Wykłady


PLAN WYKŁADÓW W II SEMESTRZE
rok 2018/2019


16 lutego, godz. 11:00
Fizyka
O muzyce naukowo
Łukasz Badowski

Naukowcy bywają całkiem niezłymi muzykami. Richard Feynman chociażby i jego perkusyjne występy. Ale nie tylko – Albert Einstein znany był ze swojego zamiłowania do gry na skrzypcach. Swego czasu nawet wystąpił charytatywnie na koncercie. Pewien dziennikarz muzyczny napisał wtedy, że zupełnie nie rozumie, czemu ten Einstein taki sławny bo przecież na skrzypcach gra całkiem słabo… widać nie miał pojęcia, o kim mowa…

 

No ale naukowcy często zajmują się różnymi aspektami muzyki, tracąc przy tym niestety z oczu najważniejszą rzecz. Że muzyka to coś więcej niż drgania powietrza. Dlatego czas, żebyśmy o muzyce zaczęli mówić naukowo nieco dokładniej. Zwłaszcza, że nie tylko naukę znajdujemy w muzyce, ale i muzykę w nauce… a to już zupełnie inna para kaloszy.

 

dr Łukasz Badowski – doktor fizyki, naukowiec (nnno dobra… były naukowiec), edukator, człowiek o ogromnej liczbie zainteresowań. Kiedyś ni stąd, ni zowąd pomyślał i tak mu zostało. Teraz myśli cały czas, choć nie znajduje zrozumienia u niektórych. Fascynują go nie tylko nauki przyrodnicze – zdarzyło mu się już zajmować historią języka polskiego, muzyką czy symboliką chrześcijańską. Specjalizuje się w paradoksach myślenia i zagadnieniach z pogranicza nauki i etyki. Poznaniak z duszy i usposobienia. Kreatywny i żywiołowy, często przełamujący bariery myślenia i działania. Jego hobby to gry (najchętniej RPG), książki (o wszystkim) i… poznawanie świata. Miłośnik kapeluszy i konsument gigantycznych ilości yerba mate.


2 marca, godz. 11:00
Biologia
Puszcza Białowieska
Konrad Malec

Konrad Malec – z wykształcenia przyrodnik. Z zamiłowania również. Specjalizuje się w ornitologii i herpetologii, choć zdarza mu się wykraczać poza swoją „działkę”. Dawniej przeprowadzał części przyrodnicze ocen oddziaływania na środowisko, obecnie woli pokazywać przyrodę zainteresowanym, zarówno w terenie, jak i na sali wykładowej. Badania i obserwacje, w których brał udział, posłużyły m.in. do publikacji książek „Ptaki lęgowe OSO Pradolina Warszawsko-Berlińska PLB100001” i „Czerwonej Księgi Ptaków Ziemi Łódzkiej”. Pasjami przyrodniczymi dzieli się na łamach czasopism Nowe Peryferie i Wędkarski Świat. Łodzianin, obecnie mieszkający nad Dolną Narwią, pośrodku Puszczy Białej, w pobliżu bagien i stawów  Prowadzi działalność z pogranicza edukacji i turystyki pokazując skarby przyrody i zabytki kultury, pod marką Kultura i Natura.

 


16 marca, godz. 11:00
Ekonomia
Kto robi biznes na powietrzu
dr inż. Michał Klepka

Brudne powietrze stało się tematem wielu dyskusji. Słyszymy o smogu, alergenach, zapachach – to wszystko jest związane z powietrzem. Ale czy ktoś czerpie korzyści z powietrza, a może na powietrzu robi biznes? Do wyjaśnienia tej kwestii będzie potrzebny ekonomista i inżynier czyli dr inż. Michał Klepka – wykładowca Młodzieżowego Centrum Doskonałości GIGAnt i Szkoły Głównej Handlowej.

dr inż. Michał Klepka

 

 

 

 


30 marca, godz. 11:00
Biologia
Grzyby w ewolucyjnej grze o życie

dr hab. Marta Wrzosek – Marta Wrzosek bada grzyby owadobójcze i wszelkie zależności między grzybami a owadami, oraz między grzybami a bakteriami. Bada grzyby w nektarze kwiatowym, a także poszukuje grzybów związanych z owadami w bursztynie bałtyckim. Prowadzi zajęcia dla studentów Uniwersytetu Warszawskiego, ale też popularyzuje wiedzę na temat grzybów prowadząc otwarte wykłady, opowiadając o nich w audycjach radiowych, rozmawiając z nami.

 


 

13 kwietnia, godz. 11:00
Nowe technologie
Sztuczna inteligencja
Maciej Winiarski

Sztuczna Inteligencja to gorąco dyskutowany temat, wokół którego wyrosło bardzo wiele mitów. Na wykładzie postaram się odpowiedzieć m. in. na pytania czy sztuczna inteligencja jest w stanie przejąć kontrolę nad ludzkością i co tak naprawdę potrafi obecna jej obecna forma. Zostanie omówiony również temat historii badań nad sztuczną inteligencją i różnych koncepcji jakie im towarzyszyły. Na koniec zostaną przedstawione zastosowania sztucznej inteligencji w praktyce.

Maciej Winiarski – popularyzator nauki, doktorant w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN w Warszawie

 

 

 


27 kwietnia, godz. 11:00
Uwaga zmiana.
Geografia
Najpiękniejsze miejsca Chin
Krzysztof Dworczyk

Czeka nas niezwykła podróż przez jedno z największych państw świata. Zobaczymy m.in. pałace cesarzy Chin, urocze pandy oraz najpiękniejsze parki narodowe z niesamowitymi krajobrazami. Poznamy w ciągu kilkudziesięciu minut najpiękniejsze miejsca Chin!

Krzysztof Dworczyk – magister stosunków międzynarodowych, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, podróżnik, prelegent i pisarz. Odwiedził kilkadziesiąt krajów na kilku kontynentach. Zwiedzał starodawne azjatyckie świątynie, afrykańskie pustynie, meczety Kairu, kościoły Jerozolimy, wulkany Indonezji, lodowce Nowej Zelandii, fiordy Norwegii, rafy koralowe Oceanu Indyjskiego. Pobyty za granicą zaowocowały biegłą znajomością kilku języków obcych oraz mnóstwem niezwykłych doświadczeń. Swoją wiedzę o odległych i bliskich krajach przekazuje podczas multimedialnych wykładów w ramach Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Uniwersytetów Dziecięcych oraz podczas prelekcji organizowanych w domach kultury, bibliotekach i szkołach.

 


11 maja, godz. 11:00
Psychologia
W labiryncie ludzkich emocji
Krystyna Łuczak

Podczas wykładu dowiemy się jaką rolę pełnią emocje w naszym codziennym życiu. Obalimy mity, mówiące, że emocje dzielą się na dobre i złe. Przyjrzymy się sytuacjom, w których emocje nam pomagają oraz sytuacjom, w których emocje robią nam mętlik w głowie. Poznamy sposoby szybszego rozpoznawania emocji. Dowiemy się jak wykorzystywać i oswajać emocje, tak aby były naszym sprzymierzeńcem, a nie wrogiem.

 

Krystyna Łuczak – pedagog-terapeuta, trener Treningu Zastępowania Agresji, trener Umiejętności Społecznych i Wychowawczych, terapeuta Integracji Sensorycznej. Zajmuje się poradnictwem pedagogicznym; prowadzi zajęcia profilaktyczno – wychowawcze, psycho-edukacyjne dla dzieci; warsztaty i szkolenia dla rodziców i nauczycieli. Zajmuje się również indywidualnym poradnictwem: diagnozuje społeczne funkcjonowanie dziecka w rodzinie.

