Wykłady

PLAN WYKŁADÓW W I SEMESTRZE
rok 2018/2019

19 stycznia, godz. 11:00
Fizyka
Odlotowe powietrze
Tomasz Ruszkowski

Jest wszędzie dookoła i zwykle o nim nie myślimy. Podczas tego wykładu poeksperymentujemy z żywiołem powietrza. Użyjemy suszarek, dmuchaw i własnych płuc,żeby je poruszyć nawet do 120 km na godzinę. Zmierzymy z oporem, ciśnieniem i lepkością powietrza. Przeprowadzimy doświadczenia naukowe, by zrozumieć, jak aerodynamika działa w naszym życiu codziennym.

Tomasz Ruszkowski – biolog, popularyzator nauki, edukator, trener, freelancer. Demonstrator Grupy Pokazowej Centrum Nauki Kopernik. Twórca scenariuszy pokazów i warsztatów naukowych. Laureat nagrody „Nordic Science Centre Forbund award for outstanding performance 2015”


PLAN WYKŁADÓW W II SEMESTRZE
rok 2018/2019


16 lutego, godz. 11:00
Fizyka
O muzyce naukowo
Łukasz Badowski

dr Łukasz Badowski – doktor fizyki, naukowiec (nnno dobra… były naukowiec), edukator, człowiek o ogromnej liczbie zainteresowań. Kiedyś ni stąd, ni zowąd pomyślał i tak mu zostało. Teraz myśli cały czas, choć nie znajduje zrozumienia u niektórych. Fascynują go nie tylko nauki przyrodnicze – zdarzyło mu się już zajmować historią języka polskiego, muzyką czy symboliką chrześcijańską. Specjalizuje się w paradoksach myślenia i zagadnieniach z pogranicza nauki i etyki. Poznaniak z duszy i usposobienia. Kreatywny i żywiołowy, często przełamujący bariery myślenia i działania. Jego hobby to gry (najchętniej RPG), książki (o wszystkim) i… poznawanie świata. Miłośnik kapeluszy i konsument gigantycznych ilości yerba mate.


2 marca, godz. 11:00
Biologia
Puszcza Białowieska
Konrad Malec

Konrad Malec – z wykształcenia przyrodnik. Z zamiłowania również. Specjalizuje się w ornitologii i herpetologii, choć zdarza mu się wykraczać poza swoją „działkę”. Dawniej przeprowadzał części przyrodnicze ocen oddziaływania na środowisko, obecnie woli pokazywać przyrodę zainteresowanym, zarówno w terenie, jak i na sali wykładowej. Badania i obserwacje, w których brał udział, posłużyły m.in. do publikacji książek „Ptaki lęgowe OSO Pradolina Warszawsko-Berlińska PLB100001” i „Czerwonej Księgi Ptaków Ziemi Łódzkiej”. Pasjami przyrodniczymi dzieli się na łamach czasopism Nowe Peryferie i Wędkarski Świat. Łodzianin, obecnie mieszkający nad Dolną Narwią, pośrodku Puszczy Białej, w pobliżu bagien i stawów  Prowadzi działalność z pogranicza edukacji i turystyki pokazując skarby przyrody i zabytki kultury, pod marką Kultura i Natura.

 


16 marca, godz. 11:00
Ekonomia
Kto robi biznes na powietrzu
dr inż. Michał Klepka

Brudne powietrze stało się tematem wielu dyskusji. Słyszymy o smogu, alergenach, zapachach – to wszystko jest związane z powietrzem. Ale czy ktoś czerpie korzyści z powietrza, a może na powietrzu robi biznes? Do wyjaśnienia tej kwestii będzie potrzebny ekonomista i inżynier czyli dr inż. Michał Klepka – wykładowca Młodzieżowego Centrum Doskonałości GIGAnt i Szkoły Głównej Handlowej.

dr inż. Michał Klepka

 

 

 

 


30 marca, godz. 11:00
Biologia
Grzyby w ewolucyjnej grze o życie

dr hab. Marta Wrzosek – Marta Wrzosek bada grzyby owadobójcze i wszelkie zależności między grzybami a owadami, oraz między grzybami a bakteriami. Bada grzyby w nektarze kwiatowym, a także poszukuje grzybów związanych z owadami w bursztynie bałtyckim. Prowadzi zajęcia dla studentów Uniwersytetu Warszawskiego, ale też popularyzuje wiedzę na temat grzybów prowadząc otwarte wykłady, opowiadając o nich w audycjach radiowych, rozmawiając z nami.

 


 

13 kwietnia, godz. 11:00
Nowe technologie
Sztuczna inteligencja
Maciej Winiarski

Maciej Winiarski – popularyzator nauki, doktorant w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN w Warszawie

 

 

 


13 kwietnia, godz. 11:00
Speleologia
Co się kryje we wnętrzu gór?
Katarzyna Biernacka
Jak wygląda tajemniczy świat jaskiń i po co badają go grotołazi? Jaki sprzęt muszą ze sobą zabrać? Jak poruszają się pod ziemią? W co się ubierają gdzie śpią co jedzą? I jak w ogóle powstają jaskinie? Jakie niezwykłe formy skalne można tam zobaczyć? Jakie zwierzęta żyją pod ziemią?

Katarzyna Biernacka – od 18 lat Kasia Biernacka jeździ jako fotograf i grotołaz na wyprawy eksploracyjne, najczęściej do Meksyku, Stanów Zjednoczonych i Hiszpanii. Jej zdjęcia można zobaczyć na Instagramie @kasiabiernacka_photography i na jej stronie kasiabiernacka.com. W Polsce Kasia współorganizuje Festiwal Górski w Lądku Zdroju, gdzie jest Dyrektorem Programu Filmowego. Tłumaczy też filmy outdoorowe, pisze do magazynów teksty o odkrywaniu świata i prowadzi zajęcia edukacyjne oraz spotkania podróżnicze dla dzieci.

 

 


11 maja, godz. 11:00
Psychologia
W labiryncie ludzkich emocji
Krystyna Łuczak

Krystyna Łuczak – Pedagog, zajmuję się poradnictwem pedagogicznym. Prowadzi zajęcia profilaktyczno – wychowawcze, psycho-edukacyjne dla dzieci, warsztaty i szkolenia dla rodziców i nauczycieli. Zajmuję się również indywidualnym poradnictwem: diagnozuję społeczne funkcjonowanie dziecka w rodzinie. Mając na względzie dużą wartość cytatu: „Rodzicem się nie jest. Rodzicem stajesz się przez to, co robisz.”, w pracy z rodzicami podkreśla wartość aktywnego rodzicielstwa, popartego odpowiednią wiedzą i umiejętnościami.

 


25 maja, godz. 11:00
Archeologia
Pod żaglami i między wagą a toporem – Wikingowie- kupcy wojownicy i odkrywcy
Marcin Gostkowski

Wikingowie to temat wielu ekranizacji filmowych, gier komputerowych, komiksów i utworów muzycznych. Wizerunek, który funkcjonuje w naszej świadomości to obraz rosłych, brodatych, długowłosych barbarzyńców z olbrzymimi toporami, noszących hełmy z rogami. Poprzez wiele lat prac naukowców okazało się, że obraz ten daleki jest od prawdy. Wikingowie prócz najazdów znani byli z doskonałego rzemiosła szczególnie w dziedzinie metalurgii i zdolności handlowych. Poza tym dzięki rozwiniętym technikom nawigacji i żeglugi udało im się dotrzeć do wybrzeży Ameryki Północnej 500 lat przed Kolumbem. Dzieci na wykładzie zawierającym prezentację rekonstrukcji przedmiotów z epoki wikińskiej, dowiedzą się jakie były źródła ich sukcesów i porażek. Zadamy sobie również pytanie czemu mimo mijających epok ciągle budzą naszą fascynacje i ciekawość.

Marcin Gostkowski – archeolog, historyk i popularyzator nauki, uczestniczył w pracach wykopaliskowych w: Gruzji, Armenii, Hiszpanii, Francji, Izraelu, Libanie na Cyprze i Ukrainie. Współzałożyciel grupy rekonstrukcji historycznej Arkona oraz projektu Pozytywnie Historyczni od pięciu lat nauczyciel historii i instruktor zajęć pozalekcyjnych

 


8 czerwca, godz. 11:00
Historia, chemia, fizyka – wykład interdyscyplinarny
Oni też kiedyś byli dziećmi
dr Agnieszka Podlaska

Każdy z nas potrafi wymienić choćby kilku sławnych naukowców czy wynalazców. Nie są nam obce takie nazwiska jak Curie-Skłodowska, Einstein czy Edison. Znamy ich wielkie odkrycia i osiągnięcia naukowe. Wiemy też, że bez tych odkryć nie byłby obecnie możliwy rozwój wielu dziedzin nauki, przemysłu, i medycyny.
Zanim jednak Ci wielcy odkrywcy stali się sławni, na początku swojej kariery byli zwykłymi ludźmi, a w młodości jak my wszyscy – dziećmi. Czy od dziecka byli tacy genialni?
Czy zawsze interesowało ich zgłębianie wiedzy? A może wzorowe zachowanie w szkole i wybitne wyniki w nauce nie zawsze były im po drodze? W jakich czasach żyli? Co ich zainspirowało do tego by poświęcić się nauce? Jakie wydarzenia historyczne miały wpływ na ich rozwój i ich karierę zawodową?
Podczas wykładu poznacie kilkoro zwyczajnych dzieci, z których wyrosły niezłe gagatki. Prześledzicie ich barwne życie, przekonacie się w jaki sposób osoby te zapisały się na kartach historii. Każda z opowieści opatrzona zostanie stosownym eksperymentem, który bardzo mocno wiąże się z omawianą postacią. Nie zabraknie doświadczeń z chemii, fizyki i biologii. Wykład ten udowodni, że historia i nauki ścisłe idą ze sobą w parze.

dr Agnieszka Podlaska – dr nauk biologicznych w zakresie biochemii, były pracownik naukowy Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, aktywny propagator nauk ścisłych wśród dzieci i młodzieży, założyciel Junior Odkrywca – firmy edukacyjnej, działającej zgodnie z hasłem „Baw się Nauką”.

Zakupy dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej:
- Zakup projektora cyfrowego (2018)
- Modernizacja aparatury kinowej wraz z elementami widowni Kina ŚWIT (2016)
- Modernizacja ekranu kinowego i powiększenie macierzy serwera Doremi (2014r.)
- Modernizacja nagłośnienia Kina "Świt" (2013r.)
- Modernizacja systemu sprzedaży i rezerwacji biletów w Kinie „Świt” (2012r.)
Zakup cyfrowej konsolety sterowania dźwiękiem dofinansowano
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego