Wykłady

PLAN WYKŁADÓW W II SEMESTRZE rok 2019/2020

Studenci i studentki przenieśliśmy się do sieci. Zaktualizowaliśmy wykłady i terminy. Chcemy aby Wasz udział był podobny jak podczas zajęć w domu kultury. Dlatego wykłady odbywają się na żywo. Zachęcamy Was do aktywnego uczestnictwa, zadawania pytań poprzez mikrofon lub na chacie. Zapowiada się niezwykle ciekawie.

7 marca, godz. 11:00
Ekonomia
Ekonomia dzielenia się, ekonomia współpracy

dr inż. Michał Klepka

Ekonomia dzielenia się jest modelem gospodarczym wywołanym zmianami po ostatnim kryzysie gospodarczym oraz rozwojem technologii mobilnych, czyli popularnie mówiąc smartfonów. Główną cechą  jest ułatwienie dzielenia się: osoby, które posiadają dane dobra, z tymi, którzy chcą z nich korzystać. Dzięki temu lepiej wykorzystujemy posiadane pieniądze mając dostęp do większej ilości  produktów i usług. Wszyscy na tym wygrywają, korzysta na tym również środowisko i tworzy się zaufanie i więź między ludźmi – bardzo nam potrzebne. 

9 maja, godz. 11:00
Biologia
Życie w kropli wody
Wykład on line
Magdalena Rusiłowicz oraz Ewelina Romanowska

Czy można zobaczyć plankton gołym okiem? Jakie zwierzęta zamieszkują oczko wodne w naszym ogródku? Jak odżywia się rozwielitka? Na te pytania odpowiemy w trakcie spotkania na żywo on line, który opowiada o różnorodności życia w zbiornikach wodnych. Uczestnicy dowiedzą się jaki typ organizmów zamieszkuje różne typy zbiorników wodnych, w jaki sposób zdobywają pożywienie oraz jakim zestawem zachowań się charakteryzują. Zdobędą też wiedzę o tym, czy wodne zwierzęta mogą być dla nas niebezpieczne i komu lepiej zejść z drogi. Uwaga! Spotkanie będzie wzbogacone o eksperymenty, które będziecie mogli wykonać u siebie w domu w raz z prowadzącymi.

Spotkanie poprowadzą:

Magdalena Rusiłowicz – popularyzatorka nauki, absolwentka Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Po zakończeniu studiów przez 4 lata pracowała w Instytucie Zoologii UW. Interesuje się ekologią ewolucyjną i behawioralną organizmów słodkowodnych. Brała udział w projekcie badawczym dotyczącym kształtowania się typów temperamentu u zwierząt słodkowodnych. Obecnie zajmuje się popularyzacją nauki i prowadzeniem warsztatów edukacyjnych.

oraz

Ewelina Romanowska – popularyzatorka nauki i założycielka firmy Mali Einsteini – warsztatów dla przyszłych naukowcó

 

23 maja, godz. 11:00
Językoznawstwo
Gwara warszawska
Wykład on line
Radosław Potrac

Radosław Potrac – pedagog specjalny – terapeuta, archeolog podwodny, historyk. Prezes SKKT PTTK DREPTAKI oraz Stowarzyszenia Gwara Warszawska. Sekretarz Oddziału Stołecznego PTTK im. Aleksandra Janowskiego w Warszawie. Przodownik Turystyki Pieszej, Instruktor Krajoznawstwa Regionu. Przewodnik miejski. Autor rodzinnych tras turystycznych związanych z wydarzeniami historycznymi regionu. 

 

30 maja, godz. 11:00
Etnologia
Gdzie ptaki zimują… Magia sudańskich opowieści
Wykład on line
Zofia Kowarska

Chciałabym Was zabrać w daleką podróż: do Afryki!
Podczas wykładu opowiem o jednym z najbliższych memu sercu miejsc na Ziemi, dokąd miałam okazję jeździć przez kilka lat jako archeolog; o Sudanie. Piaski sudańskich pustyń kryją wiele starożytnych skarbów i śladów po minionych cywilizacjach. Ale Sudan to nie tylko archeologia, ale też wspaniali ludzie, o których chciałabym Wam co nieco opowiedzieć.
Będziecie mieli okazję nie tylko zobaczyć, ale także posłuchać fragmentów tego dalekiego świata! Zanurzymy się w sudańskich opowieściach…

Zofia Kowarska – współpracuje m.in. z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. Kazimierza Michałowskiego UW, Instytutem Archeologii UW oraz Ośrodkiem Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW. Od ponad dziesięciu lat jest członkiem kilku misji archeologicznych, wiele miesięcy spędziła pracując m.in. w Libii, Turkmenistanie, Libanie, Jordanii, Sudanie, gdzie oprócz prowadzonych badań, poznaje miejscowych ludzi i ich zwyczaje.
Od wielu lat pracuje też z dziećmi tworząc projekty związane z popularyzacją archeologii.
Uwielbia opowiadać o archeologii, szczególnie najmłodszym słuchaczom.

6 czerwca, godz. 11:00
Biologia
Ekologiczny wykład
Wykład on line
dr Agnieszka Podlaska

Wykład to widowiskowe przedstawienie zagadnień związanych z ochroną środowiska. Na wykład składać się będzie prezentacja multimedialna oraz liczne eksperymenty. Ułatwią one uczestnikom tego interaktywnego wykładu zrozumienie istoty zagadnienia.

Podczas wykładu wspólnie z dziećmi zastanowimy się w jaki sposób możemy pomóc w dbaniu o nasze najbliższe środowisko i przyrodę.

dr Agnieszka Podlaska – dr nauk biologicznych w zakresie biochemii, aktywna propagatorka nauk ścisłych wśród dzieci i młodzieży, założycielka Junior Odkrywca – firmy edukacyjnej, działającej zgodnie z hasłem „Baw się Nauką”.

20 czerwca, godz. 11:00
Przyroda
Życie dzikich zwierząt na wsi
Wykład on line
Konrad Malec

Konrad Malec- – z wykształcenia przyrodnik. Z zamiłowania również. Specjalizuje się w ornitologii i herpetologii, choć zdarza mu się wykraczać poza swoją „działkę”. Dawniej przeprowadzał części przyrodnicze ocen oddziaływania na środowisko, obecnie woli pokazywać przyrodę zainteresowanym, zarówno w terenie, jak i na sali wykładowej. Badania i obserwacje, w których brał udział, posłużyły m.in. do publikacji książek „Ptaki lęgowe OSO Pradolina Warszawsko-Berlińska PLB100001” i „Czerwonej Księgi Ptaków Ziemi Łódzkiej”. Pasjami przyrodniczymi dzieli się na łamach czasopism Nowe Peryferie i Wędkarski Świat. Łodzianin, obecnie mieszkający nad Dolną Narwią, pośrodku Puszczy Białej, w pobliżu bagien i stawów Prowadzi działalność z pogranicza edukacji i turystyki pokazując skarby przyrody i zabytki kultury, pod marką Kultura i Natura.

 

27 czerwca, godz. 11:00
Matematyka
Symetria – matematyka piękna
Wykład on line
dr Łukasz Badowski

dr Łukasz Badowski – doktor fizyki, naukowiec (nnno dobra… były naukowiec), edukator, człowiek o ogromnej liczbie zainteresowań. Kiedyś ni stąd, ni zowąd pomyślał i tak mu zostało. Teraz myśli cały czas, choć nie znajduje zrozumienia u niektórych. Fascynują go nie tylko nauki przyrodnicze – zdarzyło mu się już zajmować historią języka polskiego, muzyką czy symboliką chrześcijańską. Specjalizuje się w paradoksach myślenia i zagadnieniach z pogranicza nauki i etyki. Poznaniak z duszy i usposobienia. Kreatywny i żywiołowy, często przełamujący bariery myślenia i działania. Jego hobby to gry (najchętniej RPG), książki (o wszystkim) i… poznawanie świata. Miłośnik kapeluszy i konsument gigantycznych ilości yerba mate.

Zastrzegamy sobie możliwość zmian w terminach i tytułach wykładów z przyczyn od nas niezależnych.

Zakupy dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej:
- Zakup projektora cyfrowego (2018)
- Modernizacja aparatury kinowej wraz z elementami widowni Kina ŚWIT (2016)
- Modernizacja ekranu kinowego i powiększenie macierzy serwera Doremi (2014r.)
- Modernizacja nagłośnienia Kina "Świt" (2013r.)
- Modernizacja systemu sprzedaży i rezerwacji biletów w Kinie „Świt” (2012r.)
Zakup cyfrowej konsolety sterowania dźwiękiem dofinansowano
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego