Wykłady

 

PLAN WYKŁADÓW W II SEMESTRZE
rok 2017/2018

3 lutego, godz. 11:00
Astronomia 
Ciemność dnia, światła nocy
Karol Wójcicki

Ludzkość od zawsze spoglądała w stronę gwiazd. Niestety w ciągu ostatnich 100 lat odwróciliśmy się od nieba zapominając jak niezwykłych widoków potrafi nam ono dostarczyć. Kompletne ciemności w środku dnia i noc rozświetlona tysiącami tańczących świateł? Takie cuda natury są w zasięgu każdego z nas. Czasem wystarczy tylko kilka godzin lotu samolotem.

Karol Wójcicki – popularyzator astronomii i dziennikarz naukowy w swoim wystąpieniu opowie o zjawiskach zaćmień Słońca i zorzy polarnej. Wszystko to okraszone historiami z podróży których celem było zaobserwowanie tych zjawisk.

 

 


17 lutego, godz. 11:00
Nowe technologie
Człowiek 2.0
Maciej Winiarski

Maszyny i komputery stają się coraz bardziej częścią codziennego życia człowieka. Dzięki osiągnięciom współczesnej technologii i biologii jesteśmy w stanie stworzyć hybrydy maszyny i ciała ludzkiego.
Na wykładzie chciałbym opowiedzieć m. in. o tym czym są i jak działają protezy bioniczne, w czym nam może pomóc egzoszkielety i jak stworzyć sztuczne oko.

Wykład ma na celu ukazać jak ogromny potencjał twórczy drzemie w osiągnięciach współczesnej nauki.

Maciej Winiarski

 

 

 

 


3 marca, godz. 11:00
Fizyka
Magia fizyki – fizyka zabawy
Marcin Paweł Sadowski

Otacza nas fascynujący świat pełen niesamowitych zjawisk. Bardzo często pospolite przedmioty, normalne zabawki i zwykłe urządzenia kryją w sobie magiczne zachowania. Dzięki nim możecie poznać prawa nauki rządzące otaczającą nas przyrodą.

Marcin Sadowski – fizyk, popularyzator nauki, organizator wystaw interaktywnych, wykładowca na Wydziale Fizyki oraz szkoleniowiec i trener. Współautor książki „Eksperymenty. Fascynujące doświadczenia do przeprowadzenia w domu” zawierającą doświadczenia i eksperymenty z fizyki dla dzieci.

 

 


17 marca, godz. 11:00
Archeologia
Życie codzienne w starożytnym Egipcie. Co robili Egipcjanie, poza mumiami i budowaniem piramid?
Agnieszka Kowalska

Agnieszka Kowalska – archeolog, członek misji Sakkara od 1999 roku, jedna z organizatorów wystawy.

 

 

 


7 kwietnia, godz. 11:00
Matematyka
Grafy czyli matematyczne stworzonka do rozwiązywania problemów
dr Krzysztof Bryś

W trakcie wykładu poznacie odpowiedzi między innymi na takie pytania: Co to takiego ten algorytm? Czy przepis kucharski też jest algorytmem ? Które algorytmy są dobre a które złe ? Dlaczego wolny algorytm pozostanie wolnym nawet na bardzo szybkim komputerze ? Czym są grafy ? Dlaczego grafy są pożyteczne ? Co to jest algorytm grafowy ? Jak malować grafy i po co ? Czy da się przejść każdą uliczką dokładnie raz i wrócić do domu ? Jak przy pomocy grafów organizować przyjęcia urodzinowe? Kim jest komiwojażer i jak matematycy próbują mu pomóc ?

dr Krzysztof Bryś – matematyk. Prodziekan do spraw studenckich Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Stara się aktywnie brać udział w popularyzowaniu matematyki. Prowadził zajęcia dla dzieci i młodzieży w każdym wieku ale również dla studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Słuchaczami wykładów, podczas których w niekonwencjonalny sposób stara się prezentować matematykę, były osoby w wieku od lat 3 do 103.  Jest współorganizatorem MiNI Akademii Matematyki czyli cyklu zajęć z matematyki dla młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych organizowanych przez Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych na Politechnice Warszawskiej. Jego matematyczne zainteresowania to teoria grafów, kombinatoryka, rachunek prawdopodobieństwa, statystyka oraz matematyczne podstawy informatyki.

 


21 kwietnia, godz. 11:00
Neurobiologia
Ślimak w uchu, czyli jak słyszymy świat.
dr Paweł Boguszewski

 dr Paweł Boguszewski – neurofizjolog z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk

 

 

 


12 maja, godz. 11:00
Zoologia
Zwierzęta mieszkające w mieście
Konrad Malec

Zastanawialiście się kiedyś gdzie mieszkają dzikie zwierzęta? Wiadomo, że w lesie, na łąkach
i polach. Ale czy mogą być naszymi sąsiadami w mieście? Czy wszystkie zwierzęta odnajdą się
w mieście? A jeśli nie wszystkie, to które? Jeśli chcecie wiedzieć, to zapraszamy na wykład
o zwierzętach mieszkających w miastach.

 Konrad Malec – z wykształcenia przyrodnik. Z zamiłowania również. Specjalizuje się w ornitologi i herpetologii, choć zdarza mu się wykraczać poza swoją „działkę”. Dawniej przeprowadzał części przyrodnicze ocen oddziaływania na środowisko, obecnie woli pokazywać przyrodę zainteresowanym, zarówno w terenie, jak i na sali wykładowej. Badania i obserwacje, w których brał udział, posłużyły m.in. do publikacji książek „Ptaki lęgowe OSO Pradolina Warszawsko-Berlińska PLB100001” i „Czerwonej Księgi Ptaków Ziemi Łódzkiej”. Pasjami przyrodniczymi dzieli się na łamach czasopism Nowe Peryferie i Wędkarski Świat. Łodzianin, obecnie mieszkający nad Dolną Narwią, pośrodku Puszczy Białej, w pobliżu bagien i stawów  Prowadzi działalność
z pogranicza edukacji i turystyki pokazując skarby przyrody i zabytki kultury, pod marką Kultura
i Natura.

 


26 maja, godz. 11:00
Biologia
Super Mama! O macierzyństwie wśród zwierząt.
dr Agnieszka Podlaska

Więź łącząca matkę z potomstwem jest niezwykłym zjawiskiem. Wbrew pozorom nie tylko ssaki posiadają silny instynkt macierzyński. Podczas wykładu poznacie wiele super mam. Będą to opiekuńcze stonki, poświęcające się całym ciałem i to dosłownie – pajączyce, małe ale silne płazy, groźne aligatory i wiele innych stworzeń. Poznacie też Majazaurę – najtroskliwszą mamę dinozaur. Podczas wykładu nie zabraknie doświadczeń związanych z genetyką, które wykonają ochotnicy z publiczności.

Agnieszka Podlaskadr nauk biologicznych w zakresie biochemii, były pracownik naukowy Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, aktywny propagator nauk ścisłych wśród dzieci i młodzieży, założyciel Junior Odkrywca – firmy edukacyjnej, działającej zgodnie z hasłem „Baw się Nauką”.