 


25 maja, godz. 11:00
Archeologia
Uwaga zmiana.
Afrykańskie początki
Zofia Kowarska

Wspólnie odkryjemy ślady pozostawione przez naszych prapraprapraprzodków! Dawno… dawno temu…
No właśnie, ile lat ma świat? Kiedy pojawili się pierwsi ludzie?
I skąd o tym wszystkim wiedzą archeolodzy?

Podczas naszych zajęć przeniesiemy się ponad dwa miliony lat wstecz, do czasów pierwszych ludzi. Dowiemy się jak przez setki tysięcy lat zmieniał się człowiek, jak żył i jak nowe umiejętności pozwoliły mu stopniowo zdobywać świat.

Porozmawiamy o pierwszych niepiśmiennych społeczeństwach. Zastanowimy się też o czym snuto opowieści przy ogniskach, podczas niekończących się zim epoki lodowcowej.
Zapoznamy się też z oryginalnych rozmiarów szkieletem człowieka.

Zofia Kowarska – współpracuje m.in. z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. Kazimierza Michałowskiego UW, Instytutem Archeologii UW oraz Ośrodkiem Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW.
Od ponad dziesięciu lat jest członkiem kilku misji archeologicznych, wiele miesięcy spędziła pracując m.in. w Libii, Turkmenistanie, Libanie, Jordanii, Sudanie, gdzie oprócz prowadzonych badań, poznaje miejscowych ludzi i ich zwyczaje.
Od wielu lat pracuje też z dziećmi tworząc projekty związane z popularyzacją archeologii.
Uwielbia opowiadać o archeologii, szczególnie najmłodszym słuchaczom.

 


8 czerwca, godz. 11:00
Historia, chemia, fizyka – wykład interdyscyplinarny
Oni też kiedyś byli dziećmi
dr Agnieszka Podlaska

Każdy z nas potrafi wymienić choćby kilku sławnych naukowców czy wynalazców. Nie są nam obce takie nazwiska jak Curie-Skłodowska, Einstein czy Edison. Znamy ich wielkie odkrycia i osiągnięcia naukowe. Wiemy też, że bez tych odkryć nie byłby obecnie możliwy rozwój wielu dziedzin nauki, przemysłu, i medycyny.
Zanim jednak Ci wielcy odkrywcy stali się sławni, na początku swojej kariery byli zwykłymi ludźmi, a w młodości jak my wszyscy – dziećmi. Czy od dziecka byli tacy genialni?
Czy zawsze interesowało ich zgłębianie wiedzy? A może wzorowe zachowanie w szkole i wybitne wyniki w nauce nie zawsze były im po drodze? W jakich czasach żyli? Co ich zainspirowało do tego by poświęcić się nauce? Jakie wydarzenia historyczne miały wpływ na ich rozwój i ich karierę zawodową?
Podczas wykładu poznacie kilkoro zwyczajnych dzieci, z których wyrosły niezłe gagatki. Prześledzicie ich barwne życie, przekonacie się w jaki sposób osoby te zapisały się na kartach historii. Każda z opowieści opatrzona zostanie stosownym eksperymentem, który bardzo mocno wiąże się z omawianą postacią. Nie zabraknie doświadczeń z chemii, fizyki i biologii. Wykład ten udowodni, że historia i nauki ścisłe idą ze sobą w parze.

dr Agnieszka Podlaska – dr nauk biologicznych w zakresie biochemii, były pracownik naukowy Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, aktywny propagator nauk ścisłych wśród dzieci i młodzieży, założyciel Junior Odkrywca – firmy edukacyjnej, działającej zgodnie z hasłem „Baw się Nauką”.

Zakupy dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej:
- Zakup projektora cyfrowego (2018)
- Modernizacja aparatury kinowej wraz z elementami widowni Kina ŚWIT (2016)
- Modernizacja ekranu kinowego i powiększenie macierzy serwera Doremi (2014r.)
- Modernizacja nagłośnienia Kina "Świt" (2013r.)
- Modernizacja systemu sprzedaży i rezerwacji biletów w Kinie „Świt” (2012r.)
Zakup cyfrowej konsolety sterowania dźwiękiem dofinansowano
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego