Rodzinny poranek muzyczny: balet “Dziadek do orzechów”
11 lutego 2018, godz. 12:00

Dom Kultury Świt oraz Les Ballets de Pologne zapraszają Państwa serdecznie na spektakle baletowe dla dzieci i młodzieży. Repertuar składa się z najpiękniejszych, słynnych baletów tworzonych przez wybitnych kompozytorów i choreografów. Znajdują się w nim historie i bajki dobrze znane dzieciom oraz te, które nie są jeszcze tak popularne, co nie znaczy, że nie ciekawe.

 

Balet ‚Dziadek do orzechów’ to wspaniała propozycja dla dzieci (również tych najmłodszych), młodzieży i dorosłych.

 

muzyka: Piotr Czajkowski
premiera: 16 grudnia 2014, Teatr Żydowski w Warszawie
kostiumy: E. Borowiak, L. Rutkowska, T. Kretowicz
scenografia: N. Żuk, J. Szczepańska
choreografia i przygotowanie: N. Żuk, D. Krysztoforska, W. Ślęzak
Obsada: artyści Les Ballet de Pologne http://lesballets.pl/o-nas/
czas trwania: 85 minut w tym 15-to minutowa przerwa
wiek: od 4 roku życia

 

LIBRETTO

Akt I

Wieczór wigilijny. Salon w domu rodziców Klary. Państwo Stahlbaum kończą przygotowania do wieczornego przyjęcia. Klara i jej brat Jaś z niecierpliwością oczekują na przybycie gości. Zjawiają się goście, którzy nie mogą wyjść z podziwu nad pięknie przygotowanym domem i choinką. Rozpoczyna się przyjęcie, podczas którego tańczą zarówno rodzice jak i dzieci. Następnie dzieci otrzymują prezenty, które wszystkich wprawiają w zachwyt. Jedynie prezent Klary, szkaradny Dziadek do Orzechów, podoba się tylko jej. Przyjęcie kończy się, goście udają się do swoich domów, a Klara wymyka się do salonu by jeszcze chwilę popatrzeć na swą ukochaną zabawkę i tam, trzymając ją w objęciach zasypia. Wtedy rozpoczyna się magiczny sen dziewczynki. W salonie zjawiają się przerażające myszy, które straszą dziewczynkę i próbują odebrać jej Dziadka do orzechów leżącego pod choinką. Wówczas  drewniany dziadek do orzechów przemienia się w Księcia i ratuje Klarę z opresji wyganiając złośliwe myszy. Książe przedstawia się dziewczynce i oboje zakochują się w sobie. Myszy jednak nie dają za wygraną i wracają do salonu z rozzłoszczonym Królem na czele. Na rozkaz Księcia przybywają żołnierzyki. Pomiędzy dwoma armiami rozegrana zostaje bitwa. Król myszy zostaje pokonany i zakochani przenoszą się do zimowej krainy, gdzie tańczą razem adagio wśród spadających płatków śniegu. Znów gonią ich rozzłoszczone myszy, które udaje się zatrzymać dzięki Królowej Śniegu i wywołanej przez nią burzy śnieżnej. Śnieżynki umożliwiają głównym bohaterom dalszą wędrówkę do magicznej Krainy Słodyczy.

Akt II

Klara wraz z Księciem pojawiają się w Kainie Słodyczy gdzie zostają serdecznie powitani przez Królową wraz ze Słodyczami reprezentującymi różne narodowości. Pojawiają się również kwiaty oraz róże z ich Królową oraz motyle niosące koronę dla nowo przybyłej dziewczyny. Rozpoczyna się ceremonia zaślubin księżniczki Klary i Księcia, którą przerywa wtargnięcie myszy. Tytułowy bohater pokonuje mysz i po raz drugi ratuje swoją ukochaną. Wszyscy radośnie świętują uroczystość ślubną prezentując swoje tańce: – Hiszpańska Czekolada – Arabska Kawa – Chińska Herbata – Rosyjski Cukier – Francuski Marcepan. Solowe popisy Słodyczy zakończone zostają eleganckim Walcem Kwiatów. Następnie na scenie pojawia się księżniczka Klara ze swoim Księciem i prezentują popisowe pas de deux. Scenę kończy wspólna coda wszystkich postaci. Klara budzi się z niesamowitego snu, znów znajduje się w salonie domu Państwa Stahlbaum ze swoją ukochaną zabawką – tytułowym Dziadkiem do orzechów w objęciach.

Bilety 30 zł.
Rezerwacje pod numerem telefonu: 22 811 01 05 lub online

Dostępność strony

Zakupy dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej:
- Zakup projektora cyfrowego (2018)
- Modernizacja aparatury kinowej wraz z elementami widowni Kina ŚWIT (2016)
- Modernizacja ekranu kinowego i powiększenie macierzy serwera Doremi (2014r.)
- Modernizacja nagłośnienia Kina "Świt" (2013r.)
- Modernizacja systemu sprzedaży i rezerwacji biletów w Kinie „Świt” (2012r.)
Zakup cyfrowej konsolety sterowania dźwiękiem dofinansowano
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego