Wykłady

PLAN WYKŁADÓW W I SEMESTRZE
rok 2017/2018


23 września, godz.11:00
Biologia  

Nie tylko stek może być krwisty – wykład też
dr Agnieszka Podlaska

Dlaczego krew jest czerwona? Czy jest ciężka skoro ma dużo żelaza?  W czyich żyłach płynie błękitna krew? Czy krew może być przezroczysta jak woda?  Po co nam grupy krwi?  Czy wampiry istnieją naprawdę? Podczas tego interaktywnego wykładu słuchacze poznają wiele ciekawostek na temat krwi oraz układu krążenia człowieka i wielu zwierząt. Wspólne eksperymenty lektora z ochotnikami z publiczności dostarczą słuchaczom moc wiedzy oraz wiele niezapomnianych wrażeń.

1. Zabawa w lekarzy przeprowadzających transfuzję kolorowej krwi w probówkach udowodni dlaczego tak ważna jest znajomość własnej grupy krwi.
2. Produkcja zabawnych drożdżowych fontann wyjaśni czemu rana polana wodą utlenioną intensywnie się pieni.
3. Wirowanie sztucznych próbek krwi w wirówkach laboratoryjnych pokaże rozkład poszczególnych składników krwi w osoczu.
4. Produkcja profesjonalnej, chemicznej sztucznej krwi zdradzi tajemnice krwawych Hollywoodzkich produkcji filmowych.
5. Na zakończenie wykładu wspólnie rozwiązana zostanie zagadka kryminalna. Wykładowca zademonstruje jak działa profesjonalny policyjny detektor śladów krwi. Do eksperymentu wykorzystana zostanie wątróbka zwierzęca oraz wyprodukowana wcześniej sztuczna krew. Detektorem śladów krwi zwierzęcej będzie policyjny luminol.

Agnieszka Podlaskadr nauk biologicznych w zakresie biochemii, były pracownik naukowy Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, aktywny propagator nauk ścisłych wśród dzieci i młodzieży, założyciel Junior Odkrywca – firmy edukacyjnej, działającej zgodnie z hasłem „Baw się Nauką”.

 

 


7 października, godz. 11:00
Kulturoznawstwo  
Kolumbia – niezwykły kraj Ameryki Południowej
Marek Łasisz

Chociaż Kolumbia kojarzy się z niebezpieczeństwem, kraj ten można bezpiecznie zwiedzać. Podczas spotkania udamy się najpierw do Bogoty, wielkiej stolicy kraju. Odwiedzimy tam między innymi słynne Muzeum Złota, gdzie przechowywane są skarby prekolumbijskich Indian. Zwiedzimy także słoneczną Cartagenę, położoną nad Morzem Karaibskim. Jest to jedno z najlepiej zachowanych miast kolonialnych w Ameryce Południowej, chociaż wielokrotnie było atakowane przez karaibskich piratów. Udamy się również do regionu zwanego Zona Cafetera, gdzie pojedziemy na plantację kawy i poznamy proces jej produkcji. Zwiedzimy także słynny Gliniany Dom, który jest jedną z największych ceramicznych konstrukcji na świecie.
Podczas spotkania udamy się także do najdzikszego regionu Kolumbii. Zobaczymy jak żyją i czym się zajmują ludzie mieszkający w kolumbijskiej Amazonii. Udamy się też w głąb dżungli, razem z indiańskim przewodnikiem będziemy płynąć w poszukiwaniu różowych delfinów. Poznamy także inne mieszkające tu zwierzęta takie jak małpy, papugi, krokodyle, legwany, żółwie. Spotkamy się także z bogactwem miejscowej roślinności. Zobaczymy potężne drzewa takie jak ceiba, wielkie lilie wodne, poznamy także miejscowe owoce takie jak guanabana, lulo czy caimo. Nasza wirtualna wyprawa będzie ilustrowana oryginalnym fotografiami i filmami wykonanymi przez autora podczas samodzielnej wyprawy.

Marek Łasisz – archeolog i kulturoznawca cywilizacji starożytnych świata, wykładowca i popularyzator wiedzy o Ameryce. Autor powieści przygodowej „Dom wilka”.

 

 

 


21 października, godz. 11:00
Fizyka    

Papierowy fizyk
Marcin Sadowski

Jesień jest porą roku nie zawsze sprzyjającą zabawie: wiatr, deszcz, słota, niskie temperatury. Aktywności na dworze nie są już taką przyjemnością. Ale czy to oznacza, że musi to być okres nudy? Wcale nie! Każdy ma w domu przedmioty z których korzysta na codzień, a które mogą posłużyć do przeprowadzania interesujących doświadczeń naukowych. Dzięki nim aktywnie spędzicie czas i poznacie prawa fizyki. Każda, najzwyklejsza nawet rzecz kryje w sobie ekscytującą wiedzę, która czeka na odkrycie.

