków –  z tradycyjnymi pieśniami z Podlasia pogranicza polsko- białorusko- ukraińskiego. Te muzyczne pozostałości po wielonarodowym tyglu kulturowym Kresów Rzeczypospolitej zostały przez zespół dostosowane do współczesnych kanonów wykonawczych , a następnie przekształcone w rozbudowane i tryskające autentyczną energią utwory.

Spójny artystycznie , a jednocześnie różnorodny i atrakcyjny repertuar zespołu Czeremszyna, plus bogate instrumentarium i po mistrzowsku opanowane śpiewy wielogłosowe, a także dbałość o wygląd sceniczny oraz profesjonalne podejście do występów – te wszystkie elementy sprawiają, że koncerty grupy przyjmowane są niezwykle pozytywnie przez publiczność w każdym wieku.

Przez ponad 30 lat swojego istnienia zespół Czeremszyna wystąpił na setkach scen koncertowych w Polsce oraz w wielu krajach Europy i na świecie. Bardzo długa jest lista artystycznych osiągnięć grupy, entuzjastycznych recenzji koncertów i wydawnictw oraz śladów obecności w mediach.

BUM BUM ORKeSTAR

Założony w 2014 roku polski zespół muzyczny. Wykonuje utwory, które są połączeniem muzyki bałkańskiej, klezmerskiej oraz polskiej. To wpływy tych trzech muzycznych światów sprawiają, że zespół na scenie potrafi zaskoczyć energią, zaraz potem wzruszyć rzewną melodią, by na koniec zmusić publikę do poruszania ciałem w rytm muzyki. Każdy koncert jest niepowtarzalny i zarazem nieobliczalny. Każdy jest na swój sposób wyjątkowy. Nazwa formacji ściśle wiąże się z muzyką jaką i w jaki sposób wykonują. Bombowa – bo fantastycznie zagrana, bombowa – bo niesie ze sobą taką ilość emocji, energii i mocy, że brak na to opisowej skali. BUM BUM ORKeSTAR to zespół, w którym grają sami soliści, tworząc przy tym „harmonię doskonałą”. Są laureatami najważniejszych festiwali folkowych w Polsce takich jak festiwal polskiego radia „Nowa Tradycja”, „Mikołajki Folkowe”, „Dragon Folk Fest”. Reprezentowali też kraj za granicą, m.in. na największym festiwalu Trąbki Guča’2018, w Serbii.

Skład:

Oliwier Andruszczenko – klarnet, saksofon, wokal, prowadzenie

Mateusz Wachowiak – akordeon , wokal

Bartosz Stępień – sakshorn tenorowy , wokal

Mateusz Sieradzan – tapan , instrumenty perkusyjne , wokal

Piotr Janiec – tuba

Damian Marat – trąbka , wokal

Marek Tyc – realizacja koncertu ( akustyk)

 

Zobaczcie jak się bawiliśmy podczas zeszłorocznej jubileuszowej edycji Korzenie Europy 2024!

CZEREMSZYNA

Mówią o sobie „Podlaska Hodowla Muzyki Żywej”, to aktualnie jeden z najlepszych muzycznie i jeden z najbardziej oryginalnych zespołów  muzyki folk w Polsce. Został założony w 1993 r., w ośrodku kultury w niewielkiej miejscowości Czeremcha na Podlasiu przy granicy z Białorusią. O początku powstania zespół Czeremszyna jest wierny repertuarowi związanemu z miejscem zamieszkania muzyków –  z tradycyjnymi pieśniami z Podlasia pogranicza polsko- białorusko- ukraińskiego. Te muzyczne pozostałości po wielonarodowym tyglu kulturowym Kresów Rzeczypospolitej zostały przez zespół dostosowane do współczesnych kanonów wykonawczych , a następnie przekształcone w rozbudowane i tryskające autentyczną energią utwory.

Spójny artystycznie , a jednocześnie różnorodny i atrakcyjny repertuar zespołu Czeremszyna, plus bogate instrumentarium i po mistrzowsku opanowane śpiewy wielogłosowe, a także dbałość o wygląd sceniczny oraz profesjonalne podejście do występów – te wszystkie elementy sprawiają, że koncerty grupy przyjmowane są niezwykle pozytywnie przez publiczność w każdym wieku.

Przez ponad 30 lat swojego istnienia zespół Czeremszyna wystąpił na setkach scen koncertowych w Polsce oraz w wielu krajach Europy i na świecie. Bardzo długa jest lista artystycznych osiągnięć grupy, entuzjastycznych recenzji koncertów i wydawnictw oraz śladów obecności w mediach.

BUM BUM ORKeSTAR

Założony w 2014 roku polski zespół muzyczny. Wykonuje utwory, które są połączeniem muzyki bałkańskiej, klezmerskiej oraz polskiej. To wpływy tych trzech muzycznych światów sprawiają, że zespół na scenie potrafi zaskoczyć energią, zaraz potem wzruszyć rzewną melodią, by na koniec zmusić publikę do poruszania ciałem w rytm muzyki. Każdy koncert jest niepowtarzalny i zarazem nieobliczalny. Każdy jest na swój sposób wyjątkowy. Nazwa formacji ściśle wiąże się z muzyką jaką i w jaki sposób wykonują. Bombowa – bo fantastycznie zagrana, bombowa – bo niesie ze sobą taką ilość emocji, energii i mocy, że brak na to opisowej skali. BUM BUM ORKeSTAR to zespół, w którym grają sami soliści, tworząc przy tym „harmonię doskonałą”. Są laureatami najważniejszych festiwali folkowych w Polsce takich jak festiwal polskiego radia „Nowa Tradycja”, „Mikołajki Folkowe”, „Dragon Folk Fest”. Reprezentowali też kraj za granicą, m.in. na największym festiwalu Trąbki Guča’2018, w Serbii.

Skład:

Oliwier Andruszczenko – klarnet, saksofon, wokal, prowadzenie

Mateusz Wachowiak – akordeon , wokal

Bartosz Stępień – sakshorn tenorowy , wokal

Mateusz Sieradzan – tapan , instrumenty perkusyjne , wokal

Piotr Janiec – tuba

Damian Marat – trąbka , wokal

Marek Tyc – realizacja koncertu ( akustyk)

MACIEJ SZAJKOWSKI  – pomysłodawca Festiwalu Muzyki Etnicznej KORZENIE EUROPY, Dyrektor Programowy, a zarazem prowadzący festiwal. Politolog, muzyk, producent, wydawca, dziennikarz, menager. Redaktor muzyczny Polskiego Radia. Autor audycji w Polskim Radiu Pr.1 i 4. Laureat Paszportu Polityki 2011 r. w kategorii „muzyka popularna – za pomysły odświeżające polską tradycję w najlepszy z możliwych sposobów”. Zdobywca „Złotej Syrenki” – honorowej odznaki Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, „za pracę społeczną i zasługi dla miasta Warszawy”. Założyciel i muzyk Kapeli ze Wsi Warszawa. Od 1998 r. współpracownik Radiowego Centrum Kultury Ludowej, (RCKL).  Współzałożyciel zespołów Antidotum (hardcore/punk), Yuva Shakti, Bractwo Wianki Samgri (folk/etno) oraz kolektywu Masala Soundsystem. Współtwórca elektro/etnicznego projektu Village Kollektiv. Producent, wydawca. popularyzator muzyki etnicznej. Współzałożyciel wytwórni płytowej i agencji impresaryjnej Open Sources. Współpracownik oficyny Karrot Kommando. Dziennikarz i współpracownik dzienników „Express Wieczorny”, „Sztandar”, periodyków, m.in. „Antena Krzyku”, „Nowa Wieś”, „Machina”, „Gadki z Chatki”, „Pismo Folkowe”,  „Puls Świata”, portali internetowych Folk 24.pl i Serpent.pl. Autor publikowanego w „Nowej Wsi” i „Piśmie Folkowym” cyklu „Muzykanty”, przedstawiającego sylwetki polskich muzyków tradycyjnych, kapele ludowe i zespoły folkowe i alternatywne. Od 2000 roku organizator cyklu koncertów „Muzyka w Muzeum” w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Współzałożyciel  i członek Kapituły Stowarzyszenia „Transetnika”, które organizuje m.in. festiwale „Ethnopolis”, a także cykl „Jedna Europa, wiele kultur” – muzyczny przegląd stolic Europy.
Twórca i założyciel interdyscyplinarnego projektu R.U.T.A. Założyciel zespołu Lelek odwołującego się do historii i mitologii Słowian. Współpracownik Festiwalu Europejskich Szkół Artystycznych i Twórczości 'Kręgi Sztuki” w Cieszynie oraz festiwalu „Folk Fest”w Krotoszynie.

Wydarzenie pod Honorowym Patronatem

Przewodniczącego rady Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy Michała Jamińskiego

oraz Honorowym Patronatem

Burmistrza Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy Krzysztofa Miszewskiego

 

Partnerzy wydarzenia: 

Magyarország Nagykövetsége Varsó | Ministry of Foreign Affairs Republic of Poland 

Źródło dofinansowania: Węgiersko-Polski Program Współpracy Pozarządowej. #pilhun 

Patronat medialny: 

Partnerzy:

Dostępność strony

Zakupy dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej:
- Zakup i montaż ekranu zwijanego w Kinie "Świt" w ramach przedsięwzięcia z zakresu Programu Operacyjnego IV: Rozwój kin, Priorytet I: Modernizacja kin przez Polski Instytut Sztuki Filmowej
- Zakup projektora cyfrowego (2018)
- Modernizacja aparatury kinowej wraz z elementami widowni Kina ŚWIT (2016)
- Modernizacja ekranu kinowego i powiększenie macierzy serwera Doremi (2014r.)
- Modernizacja nagłośnienia Kina "Świt" (2013r.)
- Modernizacja systemu sprzedaży i rezerwacji biletów w Kinie „Świt” (2012r.)
Zakup cyfrowej konsolety sterowania dźwiękiem dofinansowano
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego