Maska

Zapraszamy do udziału w XXIV Mazowieckim Przeglądzie Teatrów Dzieci i Młodzieży im. Piotra Grabowskiego – MASKA 2018.

Protokół kategoria przedszkola

Protokół kategoria dzieci młodsze

Protokół kategoria dzieci starsze

Protokół kategoria młodzież

Ideą wydarzenia jest zaproszenie dzieci i młodzieży w podróż do świata wyobraźni i magii teatru oraz dialogu
i wyrażania siebie poprzez sztukę.

Każdego roku w ramach MASKI dajemy szansę scenicznego zaistnienia ponad 300 młodym aktorom – amatorom działającym na terenie województwa mazowieckiego. Przegląd odbywa się w  czterech kategoriach wiekowych: przedszkolaki, dzieci młodsze (klasy I – III SP), dzieci starsze (klasy IV-VI SP), młodzież (klasy VII – VIII SP, gimnazja, szkoły średnie).

Zespoły teatralne przygotowują spektakl w dowolnie wybranym przez siebie temacie, gatunku i formie np. monodram, musical, komedia, kabaret, teatr cieni, lalek. Czas prezentacji jest dowolny.

W tym roku, przegląd odbędzie się w dniach:

  • 6 marca (Przedszkola),
  • 8 marca (Szkoły Podstawowe kl. I – VI),
  • 9, 10 marca (Szkoły Podstawowe kl. VII – VIII, Szkoły Gimnazjalne,  Szkoły Średnie).

Kartę zgłoszenia należy dostarczyć do 26 lutego 2018 r.

Prezentacje odbywają się w formule bloków cztero – zespołowych (cztery zespoły przyjeżdżają na przegląd o tej samej godzinie, mają ok. 1,5 godziny na przygotowanie, oglądają się wzajemnie),  aby wszyscy uczestnicy mieli szansę wzajemnej konfrontacji, a ich udział nie ograniczał się do występu na scenie, ale także stwarzał możliwość doświadczania emocji z perspektywy widza.

Wydarzenie zwieńcza Gala finałowa w dniu 22 marca 2018 r. wraz z wręczeniem nagród i prezentacją wybranych spektakli Laureatów.

Jury w kategorii Przedszkola, Szkoły Podstawowe kl. I – VI

 

  Przewodniczący jury Artur Pontek – aktor teatralny i filmowy.  Rozpoczął swą karierę już jako młody chłopiec, grając główną rolę w serialu „Banda Rudego Pająka”, Stasia w słynnym filmie „Zmowa” Janusza Petelskiego, Misia w „Mów mi Rockeffeler”, znamy go również z roli policjanta Marczaka w „Ojcu Mateuszu”, licznych dubbingów.  Pan Artur współpracował także z Teatrem Polskim w Warszawie oraz Teatrem Dramatycznym w Białymstoku.
Jolanta Starowicz Grabowska – członek honorowy, nauczycielka, pedagog, żona naszego patrona Piotra Grabowskiego, jest z nami od początku trwania Przeglądu
  Krzysztof Prygiel jest jednym z najbardziej zasłużonych aktorów Teatru Guliwer.  Jest ulubieńcem  dzieci i starszej widowni. Jego wyjątkowy talent aktorski przez lata wnosi do zespołu dobrą energię, a na scenie buduje pełne ekspresji i humoru role.  Krzysztof Prygiel w zespole aktorskim Teatru Guliwer jest od  1.IX.1987 roku. Przez blisko 30 lat zagrał ponad 60 premier i wcielił się w ponad 100 ról teatralnych.  Do jego najlepszych ról należą: Wilk w spektaklu „Baśnie braci Grimm” (reż. Bogdan Wąsiel, premiera 12.101996), Pokojówka w przedstawieniu „Kot w butach”  (reż. E. Grzywaczewska, premiera 18.06.1994) oraz Język w sztuce  „Po rozum do głowy” (reż. Z. Lisowski, premiera 9.10.1999).

 

 

Hanna Kinder-Kiss – aktorka. Zaczęła pracę aktorską w 1977 roku w Teatrze Lalek Guliwer w Warszawie. W Teatrze Baj pracuje od 1979 roku, gdzie zagrała w ponad 50. spektaklach. Jedną z jej ulubionych ról jest Niebieski Piesek ze spektaklu o tym samym tytule grany w Teatrze Baj rekordową liczbę razy. Mile wspomina też Weronkę z przedstawienia „O zaklętym kaczorze”. W obecnym repertuarze Baja można ją zobaczyć m.in. w „Tymoteuszu wśród ptaków” (Pani Kura), „Królowej Śniegu” (Babcia Kaja i Gerdy), w „Jeśli nie powiesz, kto będzie wiedział?” (Irena) lub „W kole” granym na podwórkach. Jej głos jest rozpoznawalny w dubbingu oraz licznych audiobookach, których nagrała ponad 100. Jest aktorką doświadczoną, wiecznie młodą duchem i nie bojącą się wyzwań.

 

Izabela Zachowicz – absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Współzałożycielka i członkini niezależnej grupy teatralnej „Kooperacja Flug”, z którą współtworzyła m.in. autorski spektakl Łazienkowy Plac Zabaw prezentowany na festiwalu Mały Kontrapunkt w Szczecinie, 36. Małych Warszawskich Spotkaniach Teatralnych oraz XXI Międzynarodowym Przeglądzie Teatrów Lalek w Rijece (Chorwacja). Laureatka konkursu „Professional Training Grants” organizowanego przez Union Internationale de la Marionnette na warsztaty mistrzowskie w Charleville-Mézières (Francja).

W 2018 roku dołączyła do zespołu aktorskiego Teatru Baj.

 

Jury w kategorii Młodzież (Szkoły Podstawowe kl. VII – VIII, Szkoły Gimnazjalne, Szkoły Średnie) 

   Przewodnicząca jury Agnieszka Sztuk aktorka teatralna i filmowa,  współpracowała z taki reżyserami, jak Ignacy Gogolewski, Marek Perepeczko, Adam Hanuszkiewicz czy Wojciech Pokora, zagrała m.in.  w serialach takich jak: „Miasto 44”, „O mnie się nie martw”, „Magiczne drzewo”. Od 1999 do 2010 r. w stałym zespole Teatru Polskiego
   

Wojciech Raszewski – absolwent Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie, gdzie asystuje u prof. Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej. Aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Pojawiał się m.in. w serialach „Prokurator”, „Klan”, „Na Wspólnej” czy „Barwach szczęścia” a także w filmie fabularnym „Wojna żeńsko-męska”. Grywa w etiudach filmowych, kampaniach społecznych, dubbinguje i współpracuje z Teatrem Polskiego Radia.

   Jolanta Starowicz Grabowska – członek honorowy, nauczycielka, pedagog, żona naszego patrona Piotra Grabowskiego, jest z nami od początku trwania Przeglądu
   

Marcin Marcinowicz –  aktor. Teatr Baj jest jego macierzystym teatrem, w 2004 roku stawiał tu pierwsze kroki na scenie. Ukończył Wiedzę o teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie (2006). Zagrał w ponad 20 spektaklach, m.in. w „Zimie w Dolinie Muminków” (Muminek), „Jeśli nie powiesz, kto będzie wiedział?” (Mosze, Żołnierz), „Plastusiowym Pamiętniku” (Pamiętnik Plastusia), „Kto rozśmieszy pechowego nosorożca?” (Nosorożec), „Grzecznej” (Tata). Był asystentem reżysera Marcina Jarnuszkiewicza w wielokrotnie nagradzanym spektaklu „Gęś, Śmierć i Tulipan”. Ma wszechstronne zaintresowania, a jednym z jego hobby jest alpinizm.

REGULAMIN MASKI

KARTA ZGŁOSZENIA

W 2017 roku do MASKI zgłosiło się 21 zespołów teatralnych, ponad 350 uczestników.

Chcielibyśmy, aby konkurs nieustająco się rozwijał, a jego zasady były kształtowane nie tylko przez Organizatora, ale także jury, opiekunów i uczestników. W 2017 roku po konsultacjach wprowadziliśmy kilka odświeżających zmian – zostały przywrócone nagrody finansowe, przedszkolaki również stanęły w szranki konkursu, a przegląd odbywał się w blokach cztero-zespołowych.

Informacji o przeglądzie udziela koordynator MASKI – Agata Kubrak, akubrak@dkswit.com.pl, tel. 22 811 01 05, wew. 103, 112.

Zapraszamy do udziału w Przeglądzie!

 

Zakupy dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej:
- Zakup projektora cyfrowego (2018)
- Modernizacja aparatury kinowej wraz z elementami widowni Kina ŚWIT (2016)
- Modernizacja ekranu kinowego i powiększenie macierzy serwera Doremi (2014r.)
- Modernizacja nagłośnienia Kina "Świt" (2013r.)
- Modernizacja systemu sprzedaży i rezerwacji biletów w Kinie „Świt” (2012r.)
Zakup cyfrowej konsolety sterowania dźwiękiem dofinansowano
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego