Projekt “W zaroślach”  to zaproszenie do współtworzenia społeczności, w której będziemy się dobrze czuć, miło spędzać czas i poznawać świat wokół nas.

Ostatnie kilka lat musiało odnotować się w życiu każdej osoby jako czasy zmienności, niewiadomej, niespodziewanych i przede wszystkim nieoczekiwanych wydarzeń. Pandemia, wojna, katastrofa klimatyczna i ekologiczna w tle zaprowadzają już stałe uczucie niepewności tego jak funkcjonować w rzeczywistości tak podatnej na wszelkie kryzysy.
Projektem “W zaroślach” chcemy szukać sposobu, aby czuć się bezpiecznie, mieć poczucie sensowności, a także ulgi i radości. Zaprosimy publiczność  skupioną wokół Domu Kultury Świt, mieszkańców i mieszkanki osiedla Bródno, dzielnicy Targówek i miasta Warszawy do działań – uważnych, zrównoważonych i ekologicznych formuł doświadczania kultury poprzez kontakt z naturą. Zaproponujemy tworzenie społeczności wrażliwej na to kto, co i w jakiej kondycji znajduje się dookoła nas w wymiarze ludzkim, społecznym oraz przyrodniczym i ekologicznym – pozaludzkim. 

Podstawową przestrzenią naszego projektu będzie kawiarenka “W zaroślach”. Będzie to przestrzeń sąsiedzka, prowadzona przez mieszkańców i mieszkanki, swoją działalność opierając na ekonomii daru i ekonomii współdzielenia. Jej funkcjonowanie będzie bazować na bogactwie otaczającego świata roślin – jego żywieniowych i leczniczych właściwościach.
W kawiarence odbywać się będzie program publiczny: edukacyjne warsztaty ogrodniczo-ekologiczne oraz wydarzenia Letniego Pokoju – programu publicznego, którego celem jest uczyć się rozumieć, akceptować i przystosowywać do przyczyn i skutków katastrofy klimatycznej w sposób swobodny i wielozmysłowy.
Projekt zakończymy jednodniowym Festiwalem współdzielenia, czyli święta plonów i wspólnej biesiady.

Zapraszamy na wydarzenia:

W zaroślach | “Betonoza” performatywny spacer z Janem Mencwelem

Kawiarenka “W zaroślach”

Już za nami:

W zaroślach | O głębokiej ekologii

Ogrodowy barek | DIY

 

 

Koncepcja i realizacji: Agata Nowakowska, Iza Kaszyńska
Projekt finansowany z Funduszu Edukacji Kulturalnej m.st. Warszawy.

Zakupy dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej:
- Zakup projektora cyfrowego (2018)
- Modernizacja aparatury kinowej wraz z elementami widowni Kina ŚWIT (2016)
- Modernizacja ekranu kinowego i powiększenie macierzy serwera Doremi (2014r.)
- Modernizacja nagłośnienia Kina "Świt" (2013r.)
- Modernizacja systemu sprzedaży i rezerwacji biletów w Kinie „Świt” (2012r.)
Zakup cyfrowej konsolety sterowania dźwiękiem dofinansowano
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego