Krajobraz przyrodniczy w mieście nieustannie ulega różnego rodzaju zmianom. Są stanowiska niektórych osób mówiące, że miasto to taki typ środowiska lokalnego, który musi być podporządkowany człowiekowi i jego potrzebom. W takiej ogólnej i uproszczonej wizji, wskazywane potrzeby to miejsca usługowe, budynki publiczne, budynki mieszkalne, miejsca dla rekreacji i rozrywki oraz ciągi komunikacyjne umożliwiające połączenia między tymi miejscami. Parki i tereny zielone także znajdują swoje miejsce w miastach. Z pewnością pandemia wielu ludziom odświeżyła spojrzenie na parki i tereny zielone. Chcieliśmy i nie mogliśmy w nich przebywać, a jak już mogliśmy gromadnie się tam na siebie natknęliśmy. Warszawa ma wielkie szczęście do posiadania pięknych parków. Wiele z nich przechodzi proces rewitalizacji, który z założenia ma być korzystny i dla przyrody i dla człowieka. Różnie to wychodzi. Parki zyskują nowe funkcje, atrakcje, bywa, że nie zawsze dobre do gatunków pozaludzkich. A i gatunki ludzkie szukają w parkach wyciszenia, inni także w mieście lubią spotykać niezwykłe okazy bogactwa świata przyrody, gdzie jest dużo życia.
Cmentarze o wiele lepiej opierają się procesom rewitalizacyjnym. Opierają się wprowadzaniu atrakcji. Panuje w nich atmosfera zadumy, ciszy, kojenia. Przyroda bardzo dobrze odnajduje się w takich warunkach.
Dom Kultury Świt zaprasza na spacer z Michałem Książkiem, poetą, reportażystą, kulturoznawcą, leśnikiem i ornitologiem, rzecznikiem mchów i porostów, mikrofilem.
Na spacerze z Michałem Książkiem spojrzymy na Cmentarz Bródnowski z perspektywy przyrodniczej. Sprawdzimy jak czujemy się z tym, by przychodzić na cmentarz pooglądać drzewa, posłuchać ptaków, poszukać dzikich roślin, poczytać książkę na ławce.
Kiedy: poniedziałek 4 lipca, godz. 18.00 (prosimy o punktualność)
Gdzie: start – kawiarenka „W zaroślach” (czyli Dziki Ogród przy Domu Kultury Świt/ ul. Wysockiego 11/ furtka do ogrodu znajduje się obok parkingu)
Wstęp wolny
Więcej zdjęć ze spaceru w galerii:
Więcej informacji o projekcie:
Spotkanie jest częścią projektu „W zaroślach”, realizowanego ze środków Funduszu Edukacji Kulturalnej m.st. Warszawy.