Czym jest świat wokół nas? Jakimi prawami rządzi się natura? Co mówi o tym współczesna nauka, a jak majestat wszechświata rozumieli nasi Przodkowie? Jak o tym śpiewali? Pełne zanurzenie w świat nauki i sztuki na modłę naszych Przodków w imię Welesa, Pana Nawii, strażnika przysiąg, patrona nauki, sztuki, wieszczenia
już 26 lutego od godziny 15.00 w Domu Kultury Świt.
 
W ramach Wieczoru Welesa przygotowaliśmy dla Was:

– Wykłady

– Koncerty; cena 30zł

Mamy dla Was również pakiety VIP! Szczegóły sprawdźcie poniżej.

Zapraszamy wszystkich Was ciekawych świata i swoich korzeni, głodnych umysłowej i duchowej strawy, rozmiłowanych w naszej rodzimej sztuce, śpiewie, tradycjach w sobotę 26 lutego br. na Wieczór Welesa, po raz kolejny organizowany w Domu Kultury Świt i Wiosce Żywej Archeologii tym razem w ramach Miejskiego Roku Obrzędowego, który inicjuje.

Kwantechizm_2.0: porywający naukowy standup prof. Andrzeja Dragana wprowadzi nas w najnowsze teorie spinające kwantowo-relatywistyczną mechanikę naszego świata.
 
O bogu Welesie, którego pamięć i kult nadal żywe opowie religioznawca Mikołaj Kołyszko.
Podyskutujemy o implikacjach oglądu świata jaki wyrasta ze współczesnej nauki, tym obecnym w rozmaitych wierzeniach i tym, jakie niesie zdrowy rozsądek.
 
Teoria strun jest domeną teoretycznych fizyków, w praktykę sztuki string-art wprowadzi nas Natalia Gierasimiuk, a Magdalena Sobczak nauczy kilku zapustnych zaśpiewów.
 
Wieczór Welesa zamknie koncert trzech wybitnych muzycznych ensamble czerpiących inspirację z dawnej i obecnej Kultury Słowian: Żniwa, Córy Mary, Derwana.
Zespół Derwana
👉 W programie tegorocznego wydarzenia:
🎓 #StandUpScience – część akademicka
godz. 17.oo-18.30
👉🎓 „O Welesie może zapomniano, ale jego kult nie zaginął.”
godz. 17.oo-16:30 + 15 min dyskusji
 
Wojsław Brożyna, religioznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, badacz współczesnych i historycznych rodzimych religii Słowiańszczyzny, rodzimowierca z Gromady Wolnych Rodzimowierców Krakowa. Współtwórca wydawanego przez polskie środowisko rodzimowiercze Kalendarza Słowiańskiego. Oprócz działalności na polu naukowo-religijnym także aktywnie zaangażowany w działania na rzecz ochrony środowiska i klimatu w ramach ruchu Extinction Rebellion. Rocznik 1996, prywatnie pasjonat fotografii, ludowej historii Małopolski oraz polskiego rapu.
👉🎓 wykład: „Kwantechizm 2.0 czyli kwantowo-relatywistyczny stand up.” Godziny 17.00 – 17:30 + 15 min dyskusji
Andrzej Dragan – Fizyk, fotograf, filmowiec, „Człowiek Rekonesansu” naukowego, artystycznego, duchowego, który we wszystkich tych dziedzinach odnosi sukcesy, a swoimi talentami mógłby obdarować co najmniej kilka osób. Urodził się w 1978 roku w Koninie. Tytuł doktora fizyki uzyskał z wyróżnieniem. Był stypendystą m.in. uniwersytetów w Oxfordzie, Amsterdamie i Lizbonie. W 2004 został laureatem konkursu stypendialnego tygodnika “Polityka” dla młodych naukowców – “Zostańcie z nami”. Dziś jest adiunktem na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, specjalistą w dziedzinie optyki kwantowej, wykładowcą oraz autorem książki “Niezwykle szczególna teoria względności”. Poza światem nauki jego nazwisko rozsławiła jednak fotografia. W wywiadzie dla serwisu swiatobrazu.pl mówił: Dla mnie ambitną działalnością jest działalność naukowa. Ona ma znaczenie w oderwaniu od tego, że jestem człowiekiem. Dotyczy bardziej uniwersalnych rzeczy. A fotografia to taki rodzaj zabijania wolnego czasu. Wyrafinowana forma rozrywki.
👉🎓🧔👱‍♀️ Panel dyskusyjny z wykładowcami: „O naturze rzeczy i uprawianiu nauki – Jak myśleć w XXI wieku.”
Dyskusję z wykładowcami poprowadzi Robert Sigmundsson Kotschmarów: filozof, ekolog, tłumacz, społecznik i miejski aktywista, rekonstruktor historyczny i gospodarz Wioski Żywej Archeologii
🪙 Koszt całej części akademickiej 30 zł
Zespół Córy Mary
Bilety na wykłady:
 
🟢 Koncert „Słowiańskie Korzenie”
 
𝔾𝕠𝕕𝕫𝕚𝕟𝕒: 𝟙𝟡:𝟘𝟘 Żniwa
Duet-małżeństwo grający pagan folk – elementy muzyki dawnej i współczesnej.
 
𝔾𝕠𝕕𝕫𝕚𝕟𝕒: 𝟚𝟘:𝟘𝟘 Córy Mary
Córy Mary to grupa osób zafascynowanych tradycyjną muzyką ludową. Nasz aktualny repertuar obejmuje archaiczne pieśni obrzędowe Słowian i Bałtów. W różnego rodzaju archiwach muzycznych szukamy utworów o intrygujących melodiach i surrealistycznych tekstach, wypełnionych przedchrześcijańską symboliką. Czasem wykonujemy je w wersji surowej, używając technik, które uważane są za tradycyjne, ale najczęściej tworzymy własne interpretacje, odbiegając od oryginału. Każda pieśń to dla nas wehikuł przenoszący w mityczne czasy. Poprzez nasze aranżacje chcemy zabierać słuchaczy w ten magiczny świat, gdzie spotkać można kapryśnie rusałki, spełniające życzenia gołębie czy dziewięciorogiego jelenia.
 
𝔾𝕠𝕕𝕫𝕚𝕟𝕒: 𝟚𝟙:𝟘𝟘 Derwana
Rock słowiański- pełen tajemnic, nieodkrytych lądów, baśni i nieznanych jeszcze historii. Podróż do starych i najbardziej magicznych miejsc. Mocny wokal, bogate instrumentarium, skrzypce, flety, niezwyczajne klimaty. Dzikość i natura.
Duet Żniwa
🪙 Koszt koncertu 30 zł
 
🎟 Bilety:
 
———————————–
🙋 🙋‍♀️ Przygotowaliśmy dla Was również atrakcyjne pakiety:
➡ Pakiet łączny Wykłady i koncert – 50 zł
do kupienia po rezerwacji tutaj:
 
➡ Pakiet Sponsorski VIP – bilety na Wykłady, Koncert, książki Wykładowców z osobistą dedykacją, pełna videorelacja z wydarzenia (prelekcje plus koncert) + gadżety niespodzianki – 150 zł do kupienia:
————————————
Nie tylko u Słowian Śródzimie (luty) wiązało się z obrzędowością chtoniczną, u nas – zapustami. Wierzono, że środek zimy to czas, kiedy szczególnej mocy nabierają istoty podziemne i zaświatowe: dusze Przodków i ich Opiekun – Weles i inne Obrzędy miały niegdyś również silne znaczenie pasterskie, wiązały się z mitem kosmogonicznym, bywały okazją do inicjacji we wspólnocie, np. młodych wojowników, a wspólną cechą celebracji było szerzenie sił płodności, zdrowia, kultu Przodków i – oczywiście – hucznej zabawy.
Choć i dobrej zabawy nie zabraknie, Wieczór Welesa skupia się na nieco innym aspekcie patronującego mu Boga. Są to wiedza, mądrość, sztuka. Kultywujemy je i przekazujemy sobie nawzajem w kręgu jakże różnorodnej wspólnoty nie tylko zainteresowanych tradycjami Słowian, ale również germańskimi, celtyckimi czy współczesnych ateuszy. Weles – Bóg zaświatów, a zatem również tzw. Obcości – z wielką gościną podejmuje wszystkich zacnych Gości!
Tego roku, z uwagi na pandemiczną sytuację i obostrzenia, prosimy o stosowanie zasad dystansowania społecznego.
 
Sława i do zobaczenia!

Dostępność strony

Zakupy dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej:
- Zakup projektora cyfrowego (2018)
- Modernizacja aparatury kinowej wraz z elementami widowni Kina ŚWIT (2016)
- Modernizacja ekranu kinowego i powiększenie macierzy serwera Doremi (2014r.)
- Modernizacja nagłośnienia Kina "Świt" (2013r.)
- Modernizacja systemu sprzedaży i rezerwacji biletów w Kinie „Świt” (2012r.)
Zakup cyfrowej konsolety sterowania dźwiękiem dofinansowano
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego