Kino Dla Młodych Widzów

ZIMA W KINIE ŚWIT

13-28.01.2018

BILETY: 12 zł, dla grup zorganizowanych: 10 zł
więcej


MAŁY DKF

Cykl Mały DKF pokazuje, że najmłodsi mają własne zdanie, spostrzeżenia i obraz otaczającego nas świata – zdanie, które chcą i chętnie wyrażają na sobotnich spotkaniach Małego DKF-u. Jest to cykl umożliwiający dzieciom i młodzieży spotkanie z kinem (zarówno z klasyką, jak i twórczością współczesną), pogłębienie ich wiedzy z zakresu historii, sztuki, społeczeństwa a przede wszystkim rozwijający ich wrażliwość oraz przygotowujący do samodzielnego i świadomego obcowania z kulturą. W tym roku będziemy poruszać szeroko pojęty temat FILOZOFII. Po zeszłorocznych rozmowach związanych z tolerancją, w tym roku przyjrzymy się naszemu otoczeniu i naszym wartościom. Spotkania odbywać się będą raz w miesiącu, tuż po wykładach Bródnowskiego Uniwersytetu Dzieci. Wstęp na spotkania za okazaniem specjalnej legitymacji. Mały DKF jest również fakultetem Bródnowskiego Uniwersytetu Dzieci ale ze względu na swój otwarty charakter jest dostępny dla wszystkich kinomanów.

Mały DKF w kinie Świt. Sezon 2017-2018 – Filmy dla dzieci 6-12 lat

I. 14.102.2017, godz. 12:30

Czym jest odwaga…
Jak znosić przeciwności losu? Skąd brać siłę do znoszenia niepowodzeń? Czy śmiech pomaga przeżywać trudne chwile?

„Gorączka złota”, reż. Ch. Chaplin, 95 min., 1925 r.
Charlie Chaplin w roli poszukiwacza złota, który wraz z grupą innych zapaleńców wyrusza w podróż na zimną Alaskę. Wyprawa pełna przygód, konfliktów i oczywiście… miłości. Bohater zakochuje się w pięknej Georgii i postanawia zdobyć jej serce.

Teoria: Czym jest film? Co różni go od innych rodzajów sztuki? Jakie były początki filmu? Kto tworzy film? Z czego składa się film?

II.04.11.2017, godz. 12.30

Czym jest prawdziwa wartość…
Co to jest wartość? Co w życiu ludzkim ma największą wartość? Jak mierzyć wartości? Jak rozpoznać wartości fałszywe?

„O dwóch takich, co ukradli Księżyc”, reż. J. Batory, 1962, 80 min.
W baśniowej, ubogiej krainie przychodzą na świat bliźniacy Jacek i Placek. Od najmłodszych lat przysparzają kłopotów rodzinie i mieszkańcom miasteczka. Ze szczególną niechęcią odnoszą się do wszelkiej pracy – marzą, by znaleźć się w kraju dobrobytu, w którym nie trzeba pracować.

Teoria: Podział filmów na gatunki filmowe. Różnice między gatunkami filmowymi. Cechy charakterystyczne gatunków filmowych. Film autorski.

III.02.12.2017, godz. 12:30

Czy warto mieć marzenia…
Od czego zależy realizacja naszych marzeń? Czy są dobre i złe marzenia? Jak je odróżnić? Czy spełnienie marzeń zależy głównie od nas samych?

„Czarnoksiężnik z Oz”, reż. V. Fleming, 1939, 98 min.
Tornado porywa Dorotkę i jej psa Toto z farmy w Kansas i przenosi do dziwnej oraz tajemniczej krainy po drugiej stronie tęczy. Dla dziewczyny i jej przyjaciela zaczyna się niezwykła przygoda… W 1940 roku ten wspaniały musical, jeden z najczęściej oglądanych filmów w historii kina, dostał Oscara w kategorii najlepsza muzyka oryginalna oraz za najlepszą piosenkę.

Teoria: Plany filmowe. Różnice w planach filmowych. Powody stosowanie różnych planów filmowych.

IV.16.12.2017, godz. 12:30

Czy pieniądze są ważne w życiu…
Czy pieniądze są potrzebne do życia? Czy można się bez nich obyć? Czy warto o nie zabiegać i być przedsiębiorczym?

„Mów mi Rockefeller”, reż. W. Szarek, 102 min.
Państwo Malinowscy wyjeżdżają za granice i muszą znaleźć opiekunkę dla trójki swoich dzieci. Zgłasza się do nich kobieta Anna Gocławska, która wzbudziła zaufanie u rodziców i otrzymała posadę. Okazuje się, że nazajutrz po wyjeździe małżeństwa pojawia się para oszustów, którzy chcą okraść mieszkanie Malinowskich. Dzieciaki nie zgłaszają kradzieży na policję, postanawiają sami zarobić pieniądze i odkupić skradzione rzeczy.

Teoria: Czas i przestrzeń w filmie. Kompozycja kadru.

V. 27.01.2017, godz. 12:30

Czy dobrze jest być sobą…
Dlaczego często chcemy być kimś innym? Co się nam w nas nie podoba? Kim chcemy być? Jak to się zmienia w czasie? Czy warto być sobą?

„Dziewczyna i chłopak”, reż. S. Loth, 83 min.
Pomysł fabuły opiera się na zamianie rolami brata i siostry, bardzo podobnych do siebie zewnętrznie, ale mających zupełnie odmienne charaktery. Wakacje spędzone „w skórze” tego drugiego stają się dla rodzeństwa sprawdzianem wzajemnej lojalności, wytrwałości, odwagi, wierności raz powziętemu postanowieniu.

Teoria: Podział na sceny. Nowa scena. Wydłużanie sceny.

VI. 03.02.2017, godz. 12:30

Czy warto się poświęcać dla innych…
Czym jest prawdziwe poświęcenie? W jakiej sprawie warto się poświęcać? Czy poświęcamy się zawsze bezinteresownie?

„Przyjaciel wesołego diabła”,
reż. J. Łukaszewicz, 1986, 88 min.
Opowieść o tajemniczym diable, który dokucza turystom i mieszkańcom podgórskiej osady. Okazuje się być jednak stworzeniem przyjaznym, pomagając niepełnosprawnemu chłopcu. Czy diabełek da się złapać w przygotowywaną na siebie zasadzkę? Czy diabeł jest taki straszny jak go malują?

Teoria: Oś akcji. Przekraczanie osi akcji. Scenariusz i scenopis.

VII. 17.03.2017, godz. 12:30

Czy warto troszczyć się o przyrodę…
Czy człowiek zatruwa naturę? Jak możemy ograniczać swój szkodliwy wpływ na przyrodę? Czy świat bez przyrody jest możliwy?

„Nausicaa z krainy wiatru”, reż. H. Miyazaki, 116 min.
Akcja anime dzieje się w odległej przyszłości. W wyniku wojen doszło do ekologicznej katastrofy, a najbardziej ucierpiała na tym przyroda. Lasy stały się śmiertelną trucizną, tworząc trujące pyłki, jeziora zamieniły się w zbiorniki kwasów, a owady zmutowały, powiększając się do ogromnych rozmiarów.

Teoria: Film animowany. Powstawanie filmu. „Ożywianie” filmu.

VIII.21.04.2017, godz. 12:30

Czy nasza wyobraźnia nie ma granic…
Co to jest wyobraźnia? Dlaczego dzieci mają lepszą wyobraźnię? Co nam daje bogata wyobraźnia?

„Gdzie mieszkają dzikie stwory”, reż. S. Jonze, 2009, 101 min.
Film opowiada historię chłopca, który stara się zwrócić na siebie uwagę swojej rodziny. W napadzie gniewu i ucieka z domu, by odnaleźć miejsce ze swojej wyobraźni, zamieszkane przez wielkie stworzenia. Jest tam na krótko ogłoszony królem nim decyduje się na powrót do rodziny.

Teoria: Typy montażu. Znaczenie montażu w filmie.

IX.12.05.2017, godz. 12:30

Czy Bóg istnieje…
Kim jest Bóg? Jak wygląda? Jak można Go poznać? Co o Nim mówią wielkie religie świata?

„Życie Pi”, reż. A. Lee, 2012, 127 min.
Jest to niejednoznaczna historia o poszukiwaniu Boga, walce z przeciwnościami losu i samotności. Pomimo tego, że z pozoru może wydawać się niezwykle baśniowa, wszystko można interpretować w zupełnie inny sposób.

Teoria: Ciągłość filmowa. Błędy ciągłości filmowej.

—————————————————————————————————

GRUPY ZORGANIZOWANE: Istnieje możliwość indywidualnego doboru filmu i tematu spotkania. Prosimy o kontakt w sprawie indywidualnych pokazów.
Kontakt: Magdalena Grudziecka
mgrudziecka@dkswit.com.pl
tel. (+48) 22 811 01 05,
(+48) 22 811 11 09, wew. 107, 116

—————————————————————————————————

KINO MAŁEGO I MŁODEGO WIDZA
Oczywiście najmłodsi widzowie też mają własne cykle i dostosowane do ich wieku propozycje filmowe, czyli Kino Małego Widza (niedziela) i Kino Młodego Widza (sobota), który powstał z potrzeby stworzenia w repertuarze kinowym regularnej pozycji dla młodych widzów. Dzieci w wieku od 8-12 lat mają wreszcie seans tylko dla siebie. Seanse odbywają się raz w miesiącu, tuż po wykładzie Bródnowskiego Uniwersytetu Dzieci.