Marcin Sadowski – fizyk, popularyzator nauki, organizator wystaw interaktywnych, wykładowca na Wydziale Fizyki oraz szkoleniowiec i trener. Współautor książki „Eksperymenty. Fascynujące doświadczenia do przeprowadzenia w domu” zawierającą doświadczenia i eksperymenty z fizyki dla dzieci.

 

 


 4 listopada, godz. 11:00
Archeologia
Starożytny Egipt -Tajemnice  wezyra Merefnebefa.
Agnieszka Kowalska

W grudniu 2017 roku w Muzeum Archeologicznym w Warszawie zostanie otwarta wystawa poświęcona jednemu z najważniejszych odkryć Polsko-Egipskiej Misji Archeologicznej Sakkara. Będzie to jedyna możliwość obejrzenia wnętrza grobowca z okresu Starego Państwa, niedostępnego dla turystów. W sali muzealnej zostanie odtworzona w skali 1:1 bogato zdobiona kaplica, pokazująca różnorodne sceny z życia Merefnebefa – wezyra faraona i jego rodziny. Na wykładzie będzie też można dowiedzieć się, jak wygląda praca nad powstaniem wystawy Dom wieczności wezyra. Grobowiec Merefnebefa i jego odkrywca.

Agnieszka Kowalska – archeolog, członek misji Sakkara od 1999 roku, jedna z organizatorów wystawy.

 

 

 


18 listopada, godz. 11:00
Biologia    

Ziemia- nasza planeta.
Co możemy dla niej zrobić, żeby żyło się nam lepiej?

Beata Cymerman

Wykład będzie poruszał różnorodne zagadnienia związane z ochroną środowiska: wody, powietrza, gleby, roślin, zwierząt i co każdy z nas może zrobić dobrego dla naszej planety we własnym otoczeniu.

Beata Cymerman – biolog. Absolwentka Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego ze specjalnością biologia środowiskowa.  Pracę magisterską napisała w kajaku poławiając małże skójkowate. Interesuje się szeroko pojęta ekologią, zoologią i paleontologią.  W czasie wolnym najchętniej uczęszcza na festiwale muzyczne i filmowe, rysuje komiksy, słucha muzyki alternatywnej i gotuje wegetariańskie potrawy.


2 grudnia, godz. 11:00
Neuronauka    

Emocje w naszym mózgu, czyli po co się boimy, gniewamy i lubimy.
dr Paweł Boguszewski

Emocji doświadczamy na co dzień, ale ich nie rozumiemy i często nie kontrolujemy. W czasie spotkania opowiem po co są emocje i jak się tworzą, czyli, skąd się bierze konflikt serca z rozumem i dlaczego zdrowy rozsądek nie zawsze wygrywa.

 

dr Paweł Boguszewski – neurofizjolog z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk

 

 

 


16 grudnia, godz. 11:00
Astronomia

Jak daleko jest do nieba.
dr Stanisław Bajtlik

dr Stanisław Bajtlik – astrofizyk, pracuje w Centrum Astronomicznym im. Kopernika PAN, w Warszawie. Zajmuje się popularyzacją nauki. Jest autorem kilkudziesięciu prac naukowych i kilkuset artykułów, programów radiowych i audycji telewizyjnych o charakterze popularnonaukowym oraz książki Kosmiczny alfabet[2]. Artykuły popularne publikował m.in. w Świecie Nauki, Spectrum der Wissenschaft, Wiedzy i Życiu, Polityce, Gazecie Wyborczej, Postępach Fizyki, Młodym Techniku, Postępach Astronomii, Akademii. Był autorem całorocznego, codziennego cyklu audycji nadawanych w 2000 roku przez Polskie Radio Bis „Kosmiczne związki”. Wraz z Arkadiuszem Orłowskim prowadził w latach 2005-2007 program popularnonaukowy w TVP1 „Symulator faktu”. Współpracuje z Uniwersytetami Dzieci w wielu miastach. Jest członkiem Rady Programowej Warszawskiego Festiwalu Nauki.

 


13 stycznia, godz. 11:00
Biologia    
Robak, robakowi robakiem – jak to z tymi pasożytami bywa?
Dariusz Kucharski

Praktycznie każdy gatunek na naszej planecie wchodzi w jakieś interakcje z kimś, kto próbuje żyć jego kosztem. Pasożyty – czasem groźne, czasem niedostrzegalne, ale z pewnością to niezwykle interesujące organizmy. Poznajmy bliżej ich niezwykły świat.

Dariusz Kucharski – Mgr nauk biologicznych w zakresie biologii środowiska (Wydział Biologii UW). Interesuje się zagadnieniami związanymi z ekologią owadów i pajęczaków. Pasjonuje się również hodowlą bezkręgowców, podróżami oraz fotografią przyrodniczą. Wspólnie z żoną zorganizował wyprawy w różne części świata: namiotowe wyprawy na Przylądek Północny Norwegii, interior Islandii oraz wyspę Borneo. Celem wypraw były m. in. obserwacje różnych gatunków fauny i flory w ekstremalnych warunkach środowiskowych. Obecnie realizuje pracę doktorską w Zakładzie Ekologii UW oraz pracuję w firmie Delta Optical.