Wykłady

Szanowni Państwo,

informujemy o przełożeniu terminu wykładu inauguracyjnego Bródnowskiego Uniwersytetu Dzieci. Zmiana nastąpiła ze względu na liczne prośby związane z bliskością Wszystkich Świętych. Długi weekend oraz bliskość Cmentarza Bródnowskiego mogą być przyczyną utrudnień w dotarciu do domu kultury oraz z zaparkowaniem samochodu. Dlatego postanowiliśmy wykład inauguracyjny przenieść na 10 listopada, godz. 11:00.

 

PLAN WYKŁADÓW W I SEMESTRZE
rok 2018/2019


10 listopada, godz. 11:00
Biologia
Oczy żuka, uszy pasikonika – kilka słów o zmysłach owadów i co z tego wynika?
Dariusz Kucharski

My, ludzie, przyzwyczajeni jesteśmy do odbierania sygnałów ze środowiska głównie przy pomocy wzroku. Pomaga nam w tym też słuch, węch i dotyk, rzadziej zmysł smaku. A jak to wygląda w świecie owadów, które są niezwykle zróżnicowaną grupą zwierząt? Na wykładzie zobaczymy między innymi, jak widzi pszczoła, jak porozumiewają się i słyszą pluskwiaki, poznamy język zapachowy mrówek i dowiemy się, po co owadom czułki.

Dariusz Kucharski – mgr nauk biologicznych w zakresie biologii środowiska (Wydział Biologii UW). Interesuje się zagadnieniami związanymi z ekologią owadów i pajęczaków. Pasjonuje się również hodowlą bezkręgowców, podróżami oraz fotografią przyrodniczą. Wspólnie z żoną zorganizował wyprawy w różne części świata: namiotowe wyprawy na Przylądek Północny Norwegii, interior Islandii oraz wyspę Borneo. Celem wypraw były m. in. obserwacje różnych gatunków fauny i flory w ekstremalnych warunkach środowiskowych. Obecnie realizuje pracę doktorską w Zakładzie Ekologii UW. Członek grona redakcyjnego portalu terrarystycznego www.terrarium.com.pl.

 

 


17 listopada, godz. 11:00
Historia
Główni architekci niepodległości Rzeczpospolitej 1918.
Tomasz Szajewski

Tomasz Szajewski – Autor książek popularnonaukowych, konsultant filmowy, pracownik Muzeum Pałacu w Wilanowie, specjalista – rekonstruktor historyczny z zawodu i pasji, członek założyciel Pierwszego Polskiego Stowarzyszenia Turniejowego Liga Baronów, od 15 lat współtwórca „Warszawskiego Turnieju rycerskiego o szablę Zygmunta III Wazy”, oraz wieloletni współtwórca „Oblężenia Malborka AD 1410”.

 


24 listopada, godz. 11:00
Fizyka
Skąd się bierze prąd w gniazdku?
Marcin Paweł Sadowski

Każdy z nas ma w domu różne urządzenia zasilane prądem elektrycznym. Właściwie wszystko jest dzisiaj „na prąd”, wszystko jest podłączane kablem do ściany: na stałe lub chociażby tylko po to, aby naładować baterie. A czy zastanawialiście się skąd się bierze prąd w gniazdku? Czy możemy go uzyskiwać tylko ze spalania węgla? A może potrafimy czerpać prąd bezpośrednio spod ziemi albo z głębi oceanu? Który rodzaj elektrowni ma szansę zasilać wasze komputery w przyszłości?

Marcin Sadowski – fizyk, popularyzator nauki, organizator wystaw interaktywnych, wykładowca na Wydziale Fizyki oraz szkoleniowiec i trener. Współautor książki „Eksperymenty. Fascynujące doświadczenia do przeprowadzenia w domu” zawierającą doświadczenia i eksperymenty z fizyki dla dzieci.

 

 


1 grudnia, godz. 11:00
Astronomia
Polskie satelity – od pomysłu do wysłania ich w kosmos
Paweł Grochowalski

 

Paweł Z. Grochowalski – absolwent historii (specjalizacja nauczycielska) oraz bibliotekoznawstwa i informacji naukowej, kierownik Biblioteki Centrum Badań Kosmicznych PAN, popularyzator nauki, autor przeglądu „Media o kosmosie”, współpracownik portalu Serwis edukacyjny PTA Orion, czasopisma i portalu Urania – Postępy Astronomii, portalu Space24.

 

 


15 grudnia, godz. 11:00
Neurobiologia
Czy te oczy mogą kłamać, czyli złudzenia wzrokowe.
dr Paweł Boguszewski

Wzrok to nie tylko oczy – to przede wszystkim mózg. To on odszyfrowuje informacje zaklętą w docierającym do nas świetle i buduje z niej kolorowy obraz otaczającego nas świata. Robi to doskonale, lepiej niż najszybsze komputery i co więcej – bez udziału naszej świadomości. Nie musimy uważać czy też wytężać głowy by obserwować świat. Ale za to widzimy jedynie to, co mózg nam pokazuje. I czasem zdarza mu się w dobrzej wierze mylić. Wykład ten będzie właśnie o tym, jak widzimy i jak to się dzieje, że czasem widzimy coś, czego nie ma.

 dr Paweł Boguszewski – neurofizjolog z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk

 

 

 


5 stycznia, godz. 11:00
Socjologia
Hamburger bez tajemnic
Maciej Winiarski 

Na wykładzie omówiony zostanie temat najpopularniejszej kanapki świata – hamburgera. Opowiem o tym jaka historia stoi za stekiem z mielonej wołowiny umieszczonym między dwiema połówkami bułki. Zastanowimy się również, dlaczego hamburger zdobył tak wielką popularność na całym świecie i dlaczego jego konsumpcja budzi tyle kontrowersji. Postaram się przedstawić liczne rekordy związane z produkcją i konsumpcją tego dania. Chciałbym także pokazać uczestnikom jaka  może wyglądać jedzenie przyszłości na przykładzie hamburgera in vitro. Razem z uczestnikami wykładu postaramy się odpowiedzieć na pytania natury etycznej i naukowej związanej z tym tematem.

 Maciej Winiarski – popularyzator nauki, doktorant w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN w Warszawie

 

 

 


19 stycznia, godz. 11:00
Fizyka
Odlotowe powietrze
Tomasz Ruszkowski

Jest wszędzie dookoła i zwykle o nim nie myślimy. Podczas tego wykładu poeksperymentujemy z żywiołem powietrza. Użyjemy suszarek, dmuchaw i własnych płuc,żeby je poruszyć nawet do 120 km na godzinę. Zmierzymy z oporem, ciśnieniem i lepkością powietrza. Przeprowadzimy doświadczenia naukowe, by zrozumieć, jak aerodynamika działa w naszym życiu codziennym.

Tomasz Ruszkowski – biolog, popularyzator nauki, edukator, trener, freelancer. Demonstrator Grupy Pokazowej Centrum Nauki Kopernik. Twórca scenariuszy pokazów i warsztatów naukowych. Laureat nagrody „Nordic Science Centre Forbund award for outstanding performance 2015”

 

 


 

Zaległy wykład z 20 października znajdzie się w planie wykładów na II semestr.
Archeologia
Pod żaglami i między wagą a toporem – Wikingowie- kupcy wojownicy i odkrywcy
Marcin Gostkowski

Wikingowie to temat wielu ekranizacji filmowych, gier komputerowych, komiksów i utworów muzycznych. Wizerunek, który funkcjonuje w naszej świadomości to obraz rosłych, brodatych, długowłosych barbarzyńców z olbrzymimi toporami, noszących hełmy z rogami. Poprzez wiele lat prac naukowców okazało się, że obraz ten daleki jest od prawdy. Wikingowie prócz najazdów znani byli z doskonałego rzemiosła szczególnie w dziedzinie metalurgii i zdolności handlowych. Poza tym dzięki rozwiniętym technikom nawigacji i żeglugi udało im się dotrzeć do wybrzeży Ameryki Północnej 500 lat przed Kolumbem. Dzieci na wykładzie zawierającym prezentację rekonstrukcji przedmiotów z epoki wikińskiej, dowiedzą się jakie były źródła ich sukcesów i porażek. Zadamy sobie również pytanie czemu mimo mijających epok ciągle budzą naszą fascynacje i ciekawość.

Marcin Gostkowski – archeolog, historyk i popularyzator nauki, uczestniczył w pracach wykopaliskowych w: Gruzji, Armenii, Hiszpanii, Francji, Izraelu, Libanie na Cyprze i Ukrainie. Współzałożyciel grupy rekonstrukcji historycznej Arkona oraz projektu Pozytywnie Historyczni od pięciu lat nauczyciel historii i instruktor zajęć pozalekcyjnych

 

Zakupy dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej:
- Zakup projektora cyfrowego (2018)
- Modernizacja aparatury kinowej wraz z elementami widowni Kina ŚWIT (2016)
- Modernizacja ekranu kinowego i powiększenie macierzy serwera Doremi (2014r.)
- Modernizacja nagłośnienia Kina "Świt" (2013r.)
- Modernizacja systemu sprzedaży i rezerwacji biletów w Kinie „Świt” (2012r.)
Zakup cyfrowej konsolety sterowania dźwiękiem dofinansowano
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego